Jump to content



Nvidia 760 - Φήμες λένε για 25 Ιουνίου


Volrath

Recommended Posts

H 7950 μου έκανε τρελά και την έστειλα πίσω για αντικατάσταση !

Αυτή την στιγμή φοράω την παλιά 5870.

Μπορώ άνετα να ζητήσω πιστωτικό και να πάρω 760 και που ξέρεις, μπορεί να μείνουν χρήματα και για κάτι παραπάνω !:hmm:

Δεν είναι ότι θα βάλω από την αρχή χρήματα .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply
Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι μόνο οι κάτοχοι σειρών 6xxx και 5xx πρέπει να κοιτάμε για αναβάθμιση..

Σε τι δεν μας καλύπτει μια 7950-70 ή μια 670-80 δηλαδή; Πόσο μάλλον όταν θέλουμε να αγοράσουμε κάρτα με ίδιες ή και χειρότερες επιδόσεις κάποιες φορές...

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Όσοι έχουν 660-660ti ή 7950 δεν αξίζει να πάνε σε αλλαγή. Για μένα που είμαι με την 560ti θα είναι μεγάλη αναβάθμιση. Υπολόγιζα όμως να δώσω κανένα 400Ε για 770. Τώρα σε αυτή την τιμή των EVGA μήπως να πάω σε SLi;;; Γενικά τι τροφοδοτικό min power λέτε να χρειαστώ;;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Όσοι έχουν 660-660ti ή 7950 δεν αξίζει να πάνε σε αλλαγή. Για μένα που είμαι με την 560ti θα είναι μεγάλη αναβάθμιση. Υπολόγιζα όμως να δώσω κανένα 400Ε για 770. Τώρα σε αυτή την τιμή των EVGA μήπως να πάω σε SLi;;; Γενικά τι τροφοδοτικό min power λέτε να χρειαστώ;;

Με τροφοδοτικά που βγάζουν πάνω από 50Α στην 12άρα πχ XFX 650 νομίζω πως δεν εχεις κανένα θέμα ...

Ναι το SLI σε συμφέρει με αυτή την τιμή !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία με ενημέρωσαν πως την έστειλαν. Αλλά δεν μου στειλαν tracking.

Έστειλα email και περιμένω λεπτομέρειες.

Μιας και πρώτη φορά αγοράζω απο την evga, πόσες μέρες κάνει να έρθει; Με ταχυδρομείο ή express ταχυδρομείου (όπως μου ρθε τις προάλες ένα πακέτο Σάββατο μεσημέρι στις 14.00!!) ή με άλλο courier;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πρώτη φορά αγοράζω απο την evga, πόσες μέρες κάνει να έρθει; Με ταχυδρομείο ή express ταχυδρομείου (όπως μου ρθε τις προάλες ένα πακέτο Σάββατο μεσημέρι στις 14.00!!) ή με άλλο courier;

UPS, υπολογιζε 5 εργάσιμες να εισαι μεσα αν και οταν σου στειλουν το tracking και μπεις στην UPS έχει και estimation για το ποια μέρα θα γίνει η παράδοση (το οποιο απο την προσωπική μου εμπειρία πεφτει 99% μεσα).

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω φέραν την GByte στην oktabit, φαντάζομαι ότι δε θα αργήσουν και στη λιανική.

Βέβαια είναι η ver1, ενώ έχει βγει και ver2...δε ξέρω τι διαφορές έχει η μία από την άλλη, αλλά για τη βγάλαν τόσο γρήγορα κάποιο λάκο έχει η φάβα στη ver1.

Composite Heat-Pipes λέει στην ver2...τώρα τι παίζει...

EDIT: άκυρο, ver2 φαίνεται ότι είναι. Ωραία :D

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω φέραν την GByte στην oktabit, φαντάζομαι ότι δε θα αργήσουν και στη λιανική.

Βέβαια είναι η ver1, ενώ έχει βγει και ver2...δε ξέρω τι διαφορές έχει η μία από την άλλη, αλλά για τη βγάλαν τόσο γρήγορα κάποιο λάκο έχει η φάβα στη ver1.

Composite Heat-Pipes λέει στην ver2...τώρα τι παίζει...

EDIT: άκυρο, ver2 φαίνεται ότι είναι. Ωραία :D

Φίλε μου συμβουλή: ελπίζω να μην αγοράσεις από τους κλέφτες στην octabit. Περισσότερα σε pm αν θες. Ότι υπόσχονται σε θέματα εγγυήσεως είναι ψέματα. Τα ίδια έπαθα με την 670 που πούλησα .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συμβουλή: ελπίζω να μην αγοράσεις από τους κλέφτες στην octabit. Περισσότερα σε pm αν θες. Ότι υπόσχονται σε θέματα εγγυήσεως είναι ψέματα. Τα ίδια έπαθα με την 670 που πούλησα .

Με ενδιαφέρει, αλλά πες ρε συ εδώ, να ξέρει και ο υπόλοιπος κόσμος. Βέβαια υποτίθεται ότι πρέπει να είσαι συνεργάτης στην oktabit, δε νομίζω να πουλάνε λιανικής. Από ότι ξέρω αυτοί φέρνουν τα προϊόντα της gbyte στο ελλαδιστάν, υποθέτω ότι τα ιντερνετομάγαζα από κει θα τις προμηθευτούν.

EDIT:

Έβαλαν αναμενόμενη την msi στο Πλαίσιο...299€ από ιντερνετ 320€ από το μαγαζί...XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAXA...

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει, αλλά πες ρε συ εδώ, να ξέρει και ο υπόλοιπος κόσμος. Βέβαια υποτίθεται ότι πρέπει να είσαι συνεργάτης στην oktabit, δε νομίζω να πουλάνε λιανικής. Από ότι ξέρω αυτοί φέρνουν τα προϊόντα της gbyte στο ελλαδιστάν, υποθέτω ότι τα ιντερνετομάγαζα από κει θα τις προμηθευτούν.

Την MSI που είχα την αγόρασα από φίλο που ήξερε άτομο ( γιο του αφεντικού ) της Octabit.

Την είχα αγοράσει 360€ όταν ελλάδα έκανε 450€. Ενώ αρχικά είχε υποσχεθεί ότι ακόμα και σε περίπτωση καψίματος από oc θα είμαι καλυμμένος με εγγύηση για 2 χρόνια όταν έβαλα την κάρτα για πούλημα και ενδιαφέρθηκε να την αγοράσει φίλος του ( του είχα αναφέρει τα προβλήματα της κάρτας γενικά φαινόταν να λειτουργεί καλά στα περισσότερα παιχνίδια ), αφού του την έστειλα μου είπε ότι η κάρτα μύριζε καμένο ( όταν του την έστειλα μια χαρά ήταν ) κλπ κλπ ( η κάρτα είχε αρχίσει να παρουσιάζει προβλήματα μετά τον 2 μήνα αγοράς της ). Αρχικά τον ρώτησα τι θα γίνει με την εγγύηση αν μπορούν να μου την αλλάξουν κλπ κλπ μου τα μασούσε πώς δε γίνεται , να ρωτήσω κλπ κλπ , τελικά την έστειλε rma και μου έδωσε 220€ ( τα 40€ ευρώ μόλις πάρει το οκ από rma ΜSI γιατί σύμφωνα με όσα είπε μπορεί να την είχα χαλάσει εγώ - όσοι με γνωρίζετε έχετε καταλάβει ότι δεν μου πολυαρέσει να κλοκάρω κάρτες γραφικών ) . Τώρα περιμένω νέα του για τα υπόλοιπα 40€.

Επίσης μπορείτε να διαβάσετε παρόμοιο περιστατικό με άτομο από το insomnia εδώ.

Προσοχή λοιπόν στις αγορές σας και ποιους εμπιστεύεστε. Μην χαρίζετε χρήματα σε αγορές όπως την έπαθα εγώ με έναν τύπο όπου του πούλησα την ASUS p8z68 deluxe και μου χρωστάει ακόμα 70€ τα οποία τα περιμένω την άλλη εβδομάδα σύμφωνα με αυτά που είπε.

Αυτός είναι και ο λόγος που τόσο καιρό 14 ημέρες είμαι χωρίς κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Την MSI που είχα την αγόρασα από φίλο που ήξερε άτομο ( γιο του αφεντικού ) της Octabit.

Την είχα αγοράσει 360€ όταν ελλάδα έκανε 450€. Ενώ αρχικά είχε υποσχεθεί ότι ακόμα και σε περίπτωση καψίματος από oc θα είμαι καλυμμένος με εγγύηση για 2 χρόνια όταν έβαλα την κάρτα για πούλημα και ενδιαφέρθηκε να την αγοράσει φίλος του ( του είχα αναφέρει τα προβλήματα της κάρτας γενικά φαινόταν να λειτουργεί καλά στα περισσότερα παιχνίδια ), αφού του την έστειλα μου είπε ότι η κάρτα μύριζε καμένο ( όταν του την έστειλα μια χαρά ήταν ) κλπ κλπ ( η κάρτα είχε αρχίσει να παρουσιάζει προβλήματα μετά τον 2 μήνα αγοράς της ). Αρχικά τον ρώτησα τι θα γίνει με την εγγύηση αν μπορούν να μου την αλλάξουν κλπ κλπ μου τα μασούσε πώς δε γίνεται , να ρωτήσω κλπ κλπ , τελικά την έστειλε rma και μου έδωσε 220€ ( τα 40€ ευρώ μόλις πάρει το οκ από rma ΜSI γιατί σύμφωνα με όσα είπε μπορεί να την είχα χαλάσει εγώ - όσοι με γνωρίζετε έχετε καταλάβει ότι δεν μου πολυαρέσει να κλοκάρω κάρτες γραφικών ) . Τώρα περιμένω νέα του για τα υπόλοιπα 40€.

Επίσης μπορείτε να διαβάσετε παρόμοιο περιστατικό με άτομο από το insomnia εδώ.

Προσοχή λοιπόν στις αγορές σας και ποιους εμπιστεύεστε. Μην χαρίζετε χρήματα σε αγορές όπως την έπαθα εγώ με έναν τύπο όπου του πούλησα την ASUS p8z68 deluxe και μου χρωστάει ακόμα 70€ τα οποία τα περιμένω την άλλη εβδομάδα σύμφωνα με αυτά που είπε.

Αυτός είναι και ο λόγος που τόσο καιρό 14 ημέρες είμαι χωρίς κάρτα γραφικών.

γενικα να ξερεις οπου ανακατευεται η amd κατι σαπιο παιζει

το forum της oktabit βρωμαει κοκκινηλα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Η Gigabyte 280€ στο e-gate.

Θέλω να δώσω τα φράγκα σε Έλληνες, αλλά άμα είναι αυτές οι πραγματικές τιμές εδώ, θα πάρω από έξω....

Βασικά τα 209€ της evga καταρρακώνουν την αγορά.

Ρίχνει ραγδαία τις τιμές στις κάρτες της σειράς 6 (gtx660ti, 670) και στις ati 7870/7950.

Όχι ότι προσφέρουν επιδόσεις τρελές, αλλά η τιμή σε συνδυασμό με το ότι είναι καινούργιο προϊόν κάνει το ντόρο.

Πάρε της evga και βάλε ότι ψύκτρα θες και τελείωσε (τη sc με 8+6pins).

300€ για gtx760 με custom cooler και λιγότερη εγγύηση/εξυπηρέτηση δε λέει.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά η κάρτα δεν πάει πουθενά, πολύ καλύτερη επιλογή η 7950 που φτάνει και την 680 σε απόδοση με καλό overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψαν σε κανένα review ποιες ψύκτρες ταιριάζουν?

Έχω ήδη μια ταλαιπωρημένη zalman vf1000 και μια thermalright T-Rad2 GTX στο ράφι,αν ταιριάζει κάποια θα πάω και γω για την φθηνή evga.

Για τα vrm όμως δεν ξέρω αν θα αρκεί ένα απλό heatsink,σαν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά με το AntiAliasing δεν παίζονται τα games στις συγκεκριμένες nvidia (ειδικά το BF3 που είναι fps) σε αυτό το bandwidth.

καλα δεν βλεπεις τις ρυθμισεις? με χ4 msaa εφτασε τα 88fps που ηθελες να παει?

μην διαβαζεις τις βλακειες που γραφουν στα φορουμ το τυρι ειναι για ολλους το ιδιο σε αυτες τις κατηγοριες!

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά με το AntiAliasing δεν παίζονται τα games στις συγκεκριμένες nvidia (ειδικά το BF3 που είναι fps) σε αυτό το bandwidth.

Αυτο που δειχνει ο Kyr με 4ΑΑ ειναι, ποσο AntiAliasing θες εσυ?

Mην μπερδευεις την 660 των 192bit με την 760 των 256bit.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.