Jump to content



GeForce Titan coming end of February!?!?


Staba

Recommended Posts

  • Replies 884
  • Created
  • Last Reply
Ναι, χλωμό να έχει 6GB DDR3 και 512bit διαύλο. Εκτός άμα κάνουν την ίδια βλακεία με..χμ..δε θυμάμαι ποια κάρτα που τα 512MB από το σύνολο ήταν σε μισό bandwidth...

Η 690 διαφημίζεται για 512bit αλλα ουσιαστικα ειναι 256bit γιατι σαν καλοι μαρκετινίστες κανουν τον συλλογισμο 256bit+256bit=512bit

Δηλαδη αμα βάλεις quadfire εχεις 384bit*4=1536bit με 7970 :p

Link to comment
Share on other sites

Η 690 διαφημίζεται για 512bit αλλα ουσιαστικα ειναι 256bit γιατι σαν καλοι μαρκετινίστες κανουν τον συλλογισμο 256bit+256bit=512bit

Δηλαδη αμα βάλεις quadfire εχεις 384bit*4=1536bit με 7970 :p

E, σε όλες τις διπύρηνες κάνουν τέτοιες π@π@ριές ρε συ. Δες την μνήμη που διαφημίζουν. 4GB π.χ. για την 690. Ναι έχει 4GB η κάρτα πάνω, αλλά για πρακτικούς σκοπούς είναι 2GB. Και νταααααξ η πραγματικότητα είναι ότι όυτε τα 256bit είναι "σωστά". Το κάθε τσιπάκι μνήμης συνδέεται με 32bit interface, οπότε έχεις 8x 2 Gb τσιπάκια συνδεδεμένα με 32bit το κάθε ένα στον memory controller, 2GB σύνολο που κάνουν span σε 8x 32= "256bit" bus.

Αυτό που λέω εγώ ήταν λίγο διαφορετικό. H 660ti είναι 192bit και έχει 2GB μνήμη (8x 2Gb τσιπάκια πάλι). Ο τρόπος που το κατάφεραν είναι τα 4 τσιπάκια να συνδέονται κανονικά το κάθε ένα με 32bit interface και τα 4 που μένουν άνα ζευγάρι σε ένα 32bit interface (4x32bit + 4x"16bit"=192bit). Δηλαδή η μισή μνήμη έχει ουσιαστικά το μισό bandwidth.

Δε νομίζω να κάνουν το ίδιο πράγμα με τη νέα ναυαρχίδα.

Link to comment
Share on other sites

:suicide:Παλι θα βαλουμε βαθια το χερι στην τσεπη. Ωχ:wall:

ενα και τελος! ...και για 2 χρονια τελειωσες!

Το 780 gtx takis pa θα ειναι 20-25% ταχύτερο από 680 gtx και καμία μα καμία σχέση από τον αδυσώπητο Geforce Titan!

Εδω τα σκανε σε 690 gtx που για μενα δεν αξιζει φραγκο (για 650 ευρω καλα ειναι ;)).

Το ΤΙΤΑΝ θα φυγει σαν ζεστό ψωμάκι! Pure power!

Link to comment
Share on other sites

ενα και τελος! ...και για 2 χρονια τελειωσες!

Καλα το πιστευεις αυτο που λες;:shout: θα κατσω εγω ή ο Χρηστος[MENTION=10015]csaris[/MENTION] ή ο Γιαννης[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] ΔΥΟ χρονια με την ιδια καρτα γραφικων;

Ποτε εγινε αυτο για να γινει και τωρα. Μπα!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πιστευεις αυτο που λες;:shout: θα κατσω εγω ή ο Χρηστος[MENTION=10015]csaris[/MENTION] ή ο Γιαννης[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] ΔΥΟ χρονια με την ιδια καρτα γραφικων;

Ποτε εγινε αυτο για να γινει και τωρα. Μπα!!!:p

1. Απο AMD μην περιμενεις τιποτα σπουδαιο.

2. Το 780gtx θα ειναι 30% πισω απο το ΤΙΤΑΝ.

Συμπερασμα: Το ΤΙΤΑΝ για 2 χρονια θα σε εχει ΤΙΤΑΝΑ σε επιδοσεις!

Link to comment
Share on other sites

THIS IS TITAN! YEAH, FIRST REAL NUMBERS!

Άντε δώστε λίγη δύναμη στο λαό γιατί αυτά τα +30% με κάθε νέα γενιά δεν λένε απολύτως τίποτα..

Δεν λέω όχι, αλλά παλι το acIII με 30fps θα πηγαίνει στη Βοστώνη

και 34% gpu usage.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλοδεχούμενη η δύναμη

αλλά δεν είναι αυτή που λείπει από το pc gaming.

Ας ήταν σωστά γραμμένα τα παιχνίδια και με 7770 θα έκανε κάποιος

τη δουλειά του πολύ ικανοποιητικά.

@The Blade:

Λογικά επιδόσεις 7950CF αναμένουμε για τον Τιτάνα απ ότι βλέπω

άρα το review ξαναγίνεται χρήσιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η AMD φαίνεται να κρατά την ίδια γενιά καρτών.

Να ανάψουν λίγο τα αίματα

46b.jpg

Καλά μην σκίσει τα καλσόν της απο την προσπάθεια!

Ας κοιτάξει να μη χάσει τα APU και τις κονσόλες γιατι βλέπω με Maxwell να πέφτει ΛΟΥΚΕΤΟ!

post-478-1416077066,7442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην σκίσει τα καλσόν της απο την προσπάθεια!

Ας κοιτάξει να μη χάσει τα APU και τις κονσόλες γιατι βλέπω με Maxwell να πέφτει ΛΟΥΚΕΤΟ!

Βρε και 10% slower να ήταν πάλι δεν ενδιαφέρει κανέναν !

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι πόσα φράγκα θα σου φύγουν από την τσέπη όταν θα πας ταμείο !! :p:P:P

Εκεί είναι οι πωλήσεις ... στο vfm και απ`όσο έχω δει μια χαρά τα πήγε η 7000 σειρά .

Ηρθε πρώτη και άρπαξε τους τρελαμένους παίζοντας μόνη της για 3εις + μήνες και σε υψηλές τιμές.

Εριξε τις τιμές μόλις ήρθαν οι GTX 6XX και κράτησε το υψηλό μερίδιο στην αγορά ! Αργότερα τις έριξε κι άλλο με αποτέλεσμα ένας που δεν είναι κολλημένος με Nvidia να μην βλέπει λόγο να πάει σε κάτι άλλο πέρα από AMD ...

Ανέβασε με με drivers επιδόσεις σε πολλά games ...

Εγώ δεν βλέπω να έχασε κάπου .... και σου λέω πως και -20% να ήταν πάλι είναι εντελώς διαφορετικό το review από την αγορά !

Τα συστήματα που πωλούνται σήμερα είναι στο 80% έως 800€ !!! Εκεί με πολύ ζόρι κουμπώνεις μια 7870 ... άρα έως εκεί είναι οι πωλήσεις...

Τώρα αν πιστεύεις πως ο ΤΙΤΑΝΑΣ της NVIDIA ή ο Χ-Ψ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ της AMD θα σώσουν την μια εταιρία ή την άλλη ανεβάζοντας τις πωλήσεις πλανάσαι ... Ούτε την φωτιά ούτε τις επιδόσεις θα φέρουν ...

Το πολύ πολύ να ρίξουν την τιμή μιας 7970 στα 200€ και να γεμίσουμε με AMD κάρτες και +50% απόδοση στα pc μας από μια 7850 /650TI ... που αγοράζει σήμερα ο πολύς κόσμος ...

Οι κάρτες των 600-700-800-1000€ είναι μόνο να είχαμε να λέγαμε ... Αλλού γίνεται το πανηγύρι !!

Link to comment
Share on other sites

θα φαει λουκετο η AMD επειδη βγαινει μια καρτα των 800 ευρω?Δηλαδη ποσοι θα την παρουν σ' αυτη την τιμη?Ας κοιταξει να ριξει τις τiμες η nvidia γιατι την 7970gzh ουτε καν την ακουμπαει με την 680gtx

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσε τα συμπερασματα που βγάζετε απο μια απλη προταση με αρκετο βαθος εαν κατσεις και σκεφτεις... τι εγινε με το Κεπλερ? και τι θα γινει εαν ολα πανε με το πρόγραμμα του Maxwell...?

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει το νούμερο... αν ισχύουνε τα αρχικά ή μετέπειτα specs... αν ισχύει η normal τιμή ή η extreme... αν αν αν...

Αν πάντως έχει 900€ και 6GB πόσοι θα την πάρουνε λέτε?

Στην Ελλάδα πόσοι θα την έπαιρναν δηλαδή ? 100 άτομα ? ( λέμε και καμμιά μλκια να γελάσουμε... )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.