Jump to content



h100i η custom υδροψυξη


nezoski

Recommended Posts

Επειδη με τρωειι η περιεργεια και ξεκιναω τα πρωτα μου βηματα στην φαση του overclocking τι ειναι καλυτερο αποδοτικοτερο σε βαθος χρονου ? το μηχανημα που εχω ειναι αυτο της υπογραφης!Mιλαμε μονο για cpu

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι θες. Η h100 ειναι μια χαρα για να κρατας χαμηλα (σχετικα) τις θερμοκρασίες αλλα κανει γενικα θορυβο. Αμα ριξεις λεφτα σε custom υδροψυξη μπορεις να το κανεις να εχει επισης χαμηλες θερμοκρασίες αλλα να ειναι dead silent

Βεβαια το κοστος εκτινασεται σε σχεση με την H100

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα σε καλύψει εκτός και αν έχεις πολλές oc απαιτήσεις οπότε θα πας σε custom .θόρυβο δεν θα έχεις πρόβλημα αν παίζεις σε χαμηλές στροφές τους ανεμιστήρες. Στο ίδιο δίλημμα ήμουν και εγώ αλλά για τις δίκες μου ανάγκες δεν άξιζε τον κόστος. Αν δεν είχα δώσει κάποια πράγματα που είχα ίσως το έκανα απλά και μόνο για εμφάνιση γιατί η h80 μου είναι αρκετή. Τον 920 στα 4ghz τον κροτούσε max 85c πάντα στο low οι ανεμιστήρες αλλά μόνο σε prime95 κ.τ.λ σε καθημερινές εργασίες δεν ξεπερνούσε τους 75c μπορεί να λέω και πόλους. Με την μετάβαση μου στον 3570κ και με το αποτέλεσμα που έχω απλά είναι κρίμα τα λεφτά . Ότι με custom θα έχεις καλύτερες θερμοκρασίες και ενδεχομένως πιο ήσυχο pc είναι σίγουρο. Αλλά για το ήσυχο αυτό εξαρτάτε από εσένα .

Το μόνο που θα με ανησυχούσε στην h100i είναι το πολύ rma που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κοιτούσα αυτό αφού ψάχνεις κάτι οικονομικό σχετικά.

Alphacool NexXxoS Cool Answer 240 DDC/XT - Set

καλο !!!!απλα σκεφτομαι να παρω ενα κιτακι να ειναι σαν βαση και αργοτερα να προστεθουν η να αλλαχτουν με καλυτερα καποια μερη του κιτ

Link to comment
Share on other sites

1. Μαθαίνεις που μένει ο [MENTION=6900]AnimaTronic[/MENTION]

2. Πάς κάτω από το μπαλκόνι του και περιμένεις.

3. Μόλις πετάξει καμιά Η100i, την παίρνεις και τη βάζεις στο δικό σου τσάμπα.

4. (προαιρετικά) χτυπάς κουδούνι να σου δώσει manual και συσκευασία, αλλά εκείνη την ώρα θα είναι επικίνδυνο...

Link to comment
Share on other sites

Γράψε το ποσό που διαθέτεις έτσι ώστε να σου προτείνουν τι θα πάρεις για να μη κάνεις καμία αγορά που μπορεί να το μετανιώσεις .

το ποσο προς το παρον αγνωστο καθοτι περιεργοι καιροι προς το παρων κανω ερευνα αγορας αν και η λυση του [MENTION=173]Wizard![/MENTION] με εψησε ασχημα :p

Link to comment
Share on other sites

όλες οι έτοιμες λύσεις τύπου Η100 κτλ είναι αντίστοιχες των καλών αεροψυκτρών

Για μένα δεν αξίζουν παρε μόνο για λόγους εμφάνισής, πάντα σε σχέση με μια καλή αερόψυκτρα

Στο κάτω κάτω αν είναι να βάλεις νερό, κάν' το σωστά και βάλε custom

Θα είναι πιο αποδοτική, θα έχεις την χαρά του να την στήσεις και μπορείς να την διαμορφώσεις όπως γουστάρεις

Βέβαια κοστίζει και τα διπλά+ χρήματα

Your ball : devil:

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κίνηση : Alphacool NexXxoS Cool Answer 240 DDC/XT - Set

Ξέρει κανεις να μας πεί αν το πακετάκι έχει όλα τα απαραίτητα μεσα ; ρακορ κ.τ.λ . Είχα στο μυαλό μου μια H110 αλλα νομίζω οτι το πακετάκι alphacool είναι πιο ποιοτικό , τι λέτε ; Αξίζει για custom λύση ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κίνηση : Alphacool NexXxoS Cool Answer 240 DDC/XT - Set

Ξέρει κανεις να μας πεί αν το πακετάκι έχει όλα τα απαραίτητα μεσα ; ρακορ κ.τ.λ . Είχα στο μυαλό μου μια H110 αλλα νομίζω οτι το πακετάκι alphacool είναι πιο ποιοτικό , τι λέτε ; Αξίζει για custom λύση ;

1x Alphacool NexXxoS XP³ Light - Acetal Edition - Intel/AMD

1x Alphacool Repack - Laing DDC - 5,25 Single Bay Station

1x Alphacool DDc pump 12V DDC-1T

1x Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 240mm

3x Alphacool tubing AlphaTube HF 13/10 (3/8"ID) - clear

6x 13/10 (10x1,5mm) compression fitting G1/4” – matte black

2x 120mm fan approx. 1300rpm ( 120x120x25mm )

1x Coolant Clear 1000ml

1x ATX bridging plug (24 Pin)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι θες. Η h100 ειναι μια χαρα για να κρατας χαμηλα (σχετικα) τις θερμοκρασίες αλλα κανει γενικα θορυβο. Αμα ριξεις λεφτα σε custom υδροψυξη μπορεις να το κανεις να εχει επισης χαμηλες θερμοκρασίες αλλα να ειναι dead silent

Βεβαια το κοστος εκτινασεται σε σχεση με την H100

Όταν λες ότι κάνει θόρυβο; Σε τι επίπεδα; Οι ανεμιστήρες της ή η αντλία;

Ρωτάω γιατί έχω την H100 μαζί με ένα ζευγάρι Swiftech helix και είναι αρκετά ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι κάνει θόρυβο; Σε τι επίπεδα; Οι ανεμιστήρες της ή η αντλία;

Ρωτάω γιατί έχω την H100 μαζί με ένα ζευγάρι Swiftech helix και είναι αρκετά ήσυχη.

Προσωπικα δεν εχω πειρα, οτι μου εχουν πει οι παθόντες ([MENTION=7033]Lazy Dog[/MENTION] με τα RMA) και οτι εχω διβασει στο overclock.net

Link to comment
Share on other sites

Παντως το κιτακι της alfacool ειναι πολυ καλο!!!και το προτιμω απο τα ετοιμα !τωρα απο θεμα συντηρησης;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν εισαι παρανοικος ανα 6 μηνες

Αν εισαι νορμαλ ανα 1 χρονο

Αν εισαι ζαμανφου ανα 2 χρονια

Διαλεγεις με βαση τον χαρακτηρα σου και παιρνεις :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.