Jump to content



Επιλογή Τροφοδοτικού για έτοιμο Σύστημα


mr_element

Recommended Posts

Καλησπέρα στα παιδιά του forum. Είναι το πρώτο μου post σε αυτά τα boards και θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας! Εδώ και κάποιο καιρό έχω αποφασίσει να αντικαταστήσω τον υπολογιστή που έχω τώρα με μια καινούρια σύνθεση την οποία ετοίμασα μόνος διαβάζοντας από εδώ και από εκεί. Ίσως να μπορούσα να είχα κάνει καλύτερες επιλογές/συνδυασμούς αλλά τώρα ξεκινάω στον κόσμο του hardware οπότε συμπαθάτε με.

Case: Coolermaster Storm Trooper

MoBo: Gigabyte Z77X-D3H

CPU: Intel Core i7 3770 3,4GHz

GPU: SAPPHIRE HD 5670 512MB (κληρονομιά από τον παλιό)

RAM: 2x8GB Corsair Vengeance LP

HDD: Seagate Baracuda 7200rpm 160GB (κληρονομιά από τον παλιό)

HDD: Western Digital 7200rpm 1TB (κληρονομιά από τον παλιό)

SSD: OCZ AGILITY3 120GB

*Επίσης σε όλη αυτή τη σύνθεση έχω επίσης ένα παλιό-καημένο DVD Reader/Writer και μια Sound Blaster Audigy κάρτα ήχου σε PCI Slot κληρονομημένα και τα 2 από τον παλιό.

Το μόνο το οποίο απομένει (και ίσως το βασικότερο) για να πάρει πλέον μπρος το καινούριο μου μηχάνημα είναι ένα καλό τροφοδοτικό που να ξέρω ότι μπορεί να τα υποστηρίξει όλα αυτά διότι αυτό του παλιού είναι 450 ή 500W και αμφιβάλλω αν θα τα βγάλει πέρα. Δυστυχώ σε θέματα τροφοδοσίας είμαι τελείως άσχετος.

  • Διαβάζοντας μερικά πράγματα είδα ότι υπάρχουν τα PSU Calculators. Επισκέφτηκα 2-3 από αυτά και έβαλα όλο το προαναφερθέν setup με τελικό αποτέλεσμα σε high load 85-95% να βγαίνει γύρω στα 630-650Watt.
  • Συνυπολογίζοντας πιθανή αναβάθμιση της κάρτας γραφικών στο μέλλον (ίσως και SLi) , πιθανό OC του επεξεργαστή ή περισσότερες μνήμες αποφάσισα ότι χρειάζομαι τουλάχιστον ένα τροφοδοτικό των 800Watt.
  • Μιλώντας με φίλους λίγο πιο γνωστικούς από εμένα , έμαθα επίσης ότι τα τροφοδοτικά δεν είναι όλα το ίδιο αποδοτικά. Και ότι άσχετα με τον αριθμό των Watt που αναγράφουν αποδίδουν διαφορετικές τιμές αυτών, αναλόγως την πολυκαιρία , την χρήση και την γενικότερη ποιότητα κατασκευής.

Έτσι επισκέφτηκα το site 80plus.com το οποίο αποτελεί πιστοποιητικό για την ποιότητα διαφόρων τροφοδοτικών απ' ότι μου είπαν -και διάβασα- και έψαξα εκεί για κάποιο αρκετά αποδοτικό (Silver ή Gold κατηγορίας απόδοσης 80-90%).

Προσπάθησα να συνδυάσω τους εξής 3 παράγοντες:

*Καλή απόδοση σε μια γκάμα από 750-850Watt όπως ξαναείπα.

*Γνωστές μάρκες (Coolermaster, Thermaltake, Tagan, Corsair κλπ.)

*Και προσιτές τιμές στο visionstudio.gr από το οποίο και ψωνίζω καθ' ότι Θεσσαλονικιός.

Μετά από λίγες ώρες αναζήτησης βρήκα μερικά που θα μπορούσα να διαπραγματευτώ την αγορά τους. Φυσικά πέρα από αυτά υπήρχαν ένα κάρο ακόμη αλλά κράτησα τα πιο "θελκτικά". Έτσι έχουμε:

CoolerMaster Power Supply 850W ATX 24 pin Silent Pro M2 RS-850-SPM2 Active-PFC Retail

Corsair Power Supply 750W ATX 24 pin HX750 CP-9020031-EU Active-PFC Retail

Corsair Power Supply 800W ATX 24 pin GS 2013 Edition CP-9020065-EU Active-PFC Retail

Κατά την γνώμη σας έψαξα με τον σωστό τρόπο για να βρω ένα αξιόλογο τροφοδοτικό?

Πιστεύετε πως τα 800Watt φτάνουν να καλύψουν τις ανάγκες του παραπάνω συστήματος (με τις μελλοντικές μικροπροσθήκες που ανέφερα)?

Τα τροφοδοτικά στα οποία κατέληξα λένε τίποτα ή μπα? Θα διαλέγατε κάποιο από αυτά τα 3?

Αν όχι έχετε να μου κάνετε κάποια καλή και οικονομική πρόταση για το παραπάνω σύστημα?

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα.

Φιλικά,

Γιώργος. :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα

Corsair Enthusiast Series TX750 V2 80Plus Bronze | Skroutz.gr

Lepa G750-MAS 750W | Skroutz.gr

παντως, ενα γενικοτερο σχολιο, αν τον θες για Gaming, μπορεις να βαλεις και τον i5-3570K. δεν θα εχεις διαφορα και θα ωφεληθεις και τη διαφορα κοστους!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό θα σε καλύψει http://www.skroutz.gr/s/342010/Corsair-Builder-Series-CX600-V2-80Plus.html

αν θες δύο κάρτες κτλ κτλ πας εδώ

http://www.skroutz.gr/s/322735/Corsair-Enthusiast-Series-TX750-V2-80Plus-Bronze.html

φίλε με τον επεξεργαστή που πήρες δε μπορείς να κάνεις o/c :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις σας. Τις έχω βάλει μπροστά και τις μελετάω (reviews κλπ.).

Από τα 3 που έδειξα στο αρχικό μου post δεν μου είπατε... Συστήνεται κανένα ή διάλεξα μούφες?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το σύστημά σου τώρα και ένα ποιοτικό 500άρι θα κάνει μια χαρά δουλειά.

Τα τρία που έχεις στο αρχικό ποστ είναι καλά τροφοδοτικά.

Το θέμα είναι το εξής και πράγματα που μόνο εσύ ξέρεις να απαντήσεις.

1) Θες modular psu ή όχι;

Η γνώμη μου είναι να πας σε modular

2) Θα κάνεις sli ή cf? Αν ναι τότε πας σε 750W και άνω τροφοδοτικό, ανάλογα βέβαια με τι κάρτες έχεις στο μυαλό σου.

Κλείνοντας το ποστ μου θα σου πω το εξής. Είναι προτιμότερο να τσιγκουνευτείς σε άλλα πράγματα, αλλά στο τροφοδοτικό να κάνεις ακόμα και την υπέρβαση. Είναι μαζί με το κουτί δύο πράγματα που μένουν και για επόμενη αναβάθμιση. Το τροφοδοτικό απο την άλλη είναι αυτό που δίνει φαγητό στα hardware parts σου και αυτό που θα τα σεβαστεί μαζί με τα λεφτά που έχεις δώσει.

Μάρκες όπως Corsair, xfx, coolermaster (μερικά όχι όλα κατά την ταπεινή μου γνώμη) και ξεφεύγοντας Seasonic, silverstone, Enermax αλλά και Superflower είναι μάρκες που βγάζουν πολύ καλά τροφοδοτικά.

Ομως καλό είναι να έχεις μία απάντηση στα 2 παραπάνω ερωτήματα για να μπορείς να καταλήξεις σε 2-3 τροφοδοτικά και μετά να το συζητήσουμε περισσότερο αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το σύστημά σου τώρα και ένα ποιοτικό 500άρι θα κάνει μια χαρά δουλειά.

Τα τρία που έχεις στο αρχικό ποστ είναι καλά τροφοδοτικά.

Το θέμα είναι το εξής και πράγματα που μόνο εσύ ξέρεις να απαντήσεις.

1) Θες modular psu ή όχι;

Η γνώμη μου είναι να πας σε modular

2) Θα κάνεις sli ή cf? Αν ναι τότε πας σε 750W και άνω τροφοδοτικό, ανάλογα βέβαια με τι κάρτες έχεις στο μυαλό σου.

Γεια σου και σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση! Τις απαντήσεις τις έχω έτοιμες!

1) Ναι θα ήθελα modular PSU γιατί με το Cable Management δεν το έχω πολύ πολύ και εκνευρίζομαι όταν δεν υπάρχει αρκετός χώρος μέσα στο κουτί μου και γίνεται της κακομοίρας. Χώρια που ως γνωστόν είναι και λειτουργική η απαίτηση του cable management για σωστό airflow. Τέλος πάντων, μακρηγορώ. Ναι modular θέλω όπως είπα. Βέβαια έχω ακούσει για έναν urban legend περί modular psu(s) κατά τον οποίο τα modular είναι λέει πιο ασταθή και πιο ευπαθή από τα non-modular (?!) Δεν ξέρω αυτό το αφήνω προς διευκρίνηση... :...:

2) Επίσης σίγουρα κάποια στιγμή θα κάνω SLi καθώς και ακόμα πιο σίγουρα θα φορτώσω άλλα 16GB μνήμης στο μηχάνημα έως ότου πιάσω τα 32. Οπότε γενικώς αναβαθμίσεις πρόκειται να δεχθεί! Απλά πολύ μελλοντικά γιατί αυτή την περίοδο είμαι τάπα!

...για να μπορείς να καταλήξεις σε 2-3 τροφοδοτικά και μετά να το συζητήσουμε περισσότερο αν θέλεις.

Με βάση όλα τα παραπάνω και αρκετό ψάξιμο από πλευράς μου κατέληξα στα 3 παρακάτω. Δυστυχώς η τσέπη μου δεν σηκώνει πολλά αυτή την περίοδο και δεν πρόκειται να έχω και για τους επόμενους μήνες. Στο σύστημα που έγραψα στο αρχικό νήμα τα κομμάτια αγοράστηκαν ένα-ένα και πραγματικά έκανα οικτρές οικονομίες όντας φοιτητής για να μπορέσω να αγοράσω ορισμένα κομμάτια. Περιορίζομαι στο budget των 100€, επομένως ιδού!

Corsair Power Supply 750W ATX 24 pin CX 750M CP-9020061-EU Active-PFC Retail

Corsair Power Supply 750W ATX 24 pin TX V2 CMPSU-750TXV2EU Active-PFC Retail

Corsair Power Supply 800W ATX 24 pin GS 2013 Edition CP-9020065-EU Active-PFC Retail

Το 1ο , είναι το πιο value for money (κατά την άποψη μου - είπαμε δεν γνωρίζω πολλά) , το 2ο το πιο σταθερό-ήρεμη δύναμη δεδομένου ότι το κατασκευάζει η Seasonic και ότι γενικά το προτιμούν και το συστήνουν πολλοί απ' όσο είδα. Τέλος το 3ο αν και όχι πολύ αξιόπιστο (κατά Google Search - η σειρά GS έβγαλε αρκετά θεματάκια με τον Fan Controller) παρόλαυτα το έχω ερωτευτεί. Με κέρδισε το design του και η γενικότερη εμφάνιση συν το ότι είναι 800ρι 80plus άρα θα με πάει σε βάθος χρόνου και φυσικά τα λεφτά στα οποία το βρήκα στο Visionstudio. Επίσης η έκδοση "2013 Edition" κατά την Corsair δεν έχει κάποια ελαττώματα που παρουσίασε η προηγούμενη παρτίδα των ίδιων GS τροφοδοτικών.

Περιμένω την απάντηση σου κοπελιά!

Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου στο θέμα Modular αλλά με αυτά που κοιτάς αν εξαιρέσω το πρώτο τα άλλα δεν είναι.

Στα 100 ευρώ και να πας σε sli αργότερα και να είναι ΚΑΙ Modular τα πράγματα ζορίζουν λίγο.

Δες και αυτό απο εμένα πάντως που είναι κοντά στα λεφτά που λες

http://www.skroutz.gr/s/2661136/XFX-ProSeries-850W-XXX-Edition-Semi-Modular-Bronze.html

και είναι Modular, +2 χρόνια εγγύησης απο το πρώτο, + 100W παραπάνω με κατασκευάστρια επίσης την Seasonic.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το XFX! Το CX-750M που είναι βαρβάτο στα Watt του και Modular , δεν λέει πολλά? Εντάξει το φτιάχνει η Channel Well που δεν ξέρω τι πουλιά πιάνει...αλλά κατά την γνώμη σου το σνομπάρουμε?

Επίσης αν δεν πάρω τελικά modular σε ποιο από τα άλλα 2 να προσανατολιστώ? Στην ήρεμη δύναμη TX-750 ή στο πανέμορφο GS-800?

Link to comment
Share on other sites

review του cx μπορείς να διαβάσεις εδώ http://www.thelab.gr/power-supplies-reviews/corsair-cx-series-750w-114364.html

Προσωπικά ανάμεσα στα 2 θα πήγαινα στο xfx για τους λόγους που σου είπα.

Απο εκεί και πέρα όποιο και να διαλέξεις δουλειά θα κάνεις. Εσύ παίρνεις την απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

  • Διαβάζοντας μερικά πράγματα είδα ότι υπάρχουν τα PSU Calculators. Επισκέφτηκα 2-3 από αυτά και έβαλα όλο το προαναφερθέν setup με τελικό αποτέλεσμα σε high load 85-95% να βγαίνει γύρω στα 630-650Watt.

Eισαι σιγουρος οτι υπολογισες σωστα φιλε μου?

Bαζοντας τα εξαρτηματα σου στο calculatorα της Τhermalatake, δηλαδη τον i7-3770, την ΗD 5670, 2 ντιμακια DDR3 και 2 μηχανικoyς σκληρους εχεις μονο 232W...

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρος οτι υπολογισες σωστα φιλε μου?

Bαζοντας τα εξαρτηματα σου στο calculatorα της Τhermalatake, δηλαδη τον i7-3770, την ΗD 5670, 2 ντιμακια DDR3 και 2 μηχανικoyς σκληρους εχεις μονο 232W...

Καλησπέρα, έβαλα επίσης και τον SSD και ότι ανεμιστήρες έχει το case μου κι επίσης επέλεξα full load! Δεν λέω πως το σύστημα θα τρέχει σε full load επ' ουδενή , αλλά καλό είναι να είμαστε προετοιμασμένοι για όλα!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29243]mr_element[/MENTION] και τους ανεμιστήρες τους δικούς μου να βάλεις και τους δίσκους μου τα 650W δε τα χτυπάει το σύστημά σου στην τωρινή του κατάσταση :)

Απλά για να υπάρχει το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έβαλα επίσης και τον SSD και ότι ανεμιστήρες έχει το case μου κι επίσης επέλεξα full load! Δεν λέω πως το σύστημα θα τρέχει σε full load επ' ουδενή , αλλά καλό είναι να είμαστε προετοιμασμένοι για όλα!

Ο ssd φιλε μου ξοδευει μονο 1W, τα fans επισης ελαχιστα.

Πως υπολογισες full load? Συνηθως αυτα τα προγραμματαkια εχουν επiλογη να βαλεις το o/c σου και υπολογιζουν αναλoγα. Αλλα "full load", πως? Πως υπολογισαν για να βγαλουν 650W, τον επεξεργαστη πχ. στα 10GHz? :p

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω φίλε μου. Πήρα πάντως το XFX που μου πρότεινε η karmen!

Ευχαριστώ πολύ για όλα!!

Στάλθηκε από το Xperia X10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.