Jump to content



Black Mesa: Source (Half Life Free Total Conversion Mod)


GruntGR

Recommended Posts

Ευκαιρία να παίξω επιτέλους το Half Life μιας και είναι το μόνο που δεν έχω παίξει από την σειρά! 7 hours more..

Λαθος mod κοιτας :)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=R6Gtq6hgzoc]Half-Life Source: Ultimate Definition V1.5 (video outdated) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα κάνα 2ωρο και μπορώ να πω ότι έχουν κάνει αρκετά καλή δουλειά (αν και έχω πετύχει ένα bug που εξαφανίζονται NPCs). Επειδή (περιέργως) θυμάμαι τι χρειάζεται να κάνω σε διάφορους "γρίφους" και δεν ψάχνομαι νομίζω ότι θα το τελειώσω αρκετά γρήγορα, αλλά έκανα διάλειμμα για να μην το πάρω σερί.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι... ανανεωμένο πλήρως!

να πω οτι δεν το εχω τερματίσει, τωρα ηρθε η ωρα!!!

....με την καρτουλα μου σε 5760χ1080 surround με ολα στο τερμα και χ8MSAA τρεχει σφαιρατα!!!

Link to comment
Share on other sites

...δε μου τρεχει καλα εμενα. Με 2ΧAA και 4ΧAF εχω 30-50fps.

Αργει αρκετα κ το loading. Κατι συμβαινει...

Με 5870 πάντως και τα πάντα full σε 1680x1050 δεν έχει κανένα θέμα. Το loading ναι κάνει 10-20sec :)

Link to comment
Share on other sites

Με 6970 σε 1680Χ1050 windowed οχι ολα τερμα τρεχει με 50-60fps εκτος οταν κοιταω το δαπεδο οπου πιανει 150 :p , και κανει load σε 20+ δευτ.....

Το προβλημα μου δεν ειναι ομως αυτο. Εχει τρομερα προβληματα στο gameplay. Εχω 15 λεπτα που προσπαθω να πηδηξω πανω σ'ενα βαρελι κ μετα σε ξυλοκιβωτιο κλπ κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι... ανανεωμένο πλήρως!

να πω οτι δεν το εχω τερματίσει, τωρα ηρθε η ωρα!!!

....με την καρτουλα μου σε 5760χ1080 surround με ολα στο τερμα και χ8MSAA τρεχει σφαιρατα!!!

Λαθος mod λεμε ρε noob saibot :p

Το BMS δεν ειναι 1:1 port του HL1 στην source, ειναι ενα mod που αναπτυσοτανε πανω 7 χρονια, με βασικο σκοπο να κανει οσα μπορουσε να ειχε κανει η valve με το απογοητευτικο half-life : source ( proof -> http://www.thelab.gr/gaming/goldeneye-source-22429.html#post327468 )

Στο mod περιλαμβανεται το 80% της campaign, με αλλα λογια ΔΕΝ τερματιζεται, οι τελευταιες πιστες οπως και το multiplayer κομματι ( black mesa source deathmatch :D ) προκειται να προστεθουν ΑΡΓΟΤΕΡΑ, επισης ξαναλεω δεν ειναι 1:1, καποιες περιοχες ειναι αλλαγμενες, οι γριφοι θελουν διαφορετικη προσεγγιση κλπ

Οποιος θελει να παιξει HL1 με καλυτερα γραφικα χρειαζεται το half-life : source και το ultimate definition mod που ανεφερα πιο πανω, το BMS εχει πιο πολυ νοημα οταν εχεις ηδη τελειωσει το HL1 προσφοτα kai θες να δεις τις διαφορες παιζοντας, κατι που σκοπευω να κανω κι εγω συντομα παρολο το τεραστιο backlog στο steam και τον ελαχιστο ελευθερο χρονο που εχω, εξαλλου μεχρι να βαλουν το BMS στο steam store θα περασουν αρκετες μερες πιστευω :)

Link to comment
Share on other sites

Με 6970 σε 1680Χ1050 windowed οχι ολα τερμα τρεχει με 50-60fps εκτος οταν κοιταω το δαπεδο οπου πιανει 150 :p , και κανει load σε 20+ δευτ.....

Το προβλημα μου δεν ειναι ομως αυτο. Εχει τρομερα προβληματα στο gameplay. Εχω 15 λεπτα που προσπαθω να πηδηξω πανω σ'ενα βαρελι κ μετα σε ξυλοκιβωτιο κλπ κλπ....

Και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα αλλά τελικά αυτό που ανακάληψα είναι πως όταν πατάς "space" πρέπει μετά καπάκι να πατάς "Ctrl" ώστε και καλά να σηκώσει τα πόδια όταν πηδάει γτ είναι κάτι σημεία που δεν έχει βαρέλια να χρησιμοποιήσεις για να ανέβεις κάπου ποιό ψηλά!!Κουλό αλλά έτσι δουλέυει σε μένα..Κατά τα άλλα καλό φαίνετε μέχρι στιγμής χώρις προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα αλλά τελικά αυτό που ανακάληψα είναι πως όταν πατάς "space" πρέπει μετά καπάκι να πατάς "Ctrl" ώστε και καλά να σηκώσει τα πόδια όταν πηδάει γτ είναι κάτι σημεία που δεν έχει βαρέλια να χρησιμοποιήσεις για να ανέβεις κάπου ποιό ψηλά!!Κουλό αλλά έτσι δουλέυει σε μένα..Κατά τα άλλα καλό φαίνετε μέχρι στιγμής χώρις προβλήματα

Αυτό με το Ctrl ισχύει.Για να ανέβει οπουδήποτε πρέπει μετά το Space να πατήσεις Ctrl.

Εγώ δεν είχα πρόβλημα να ανέβω ακόμα και στα πιο δυσπρόσιτα σημεία,όπου χρειάστηκε μάζεψα τα ξύλινα κιβώτια,τα στοίβαξα και ανέβηκα.

Link to comment
Share on other sites

....ευχαριστω παιδες. Τετοια αναπηρια με το πόδια, ουτε ο κασιδιαρης ενα πραγμα.

Εχω κολλησει στο δευτερο chapter γιατι δε μπορω να πηδηξω πανω στο βαρελι...ελεος.

....btw το προβλημα με την αναζητηση του εκτελεσιμου αρχειου του παιχνιδιου δημιουργηθηκε επειδη το εκανα εγκατασταση σε διαφορετικο φακελο/κ δισκο απο το φακελο του Steam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους βγήκε,το κατέβασα να θυμηθώ τα παλιά.

Αυτό με το ctrl+space ήταν και στο παλιό HL,σε αρκετά σημεία και ήθελε ακρίβεια.

Έχει κανείς wattομετρο,με το ΒΜS το PC "καίει" πιο πολλά watt απ' ότι με το metro 2033,περίπου 40-45 παραπάνω,δεν είχα δει να χτυπάει πιο πολλά με κανένα άλλο παιχνίδι/εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Discouraging mod development "doesn't make sense" says Black Mesa dev | Free Games, News | PC Gamer

Τελειωσα και το "surface tension" το παω αργα-αργα τωρα, τελειωνω το ταδε chapter στο hl1 και αργοτερα παω στο black mesa να παιξω το αντιστοιχο, η δουλεια που εχουν κανει ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, με βλεπω να το τερματιζω αλλες 2 φορες στο μελλον τουλαχιστον, μια φορα οταν θα εχει γινει η ενσωματωση στο steam και αλλη μια οταν θα εχουν βαλει τον Xen ;)

Link to comment
Share on other sites

Discouraging mod development "doesn't make sense" says Black Mesa dev | Free Games, News | PC Gamer

Τελειωσα και το "surface tension" το παω αργα-αργα τωρα, τελειωνω το ταδε chapter στο hl1 και αργοτερα παω στο black mesa να παιξω το αντιστοιχο, η δουλεια που εχουν κανει ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, με βλεπω να το τερματιζω αλλες 2 φορες στο μελλον τουλαχιστον, μια φορα οταν θα εχει γινει η ενσωματωση στο steam και αλλη μια οταν θα εχουν βαλει τον Xen ;)

Βρε Noob Saibot!!

Τελείωνε και έλα στο Nature Selection 2...μιλάμε τα άτομα έχουν δώσει ρέστα...απλά f@cking Respect και αγοράστε το όλοι, όταν λέμε όλοι , εννοούμε όλοι!:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το τερματισα και εγω.παρα πολυ ωραιο αν και δεν εχω παιξει κανενα προηγουμενο half life.ξενερα που σε αφηνει ετσι στο τελος αλλα θα δουμε λογικα σε κανα χρονο τη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.