Jump to content



Forthnet απαράδεκτη αντιμετώπιση ,δηλώνουν αδυναμία παροχής adsl μετά απο βλάβη!!!


Prof_Chaos

Recommended Posts

Το παρών θέμα εχει ξεκινήσει απο το adslgr

Σκοπός μου ειναι η ενημέρωση των καταναλωτών απέναντι σε μια αντιμετώπιση που δεν μπορώ να καταλάβω όσο ψύχραιμος και λογικός άνθρωπος και αν είμαι.

Ο καθένας με την δική του αντίληψη ας βγάλει τα δικα του συμπεράσματα. Δεν έχω να προσθέσω κατι άλλο πέραν του κειμένου που θα παραθέσω.

Συνοπτικά το προβλημα ξεκινάει απο τις 22 /2 όπου είχαμε την καταιγίδα στη Αττική και 25/2 δηλώθηκε η βλάβη στο τηλεφωνο και στο adsl.

Για να μην μακρηγορώ μετα απο μερες ήρθε μονο το τηλεφωνο 7/3 και 8/3 ήρθε μήνυμα απο forthnet οτι αποκαταστάθηκε η βλάβη . Λεπτομέρειες εδω

http://www.adslgr.com/forum/threads/708307-Forthnet-μια-απαράδεκτη-εταιρεία-χωρίς-ίχνος-υπερβολής-διαβάστε-και-θα-καταλάβετε-τι-εννοώ

Το πρόσφατο κομμάτι και πιο ουσιαστικό που πραγματικα ξεπερνάει την δική μου λογική ειναι το παρακάτω.

Τελευταία ενημέρωση 8/3 ..

Λαμβανω μήνυμα απο forthnet σήμερα το πρωί οτι αποκαταστάθηκε η βλάβη.

Κοιτάζω το router καμια απόκριση απο το broadband..να υπενθυμίσω οτι έχω τηλεφωνο απο χθες.

Καλώ στο τεχνικό τμήμα με εξυπηρετεί μια ευγενέστατη κοπέλα και αφού κανουμε τις απαιτούμενες ενέργειες για ακομη μια φορα ,δεν βγάζει άκρη και με βάζει σε αναμονή για να συμβουλευτεί τον προϊστάμενο της όπως επακριβώς μου είπε..

Μετα απο λίγο έρχεται η κοπέλα και εμφανως τρακαρισμενη μου μεταφέρει αυτα που της είπε ο προϊστάμενος.

"δυστυχώς λογω απόστασης απο το αστικό κέντρο η forthnet αδυνατει να σας παρέχει την υπηρεσία adsl μιας και με μετρήσεις που καναμε εχετε απο 1 εώς 4 Mbps

Ζητάω να με συνδέσει με τον προϊστάμενο που το είπε αυτο .μολις με συνδέει προσπαθώντας να διατηρήσω την ψυχραιμία μου του είπα να μου επαναλάβει υπεύθυνα αυτά που μου μετέφερε η κοπέλα..

Ο κύριος απορησε με την λέξη " υπεύθυνα" .

Ο κύριος Τ...αλας λοιπον ισχυρίζεται οτι λογω απόστασης δεν μπορούμε να εχουμε πλέον Internet στην Νέα Πεντέλη στον Αγιο Συλλα..

Σε ερωτήματα σχετικά με την βλάβη και γιατι 10+ χρόνια εχουμε κανονικα adsl και μετα την νεροποντή δεν μπορούμε να εχουμε πλέον.. Απαντούσε απανωτά οτι δεν γνώριζε τίποτα..

Γνώριζε να μου πει με σιγουριά όμως οτι στο σπίτι μου δεν μπορω να έχω πλεον υπηρεσία adsl λόγω απόστασης απο το αστικό κέντρο .

Του είπα να με καλέσει μετα απο μια ώρα με νεώτερα στοιχεια κατι το οποίο δεν έπραξε.

Οφείλω να ομολογήσω οτι μιλησα πολυ εντονα στον κύριο τ...αλα μετα απο το πόρισμα το οποίο έβγαλε χωρίς να τον εξύβρισω φυσικα.

Δεν πίστευα σε αυτο που άκουσα πραγματικα..και δεν θέλω να το σχολιάσω

Τόσα χρόνια είχαμε adsl απο το 2002 με min συγχρονισμο στα 2700 και τελευταια 2900 με 3100Mbps και μετα την προσφατη βροχή απομακρύνθηκε το αστικό κέντρο και μαζί του και το σπίτι μου....!

Με κάλεσαν απο το κατάστημα του Γερακα μετα απο καποιες ωρες και μια ευγενέστατη επίσης υπάλληλος μου είπε οτι Δευτερα θα έρθει τεχνικός τους.

Φυσικα όφειλαν να είχαν στείλει τεχνικο την ιδια στιγμή και οχι απο Δευτέρα..αυτο ειναι άλλο θέμα..

Οταν της ανέφερα το συμβάν με τον κύριο Τ...αλλά μου είπε οτι δεν γνωρίζει κατι όπως και τα στοιχεία του υπαλλήλου τον οποίο μου προώθησαν ως προϊστάμενο.

Σας δηλωνω υπευθυνα οτι μετέφερα ακριβως αυτα που ειπωθηκαν με αντικειμενικοτητα και χωρις την παραμικρη διαστρεβλωση της αληθειας.

Δεν θα απαντήσω σε σχόλια χρηστών του φόρουμ πλέον ο καθένας ας διαμορφώσει την άποψη του όπως αυτός αντιλαμβάνεται .

Link to comment
Share on other sites

Τετοια να μου λες τωρα...5 χρονια + εχω 18αρα γραμμη χωρις προβλημα.

Δεν εχω ουτε τηλεφωνο ουτε νετ λογο βλαβης απο την προηγουμενη πεμπτη και περιμενω...¨:/

Περαστικα μας..

Link to comment
Share on other sites

Ψυχικη ηρεμια πανω απο ολα! Χαιρομαι γιατι την εταιριουλα αυτη την εχω παρει χαμπαρι εδω και καιρο(πανε 6χρονια) οταν ενω ειχαμε κανει αιτηση διακοπης (δεν ημουν ο μονος ηταν τακτικη της εποχης τοτε) μας εστελνε κανονικα λογαριασμους και μετα μας τα ζητουσε μεσω δικηγορων της λες και εμεις χτες βγηκαμε απο ενα καβουκι και θα τρεξουμε να τα δωσουμε. Φυσικα μη πω τι πηρε:yawn:

ΟΤΕ και παλι ΟΤΕ κυριοι.

Link to comment
Share on other sites

Και σε ΟΤΕ περικοπές έχουν γίνει. Άστα να πάνε.

Κάλεσα 3 φορές για την ίδια βλάβη για να αποφασίσουν ότι δεν την παλεύει η τηλεφωνική υποστήριξη και ότι αναγκαστικά θα πρέπει να στείλει τεχνικό για έλεγχο καλωδιακής. Μετά από μια βδομάδα με την καραμέλα δοκιμάστε το λίγο να δείτε αν έχει αποκατασταθεί και τα συναφή και φτου από την αρχή το ίδιο troubleshooting ήρθε ο τεχνικός ο οποίος βέβαια βρήκε χοντρό θέμα και προέβη σε αλλαγή βρόχου.

Τέσπα, thread starter καλή υπομονή. Να ξέρεις ότι το πρόβλημα είναι ότι στην δική σου περίπτωση επειδή όντως είναι πολύ μικρός ο συγχρονισμός λόγω απόστασης από το αστικό κέντρο που ανήκεις θα έχεις θέμα στην αντιμετώπιση τεχνικών θεμάτων και από forthnet αλλά και από το τεχνικό του ΟΤΕ προς την forthnet. Ακριβώς επειδή είναι οριακή η γραμμή σου και μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις όντως να μην είναι δυνατός ο συγχρονισμός να ξέρεις ότι μελλοντικά θα σε αντιμετωπίζουν πάντα έτσι. Καλύτερα βέβαια να περάσεις σε ΟΤΕ διότι εκεί θα μπορεί ο ΟΤΕ (δυστυχώς) να σου κάνει πιο γρήγορα αλλαγή βρόχου κάτι που από εναλλακτικό πάροχο θα είναι πιο δύσκολο και με κίνδυνο πάντα να δίνει την καραμέλα για την αδυναμία συγχρονισμού και ο ΟΤΕ προς forthnet και να αρνείται την αλλαγή βρόχου, ακόμα και αν όντως υπάρχει βλάβη.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ενημέρωση ...

Το σπίτι μου χωρίζεται στα 2 και στην αυλή έρχονται 2 τηλεφωνικές γραμμές . 2 διαφορετικά νούμερα δηλαδή.

Μαντέψτε η μια με ΟΤΕ conx κλειδώνει σταθερα στα 2mbps. ( χθες το επιβεβαίωσα)

Η δική μου γραμμή απο το ιδιο κουτι δεν εχει δυνατότητα παροχής adsl πλέον λογο απόστασης απο το αστικό κέντρο . Αυτα σύμφωνα με δήλωση της forthnet .

Την Δευτέρα που θα έρθει ο τεχνικός ελπίζω να τον έχουν ενημερώσει πολυ καλα για το όλο θέμα γιατι εάν επαναληφθεί κατι τέτοιο θα εκθέσει ανεπανόρθωτα την εταιρεία του.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ενημέρωση ...

Το σπίτι μου χωρίζεται στα 2 και στην αυλή έρχονται 2 τηλεφωνικές γραμμές . 2 διαφορετικά νούμερα δηλαδή.

Μαντέψτε η μια με ΟΤΕ conx κλειδώνει σταθερα στα 2mbps. ( χθες το επιβεβαίωσα)

Η δική μου γραμμή απο το ιδιο κουτι δεν εχει δυνατότητα παροχής adsl πλέον λογο απόστασης απο το αστικό κέντρο . Αυτα σύμφωνα με δήλωση της forthnet .

Την Δευτέρα που θα έρθει ο τεχνικός ελπίζω να τον έχουν ενημερώσει πολυ καλα για το όλο θέμα γιατι εάν επαναληφθεί κατι τέτοιο θα εκθέσει ανεπανόρθωτα την εταιρεία του.

Μήπως να το σκεφτείς σοβαρά να φύγεις απο αυτή την εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως ασχοληθηκες πολυ μαζι τους. αλλαξε εταιρια.

εμενα ειχε γινει παρομοιο με εναν φιλο μου. τους περναμε ,λεγανε οτι στο συστημα τα βλεπουν ολα καλα και τεχνικο που ηταν οτι θα στειλουν δεν εστειλαν . αλλαξαμε εταιρια και τελοιοσανε:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που υπαρχει εν ισχυ συμβολαιο..και αδυνατουν να σου παρεχουν τι συμβαινει?

Καταγγελία σύμβασης αζημιως και επιστροφή οποιου ποσού χρεώθηκε χωρίς να υπάρχει η συμφωνημένη παροχή υπηρεσιών μήπως??

Sent from my Neo V using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.