Jump to content



Nvidia 760 - Φήμες λένε για 25 Ιουνίου


Volrath

Recommended Posts

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply
Στο site της evga η gtx760 acx sc έχει 209€ (δε γνωρίζω όταν γίνει διαθέσιμη αν θα αλλάξει η τιμή, αλλά κρίνοντας από τις τιμές διαφορετικών coolers της gtx770 δε νομίζω).

Διάβασα για την acx, κάνει θόρυβο σχετικά λέει. Κρίμα..

EDIT: Σε άλλο review λέει δεν είναι...τράβα βγάλε άκρη τώρα...

Έτσι όπως το βλέπω:

MSI N760 TF 2GD5/OC Twin Frozr Gigabyte GTX 760 OC Windforce και ASUS GTX 760 DC II OC αξίζουν.Αν και η τελευταία μάλλον θα είναι τσουχτερή. Τώρα να βρούμε κάνα μπάρμπα που να τα πουλάει κι'ολας και να μη θέλει μία περιουσία στα μεταφορικά..

Link to comment
Share on other sites

Στα 200€ πολύ καλή επιλογή όντως αλλά τραβάνε 520W σε sli...

Στο ίδιο review λέει πως έχουν 20C διαφορά στο sli η μία κάρτα από την άλλη(λογικό με τις aftermarket ψύκτρες) = φούρνος εκτός αν έπεσαν σε ελαττωματικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Στα 200€ πολύ καλή επιλογή όντως αλλά τραβάνε 520W σε sli...

Στο ίδιο review λέει πως έχουν 20C διαφορά στο sli η μία κάρτα από την άλλη(λογικό με τις aftermarket ψύκτρες) = φούρνος εκτός αν έπεσαν σε ελαττωματικό κομμάτι.

20C πρέπει να έχεις κακό κουτί - 1 slot κενό. Σε sli στη περίπτωση μου, 7-10C είχε η πάνω από την κάτω με non reference (οπότε αναγκαστικά η πάνω τράβαγε ζεστό αέρα από την άλλη), αλλά σε ευρύχωρο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

20C πρέπει να έχεις κακό κουτί - 1 slot κενό. Σε sli στη περίπτωση μου, 7-10C είχε η πάνω από την κάτω με non reference (οπότε αναγκαστικά η πάνω τράβαγε ζεστό αέρα από την άλλη), αλλά σε ευρύχωρο κουτί.

Το θέμα είναι πως την διαφορά αυτή την είδαν και εκτός κουτιού όπως αναφέρουν στο legitreviews.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για την acx, κάνει θόρυβο σχετικά λέει. Κρίμα..

EDIT: Σε άλλο review λέει δεν είναι...τράβα βγάλε άκρη τώρα...

Ίσως έπαιζε κάτι με το κομμάτι που είχαν; π.χ. η 7950 vapor-x θεωρείται από τις πιο ήσυχες. Αυτή που είχα στα δικά μου αυτιά έκανε σαν μαούνα.

Βέβαια η msi με 27db είναι κορυφή. Μακάρι να είχε το after sales support της evga.

Αν ισχύει πως είναι 2db πιο θορυβώδης από τη gtx 660sc τότε ναι ίσως ακούγεται κάπως.

Πάντως αγγίζει επιδόσεις gtx770 με τη μισή τιμή!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βγει με 3gb εκδοση, δε το βλέπω καθόλου future proof το μηχανηματάκι οταν απεναντι υπαρχει η 7950 με 3gb & +~40€.

Το ειδαμε και το υποτιθεμενο "future proof" που ειχανε οι 69χχ των 2gb σε συγκριση με το 1,5gb των GTX570&580 στα σημερινα παιχνιδια:p

Οταν τα 2gb θα ειναι ανεπαρκες για νεους τιτλους, τοτε η σημερινες καρτες των 3gb (ακα 79χχ) δεν θα κανουν ουτε για αποσυρση, μονο για κανενα mame 32 θα κανουν, το τελευταιο που θα σε νοιαζει τοτε ειναι η vram:p

Y.Γ Η καρτουλα για τα λεφτα της "τα σπαει":T:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι σας αρέσουν τα γραφήματα. Πήρα όλα τα benches από tomshardware, anandtech, guru3d κ xbitlabs και έβγαλα τα averages για 1920x1200/1080.

DATAz

670-8652.jpg

7950b-8653.jpg

STOCK όλες.

EDIT

Τα dataz λένε ότι:

H gtx 760 είναι -6,4% M.O. πιο αργή από την 670 gtx.

Η gtx 760 είναι -1.2% Μ.Ο. πιο αργή από την 7950 boost. Βέβαια να λυφθεί υπ'όψιν ότι η διαφορά τέτοια γιατί 3-4 τίτλοι έχουν μεγάλη διαφορά (Dirt Showdown και CoH2 (beta)). Όμως σε OC (κ οι 2) καταστάσεις η 7950Β πάει αρκετά μπροστά. Βέβαια οι οδηγοί είναι beta.Τέλος σε υψηλότερες αναλύσεις η 760 πέφτει αναλογικά με τις άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Σε γερμανικά μαγαζιά που έκανα μια βόλτα έστω ηλεκτρονική η κάρτα παίζει ( της προκοπής υλοποίηση ) πάνω από 260€, βλέπουμε στα 300€ την Asus DCU2, ~313€ τις EVGA SC ACX

:/ λίγο τσιμπημένες οι τιμές. Ωραίο το 219 στο ευρωπαικό site της EVGA, ελπίζω να κρατήσουν την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Σε γερμανικά μαγαζιά που έκανα μια βόλτα έστω ηλεκτρονική η κάρτα παίζει ( της προκοπής υλοποίηση ) πάνω από 260€, βλέπουμε στα 300€ την Asus DCU2, ~313€ τις EVGA SC ACX

:/ λίγο τσιμπημένες οι τιμές. Ωραίο το 219 στο ευρωπαικό site της EVGA, ελπίζω να κρατήσουν την τιμή.

Όχι ρε συ.

2048MB Gigabyte GTX 760 Rev. 1 - Hardware-Finanzierung.de -

hardwareversand.de - Artikel-Information - MSI N760-2GD5/OC, 2GB DDR5

Ε, κάτι ψιλά πιο πάνω μιας και μιλάμε για 23% φάπα vs 19%. Δε ξέρω άμα στέλνουν, απλά γενικά για τιμές.

Άμα βρει κανείς ελληνικό κατάστημα που να τις φέρει ας κάνει ένα post, μιας και ενδιαφέρομαι άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ.

2048MB Gigabyte GTX 760 Rev. 1 - Hardware-Finanzierung.de -

hardwareversand.de - Artikel-Information - MSI N760-2GD5/OC, 2GB DDR5

Ε, κάτι ψιλά πιο πάνω μιας και μιλάμε για 23% φάπα vs 19%. Δε ξέρω άμα στέλνουν, απλά γενικά για τιμές.

Άμα βρει κανείς ελληνικό κατάστημα που να τις φέρει ας κάνει ένα post, μιας και ενδιαφέρομαι άμεσα.

Γενικά για reference ok, αλλά οι περισσότεροι , διαβάζοντας τα όσα λένε για non reference βλέπω να πηγαίνουν ...

Και γω αν η EVGA τις αφήσει 219 θα το σκεφτώ για SLI διαφορετικά τσιμπάω μια 770 ( Εvga ή gigabyte <- εδώ θα φτιάξω τοπικ ) και αργότερα κατα χριστούγεννα μεριά κουμπώνω άλλη μια.

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω και εγώ την 7950 και να πάω σε 760 ή δεν αξίζει ?

Ωραία τιμή έχει η κάρτα ! Και για SLI μια χαρά !

Απο οτι καταλαβα ειναι πανω κατω ιδιες σε επιδοσεις με την διαφορα οτι η 7950 εχει παραπανω μνημη και memory bus με οτι αυτο συνεπαγεται για τα φιλτρα.

Επισης οπως ειπε κ ο Volrath η 7950 εχει παραπανω oc δυνατοτητες.

Αν κανεις την αλλαγη κ με καποιο τροπο σου μεινουν κ χρηματα τοτε την κανεις; Αλλιως δεν νομιζω να αξιζει ο κοπος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι μόνο οι κάτοχοι σειρών 6xxx και 5xx πρέπει να κοιτάμε για αναβάθμιση..

Σε τι δεν μας καλύπτει μια 7950-70 ή μια 670-80 δηλαδή; Πόσο μάλλον όταν θέλουμε να αγοράσουμε κάρτα με ίδιες ή και χειρότερες επιδόσεις κάποιες φορές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.