Jump to content



Πληροφοριες/εντυπωσεις/issues Asus Maximus Gene V


Freedom

Recommended Posts

το 1604 παραειναι buggy τελικα, μεσα ημουν και "παλευα"...αυτη την φορα multiplier γιοκ...μονο με re-flash το bios...

Και ξαναεγινε και δεν σώνεται ουτε με Load OC profile...πολυ κριμα τετοια μητρικη να εχει τοσο βλακώδη προβληματα και κριμα που ολα τα τεστς τα εκανα με το 1604, τωρα μονο το επομενο bios μπορω να περιμενω...

Τι να πω, θα αφησω μονιμα το στικακι με το bios στο ROG connect και θα παιζω ετσι...πολυ κριμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply
[MENTION=58]Freedom[/MENTION] παιζω με load oc profile και μου την κανει την μπινια με το raid.

Αμα κουμπωσω στικακι στην ROG Connect θυρα θα κανει override το profile?

Αν ξαναφλασαρεις δεν θα μεινει κολυμπιθρόξυλο, οχι profile (οταν εγραψα να το εχω μονιμα το εγραψα για να κανω κατευθειαν flash bios για να ερθει στα ισα του παλι)...οποτε καλο ειναι να σωσεις οτι profile εχεις σε ενα στικακι, reflash και φορτωμα αυτου/αυτων που θελεις απο το στικακι παλι...

Ευτυχως σε εμενα το raid μενει αυτουσιο...

Κριμα, πολυ κριμα...ελπιζω να στρωσουν τον λοκω τους κατω και να βγαλουν κανενα νεο συντομα χωρις αυτες τις λακαμιες...

Link to comment
Share on other sites

Freedom ένα παιδί που έχει το ίδιο θέμα με το CPU Multi παρατήρησε πως ξεκολλάει με Clear CMOS -> Load optimized defaults -> Save & Exit -> Load Profile.

Αν πας να αλλάξεις πάλι profile, πάλι την ίδια διαδικασία ( Clear CMOS -> Load opt. def. -> Save & Exit -> Load other profile )

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] , ευχαριστω Μπιλ, την επομενη φορα που (σιγουρα δυστυχως) θα ξαναγινει θα το δοκιμασω...

Δεν ειναι παντως μονο το multi, οταν μουλαρωνει ουτε απλες επιλογες οπως enable/disable Hyperthread δεν ακουει...

Κριμα ρε γμτ...ειλικρινα οσο με εχει φτιαξει hardwareικα αυτη η μητρικη τοσο με εχει απογοητευσει η Asus...

Ειλικρινα απο την 2η μερα που ειδα τι κανει ειπα οτι δεν θα ξαναπάρω αλλη non-ROG Asus...αλλα οχι και ετσι ρε γμτ...

ΥΓ: κατσε να σε "καλεσω" και στο αλλο θρεντ για μια γνωμη για vga... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] που χώρισε τα θεματα και μπορουμε να συζηταμε πλεον on topic τις οποιες εμπειριες μας, εντυπωσεις και issues του σπορου...

Αντώνη, γιου φακιν ρούλ μάι νιγκα!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο [MENTION=5271]sstav[/MENTION] , ιδια συχνοτητα, ιδιες ακριβως ρυθμισεις (απο τα sessions στα 5Ghz optimized), 2 διαφορετικα προγραμματα (Linx AVX και Prime 26.6), 2 διαφορετικα φορτια. τσεκαρε τα maximum VIDs σε κάθε περιπτωση (αν παιζαμε με fixed Vcore δεν θα επαιζαν κανεναν ρολο)... ;)

attachment.php?attachmentid=55083&stc=1&d=1362772228

post-58-1416077122,966_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και άλλο θεμα φυσικα...white screen!!!

lol

Καποιες φορές (σημερα θα ελεγα οτι γινεται συχνα) switch on, ΠΑΝΤΑ* φαινεται το logo της ROG και ΠΑΝΤΑ μπορω να μπω στο bios. Μετα το ROG logo, white screen οπως φαινεται στο βιντεο. Κανενα error code, φορτωνει τα Win7 κανονικα, το καταλαβαινω απο το hdd led και με ενα πατημα του Power κλεινει (win shut down)...

Οποιος εχει καμια ιδέα την ρίχνει (φακιν asus!!!) :fist:

(εγινε και πριν απο λιγο, με σβησιμο του μονιτορ και ξανα ανοιγμα επανηλθε, αν ειναι αυτη η λυση πάει στον διατανο μεχρι να παρω καμια vga)

*για την ακρίβεια ΑΝ αναψει η οθονη γιατι ειναι και αυτο ενα ενδεχομενο. Λιγοτερο συχνο αλλα το λουζομαι και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αγχωνονται για επαφή μεταξύ Gene V και Noctua D14, ευκολη και φθηνή λυση... ;)

Οι πιο μερακλήδες μπορουν να παρουν κοκκινο λαστιχο (ή κοκκινο και μαυρο για να ταιριαζει με το θεμα)...1.5 ευρω τα 3 μετρα σε μαγαζια με ραπτικά (λαστιχα για φορμες, πυζαμες, ρουχα λολ), πανευκολη πατεντα και μεγεία σας... ;)

Δεν το τσεκαρα ακομα αλλα ισως να φυγουν και μερικες υψησυχνες οταν οι ανεμιστήρες ηταν στο τερμα απο την ταλάντωση των μεταλλικών κλιπακίων (αν αυτά ήταν η πηγή)...

;)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο κουλο απο όλα (bios bug, δεν εξηγειται διαφορετικα) είναι οταν καποια στιγμη στα 5Ghz αλλα έδειχναν τα options του bios, άλλα στο ποστάρισμα και αλλη συμπεριφορά είχε στα Win7. π.χ. πολλαπλασιαστης στο bios x50, Target συχνοτητα στο post, 3.8Ghz (αν θυμαμαι καλα), στα Windows ολα κολλημένα στα 5000Mhz. Αποδειχτηκε οτι για καποιο λόγο C1E μπηκε στο Auto(=αρα disabled, κλασσικο για τις Asus) και καποια άλλα κουλά. Λύση ευκολη, load το profile των 5Ghz (που ειχα δημιουργήσει) και παπαλα.

To ιδιο θεμα ειχα/εχω σε Gene, formula, extreme και προσφατα ειδα στον Κοπριτη το ιδιο με μια Ρ8Ζ77.

Τα χει γ@μησει η Asus.

H λυση ηταν να βαλω το 0804 bios.

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα σημερα να κανω capture το φαινομενο της ασπρης οθονης σημερα (εστηνα το λειτουργικο του raid0, πολλα restarts, πολλα white screens) απο την αρχή μεχρι και το τελος...

Η οθονη ειναι μια χαρα μετα απο δοκιμες με το 3ο μηχανημα της υπογραφης μου (μεσω hdmi παντα), 20 φορες σερί on/off/restarts κανενα θεμα, οποτε για μενα η οθονη βγαινει απο την εξισωση...

Κατι εχει να κανει με την Gene, τον 2600Κ και την αλλαγή απο ανάλυση σε ανάλυση, τυχαία...

[MENTION=10015]csaris[/MENTION], κοιτα, αν δεν ειχα χασει πολυ χρονο για stability tests σε συχνοτητες με το 1604 θα εβαζα το 07xx για το οποιο δεν εχω διαβασει ιδιαιτερα κουφα. Το καλο πλεον ειναι οτι εχω τελειωσει με τα τεστς οποτε στο bios αντε να μπω για να αλλαξω κανενα boot order ή να φορτώσω κανενα ετοιμο profile (σπανια) οπότε πάει στον διατανο...πιο πολυ με χαλαει το θέμα με το μονιτορ (οχι σήμα ή σημα και ασπρη οθονη) γιατι δεν ξερω ποτε θα αξιωθω να πάρω ντισκριτ vga και μεχρι τοτε αναγκαστικά θα ειμαι με igpu/gene v hdmi...

Link to comment
Share on other sites

Με παιδευει και εμενα τελευταια η Gene με αυτο το θεμα που δε σωνει ολες τις αλλαγες στο bios....μιλαμε οταν το παθει μουλαρωνει και χωρις re-flash bios δεν στρωνει με τιποτα...

Στα rog forums εδω και 20 μερες λενε οτι το εχουν λυσει το προβλημα αλλα περιμενουν να περασει ολα τα quality tests το επομενο bios για να το βγαλουν...

Παντως οσο μπορεσα να παιξω χτες που δεν ειχε μουλαρωσει, καπου εχω κολλησει...

Την εχω με εναν 2500k και noctua D14 με ανεμιστηρες 1800rpm, και εψαχνα να βρω το minimum voltage για 4.5 για καθημερινη χρηση σε πρωτη φαση, και δε μπορουσα να το κανει 100% σταθερο με τιποτα. Με fixed voltage που δοκιμαζα ακομα και με 1.38v δεν ηταν σταθερο και δε μπορω να το πιστεψω, δε γινεται να θελει τοσο πολυ και ακομα παραπανω για 4.5....

Οταν λεω δεν ηταν σταθερο, ο στοχος μου ειναι να βγαλει κανα 10ωρο Linpack AVX και αλλη φορα στο 2ωρο αλλη στο 20λεπτο μου εβγαζε μυνημα λαθους...

Δε μπορω να πιστεψω οτι θελει πχ 1.4 vcore για μολις 4.5ghz....κατι αλλο θελει λιγο bump...

Συνηθως μεχρι 4.5 δεν χρειαζονταν αλλα voltages τουλαχιστον με 2 x 2600k και αλλον ενα 2500k που εχουν περασει απο τα χερια μου....τωρα αυτος τι να πω, να θελει λιγο cpu PLL 1.9?

Να θελει λιγο VCCIO επειδη οι μνημες τρεχουν στα 2133? Ωστοσο σε stock τρεχει ανετα 10 ωρες linpack με το κανονικο 1.05 vccio, και σε αλλη μητρικη δε παρατηρησα να θελει πιο πολυ ρευμα αυτο σε μεγαλυτερες συχνοτητες...

Link to comment
Share on other sites

Με παιδευει και εμενα τελευταια η Gene με αυτο το θεμα που δε σωνει ολες τις αλλαγες στο bios....μιλαμε οταν το παθει μουλαρωνει και χωρις re-flash bios δεν στρωνει με τιποτα...

Στα rog forums εδω και 20 μερες λενε οτι το εχουν λυσει το προβλημα αλλα περιμενουν να περασει ολα τα quality tests το επομενο bios για να το βγαλουν...

Παντως οσο μπορεσα να παιξω χτες που δεν ειχε μουλαρωσει, καπου εχω κολλησει...

Την εχω με εναν 2500k και noctua D14 με ανεμιστηρες 1800rpm, και εψαχνα να βρω το minimum voltage για 4.5 για καθημερινη χρηση σε πρωτη φαση, και δε μπορουσα να το κανει 100% σταθερο με τιποτα. Με fixed voltage που δοκιμαζα ακομα και με 1.38v δεν ηταν σταθερο και δε μπορω να το πιστεψω, δε γινεται να θελει τοσο πολυ και ακομα παραπανω για 4.5....

Οταν λεω δεν ηταν σταθερο, ο στοχος μου ειναι να βγαλει κανα 10ωρο Linpack AVX και αλλη φορα στο 2ωρο αλλη στο 20λεπτο μου εβγαζε μυνημα λαθους...

Δε μπορω να πιστεψω οτι θελει πχ 1.4 vcore για μολις 4.5ghz....κατι αλλο θελει λιγο bump...

Συνηθως μεχρι 4.5 δεν χρειαζονταν αλλα voltages τουλαχιστον με 2 x 2600k και αλλον ενα 2500k που εχουν περασει απο τα χερια μου....τωρα αυτος τι να πω, να θελει λιγο cpu PLL 1.9?

Να θελει λιγο VCCIO επειδη οι μνημες τρεχουν στα 2133? Ωστοσο σε stock τρεχει ανετα 10 ωρες linpack με το κανονικο 1.05 vccio, και σε αλλη μητρικη δε παρατηρησα να θελει πιο πολυ ρευμα αυτο σε μεγαλυτερες συχνοτητες...

Aν βαλεις τις μνημες σου στα 1600 ποσο ρευμα θες για τα 4.5? Ενδεχεται να μην ειναι καλος ο imc σου.

Vdroop παντα ultra high ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Aν βαλεις τις μνημες σου στα 1600 ποσο ρευμα θες για τα 4.5? Ενδεχεται να μην ειναι καλος ο imc σου.

Vdroop παντα ultra high ετσι?

πειραματηστικα λιγο με το vdroop και παρατηρησα οτι στο Auto πετυχαινει σχεδον ακριβως την τιμη του bios οποτε το εχω εκει...Αλλωστε για τις συγκρισεις μου χρησιμοποιω τις μετρησεις απο βολτομετρο οποτε δε με νοιαζει τοσο...

Πλεον εβαλα το 1408 bios γιατι δε γινοταν να κανω πειραματα με τοσες αλλαγες settings οταν κολλαγε καθε τρεις και λιγο ο πολλαπλασιαστης....

Θα δοκιμασω 1600 τις μνημες να δω τι παιζει εκει...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην με το 1408 ολα κομπλε δε μου εχει χασει καμια αλλαγη μεχρι τωρα το bios.

Αποκει και περα κατι θελει πειραγμα με αυτο το cpu....δεν εξηγειται....δε μπορω να το κανω σταθερο στα 4.5 με τιποτα!

Δοκιμασα με τις μνημες στα 1600 (με τα timmings των 2133 μαλλιστα, σουπερ λασκα) τιποτα, δοκιμασα με 1.9 cpu pll τιποτα, δοκιμασα και 1.1 vccio παλι τιποτα...

Εχω βαλει και ανεμιστηρα να φυσαει τις ψυκτρες των VRM που εχω παρατηρησει παλιοτερα οτι καμια φορα για πολλες ωρες prime/burntest μπορει να κανει τη διαφορα (αν και οχι για μονο 4.5ghz...συνηθως απο 4.7 και πανω...) και ειναι πραγματικα δροσερα ολη την ωρα....

Λοιπον αφου ξεμεινα απο ιδεες, το πηρα αποφαση οτι ισως ειναι απλα πολυ μπανανιτσα ο cpu και αρχισα να δινω συνεχεια vcore σε βηματα των 0.010....ε εφτασα να δειχνει 1.42 το cpu-z και να εχει (με voltometro) 1.4v under load....ε παλι στη 1.5 ωρα πεταξε το error του...

ΔΕΝ ειναι δυνατον να ειναι ΤΟΣΟ μπανανα που να μην παει ουτε 4.5, εχουν περασει απο τα χερια μου 2 x 2600k και αλλος ενας 2500k και στους 2600 ηθελα μονο 1.32 περιπου για απειρες ωρες stable linpack AVX....ο 2500 ηταν λιγο πιο μπανανε αλλα και παλι με 1.35 ηταν ΟΚ....ε δε γινεται αυτος να θελει πανω απο 1.4 αδυνατω να το πιστεψω, ποσο δε μαλλον οταν βγαζει μερικα loops και στα 4.7 με λιγοτερη ταση απο 1.4...

Ακουω ιδεες τι μπορει να πρεπει να πειραξω...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην με το 1408 ολα κομπλε δε μου εχει χασει καμια αλλαγη μεχρι τωρα το bios.

Αποκει και περα κατι θελει πειραγμα με αυτο το cpu....δεν εξηγειται....δε μπορω να το κανω σταθερο στα 4.5 με τιποτα!

Δοκιμασα με τις μνημες στα 1600 (με τα timmings των 2133 μαλλιστα, σουπερ λασκα) τιποτα, δοκιμασα με 1.9 cpu pll τιποτα, δοκιμασα και 1.1 vccio παλι τιποτα...

Εχω βαλει και ανεμιστηρα να φυσαει τις ψυκτρες των VRM που εχω παρατηρησει παλιοτερα οτι καμια φορα για πολλες ωρες prime/burntest μπορει να κανει τη διαφορα (αν και οχι για μονο 4.5ghz...συνηθως απο 4.7 και πανω...) και ειναι πραγματικα δροσερα ολη την ωρα....

Λοιπον αφου ξεμεινα απο ιδεες, το πηρα αποφαση οτι ισως ειναι απλα πολυ μπανανιτσα ο cpu και αρχισα να δινω συνεχεια vcore σε βηματα των 0.010....ε εφτασα να δειχνει 1.42 το cpu-z και να εχει (με voltometro) 1.4v under load....ε παλι στη 1.5 ωρα πεταξε το error του...

ΔΕΝ ειναι δυνατον να ειναι ΤΟΣΟ μπανανα που να μην παει ουτε 4.5, εχουν περασει απο τα χερια μου 2 x 2600k και αλλος ενας 2500k και στους 2600 ηθελα μονο 1.32 περιπου για απειρες ωρες stable linpack AVX....ο 2500 ηταν λιγο πιο μπανανε αλλα και παλι με 1.35 ηταν ΟΚ....ε δε γινεται αυτος να θελει πανω απο 1.4 αδυνατω να το πιστεψω, ποσο δε μαλλον οταν βγαζει μερικα loops και στα 4.7 με λιγοτερη ταση απο 1.4...

Ακουω ιδεες τι μπορει να πρεπει να πειραξω...

Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με σένα και έκανα να το εξής. Φόρτωσα το αυτόματο profile για τα 4.6 άλλαξα έβαλα xmp στις ram και μετά έπαιξα με το vcore και χρειάστηκε να ρυθμίσω το llc απλά έλεγξα λίγο τι δίνει η μητρική με το auto που είχε βάλει μην δίνει τπτ τρελό.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Δεν πιστευω οτι χρειαζεται για 4.5 ....απο 4.8 και πανω ηξερα...και η προτερη εμπειρια μου με τους αλλους cpus το εχει επιβεβαιωσει....

Παρ'ολ'αυτα επειδη εχω στερεψει απο ιδεες το ενεργοποιησα τωρα και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουνε CPUs που το θέλουνε και για τα 4.5G

Ειδικά για μπανανοCPUs δεν παίζει να υπάρχει πιο έμπειρος από εμένα :D

Ότι κάνεις τώρα αρχικά ψάχνοντας μόνο το CPU Core Voltage ( Vcore ) κάντο με τις μνήμες στα 1600 με χαλαρά timings & subs ( 9-9-9-31 1T tRRSR & tWWSR 5 )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.