Jump to content



2600K και Intel Burn Test.


potis

Recommended Posts

Συγνωμη για το μισο-αγγλικο τιτλε αλλα πως να το γραψω?

Τελος παντων, μιας και παλευω με OC απο προχθες, σαν καλο noobadi και εγω, εχω βρει γενικα τα "stable" volt απο 4.0GHz, μεχρι 4.5GHz, εχω τρεξει ενα σωρο Intel Burn Test με 5 ή 10 turns αλλα εδω ειναι το μικρο θεμα!

Στα 4.3GHz εχω 1.270V, με δειχνει 1.280 νομιζω, σε load 1.32V

Στα 4.5GHz εχω 1.31V, με δειχνει 1.320-8 και σε load 1.376V.

Οταν το εχω πανω απο 4.3GHz και μολις το Intel Burn Test σπρωξει ενα απο τα core στα 85-88C με κανει ξερο downclocking στα 4.2GHz, μετα το ιδιο στα 4.5GHz.

20 Δευτερα μεσα στο τεστ, με δινει downclock...

Ψαχνω απο εδω απο εκει options, δεν γινετε το θεμα, φαινετε να ειναι thermal throttling λεω, ρωτησα και overclockers.com, εχω τα settings τους, και παλι, throttling στο Intel Burn Test, οποτε με λενε θα ειναι thermal throttling..

Εβαλα μετα Prime95 μια και θα φυγω να το αφησω μερικες ωρες, αν και με ειπαν οτι αν βγαζω Intel Burn Test στα 10 turns ειμαι stable αλλα καλου κακου ας αφησουμε και το Prime και γυρναω, βλεπω temps περιπου ιδια, 82 86 88 82, αλλα το CPU-Z κολλημενο στα 4.500 με τα ιδια volt στο full load 1.376V, καθολου downclocking.

Ξανατρεχω Intel Burn Test, τα ιδια, 20 δευτερα μεσα στο τεστ, 86 και 88C στο core 2/3 και αμεσως 4.2GHz, το αφηνω τελειωνει, βαζω Prime, το αφηνω ενα δεκαλεπτο, τα ιδια, 86/88 στο core 2/3 αλλα δεν εφηγε ποτε απο 4.5GHz.

Τι γινετε?!

Επισης ενα Ιντελ τεστ μολις ειχε τελειωσει, τα idle temps γενικα ειναι 45-41-41-42, ξερω δεν ειναι καλα,θελει παστα/reseating το cooler.

post-14946-1416077488,2765_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να καταλάβω, δεν σε πειράζει που φτάνει 88 και θέλεις να μη ρίχνει τα ρολόγια;

Να τα κρατάει ψηλά για να γίνει τι; Να φτάσει παραπάνω; Οι θερμοκρασίες σου είναι

υψηλές για ivy, για sandy που έχεις εσύ είναι ήδη απαγορευτικές.

Link to comment
Share on other sites

Kατεβασε ρολογακια, δεν ειναι η καταλληλη εποχη να ψαχνεις για το throttle, βραζει ο τοπος:p

Ηδη αρχιζω και σκεφτομαι να "χαλαρωσω" και γω λιγο το δικο μου συστημα, γιατι με τεστακια που εκανα σημερα ειδα οτι οι temps εχουν παρει την ανηφορα με τετοια ζεστη που εχει!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να καταλάβω, δεν σε πειράζει που φτάνει 88 και θέλεις να μη ρίχνει τα ρολόγια;

Να τα κρατάει ψηλά για να γίνει τι; Να φτάσει παραπάνω; Οι θερμοκρασίες σου είναι

υψηλές για ivy, για sandy που έχεις εσύ είναι ήδη απαγορευτικές.

Ρε παιδια, ειπα οτι εχει κακες θερμοκρασιες, δεν ειπα οτι θελω παραπανω, ξερω οτι πρεπει να αλλαξω παστα και κουτι απλα δεν ασχολουμαι, μαθαινω πως και τι πρωτη φορα για το μελλον.

To PC ειναι σε idle temp 70% της ημερας και αντε κανα game να με παει απο 45C στον Core 1, στο 50 κανα αρχικο loading, αντε κανα βαρυ game στα 55 στα loading.

Εγω ρωταω αν ξερει κανεις γιατι το Intel Burn Test με κανει Downclock ενω το prime95 παρολο που φτανει ιδιες θερμοκρασιες δεν κανει τιποτα τετοια, 4 ωρες περασε prime95 δεν ειχε θεμα και ποτε downclock.

Απλα ρωταω, αν εχει δει κανεις τιποτα παρομοιο γιατι δεν συμβενει και στα 2, αν ηταν temp throttle θα το εκανε και στο Prime.

Link to comment
Share on other sites

1) Τι volts έχεις δώσει στα παρακάτω;

VCCIO

CPU PLL

2) Τι κουτί έχεις;

3) Ποια ψήκτρα έχεις;

4) Ποια μητρική έχεις;

5) Έχεις κλείσει τα C1E, C3, C6 από bios;

Εμένα ο 2500k τρέχει στα 4.5Ghz - 1.28V χωρίς throttle εδώ και 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα με την H80.

Link to comment
Share on other sites

Με 88 βαθμούς "μόνο", δεν ξέρω αν είναι σίγουρα thermal throttle... Μπορεί να είναι και tdp throttle αν έχεις αφήσει στοκ τιμές στο bios. Power limit & primary plane current limit ψάξε. Επίσης παίζοντας με αυτά τα δύο... Και με τις τελευταίες εκδόσεις του prime (Avx) σε small fft θα δεις μεγαλύτερο throttling από ότι με το linx

Στάλθηκε από το U8800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

1) Τι volts έχεις δώσει στα παρακάτω;

VCCIO

CPU PLL

2) Τι κουτί έχεις;

3) Ποια ψήκτρα έχεις;

4) Ποια μητρική έχεις;

5) Έχεις κλείσει τα C1E, C3, C6 από bios;

Εμένα ο 2500k τρέχει στα 4.5Ghz - 1.28V χωρίς throttle εδώ και 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα με την H80.

VCCIO ειναι στο auto.

CPU PLL ειναι στο 1.8

2)NZXT Zero 2 θελει αλλαγμα απλα δεν δινω λεφτα τωρα, σε 2 χρονακια που θα φυγει full overhaul θα ξαναπαρω κατι, για αυτο οπως ειπα με 45 στο core 1 και 40 στα αλλα core δεν εχω τοσο high temp για αυτο που το θελω, η ψυκτρα θελει παστα και να την βγαλω/ξαναβαλω.

3)MSI P67A-GD65

5)Ολα κλειστα ειναι.

Δεν ειμαστε ολι τυχεροι με το chipaki..το πηγα σιγα σιγα απο τα 1.255 μεχρι το 1.31, μονο στο 1.31 σταματησα να τρωω BSOD.

Δεν κανει throttle απο το πουθενα, κανει μονο στο IBT,στο prime95 στο Blend , 4 ωρες κολλημενο στα 4.5GHz ηταν θα παω σπιτι σε λιγο να τρεξω και Linx να δω εκει τι κανει.

Link to comment
Share on other sites

Με 88 βαθμούς "μόνο", δεν ξέρω αν είναι σίγουρα thermal throttle... Μπορεί να είναι και tdp throttle αν έχεις αφήσει στοκ τιμές στο bios. Power limit & primary plane current limit ψάξε. Επίσης παίζοντας με αυτά τα δύο... Και με τις τελευταίες εκδόσεις του prime (Avx) σε small fft θα δεις μεγαλύτερο throttling από ότι με το linx

Στάλθηκε από το U8800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αν εννοωεις αυτο που νομιζω τα εχω 250/1000/250 οπως εχω διαβασει σε ολα τα overclock για αυτην την motherboard οτι πρεπει να ειναι ετσι αν οχι θα το δω μετα.

Link to comment
Share on other sites

VCCIO ειναι στο auto.

CPU PLL ειναι στο 1.8

2)NZXT Zero 2 θελει αλλαγμα απλα δεν δινω λεφτα τωρα, σε 2 χρονακια που θα φυγει full overhaul θα ξαναπαρω κατι, για αυτο οπως ειπα με 45 στο core 1 και 40 στα αλλα core δεν εχω τοσο high temp για αυτο που το θελω, η ψυκτρα θελει παστα και να την βγαλω/ξαναβαλω.

3)MSI P67A-GD65

5)Ολα κλειστα ειναι.

Δεν ειμαστε ολι τυχεροι με το chipaki..το πηγα σιγα σιγα απο τα 1.255 μεχρι το 1.31, μονο στο 1.31 σταματησα να τρωω BSOD.

Δεν κανει throttle απο το πουθενα, κανει μονο στο IBT,στο prime95 στο Blend , 4 ωρες κολλημενο στα 4.5GHz ηταν θα παω σπιτι σε λιγο να τρεξω και Linx να δω εκει τι κανει.

Οι μπλε οθόνες δεν οφείλονται μόνο στο vcore, παίζουν όλα ρόλο.

Τελικά ποια ψήκτρα έχεις; αν είναι η intel μου φαίνονται σωστές οι θερμοκρασίες σου, εγώ με την H80 που έτρεξα ένα intel burn test τώρα είναι 45 min 75 max.

Το κουτί λογικά δεν θέλει άλλαγμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπλε οθόνες δεν οφείλονται μόνο στο vcore, παίζουν όλα ρόλο.

Τελικά ποια ψήκτρα έχεις; αν είναι η intel μου φαίνονται σωστές οι θερμοκρασίες σου, εγώ με την H80 που έτρεξα ένα intel burn test τώρα είναι 45 min 75 max.

Το κουτί λογικά δεν θέλει άλλαγμα.

Ποιες μπλε οθονες? Δεν τρωω μπλε οθονες, αυτες ηταν οταν ανεβαδα το VCore σιγα σιγα.

Το κουτι θελει αλλαγμα για διαφορους λογους.

Απλα πρεπει να αλλαξω παστα και να βαλω την ψυκτρα καλυτερα, τοσο ξερο γιατι δεν καθησε καλα την πρωτη φορα,ειναι Xigmatek Aegir και επειδη δεν με βολευουν αυτα τα μπουλονια που εχει και ειναι κουραστικα μιας και δεν εχω τοσο μεγαλ κατσαβιδι για να κανω την ζωη μου ευκολη δεν την εχω βγαλει ακομα μιας και πρεπει να παρω παστα.

Prolimatech PK-1 λεω να παρω.

Οπως ειπα, ξερω οτι πρεπει να πεσουν οι θερμοκρασιες, το καταλαβαινω αυτο, απλα ρωτησα αυτο με το IBT και το Prime95, πως το ενα δεν με κανει downclock, ενω το αλλο κανει.

thanks για τον χρονο σας και τις απαντησεις ετσι και αλλιως ομως!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το λέω όταν προσπαθείς να κάνεις σωστό overclocking.

Το ότι το ένα πρόγραμμα κάνει downclock ενώ το άλλο όχι τι ρόλο παίζει; Δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το λέω όταν προσπαθείς να κάνεις σωστό overclocking.

Το ότι το ένα πρόγραμμα κάνει downclock ενώ το άλλο όχι τι ρόλο παίζει; Δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να κάνεις.

Μα δεν θελω να κανω κατι, ρωταω γιατι συμβαινει αυτο το πραγμα αφου δεν ειναι θεμα temperature throttle.

Απορια για τους ποιο εμπειρους, στην αρχη νομιζα ηταν θεμα temperature throttle γιατι 88 ειναι απλα πολυ ψηλα, τοσο ξερω, ξερω οτι θελει αλλαγμα παστα κτλ απλα ειναι κατι που δεν θα κανω τωρα, απλα ρωταω γιατι παρολο που φτανουν ιδια temperatures τα 2 προγραμματα το ενα με κανει throttle και το αλλο δεν κανει τιποτα δεν ρωταω γιατι πηγαινει 88C.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.