Jump to content



GeForce Titan coming end of February!?!?


Staba

Recommended Posts

  • Replies 884
  • Created
  • Last Reply
Οι επιδοσεις δενουν παντα με τα ευρω.

Κοιτα αυτην εδω την 7970 GHz Edition στα 360 ευρω 3072MB Gigabyte Radeon HD 7970 GHz Edition Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail) και σκεψου ποσα παραπανω πρεπει να δωσεις για να εχεις ενα 35% πανω κατω στα παιχνιδια σου.

Κοιτα και ενα 680SLI 4GB VRAM 4096MB Palit GeForce GTX 680 JetStream Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail) στα 1000 ευρω και πες μου αν θελω crysis 3 στα 1080p τι να προτιμησω.

Το promo του τιτανα ειναι το crysis 3 και οχι το 1% που παιζει surround/eyefinity.

Το ιδιο πραγμα λεμε, δεν μου λες κατι το διαφορετικο..

Εγω διαφωνησα ως προς το "weak" που ειπωθηκε πιο πανω, η τιμη της γραφω και γω οτι ειναι υπερβολικη αν ερθει στο 1000ρικο...

Τις high end single gpu, ανακαθεν τις πληρωνες χρυσο, εστω και αν η διαφορα στην αποδοση ηταν πολυ μικρη(θυμησου στην προηγουμενη γενια gtx570 300-350ευρω, gtx580 500-550 ευρω με την δευτερη να ειναι μολις 10-15% ταχυτερη της πρωτης)..

Το οτι η καρτα θα ηταν υπερ-κοστολογημενη -οντας μακραν η top single gpu- το ξεραν και οι πετρες...

Εδω ομως δεν μιλαμε απλα για υπερκοστολογηση αλλα για κανονικο "αρμεγμα"-με την προυποθεση οτι μιλαμε για τιμη κτισης 1000 ευρω-..

Υ.Γ Οσο για το crysis 3 που λες σε 1080p, απο αυτα που ειδα απο το beta, it runs like a harm σε single680@1300mhz(και απο τοτε εχουν βγει και μεταγενεστεροι drivers που πιθανοτατα θα αυξανουν και αλλο τις επιδοσεις), αρα για να το παιξεις σε 1080P δεν χρειαζεται καν να μιλαμε για 1000ευρω:D

Link to comment
Share on other sites

Στο Crysis 3 πάντως, χωρίς AA η 7970 ήταν μπροστά, με 4xMSAA ήταν η 680 αλλά και αυτή έβγαζε μόνο 30FPS(Playable για αρκετούς + εμένα).

Edit: Πόσο πάνε τα μεταφορικά για Ελλάδα από Mindfactory.de ?

Link to comment
Share on other sites

Στο Crysis 3 πάντως, χωρίς AA η 7970 ήταν μπροστά, με 4xMSAA ήταν η 680 αλλά και αυτή έβγαζε μόνο 30FPS(Playable για αρκετούς + εμένα).

Edit: Πόσο πάνε τα μεταφορικά για Ελλάδα από Mindfactory.de ?

Στο crysis3 με single 680@1270mhz στο airport map σε 1080p, ολα ulltra και 1XSMAA(οχι msaa) ειχα το παραατω averange framerate μετα απο μερικα λεπτα gaming:D

crysis3v.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

και η 1η 4Κ κάρτα της nvidia!

Γιαυτο ποσο σιγουρος εισαι?

Το λεω γιατι την εποχη που ψαχνομασταν με τα Κορεατικα Yamakasi 2560x1440 @ 120Hz ηταν ακριβως η εποχη που πρωτοβγηκε η 680. Και ολοι οσοι ειχαν σειρα 6 NV επιαναν ευκολα τα 120Hz γιατι το bandwidth (μεσω DVI) για τα 1440p @120Hz ηταν το ιδιο με την 4κ αναλυση που (ελεγαν ολοι) οτι η 680 υποστηριζει native. Προφανως η "ευκολια" ηταν θεμα driver αλλα μεσα απο διαφορες λεπτομερεις και specs (RAMDAC etc etc) που δεν θυμαμαι εβγαινε οτι οντως η NV ηταν καλυτερη σε αυτο τον τομεα.

Αργοτερα με διαφορες αλχημειες και η 79ΧΧ επιασε αυτο το bandwidth (το ειχε προφανως απο πριν στα hw specs αλλα καπου ο driver εκανε bottleneck αν εχω καταλαβει καλα) οποτε και αυτη πρεπει να ειναι πολυ κοντα.

Βεβαια τοτε μιλουσαμε απλα για MB/s που απαιτειται να δωσει η καρτα στο μονιτορ και οχι για αναλυσεις οποτε δεν ξερω ποσο ακριβη ειναι αυτα που λεω και ποσο ταιριαζουν στην περιπτωση αυτη, αλλα το οτι η 680 υποστηριζει native 4k το θυμαμαι χαρακτηριστικα...

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου σίγουρος δεν είμαι, απλώς μέχρι να κατεβάσουν τη σελίδα από το γερμανικό site της nvidia, έδειχνε την Titan όπως στην φωτό για μέγιστη ανάλυση 4κ ενω τις άλλες 6x0 2560χ1600

Link to comment
Share on other sites

Current State and Future of AMD Radeon Graphics: Teleconference Transcript | techPowerUp

H AMD δεν φοβαται καθολου και γι αυτο κάλεσε εκτακτη ενημερωση Q/A δημοσιογραφων.

3 τινα:

Α) εχουν κρυμμενο ασσο στο μανικι (καινουριο προϊον που θα σπερνει πανω απο το Titan και θα του κατουράει και την ψυκτρα)

Β) ο Τιτανας ειναι μια μυρωδάτη σκατουλα με 10%-15% επιδοσεων με διπλασια τιμη

Γ) εχουν χεστει πάνω τους, τους εχει φτάσει στην κάλτσα και πετανε φωτοβολίδες μπας και αποσπασουν την προσοχη.

Ελπιζω στο Α. Αν ισχύουν τα αλλα 2, ειδικα το τελευταιο, η Nvidia θα μας ανοιξει καινουρια τρυπιδα σαν την Intel στους cpu

Link to comment
Share on other sites

Current State and Future of AMD Radeon Graphics: Teleconference Transcript | techPowerUp

H AMD δεν φοβαται καθολου και γι αυτο κάλεσε εκτακτη ενημερωση Q/A δημοσιογραφων.

3 τινα:

Α) εχουν κρυμμενο ασσο στο μανικι (καινουριο προϊον που θα σπερνει πανω απο το Titan και θα του κατουράει και την ψυκτρα)

Β) ο Τιτανας ειναι μια μυρωδάτη σκατουλα με 10%-15% επιδοσεων με διπλασια τιμη

Γ) εχουν χεστει πάνω τους, τους εχει φτάσει στην κάλτσα και πετανε φωτοβολίδες μπας και αποσπασουν την προσοχη.

Ελπιζω στο Α. Αν ισχύουν τα αλλα 2, ειδικα το τελευταιο, η Nvidia θα μας ανοιξει καινουρια τρυπιδα σαν την Intel στους cpu

O Tιτανας εχει κατανάλωση καλύτερη, επιπεδα θορυβου χαμηλοτερα με διπλάσια μνημη απο 7970 ghz και με επιδοσεις που οπως θα φανουν σε βαριες εργασιες ενα 45-50% πανω απο την ΑΤΙ.

Αν αυτο δεν ειναι ανεβασμα επιδοσεων τοτε τι ειναι ?

Η ΑΤΙ δεν εχει τιποτα στα σκαρια...περα απο κονσολες! Η HD 8000 με το ανεβασμα των shaders ενα 15% θα παρει, και δυσκολα θα καταφερει να ανεβασει τα κλοκς πιο πανω για να παρει και κατι απο εκει.

.....και καπως ετσι επεσε και ο μυθος του κομμενου 680gtx στο computing κομματι! Κομμενο απο την nvidia ειναι και οχι κομμενο το ιδιο το chip για θεμα καταναλωσης!

Η παντοδυναμια του Κεπλερ φαινεται και στο QUADRO που εκει απλα η ΑΤΙ εχουν πιασει τις τελευταιες θεσεις.... ουτε παγκο! εξεδρα και πολυ λεω.

Και με το Maxwell στα σχεδια, δυσκολα τα πραγματα για την ΑΤΙ....

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινεις οτι ολα ειναι θεμα $/αποδοση ετσι; Το οτι εχει ο Τιτανας καλυτερη αποδοση κανενα 30% σε τιμη 100% πιο πανω απο την 7970 (ολα υποθετικα, ουτε αποτελεσματα ξερουμε ουτε τιμη) σημαινει οτι ειναι λιγο σκατενιο προϊον. Ειδικα αφου μιλαμε για limited edition. To "mainstream" GTX780 δηλαδη τί θα βγαζει; 10% πιο πανω στα 600+ ;

#fail

Λογικα ολα θα αποκλαυφθουν εντος της ημερας, αλλα ποτε οταν υπηρξε καθυστερηση στην ληξη του NDA δεν ηταν για καλο. Αμα ειχαν τοσο καλο προϊον θα ειχαμε ηδη νεα και reviews. Μαλλον καινουριος driver μου μυριζει, γιατι οι επιδοσεις του πρωτου ηταν για τα μπαζα.

Ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Για το 780gtx (κοντα 2000 shaders) μιλαμε για ενα 20% πανω απο το 680gtx...

Τοτε ο Τιτανας θα εχει πεσει η τιμη του καπου στα 800-700 ευρω και το 780gtx στα 500-600 ευρω με μια διαφορα επιδοσεων στο 20-30% αναλογα την αναλυση και το παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινεις οτι ολα ειναι θεμα $/αποδοση ετσι; Το οτι εχει ο Τιτανας καλυτερη αποδοση κανενα 30% σε τιμη 100% πιο πανω απο την 7970 (ολα υποθετικα, ουτε αποτελεσματα ξερουμε ουτε τιμη) σημαινει οτι ειναι λιγο σκατενιο προϊον. Ειδικα αφου μιλαμε για limited edition. To "mainstream" GTX780 δηλαδη τί θα βγαζει; 10% πιο πανω στα 600+ ;

#fail

Λογικα ολα θα αποκλαυφθουν εντος της ημερας, αλλα ποτε οταν υπηρξε καθυστερηση στην ληξη του NDA δεν ηταν για καλο. Αμα ειχαν τοσο καλο προϊον θα ειχαμε ηδη νεα και reviews. Μαλλον καινουριος driver μου μυριζει, γιατι οι επιδοσεις του πρωτου ηταν για τα μπαζα.

Ειδωμεν.

Ποιός σας είπε ρε παιδιά ότι η 18η ήταν επίσημη ημερομηνία ?

Εγω ξέρω 25 του μήνα ότι είναι.

Αλλά όπως είπα σε άλλο thread πολλές φορές στα τελευταία launch η nVIDIA έδινε διαφορετικές ημερομηνίες σε κάποια group από reviewers & overclockers με σκοπό να δεί ποιοί κάνουνε leaks...

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο ποσο σιγουρος εισαι?

Το λεω γιατι την εποχη που ψαχνομασταν με τα Κορεατικα Yamakasi 2560x1440 @ 120Hz ηταν ακριβως η εποχη που πρωτοβγηκε η 680. Και ολοι οσοι ειχαν σειρα 6 NV επιαναν ευκολα τα 120Hz γιατι το bandwidth (μεσω DVI) για τα 1440p @120Hz ηταν το ιδιο με την 4κ αναλυση που (ελεγαν ολοι) οτι η 680 υποστηριζει native. Προφανως η "ευκολια" ηταν θεμα driver αλλα μεσα απο διαφορες λεπτομερεις και specs (RAMDAC etc etc) που δεν θυμαμαι εβγαινε οτι οντως η NV ηταν καλυτερη σε αυτο τον τομεα.

Αργοτερα με διαφορες αλχημειες και η 79ΧΧ επιασε αυτο το bandwidth (το ειχε προφανως απο πριν στα hw specs αλλα καπου ο driver εκανε bottleneck αν εχω καταλαβει καλα) οποτε και αυτη πρεπει να ειναι πολυ κοντα.

Βεβαια τοτε μιλουσαμε απλα για MB/s που απαιτειται να δωσει η καρτα στο μονιτορ και οχι για αναλυσεις οποτε δεν ξερω ποσο ακριβη ειναι αυτα που λεω και ποσο ταιριαζουν στην περιπτωση αυτη, αλλα το οτι η 680 υποστηριζει native 4k το θυμαμαι χαρακτηριστικα...

Οι περισσότερες κάρτες γραφικών των τελευταίων χρόνων έχουν TMDS transmiters που μπορούν να αντέξουν τουλάχιστον 225MHz/link (450ΜΗz/dual link) αν και πάνε και λίγο παραπάνω συνήθως. Νεότερες κάρτες έχουν 300+ΜΗz/link.

450MHz x 30bit/pixel = 13.5Gbps max bandwidth για τις 225MHz/link

600MHz x 30bit/pixel = 18Gbps για τις 300ΜΗz/link

1440p/120Hz: με cvt-rb blanking: 2720x1481x119.9x30=14,49Gbps (καλύβεται οριακά από κάποιες 225MHz/link)

4k/60Hz: με θεωρητικό 9.8% blanking (δε ξέρω τις αναλύσεις για 4k blanking): 4096x2160x59.95x30x1.098=17,47Gbps

Οι κάρτες που υποστηρίζουν 1440p/120Ηz δεν είναι απαραίτητο ότι καλύβουν και το 4k/60. Άμα βρεις όμως την συχνότητα των TMDS της κάρτας σου, και είναι 300ρα ανά link, καλύβει το 4k. Δυστυχώς είναι δύσκολο να βρεις τι σκ@τ@ έχει βάλει η κάθε εταιρία στις κάρτες της. Αυτό που μπορείς να πεις είναι ότι η titan θα έχει τουλάχιστον 300MHz/link και οι drivers της δε θα το περιορίζουν. (Υπάρχει περιορισμός 165MHz/link στις AMD μέσω catalyst.250MHz/link στις nvidia 6ΧΧ και sli/παλαιότερες 200MHz/link μέχρι πρότεινος αλλά το άλλαξαν οι τσάτσοι στους νέους drivers προς 165ΜΗz/link σε όλες).

Link to comment
Share on other sites

Double post for the win

Kοιτάζοντας τα νούμερα Pixel Rate/Texture Rate του Τιτάνα μπορεί κάποιος να δώσει τους μαθηματικούς τύπους που βγαίνουν;

Μνήμη:

24 τσιπάκια των 2Gb = 48Gb = 6GB

Διάυλος:

32bit/channel, 2dimms/channel, 24 τσιπάκια των 2Gb, 24x32x/2=384bit διαύλος.

Memory bandwidth

(Memory Speed (Hz) x Bus width)/2*

(1502x384)/2 = 288.4 GB/s

*σε περίπτωση gddr3 /4

Texture Fill rate

TMU x base clock

224 x 837MHz = 187,49 GTex/sec

Pixel Fill rate

Rops x base clock

48 x 837 = 40,18 Gpixel/sec

EDIT:

14SSX x 837 = 11.7Gpix/sec άμα ακολουθά τον fermi περιορισμό

Link to comment
Share on other sites

Double post for the win

Μνήμη:

12 τσιπάκια των 4Gb = 48Gb = 6GB

Διάυλος:

32bit/channel, 12 τσιπάκια των 4Gb, 12x32=384bit διαύλος.

Memory bandwidth

(Memory Speed (Hz) x Bus width)/2*

(1502x384)/2 = 288.4 GB/s

*σε περίπτωση gddr3 /4

Texture Fill rate

TMU x base clock

224 x 837MHz = 187,49 GTex/sec

Pixel Fill rate

Rops x base clock

48 x 837 = 40,18 Gpixel/sec

ΔΕΝ είναι πάντα έτσι.. (τουλάχιστον για το FERMI ήταν διαφορερικά)

link1

link2

Link to comment
Share on other sites

Για το 780gtx (κοντα 2000 shaders) μιλαμε για ενα 20% πανω απο το 680gtx...

Τοτε ο Τιτανας θα εχει πεσει η τιμη του καπου στα 800-700 ευρω και το 780gtx στα 500-600 ευρω με μια διαφορα επιδοσεων στο 20-30% αναλογα την αναλυση και το παιχνιδι.

Γατακια της AMD εδω μου ειστε

http://www.brightsideofnews.com/Data/2010_9_22/nVidia-CEO-Talks-Parallel-and-Shows-Roadmap-at-GTC/NVDA_CUDA%20GPU%20Roadmap_615w.jpg

Παλι καλα που πηρε τις κονσολες η AMD

Dειτε το διαγραμμα και πειτε μου αν εχει πεσει εξω τελικα...Μονο στα χρονια για προφανεις λογους...

Εχει τεχνολογια η nvidia και παιζει μπαλα με τα 3α τους βασικους της AMD

Σε αυτη τη γενια επαιζε με το mid end τα high end.Στην επομενη(Μaxwel)θα ονομασει το 850 το απλο 880GTX για να εχει ιδιες επιδοσεις με το 9970 και θα αρμεγει 500+euro με καρτα που αν ειχε σοβαρο ανταγωνισμο θα εκανα 150..

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινεις οτι ολα ειναι θεμα $/αποδοση ετσι; Το οτι εχει ο Τιτανας καλυτερη αποδοση κανενα 30% σε τιμη 100% πιο πανω απο την 7970 (ολα υποθετικα, ουτε αποτελεσματα ξερουμε ουτε τιμη) σημαινει οτι ειναι λιγο σκατενιο προϊον. Ειδικα αφου μιλαμε για limited edition. To "mainstream" GTX780 δηλαδη τί θα βγαζει; 10% πιο πανω στα 600+ ;

#fail

Λογικα ολα θα αποκλαυφθουν εντος της ημερας, αλλα ποτε οταν υπηρξε καθυστερηση στην ληξη του NDA δεν ηταν για καλο. Αμα ειχαν τοσο καλο προϊον θα ειχαμε ηδη νεα και reviews. Μαλλον καινουριος driver μου μυριζει, γιατι οι επιδοσεις του πρωτου ηταν για τα μπαζα.

Ειδωμεν.

και να σου πω βγαινει το 780gtx το οποιο ζυγωνει τον ΤΙΤΑΝΑ αλλα πισω απο αυτον ενα 20-30% και με οχι 6gb ram.

Τι νομιζεις εμποδιζει την nvidia να βγαλει μετα απο 2-3 μηνες μετα την κυκλοφορια της 780 gtx τον ΤΙΤΑΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 2 με 2880 (15 smx) shaders και μερικα Mhz παραπανω για να αυξησει την διαφορα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σας είπε ρε παιδιά ότι η 18η ήταν επίσημη ημερομηνία ?

Εγω ξέρω 25 του μήνα ότι είναι.

Αλλά όπως είπα σε άλλο thread πολλές φορές στα τελευταία launch η nVIDIA έδινε διαφορετικές ημερομηνίες σε κάποια group από reviewers & overclockers με σκοπό να δεί ποιοί κάνουνε leaks...

18 ήταν η επίσημη ανακοίνωση από nvidia στα χαρτιά (έλεγαν οι φήμες), όχι έτοιμες κάρτες για review

"The card will reportedly have a paper launch on February 18 and could hit shops between 24 and the 26 of February. Unsurprisingly, we can expect the card to be rather limited, with only certain manufacturers building the card such as Asus, EVGA, and MSI. "

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.