Jump to content



XEON σε desktop υπολογιστή;


salde

Recommended Posts

Trexx, ευχαριστώ για τα σχόλια. Το Χ79 το έβαλα για να έχω πακέτο μία γνώμη με δύο καλά chipsets απέναντι στους XEON. Πάλι λάθος το πας. Δεν υπάρχουν καλά chipsets. Yπάρχουν chipsets που ταιριάζουν με τη χρήση σου και θα αξιοποιήσεις τις δυνατότητές τους και άλλα που όχι. Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει το o/c (που είναι το κύριο πλεονέκτημα των συγκεκριμένων chipsets) απλά τα προσπερνάς.

Το «ιδιοτροπία» το χρησιμοποίησα για να διευκολύνω τις απαντήσεις χωρίς να μπαίνετε στον κόπο να ψάχνετε αν χρειάζομαι ή όχι ECC (δεν την «χρειάζομαι» έτσι όπως το λέτε αλλά ούτε το overclocking χρειάζομαι κλπ). Πώς τις χρειάζεσαι δλδ? Με ποιό τρόπο?

Αν δε με βλάπτουν κάπου (στην τσέπη μπορώ να το κρίνω μόνος μου) οι ECC δεν θα τις απέκλεια. Δυστυχώς δεν μπορείς γι αυτό γίνεται και η κουβέντα. Αυτό που γνωρίζεις είναι το πόσα μπορείς να δώσεις. Οκ, αυτό μόνο εσύ το γνωρίζεις. Το ερώτημα όμως είναι τι παιρνεις με αυτά που θα δώσεις και τι άλλο θα μπορούσες να πάρεις. Γι αυτόι είναι λάθος να τα διαχωρίζεις.

Κι αν έκαναν τα ίδια χρήματα σίγουρα θα τις προτιμούσα, Γιατί? Σε ξαναρώτησα. Ξέρεις πώς λειτουργούν και γιατί προτιμώνται?

Η αξιοπιστία που είναι ένας από τους λόγους ώστε να κοιτώ και τους XEON - το εννοώ και ως σταθερότητα και ως αντοχή στο χρόνο, ποιότητα κατασκευής, υποστήριξη κλπ. Τίποτα απ όσα αναφέρεις δεν ισχύει, τουλάχιστον περισσότερο από ότι στους desktop επεξεργαστές.

Στις γενικές παρατηρήσεις που κάνεις για τη διατύπωση των ερωτήσεων η παρατήρηση μου είναι πως ρωτώ για πράγματα που δε γνωρίζω ή έχω αμφιβολία και τα οποία μπορεί ένας τρίτος να τα απαντήσει. Πράγματα που μπορώ να τα απαντήσω και μόνος μου (πχ το αν το Α ή το Β είναι πιο ακριβό) δεν έχει νόημα να τα βάλω στη συζήτηση. Κι ας έχουν νόημα αν κάποιος πάει να γράψει ένα άρθρο γενικό «Ζ77 ή C216». Δεν θα γράψει κανείς τέτοιο άρθρο γιατί δεν υπάρχει λόγος. Τα ζητήματα που θέτεις είναι λυμένα εδώ και αρκετά χρόνια. Για desktop χρήση παίρνουμε desktop και για server, server.

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι εξαρχής θέτεις κάτι παράλογο. Αυτό που πρέπει να εξηγήσεις είναι το γιατί xeon, όχι το αντίθετο. Το αντίθετο έχει εξηγηθεί.

Συγγνώμη φίλε μου αλλά αν δεν εξηγήσεις τι νομίζεις ότι κάνουν αυτά που θέλεις να πάρεις και που θα σε βοηθήσουν,

θα αναγκαστώ να συμφωνήσω με τον @billpeppas ότι μιλαμε περισσότερο για ποζεριά...

Link to comment
Share on other sites

Trexx συμφωνώ με όσα λες στο post 15 κι επειδή συμφωνώ δεν ρώτησα τέτοια στο αρχικό μήνυμα παρά μίλησα για συμβατότητες.

bill, όχι δεν το θέλω για φιγούρα. Βασικά αν δεν το κατάλαβες ακόμη, ούτε XEON έχω αγοράσει ούτε σίγουρος είμαι ότι θα πάρω XEON. Όταν ρωτά κάποιος «παιδιά ο επεξαργαστής Χ γίνεται εύκολα overclocked;», σίγουρα η απάντηση δεν είναι «γιατί ρωτάς για overclocking» ούτε «θες να έρθεις σπίτι μου να δεις τον processor». But I digress... :D

[MENTION=4092]cabdik[/MENTION] πολύ σωστά, το παράδειγμα που δίνεις είναι οι «συμβατότητες» για τις οποίες και ρώτησα.

Είναι όντως καλό θέμα, επειδή όμως έχει μία πολύ σημαντική οικονομική παράμετρο η συζήτηση καταλήγει να περιστρέφεται στο οικονομικό και την τιμολογιακή πολιτική της Intel, που είναι μια άλλη κουβέντα. Εδώ με ενδιέφερε το «τεχνικό» σκέλος: θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα και χωρίς μεγάλη πτώση επιδόσεων;

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις και κυρίως για τις ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Όλη η συζήτηση γίνεται σε εντελώς λάθος βάση.

Γιατί ?

Γιατί πολύ απλά δεν ξεκαθαρίζεις ωραία τι θες να κάνεις με το PC.

Gaming ? Τι gaming... pokemon ? football manager ? Crysis 3 & BattleField 3 ?

Office ? excel, word, powerpoint ?

Audio/Video projects ? Με τι πρόγραμμα ?

Rendering ?

Scientific applications ?

Benchmarking ?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με ενδιέφερε το «τεχνικό» σκέλος: θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα και χωρίς μεγάλη πτώση επιδόσεων;

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις και κυρίως για τις ιδέες.

Αυτό δεν είναι το τεχνικό, αλλά το λειτουργικό σκέλος.

Το τεχνικό δεν το συζητάς. Αν το συζητούσες θα καταλάβαινες

την ματαιότητα του εγχειρήματος και της ίδιας της σκέψης.

Στα ερωτήματά σου, ναι θα δουλέψει και δεν θα έχεις πρόβλημα με τις επιδόσεις.

Σαν φεράρι με χιονολάστιχα θα είναι αλλά αφού δεν σε χαλάει εσένα..

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσουμε τα χρήματα τελείως στην άκρη, μπορώ να σου πω τα εξής:

- Οι ECC μνήμες στα ίδια MHz έχουν χαμηλότερο bandwidth, λόγω των extra bits που χρειάζεται η διόρθωση λαθών.

- Οι ECC μνήμες δεν βγαίνουν σε περισσότερα από 1600MHz, ενώ για ένα απλό desktop μηχάνημα μπορείς να πάρεις μέχρι και 2400. Άρα χάνεις σε επίδοση.

- Οι ECC μνήμες δεν προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο σε σταθερότητα, απλά μειώνουν το ενδεχόμενο να γίνει λάθος σε κάποιον υπολογισμό, που σε εσένα μπορεί να είναι να φανεί ένα pixel λίγο πιο σκούρο, σε έναν επιστήμονα όμως μπορεί να του καταστρέψει 10 μέρες simulation.

- Αν θες σώνει και καλά ECC, πάρε AMD που αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει ECC στις AM3+ πλατφόρμες.

- Απ ότι κατάλαβα δεν μιλάς για πάνω από 1 cpu σε ένα μηχάνημα, οπότε αυτόματα βγαίνει από την μέση και το άλλο πλεονέκτημα της xeon πλατφόρμας.

Ασυμβατότητες δεν νομίζω να έχεις, απλά έχε στο μυαλό σου ότι άλλη υποστήριξη έχει η desktop σειρά, και άλλη η server. Πχ, στις xeon πλατφόρμες δεν νομίζω να ψάξει κανείς να βρεί γιατί το νέο patch που βγήκε για το crysis 13 ρίχνει 15% τα fps. Τους ενδιαφέρουν άλλα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4092]cabdik[/MENTION] πολύ σωστά, το παράδειγμα που δίνεις είναι οι «συμβατότητες» για τις οποίες και ρώτησα.

Είναι όντως καλό θέμα, επειδή όμως έχει μία πολύ σημαντική οικονομική παράμετρο η συζήτηση καταλήγει να περιστρέφεται στο οικονομικό και την τιμολογιακή πολιτική της Intel, που είναι μια άλλη κουβέντα. Εδώ με ενδιέφερε το «τεχνικό» σκέλος: θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα και χωρίς μεγάλη πτώση επιδόσεων;

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις και κυρίως για τις ιδέες.

κοιτα, ετσι γενικα δεν μπορεις να συγκρινεις 2 εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας πραγματα, γιατι ΑΠΛΑ ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας.

τεχνικα, και οι 2 πλατφορμες θα δουλεψουν χωρις προβληματα.

απλα, επειδη στα desktop υπαρχει πολυ μεγαλυτερη ποικιλια κομματιων, θα ακουσεις και τα περισσοτερα προβληματα απο ασυμβατοτητες αλλα και απο αστοχιες. αυτο δεν σημαινει οτι ειναι χειροτερα!

απο κει και περα ομως, η πολυ σημαντικη οικονομικη παραμετρος, οσο και να μην θελεις να την λαβεις υποψη, δυστυχως, δεν γινεται..!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι κυρίως οικονομικό, αλλά να σου δώσω περιγραμματικά κάποιες διαφορές:

Άμα βάλεις τον E3-1245 v2 με τον i7 3770 δίπλα δίπλα, θα δεις ότι ουσιαστικά είναι ίδιοι επεξεργαστές. Ο xeon έχει μεν 4pci lanes παραπάνω, αλλά το μόνο όφελος είναι 1 παραπάνω expansion slot, που ένας τυπικός desktop user δεν το χρειάζεται. (Τα 4-5 που έχει μία τυπική z77 είναι παραπάνω από αρκετά). Από την άλλη, ο desktop i7, έχει 100MHz μεγαλύτερο boost clock, το οποίο είναι πιο χρήσιμο από την μία pcie4x παραπάνω.

Μετά έχεις την πλατφόρμα. Πολύ μικρότερη ποικιλία από την οποία μπορείς να διαλέξεις. Άμα βάλεις δίπλα-δίπλα 2 μητρικές, μία c216 και μία z77 στα ίδια χρήματα: Η c216 έχει ένα παραπάνω lan controller και μία pcie 4x. Δεν έχει υποστήριξη μνημών >1600, sli, έχει λιγότερα power phases, λιγότερα usb, sata ports, 0 o/c κτλ κτλ.

Τέλος για ECC μνήμες, είναι πιο αργές από τις non-ecc, και το error connection δε σε βοηθάει πουθενά σε desktop χρήση.

Ο μόνος λόγος να βάλεις xeon σε desktop μηχάνημα, είναι να επιλέξεις κάποιον από τους φτηνούς (Intel Xeon E3-1220 π.χ. στα ~210€) σε περίπτωση που θες Hyperthreading φτηνά, ψάχνοντας όμως μητρική desktop που να τον υποστηρίζει και non-ecc μνήμες.

Για xeon + server mobo + ECC ram όμως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τους συγκρινεις λαθος "βαζοντας τους διπλα -διπλα"

Ο ενας πχ μπορεί να ειναι 70% ταχυτερος απο τον αλλον σε υπολογισμούς float λεμε τώρα που ενω ειναι ιδιοι στη πραγματικότητα διαφέρουν. Κατι που δε σε νοιαζει σε τετοια χρηση.

Βασικα το 70% ειναι εντελως υπερβολη αλλα σκεψου οτι μπορει να φτασει το 20% σε πολυ συγκεκριμενες εργασιες, hashes και κρυπτογραφία πχ

Link to comment
Share on other sites

Trexx στις ECC αναφέρθηκα τόσο πολύ όταν για αυτές με ρώτησε o bill κι εσύ επειδή είπα ότι τις προτιμώ αν έχουν ίδιο κόστος. Το πώς λειτουργούν όχι δεν το ξέρω ούτε με πολυενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια, η εντύπωση που έχω είναι πως κάνουν έλεγχο ότι τα δεδομένα από και προς τη RAM είναι «ακέραια». Με ένα μικρό κόστος στις επιδόσεις κι ένα αρκετά μεγαλύτερο στην τσέπη. Κι έχω ήδη πει ότι δεν τις «χρειάζομαι». Αγνοώντας το κόστος αγοράς (επειδή δεν καθορίζεται μόνο από θέματα λειτουργίας), και πέρα από μία μικρή πτώση στις επιδόσεις, έχουν κάποιο άλλο πρόβλημα; Αν βοηθά η εξήγησή μου, είναι «αυθαίρετη» γνώμη δική μου ότι θα προτιμούσα ECC αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, εξίσου «αυθαίρετη» με την απόφαση μου να μην κοιτώ AMD. Δεν ισχυρίζομαι ότι έχετε άδικο ή οτι δε ξέρετε τι γράφετε στα όσα λέτε, απλώς σας είπα πως μια συζήτηση του τύπου «ECC ή όχι», όπως και μια συζήτηση «Intel ή AMD» δεν ήταν η αρχική μου ερώτηση.

Εσύ μάλιστα ήσουν ο πρώτος που απάντησες την αρχική μου ερώτηση.

Για την «αξιοπιστία»: σου εξήγησα απλώς πώς εννοώ τη λέξη, όχι ότι ισχύει για τους XEON. Σου έγραψα ήδη μάλιστα πως η διευκρίνησή σου (60€/400€) με βοήθησε. Δέχομαι τη γνώμη σου ως ορθή, δεν έχω δική μου γνώμη, για αυτό και ρωτώ εδώ παιδιά.

Η πολύ σωστή λογική είναι αυτό που γράφεις: Το ερώτημα είναι τι παίρνεις με αυτά που θα δώσεις και τι άλλο θα μπορούσες να πάρεις. Συμφωνώ απολύτως μαζί σου ότι έτσι πρέπει να γίνει η αγορά. Αν σου διέφυγε, δεν είμαι στο τελικό στάδιο της αγοράς όμως κι εξήγησα ήδη τι ήθελα να ρωτήσω και για ποιο λόγο (να δω αν υπάρχει τεχνικό/λειτουργικό εμπόδιο ώστε να ψάξω παρακάτω ή όχι). Σε ευχαρίστησα κιόλας κι εσένα και τον πρώτο φίλο που δώσατε και αντιπρόταση. Μετά χαράς όταν τα έχω κοιτάξει και ψάξει μόνος μου να ανοίξω ένα άλλο θέμα, με τιμές, τι ποσό θα διαθέσω, τι βρίσκω προς αγορά κλπ και να ακούσω τις γνώμες σας. Απλώς δεν ήταν τώρα αυτή η στιγμή.

Για τα λυμένα θέματα, μην ξεχνάς ότι είναι ή εμφανίζονται «λυμένα» με κυρίαρχο στοιχείο στην πλάστιγγα την τιμολογιακή πολιτική της Intel.

Επίσης έχεις απόλυτο δίκιο ότι με ενδιαφέρει εδώ το λειτουργικό μέρος και κακώς το είπα τεχνικό (κάπου το έβαζα και σε εισαγωγικά για να δείξω αυτό ακριβώς που κατάλαβες και με διορθώνεις).

Ευχαριστώ και τα υπόλοιπα παιδιά για τα σχόλια και τις εξηγήσεις, θα περιμένω λίγο να μαζευτούν όλα τα σχόλια για να μην έχω συνεχή posts και η συνέχεια αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.