Jump to content



Πληροφοριες/εντυπωσεις/issues Asus Maximus Gene V


Freedom

Recommended Posts

Παιδες τον Σπορο 5 τον έχω απο Παρασκευή βράδυ και τον λιώνω...

Flashback με την μια 1604 modded (για το trim), στησιμο τακα τακα Win7 για τεστς.

Η μητρικουλα ειναι σκληροπυρηνικη, το παραδεχομαι, μαλλον αντι για ROG το dept. θα πρεπει να το ονομάσουν ROOC...

Απειρες ρυθμισεις (για τις περισσοτερες απο τις οποιες ουτε καν εχω βρει documentation της προκοπης ή και καθολου στην ουσία, lol), απιστευτα σταθερά "ρευματα". Για τα 5Ghz παντως δεν τα πηγαίνει "καλύτερα" απο την P8P67 EVO, περιπου ισα βαρκα ίσα πανιά (αν και ακομα τσεκάρεται αυτη η συχνότητα, το τελευταιο 12ωρο Prime αν ολα πανε καλα θα τελειώσει σημερα το απογευμα, λολ)...

Κάτι που με κουφανε, ακριβώς επειδή έχω ενα σκασμό μετρήσεις απο πολλά bios της P8P67 EVO και πολλά προγραμματα είναι οτι το Linx AVX (20 runs) το περναγε με ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΑ λιγότερο Vcore και με ενα τικ χαμηλότερο LLC παρακαλώ. Βεβαια το Prime 27.7 AVX μετά εβαζε τα πραγματα στην θέση τους (λολ)...

Γουστάρω απιστευτα την δυνατότητα να κανεις save/load τα OC profiles σε/απο usb stick, εξαιρετικα χρησιμο για μενα.

Σε μερικά πραγματακια -υποθέτω οτι ειναι θεμα bios- είναι επισης σκληρή και αλύγιστη...μπουρδα OC στην EVO σημαινε κλεισε το pc, ανοιξε το και θα μπουτάρει με default ρυθμισεις, μπες bios, διορθωσε την λαλακια σου, save and exit, all done. Με τον Σπόρο 2 φορές Clear CMOS, no big deal, ουτως ή αλλως με Profiles παιζω...

Αλλο ενα κουλο, error A2 3-4 φορες κατα την εκκινηση...Power off, power on, ολα οκ...

Το πιο κουλο απο όλα (bios bug, δεν εξηγειται διαφορετικα) είναι οταν καποια στιγμη στα 5Ghz αλλα έδειχναν τα options του bios, άλλα στο ποστάρισμα και αλλη συμπεριφορά είχε στα Win7. π.χ. πολλαπλασιαστης στο bios x50, Target συχνοτητα στο post, 3.8Ghz (αν θυμαμαι καλα), στα Windows ολα κολλημένα στα 5000Mhz. Αποδειχτηκε οτι για καποιο λόγο C1E μπηκε στο Auto(=αρα disabled, κλασσικο για τις Asus) και καποια άλλα κουλά. Λύση ευκολη, load το profile των 5Ghz (που ειχα δημιουργήσει) και παπαλα.

Το θεματάκι με το πληκτρολόγιο/εισοδος στο bios το είδα, δεν τρεχει τίποτα για μένα. To θεμα είναι στο restart, απο Off κανενα prob. Πολλές φορές ετυχε το πληκτρολογιο να μην δουλευει μέσα στο bios (μονο το ποντικι, λολ) αλλα και παλι επειδή ποντικι/πληκτρολογιο τα εχω επανω σε switchάκι με 2 εξοδους (για να μπορω να ελεγχω 2 pcs με ενα σετ keyboard/mouse) αρκούσε να αλλάξω "πηγη" και ξανά πισω και λυνόταν και αυτό.

Απο την Παρασκευή εως και σημερα το πρωί πρεπει να έχω μπει/σεταρει/σωσει/βγει στο bios τουλάχιστον 150 φορές και πρεπει να εχουν γινει συνολικά καμια 250αρια restarts/power on οπότε τα "θέματα" δεν είναι τόσο "πυκνά".

Θυμηθηκα και τσεκαρα και καρτα δικτύου, καρτα ηχου, Assmedia satas, esata για να επιβεβαιώσω οτι τουλάχιστον ολα δουλευουν καταρχήν, so far so good.

Βρηκα και τα κοχόνες να βάλω DMM να μετρήσω Vcore ( [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] , σκεψου καμια πατέντα γρήγορα αδερφέ γιατι βλεπω να γλιστράω κανένα probe και να κάνει την ψυκτρα/cpu σουβλάκι, δεν με εμπιστέυομαι και το κακό ειναι οτι και στα 2 ground meas. points γυρω τριγυρω υπάρχουν διοδάκια, παπαρακια κλπ κλπ...φακ...αντε μην βαλω κανα 2 ξυλινα μανταλάκια)...η μια και μοναδική μετρηση (cpu idle) που πήρα συμφωνούσε με την ενδειξη Vcore του HWInfo...ενδιαφέρον... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Εδω ειναι μια "βιώσιμη" λύση για το Probeit: Observations with an FX-8350 - AnandTech Forums (απο την μεση του πρωτου ποστ και μετα)

(η Gene σε εκεινο το σημείο είναι και πιο "απλόχωρη")

Link to comment
Share on other sites

Νέα απο το μέτωπο. Τα 5Ghz και τα 4.7Ghz τεσταριστηκαν, ολα οκ.

Τα 5Ghz έγιναν με αγχος των θερμοκρασιών λόγω εποχης (αλλο να τεσταρεις με 14C τον χειμώνα αλλο με 17-18C ambient) οπότε πολυυυυ μακρια απο το να θεωρηθεί optimized. Με την Gene V πήρα μικρότερες τιμές max peak Vcore και με τις συγκεκριμένες (non optimized) ρυθμισεις ίσως λιγο μεγαλύτερες μέσες στην συγκεκριμενη συχνοτητα (αν και οι θερμοκρασίες μαλλον με διαψευδουν).

Τα 4.7Ghz έγιναν με λιγότερο άγχος, πάλι δεν ειναι τελειως optimized αλλα ήταν πανεύκολο (12 hour session Prime95 26.6 all 82 FFTs, CPU fans @12V):

Asus P8P67 Evo (2103)

LLC: Ultra High

Max Peak Vcore: 1.36V

Max Peak CPU Temp: 70C

Max Ambient Temp: 15C

Delta T: 55C

Asus Gene V (1604)

LLC: High (ενα level μικρότερο απο την Evo)

Max Peak Vcore: 1.352V (περίπου 2 "κλίκς" λιγότερο Vcore απο την Evo και με ενα level χαμηλότερο LLC)

Max Peak CPU Temp: 64C

Max Ambient Temp: 17C

Delta T: 47C

Στα 5Ghz αν και καθόλου optimized στην Gene V, τελείως optimized στην P8P67 Evo (12 hour session Prime95 26.6 all 82 FFTs, CPU fans @12V):

Asus P8P67 Evo (2103)

LLC: Extreme

Max Peak Vcore: 1.488V

Max Peak CPU Temp: 86C

Max Ambient Temp: 14C

Delta T: 72C

Asus Gene V (1604)

LLC: Extreme

Max Peak Vcore: 1.472V (3 "κλίκς" λιγότερο Vcore απο την Evo)

Max Peak CPU Temp: 82C

Max Ambient Temp: 17C

Delta T: 65C

Αυτες οι μετρήσεις έγιναν με το ιδιο υπολοιπο σεταπ (open bench case, στο ιδιο δωματιο και μέρος, με την ιδια ψυκτρα, θερμοαγώγιμη και ανεμιστήρες, ιδιο psu κοκ). Εχω μια μικρή αμφιβολία για τις διαφορές των θερμοκρασιών αλλα bad mount στην D14 δεν γινεται και να το θέλεις (5 φορές το εκανα οταν την εβαλα στην Gene για να τσεκαρω, παντα ιδιες τιμες επαιρνα και η ποσοτητα/τροπος που βάζω την θερμοαγώγιμη ειναι πολύ συγκεκριμένος).

Τελευταία συχνότητα που με ενδιαφέρει καταρχήν τα 3.4Ghz (lol) και μετά αν το επιτρέψει ο καιρός θα ξανακοιτάξω τα 5Ghz αλλιως θα τσεκάρω τα 4.8Ghz.

Αλλο ένα σόκ ηταν οταν τσεκαρα το Wattομετρο στα 3.4Ghz idle (C1E enabled, C3 και C6 disabled, EPU disabled). 40 watts με με ενα οπτικο, 3 ssds, 850αρι τροφοδοτικο, 12καναλο fan controller και 3 14αρηδες noctua στα 5V, hub, ποντικι-πληκτρολόγιο...μου φαινεται οτι αρχίζω και καταλαβαίνω πόσο έκαιγε η GTX580 idle πλεον, λολ...αρχίζω επισης να αμφιβάλλω για το πόσο είναι καλή ιδέα καποιος να πουλήσει τον 2700Κ/2600Κ/2500Κ αν τον θέλει για καθημερινή χρήση (προφανως ΟΧΙ OCed, προφανώς optimized/undervolted, προφανώς χωρίς ξεχωριστή vga και προφανως χωρις 10 ανεμιστήρες στο κουτί του 0.5Α ο καθενας, λολ)... το wattoμετρο λειτουργει μια χαρα, μην ανησυχειτε, ειδα και τις 230αρες μου στα 5Ghz και τις 170άρες μου στα 4.7Ghz σε Prime...στο σύστημα με τον Celeron δεν θυμαμαι να είχα δεί λιγοτερο απο 37W, περιμένω αλλο ένα wattόμετρο, θα το τσεκάρω...

;)

ΥΓ: αναφερω max peak Vcore τιμες γιατι χρησιμοποιώ offset παίδες, για να αναφέρω μέσες θα πρεπει να κανω μονιτοριν/καταγραφή των τιμών και να τα υπολογίσω μετά. Την εποχή της evo το εκανα, τώρα δυστυχώς οχι...

Link to comment
Share on other sites

Δλδ στην Gene 0.014 max Vcore κατω, να υποθεσω οτι εχει χαμηλοτερο Vdroop αφου βλεπω οτι εριξες και το LLC.Πολυ ενδιαφεροντα οσα γραφεις - give us some more.:clap:

Εγω παλευω με θερμοκρασιες στα 4.7 και θα κανω reseat την Η50 (ηρθε και Shin Etsu ειδικα για το σκοπο αυτο).

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτο που ειχα γραψει όσο πιο αόριστα/αφηρημένα μπορούσα:

απιστευτα σταθερά "ρευματα"

Συγκρινόμενη παντα κατευθειαν με την evo μου, απο την πρώτη ωρα λειτουργίας (δοκιμαστικα τεστακια με Linx/Prime για να δω πως συμπεριφέρεται με το LLC, CPU Current Capability κοκ) αυτό ήταν το πρώτο μου μου "χτύπησε" και ειδικά με το Linx AVX.

Ολα τα παρακατω data είναι αποτελεσματα απο πετυχημένα Linx AVX sessions (οχι ομως απαραίτητα stable σε άλλα προγραμματα, ειναι απο διάφορα sessions, εξαρτάται απο την περιπτωση):

Linx AVX 5Ghz (20 runs, HT: OFF, fans@12V)

P8P67 Evo (3602)

LLC: Extreme

Max Peak Vcore: 1.48V

Max Peak CPU Temp: 87C

Max Ambient Temp: 16.5C

Delta T: 70.5C

Gene V (1604)

LLC: Ultra High

Max Peak Vcore: 1.472V

Max Peak CPU Temp: 89C

Max Ambient Temp: 17.5C

Delta T: 71.5C

Linx AVX 4.7Ghz (20 runs, HT: OFF, fans@12V)

P8P67 Evo (3602)

LLC: Ultra High

Max Peak Vcore: 1.384V

Max Peak CPU Temp: 71C

Max Ambient Temp: 16.5C

Delta T: 54.5C

Gene V (1604)

LLC: High

Max Peak Vcore: 1.336V (!!!wtf???!!!)

Max Peak CPU Temp: 68C

Max Ambient Temp: 17.5C

Delta T: 50.5C

Linx AVX 3.4Ghz (20 runs, HT: OFF, fans@5V)

P8P67 Evo (3602)

LLC: Regular

Max Peak Vcore: 1.048V

Max Peak CPU Temp: 44C

Max Ambient Temp: 16.5C

Delta T: 27.5C

Gene V (1604)

LLC: Regular

Max Peak Vcore: 1.032V

Max Peak CPU Temp: 43C

Max Ambient Temp: 16.5C

Delta T: 26.5C

Link to comment
Share on other sites

Και τα ωραια συνεχιζονται...

Linx AVX 4.8Ghz (20 runs, HT: OFF, fans@12V)

P8P67 Evo (2103)

LLC: Extreme

Max Peak Vcore: 1.424V

Max Peak CPU Temp: 83C

Max Ambient Temp: Ν/Α

Delta T: Ν/Α

Gene V (1604)

LLC: High (ΔΥΟ levels χαμηλοτερα, wtf!!!)

Max Peak Vcore: 1.376V (!!!ΓΟΥΑΤ ΔΕ ΦΑΚ!!!)

Max Peak CPU Temp: 71C

Max Ambient Temp: 15.5C

Delta T: 55.5C

!!!!!!!!!!!!!!!!

Τραβηξα και screen capture για να το βλεπω μπας και το πιστεψω...αν ολα πανε καλα μαλλον τα 4.8Ghz θα γινουν το sweet spot...

BTW, η ενδειξη Vbat ειναι για τα πανηγύρια, 3.24x Volts. Αλλαξα καινουρια, παλι το ιδιο αναφερει, τρελλο offset...

Επισης μολις συναντησα το περιβοητο stuck multiplier προβληματακι (και οχι μονο multiplier). Αλλα ρυθμιζεις στο bios, άλλα σωνει, άλλα κάνει...κριμα αλλά με αυτα που εχω δει ως αποδοση εως τώρα για μενα δεν ειναι deal breaker (να ειναι καλα τα profiles και το usb στικακι)...

Για τον κύριο [MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION] , δεν βλεπω καμια καθυστερηση στο boot ακομα και με τον assmedia ενεργοποιημένο... ;)

ΦΑΚ δεν προλαβαινω να κανω fine tuning τα 5Ghz!!! ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΚ!!! Αν ολα πανε καλα και τελειώσω αυριο τα 4.8, ισα που προλαβαινω τα 4.9Ghz.

ΜΑ ΤΩΡΑ ΒΡΗΚΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΑΝΟΙΞΗ????

@#$%$###$^#^&%$^@#$%@#^@#

:fist:

Link to comment
Share on other sites

Βγάλαμε και τα 4.8Ghz...

12* hour session Prime95 26.6 all 82 FFTs, CPU fans @12V :

Asus P8P67 Evo (2103)

LLC: Extreme

Max Peak Vcore: 1.4V

Max Peak CPU Temp: 73C

Max Ambient Temp: 14C

Delta T: 59C

Asus Gene V (1604)

LLC: High (ΔΥΟ levels μικρότερο απο την Evo)

Max Peak Vcore: 1.384V (περίπου 3 "κλίκς"** λιγότερο Vcore απο την Evo και με δυο levels χαμηλότερο LLC)

Max Peak CPU Temp: 67C

Max Ambient Temp: 17C

Delta T: 50C

Στην πραγματικότητα το Vcore πήγε στο 1.384V μονο οταν πάτησα το Start του Prime. Στην μεν Gene οι συχνότερες τιμές του Vcore με το μάτι ήταν τα 1.360V, στην evo τα 1.368V.

*11 ωρες για την Gene V γιατι επρεπε να φυγω για δουλειά, το Prime σεταριστηκε ετσι ουτως ώστε και πάλι σε 11 ωρες να περάσει απο όλα τα FFTs (82 απο 8-4096), 7 λεπτά περίπου για το καθένα...

**ως "κλικ" ορίζω το μινιμουμ Vcore interval, 0.005V.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] , συντεκνε Μπίλ μπας και έχουμε κανένα λινκ για Πέντα-Σπορίσιο modded bios 1604 αλλα με το 12.0.0.1783 iRST OROM, γιατι μου φαίνεται οτι έχω χάσει επεισόδια... :look:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=58]Freedom[/MENTION]

Download ( http://www.benchzone.com/Freedom.rar ), extract.

Rename Fdom1604.cap -> M5G.CAP

Βάζεις σε USB stick, ROG Connect Port ( White USB ) -> ROG USB FlashBack ( 5 secs ROG Connect Button ) σταματάει να αναβοσβήνει = ready.

Μπαίνεις Windows και τρέχεις και το flash.bat να κάνει update και το Management Engine ( Intel MEI ) και είσαι ταύλα :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] To "τραβηξα" Μπιλ ευχαριστω ΠΟΛΥ!!!

Μπιλ, το 1604 παραειναι buggy τελικα, μεσα ημουν και "παλευα"...αυτη την φορα multiplier γιοκ...μονο με re-flash το bios...

To Management Engine είναι αναγκαιο Μπιλ? Ουτε καν τους drivers τους δεν στηνω ποτε, απλα disable απο το device manager για να μην εχω "εκκρεμοτητες"..

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το κάνεις το update του MEI.

Όπως επίσης και να το εγκαθιστάς αντί να το κλείνεις, με κλεισμένο το MEI δικαιολογείται να έχεις θεματάκια κυρίως με software ( monitoring, overclocking ) καθώς και με το OC ( BIOS & outside BIOS ).

Αν έχεις ανοιχτές και τις παπαρίτσες ( A$Smedia controllers, etc ) κάντους και αυτούς update στο latest firmware.

Link to comment
Share on other sites

Παμε να ξαναδούμε λίγο τα 5Ghz με περισσοτερες λεπτομέριες αυτή την φορά... ;)

12 hour session Prime95 26.6 all 82 FFTs, CPU fans @12V:

Asus P8P67 Evo (2103) Optimized

LLC: Extreme

VRM Frequency: 370

Phase Control: Extreme

CPU Capability: 140%

PLL Voltage: 1.71V

Power Duty Control: T.Probe

Max Peak Vcore: 1.488V

Max Peak CPU Temp: 86C

Max Ambient Temp: 14C

Delta T: 72C

Asus Gene V (1604) Non Optimized (ολα τελικιασμένα ή σχεδον τελικιασμένα απο την mobo)

LLC: Extreme

VRM Frequency: 500

Phase Control: Extreme

CPU Capability: 150%

PLL Voltage: 1.8V

Power Duty Control: Extreme

Max Peak Vcore: 1.472V

Max Peak CPU Temp: 82C

Max Ambient Temp: 17C

Delta T: 65C

Asus Gene V (1604) Optimized (στα γρηγορα)

LLC: Ultra High

VRM Frequency: 300

Phase Control: Standard

CPU Capability: 140%

PLL Voltage: 1.8V

Power Duty Control: T.Probe

Max Peak Vcore: 1.464V

Max Peak CPU Temp: 80C

Max Ambient Temp: 18C

Delta T: 62C

Μπετόν αρμέ ο Πεμπτόσπορος... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες optimised τι ακριβως optimisation εχεις κανει;

Για ξηγησου γιατι θελω να παιτσω και εγω με τον ivy.. :p

Δες τις διαφορές στις ρυθμισεις βρε... ;)

Με πολλες δοκιμές και πειράματα με το Vcore παντα.

Παραδειγμα, είδα που "τελικιάζει" το High LLC στα 5Ghz. To Vdrop απο ενα σημειο και μετά ειναι τόσο μεγάλο που ανεβάζεις το offset με το τουλούμι και οι διαφορές στις τελικές τιμές Vcore ειναι απο παρα πολυ μικρές (παντα σε σχεση με το ποσο εχεις ανεβάσει το Vcore απο το bios) έως και δεν υπάρχουν. Φυσικά το τελικό Vcore (λιγο πολυ κομπογιαννιτικα και χωρις ακριβεια, το vid για την συγκεκριμένη συχνοτητα και φορτίο σύν το offset μείον το Vdrop κοκ) δεν επαρκει, αρα σκάσιμο της Α/Β/Γ εφαρμογής κοκ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες τις διαφορές στις ρυθμισεις βρε... ;)

Με πολλες δοκιμές και πειράματα με το Vcore παντα.

Παραδειγμα, είδα που "τελικιάζει" το High LLC στα 5Ghz. To Vdrop απο ενα σημειο και μετά ειναι τόσο μεγάλο που ανεβάζεις το offset με το τουλούμι και οι διαφορές στις τελικές τιμές Vcore ειναι απο παρα πολυ μικρές (παντα σε σχεση με το ποσο εχεις ανεβάσει το Vcore απο το bios) έως και δεν υπάρχουν. Φυσικά το τελικό Vcore (λιγο πολυ κομπογιαννιτικα και χωρις ακριβεια, το vid για την συγκεκριμένη συχνοτητα και φορτίο σύν το offset μείον το Vdrop κοκ) δεν επαρκει, αρα σκάσιμο της Α/Β/Γ εφαρμογής κοκ ;)

Φανταζομουν οτι οταν ελεγες για optimised οτι ειχε βαλει ο Bill το χερακι του... (μιας και κατι του ειχες ζητησει παραπανω)

Απορια..

Τι κανουμε περιπτωση που πιασει την μητρικη το γνωστο κουλο οπου αλλα σωνω κι αλλα βλεπω να γινονται..

2 φορες που συνεβει μου εσπασε τα νευρα, εκανα clear mos και μου πηδηξε το raid.

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομουν οτι οταν ελεγες για optimised οτι ειχε βαλει ο Bill το χερακι του... (μιας και κατι του ειχες ζητησει παραπανω)

Οχι Τανάσεν, ίσως καλύτερα να εγραφα fine tuned (αν και για μενα ειναι ταυτοσημες)... ;)

Τι κανουμε περιπτωση που πιασει την μητρικη το γνωστο κουλο οπου αλλα σωνω κι αλλα βλεπω να γινονται..

2 φορες που συνεβει μου εσπασε τα νευρα, εκανα clear mos και μου πηδηξε το raid.

Δεν μου εχει τυχει να κανω clear cmos και να φυγει το raid0. Προφανως το εχεις κανει αλλα αν δεν παιζεις με profiles (απο usb sticks) παντα μετα απο clear cmos μην ξεχνας να βαζεις τα sata σε RAID (αν παιζεις με profiles απο usb και τα profiles προφανως τα εχεις σωσει με τα sata σε RAID τοτε κανένα προβλημα).

Σιγουρα εχω κανει καμια 10αρια clear CMOS απο την Παρασκευή...

Το κουλό με το να μην σωνονται ρυθμισεις δυστυχώς στις 2-3 φορές που μου εχει τυχει, μια φορα η μοναδική λυση ηταν re-flash...φακ...και παλι ομως δεν ειχα κανενα θέμα με το raid0.

Link to comment
Share on other sites

an έχω καταλάβει καλά:

Για μια δεδομένη συχνότητα (πχ 5Ghz), το ρεύμα που πρέπει να πάρει ο επεξεργαστής είναι συγκεκριμμένο σε κάθε περίπτωση (πχ. 1,45) και κάθε μητρική, αναλόγως με το επίπεδο του LLC (high/ultra high ktl) δίνει συγκεκριμμένα V παραπάνω

πχ. GENE LLC high+0.02, LLC ultra+0,06, LLC extreme+0,08 οπότε αν έχω droop 0.06V==> 1,39 core θα ήμουν unstable με LLC high, stable με LLC ultra και δίνω παραπάνω απ'οτι χρειάζεται με LLC extreme (με αυξηση θερμοκρασιών)...σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites

an έχω καταλάβει καλά:

Για μια δεδομένη συχνότητα (πχ 5Ghz), το ρεύμα που πρέπει να πάρει ο επεξεργαστής είναι συγκεκριμμένο σε κάθε περίπτωση (πχ. 1,45) και κάθε μητρική, αναλόγως με το επίπεδο του LLC (high/ultra high ktl) δίνει συγκεκριμμένα V παραπάνω

πχ. GENE LLC high+0.02, LLC ultra+0,06, LLC extreme+0,08 οπότε αν έχω droop 0.06V==> 1,39 core θα ήμουν unstable με LLC high, stable με LLC ultra και δίνω παραπάνω απ'οτι χρειάζεται με LLC extreme (με αυξηση θερμοκρασιών)...σωστά;;;

Αν παιζεις με offset η βάση ειναι η τιμή του vid ανα συχνότητα ΚΑΙ ανα φορτίο. Αλλο vid o ιδιος επεξεργαστης στα 5Ghz με το Prime 26.6, άλλο με το Linx AVX.

Το ζητουμενο παντα ειναι το ίδιο, να επιτρέψεις να ρουφήξει η CPU το απαραίτητο "ρευμα" ουτως ώστε να ανταπεξέλθει στις ανάγκες της/των εφαρμογών (αν θελεις fine tuning μιλαμε για το μινιμουμ Vcore για μια συχνοτητα για ΟΛΕΣ τις εφαρμογές που ειναι δυνατον να τρεξουν ποτε, εκει περα μεσα μπαινει και το Linx AVX για μενα, δεν βγαζεις απόλυτα συμπερασματα για την σταθεροτητα αν τεστάρεις μονο με αυτο, βλεπεις ομως ισως το πιο ακραιο φορτίο που θα δει ποτε η cpu σου) .

Το LLC δες το σαν έναν τρόπο να φρενάρεις το Vdrop. To Vdrop ΔΕΝ ειναι κακό κατα την ταπεινη μου αποψη* (ισα ισα που κατεβαζει και το μέσο Vcore και ότι είναι άμεσα συνδεδεμένο με αυτό). Γίνεται προβλημα όταν οδηγεί σε αστάθεια οπότε είναι κάτι που απλά πρεπει να το αντιμετωπίσεις κατα περίπτωση (θελεις με χ levels LLC πιο πανω? θέλεις με αυξηση του offset/Vcore kok).

To LLC extreme συνήθως μπουστάρει κιολας (μου φαινεται οτι εχω ποστάρει διαγραμματα και με Fixed και με offet για την συμπεριφορα του LLC, θα ψαξω να τα βρω), το Ultra High συνηθως ειναι ισα βαρκα ισα πανια...

Κατσε να ψαξω να βρω τα διαγράμματα...

*Ηταν κακό πριν απο X χρόνια οταν ο μόνος τροπος να το ξεπεράσεις ήταν να ανεβασεις Vcore σαν να μην υπαρχει αυριο ή να παρεις καμία μητρική της προκοπής ή να μοντάρεις (θυμαται κανένας κατι Asus πριν απο καμια 10αρια χρονια που "ελειπαν" 2 απο τα 5 και καλα αρχικα σχεδιασμένα phase stages οταν κατι αντιστοιχες Gigabyte ήταν τούμπανα??? Μαμημένη Asus #@$@#$@#@#$)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.