Jump to content



Πληροφοριες/εντυπωσεις/issues Asus Maximus Gene V


Freedom

Recommended Posts

οι μνημες στα stock τους, δηλαδη 2133 10-11-10-28-1 1.5vdimm 1.05vccio παιζουν νερακι οταν ο επεξεργαστης ειναι stock, μου εβγαλε 11 ωρες linpack avx ετσι...

Με ολα ιδια και τη συχνοτητα στα 1600 δηλαδη τερμα χαλαροτητα, δεν βοηθησε καθολου στα 4.5 ...

Γενικα η συμπεριφορα ειναι σαν να φταιει κατι (πχ οι μνημες αν και δεν ηταν αυτες) γιατι το να κανει πχ BSOD στα 1.33v, και σταδιακα οσο ανεβαινω προς 1.35 να περναει μερικα loops linpack και να βγαζει error στα 15 ξερωγω (δηλαδη αντεχει 45 λεπτα, κατι που υποδεικνυει ενα 90% σταθεροτητα συστηματος) και αυτη η συμπεριφορα να συνεχιζεται επ'απειρον εχοντας φτασει στα 1.4v πλεον...ε δειχνει οτι δε φταιει το vCore, Ή ειναι κατι αλλο, ή ο cpu ειναι ανικανος να τρεξει στα 4.5 με οποιεσδηποτε συνθηκες, κατι που το θεωρω απιθανο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Κάνε το παρακάτω σε παρακαλώ:

CPU 45x100 ( 4.5G )

RAM DDR3-1600 9-9-9-31 1T tRRSR & tWWSR 5

CPU Internal PLL OverVoltage = Enabled

CPU Voltage: 1.45V

Extreme LoadLine Calibration

500MHz Switching Frequency

OCP = Disabled

CPU PLL Voltage: πρώτη δοκιμή με 1.675V, δεύτερη δοκιμή με 1.9V

RAM Voltage 1.6V

VCCIO 1.15V

VSA ( System Agent ): 1.15V

Vpch: 1.1V

Full RAM usage @ LinX

Και πες τι έγινε, και τι temps είχες με το realtemp ανοιχτό καθώς LinXάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το παρακάτω σε παρακαλώ:

CPU 45x100 ( 4.5G )

RAM DDR3-1600 9-9-9-31 1T tRRSR & tWWSR 5

CPU Internal PLL OverVoltage = Enabled

CPU Voltage: 1.45V

Extreme LoadLine Calibration

500MHz Switching Frequency

OCP = Disabled

CPU PLL Voltage: πρώτη δοκιμή με 1.675V, δεύτερη δοκιμή με 1.9V

RAM Voltage 1.6V

VCCIO 1.15V

VSA ( System Agent ): 1.15V

Vpch: 1.1V

Full RAM usage @ LinX

Και πες τι έγινε, και τι temps είχες με το realtemp ανοιχτό καθώς LinXάρεις.

ΟΚ, οταν παω σπιτι θα το δοκιμασω...

Παντως γιατι βαζετε extreme στο LLC? Αυτη τη στιγμη το εχω στο High γιατι εκει μου δινει σχεδον 0% vdroop...δε βλεπω το λογο να αντιστρεφουμε το vdroop και να δινει πιο πολυ σε load απο τη στιγμη που οταν γινει 24/7 συχνοτητα θα ενεργοποιηθουν και EIST κλπ οποτε σε idle θα πεφτει και το vcore και η συχνοτητα...

Αν δωσω vcore 1.45 με LLC extreme θα χτυπησει κοντα στα 1.5v και δε βλεπω να αντεχει μετα απο πλευρας θερμοκρασιων...Μια noctua D14 εχω πανω, με αναβαθμισμενους ανεμιστηρες αλλα με 1.4v (πραγματικο) χτυπαει 80αρες οποτε με 1.5 θα γινει χαμος...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

με τα settings που λες (1.675 cpu pll) rock stable....εχει βγαλει 9 ωρες πλεον linpack avx....

Βεβαια 1.48 vcore φτανει, και 88c....

Φανταζομαι τωρα αρχιζω να μειωνω vcore μεχρι να δω το ελαχιστο σταθερο, και μετα ριχνω ενα ενα τα υπολοιπα για να δω ποιο εκανε τη διαφορα...

Ολα αυτα ΑΝ βεβαια δεν ειναι απλα η απιστευτη μπανανα και ηθελε πχ 1.45 vcore απλα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Ξεκίνα να ρίχνεις το Vcore μόνο του.

Όταν σκάσει error δες και πες σε τι Vcore ήταν να δούμε τι άλλο μπορεί να γίνει ;)

@@ τελικα....ο cpu ειναι απλα καλο μπανανακι.... με 1.38v εριξε restart και ας ειχε βγαλει 1 ωρα+ πριν φυγω απο το σπιτι...

Τωρα το αφησα με 1.4 να δω τι θα κανει, αλλα το ψιλιαζομαι καπου εκει θα χρειαστει για τα 4.5 που ειναι απλα τραγικο....τεσπα για 3 μηνες ειναι μεχρι να βγουν οι haswell, μετα θα γινει HTPC...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να δοκιμάσεις αυτό που σου ανέφερα πιο πριν και εγώ πήγα να τα παρατήσω γιατί σκέφτηκα οτι το cpu μου είναι μπανάνα αλλά τελικά μου φαίνεται μια χαρά δοκίμασα τον παραπάνω τρόπο πριν το αφήσω.

testxju.jpg

Πριν με 1.32 είχε για τα 4.6.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Επανερχομαι μετα απο καμποσες μερες δοκιμων...

Τελικα ο CPU δεν ειναι και τοσο μπανανα, ειναι φυσιολογικος θα ελεγα. Απλα εχει περιεργη συμπεριφορα σε καποιες τασεις και εξηγουμαι.

Η ταση στην οποια σκαλωνε και νομιζα οτι ηθελε παραπανω vcore ενω δεν ηταν αυτο το προβλημα, ηταν το vdimm.

Δηλαδη, παρολο που οι μνημες παιζανε αψογα με τον cpu στα 3.5ghz στα 2133 με 1.5 vdimm και 1.05 vccio, για τα 4.5 θελανε παραπανω vdimm. Δε μπορω να το εξηγησω αφενος γιατι στα 3.5 ηταν κομπλε, αφετερου γιατι σε αλλο cpu+mobo παιξανε κομπλε με αυτες τις τασεις και με τον cpu στα 4.7ghz...

Αλλα το κυριοτερο, δε μπορω να το εξηγησω γιατι η μοναδικη λογικη εξηγηση (οτι ειναι θεμα του onboard memory controller) και παλι θα με οδηγουσε στο οτι θελει πιο πολυ vccio Και οχι vdimm.

Τελοσπαντων, ας ειναι, ανεξαρτητως της εξηγησης, με το vdimm στο 1.6 και ολα τα αλλα Auto παιζοντας με το vcore ειδα οτι θελει γυρω στο 1.34v για 10 ωρες linpack AVX stable. Δηλαδη πλεον στα πλαισια του λογικου (δεν ηταν δυνατον να θελει 1.4v για 4.5ghz ακομα και η μπανανα του donkey kong να ηταν!)

Φτανοντας εδω και προσπαθωντας να βρω το ακριβως ελαχιστο vcore που απαιτειται με σκοπο μετα να δοκιμασω και 1.58 vdimm, 1.56, 1.54 κλπ για να βρω και εκει ποσο ειναι το ελαχιστο που θελει και πλεον να γινει 24/7 συχνοτητα,

Αρχισα να παιζω και με offset voltage αφου ετσι θελω να παιζει 24/7 ωστε να λειτουργει το speedstep και να μη τρωει ολη την ταση στη μαπα το cpu απλα για να κατεβαζει torrents.

Εδω λοιπον εχω βρεθει σε ενα αλλο θεματακι στο οποιο εχω τη θεωρια μου αλλα θα ηθελα και τη γνωμη σας.

Εχουμε λοιπον ταση στο Offset και +0.020 και το LLC στο High (3η βαθμιδα απο τις 5).

Με αυτο το setting και 1.6vdimm, ολα τα αλλα auto, φαινεται 500% stable σε οτι και να του εριξα.

Δοκιμαζω λοιπον και -0.005v και +0.005 να δω τι παιζει....

Ενταξει στο -0.005 δεν αντεχε καθολου, λογικο λεω θα απεχουμε πολυ απο τη σταθεροτητα.

Με βαση παλιοτερους sandy cpus που εχουν περασει απο τα χερια μου περιμενα μια συμπεριφορα του τυπου :

BSOD->ανεβασμα vcore->BSOD->ανεβασμα vcore->error σε 3 loops->ανεβασμα vcore->error σε 10 loops->ανεβασμα vcore->error σε 40 loops->ανεβασμα vcore->fully stable σε 500 loops Και τελος.

Ολα πιθανοτητες ειναι και μπορει και κανα Bsod αποδω και αποκει, μπορει και αντι για 3 να ηταν 7 ή αντι για 40 να ειναι 70 αλλα πανω κατω τετοια συμπεριφορα περιμενα.

Το BSOD λοιπον στο offset -0.005 ηταν λογικο, απλα ηταν εντελως ασταθης εκει για κατι τοσο βαρυ οσο το linpack AVX. Ανεβαινοντας λοιπον συμβαινει το εξης περιεργο, στο +0.005 μου βγαζει παλι BSOD αλλα μετα απο αρκετη ωρα, OK λογικο λεω απλα ετυχε να μη κανει error, αλλα στο +0.010 εγινε το απιστευτο, εβγαλε 250 loops, μιλαμε για πανω απο 12 ωρες AVX και μετα κανει BSOD 124 !

Ε αυτο δε το περιμενα... Να βγαλει ενα error εκει και να πω "ΟΚ ειναι 99.9% stable γιαυτο αντεξε 12 ωρες αλλα δεν ειναι 100%, δινω αλλο ενα 0.005 bump και θα ιεναι κομπλε" αλλα το BSOD με παραξενεψε αρκετα...

Αρχισα να σκεφτομαι οτι ισως δεν ειναι vcore αλλα μπορει με το 1.6vdimm να ειναι πλεον οι μνημες 99% stable και να μη το ειχα παρει χαμπαρι οτι δεν ειναι 100% και απλα να θελουν λιγο ακομα vdimm ή vccio.

Η αλλη θεωρια ειναι η εξης. Οτι λογω vdroop και LLC η ταση που δεχεται ο επεξεργαστης ειναι αναλογη του φορτου (σε καποιο βαθμο). Και μπορει σε τρελο φορτο που φτανει το 1.34v λογω LLC να ιεναι αρκετο για AVX αλλα το 1.33v που δεχεται ας πουμε οταν παλι ειναι 100% Load απλα οχι σε βαριους υπολογισμους να μη του φτανει (πχ στο linpack σε καθε loop στην αρχη και στο τελος του υπολογισμου περναει καμια 20αρια δευτερολεπτα σε τετοιες συνθηκες που ειναι 100% Load αλλα δε ζοριζεται full και του δινει λιγοτερη ταση....οποτε μπορει αυτη να μη του φτανει για τετοιες συνθηκες και απλα να χρειαστηκαν 12 ωρες για να κρασαει επειδη ειναι πολυ λιγη η ωρα στην οποια "δοκιμαζεται" σε τετοιες συνθηκες κατα το burntest...

Αν ισχυει αυτο το σεναριο, δεν νομιζω οτι υπαρχει λυση, αφου δε μπορουμε να δωσουμε σταθερη ταση εντελως με οτιδηποτε LLC, και πρεπει να ανεβασω vcore και απλα να τρωει σε AVX load παραπανω απ'οσο χρειαζεται ετσι ωστε και σε μικροτερο load η λιγοτερη ταση που θα δεχεται να του ειναι αρκετη...

Παντως για να σιγουρεψω οτι δεν ειναι το πρωτο σεναριο (μνημες οχι 100% σταθερες) αρχισα να δοκιμαζω και με HCI memtest, 4 φορες ανοικτο με 1800mb σε καθενα για καμποσες ωρες.

Αποτελεσμα?

A)Με vcore +0.010 vdimm 1.6 vccio 1.05 εκανε restart μετα απο καμποσες ωρες (κατω απο 10 ομως)

B)Με ανεβασμα vccio στο 1.1 παλι το ιδιο

Γ)Με vcore +0.020 vdimm 1.6 vccio 1.05 εβγαλε 13 ωρες και το σταματησα

Και εδω ειναι που αρχιζω να σκεφτομαι οτι ειναι το δευτερο σεναριο (με το vcore) και μενει να δοκιμασω μονο με vcore +0.015 vdimm 1.6 και ολα τα αλλα stock και αν το βγαλει καλως, αν δε το βγαλει τοτε απλα θελει +0.020 και τελος.

Και εδω γινεται το αλλο κουλο....δοκιμαζω vcore +0.015 vdimm 1.6 vccio 1.05 και μετα απο 3 ωρες το τσεκαρω και το ενα απο τα 4 memtest εχει βρει error στη μνημη....

Θα τρελαθω....τωρα αυτο ειναι λογω του vcore ή μηπως οντως θελουν λιγο tweaking ακομα οι μνημες? #%^#^%$^#$^$%^@!#*&(*^ το κερατο μου!

Δοκιμαζω τα ιδια με vdimm 1.65 (μιας και vccio 1.1 δε φανηκε να βοηθησε πιο πριν) τωρα και αν δεν αντεξει (που το υποθετω) με βλεπω να το αφηνω καμια 40αρια ωρες με vcore +0.020 να σιγουρευτω οτι ηταν αυτο...

Link to comment
Share on other sites

ΒΤW o Shamino στο ROG forum ποσταρε το 1707 bios για τις Maximus V motherboards... ;)

M5 1707 bioses

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα και δεν ξερω αν προλαβω τελικα να το δοκιμασω πριν γινει επισημα Published... raid orom 11.x απο οτι διαβαζω...

Ελπιζω να λυσει τα χαζοχαρουμενα issues...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με αυτά.

Απλά έχουνε βαλθεί ένα κάρο άτομα να μου βγάλουνε την ψυχή αυτές τις μέρες ( ταυτόχρονα έπιασε και μαλακίωση το στομάχι μου και είμαι συνδρομητής των περιοδικών που βρίσκονται στην τουαλέτα :p )

Link to comment
Share on other sites

To 1707 ανεβηκε και επισημα, για την Gene V τουλαχιστον... ;)

New BIOS 1707 with RAID ROM 12.5.0.1815 WHQL!

Maximus_5_12.5.0.1066WHQL.rar

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] , προφανως το official ειναι ιδιο με αυρο εκτος απο το OROM ετσι?

Αν ειναι ετσι προτιμω να βαλω το δικο σου με τους τελευταιους RST WHQL drivers... ;)

(το πότε παιζεται, φακ!!!)

ΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΡΕΜΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!! :hi:

Link to comment
Share on other sites

To 1707 ανεβηκε και επισημα, για την Gene V τουλαχιστον... ;)

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] , προφανως το official ειναι ιδιο με αυρο εκτος απο το OROM ετσι?

Αν ειναι ετσι προτιμω να βαλω το δικο σου με τους τελευταιους RST WHQL drivers... ;)

(το πότε παιζεται, φακ!!!)

ΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΡΕΜΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!! :hi:

Ίδιο με το official, μόνη διαφορά η RAID ROM ;)

BIOS looks ok thus far ;)

Link to comment
Share on other sites

Επαιξα λιγο με τις ρυθμισεις και τις κραταει κανονικα..

ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΚ ΓΕΑ!!!!

Απαραδεκτο να μην το χουν λυσει εδω και καιρο αλλα τεσπα.

Μην μου το χαλας και μην μου το γρουσουζευεις τιτανιάρη μου!!! :baby:

Ελα οι υπολοιποιοιοιοιοιοιοι, πετάμε τωρα λεμε!, ελα να ερχεται το feedback!!! :hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.