Jump to content



Πληροφοριες/εντυπωσεις/issues Asus Maximus Gene V


Freedom

Recommended Posts

Τι partition έχεις στα stick ? ( δεν θυμάμαι αν διαβάζει NTFS )

Αν δεν είναι τέτοιο θέμα μάλλον έχει φάει corruption και το bootblock που έχει το firmware της λειτουργίας ROG BIOS Flashback και για αυτό δεν σου δουλεύει.

Λύση αν συμβαίνει το 2ο είναι flashback σε άλλη Maximus ή flashάρισμα με μηχανηματάκι ( EEPROM Programmer )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Ξανακατέβασε μια το bios που θελεις να φλασαρεις γιατι αυτο το φαινομενο το βιωσα μια φορα μονο: οταν αντι να κατεβασω το bios για την Gene V, κατεβασα και προσπαθουσα να φλασαρω το bios της Gene IV. Οταν το πηρα χαμπαρι (αφου ειχα λερώσει μερικες φορές την καρέκλα μου) ολα έγιναν οπως πρεπει.

Θα ξανακατέβαζα το bios (μπας και ειναι corrupted), θα βεβαιωνομουν οτι ειναι το σωστό (μην βρίζεις) και θα προσπαθουσα ξανα...

Link to comment
Share on other sites

Τι partition έχεις στα stick ? ( δεν θυμάμαι αν διαβάζει NTFS )

Αν δεν είναι τέτοιο θέμα μάλλον έχει φάει corruption και το bootblock που έχει το firmware της λειτουργίας ROG BIOS Flashback και για αυτό δεν σου δουλεύει.

Λύση αν συμβαίνει το 2ο είναι flashback σε άλλη Maximus ή flashάρισμα με μηχανηματάκι ( EEPROM Programmer )

fat32 αλλα έχω δοκιμάσει και με ntfs, το θέμα είναι οτι έχει γίνει flashback σε άλλη maximus με το δικό μου bios chip (λίγα ποστ ποιο πίσω) και έπαιξε κανονικά, αλλά οταν παώ να κάνω flashback στην δικιά μου καπουτ κολλάει το bios Led. Σήμερα ήρθε 2o bios chip απο ebay με προγραμματισμένο last bios αλλα δεν bootάρει καν, ουτε πάλι κάνει flashback απο rog.

Ξανακατέβασε μια το bios που θελεις να φλασαρεις γιατι αυτο το φαινομενο το βιωσα μια φορα μονο: οταν αντι να κατεβασω το bios για την Gene V, κατεβασα και προσπαθουσα να φλασαρω το bios της Gene IV. Οταν το πηρα χαμπαρι (αφου ειχα λερώσει μερικες φορές την καρέκλα μου) ολα έγιναν οπως πρεπει.

Θα ξανακατέβαζα το bios (μπας και ειναι corrupted), θα βεβαιωνομουν οτι ειναι το σωστό (μην βρίζεις) και θα προσπαθουσα ξανα...

έχω κατεβάσει όλα τα bios της gene v αυτό είναι σίγουρο. :/

https://dl.dropboxusercontent.com/u/35737625/20130703_102152.mp4

Link to comment
Share on other sites

Παίζει και να σε εγκατέλειψε... αν δεν παίζει και με το νέο pre-flashed BIOS chip ( υποθέτουμε ότι είναι ok το νέο BIOS chip & σωστά flashed )

πραγματικά ελπίζω να μην εγκατέλειψε γιατι δεν ξέρω και πόσο καιρό θα μείνω χωρίς pc. Για το bios chip πραγματικά δεν μπορώ να ξέρω. Οταν το έβαλα πάνω με το που πάει να bootαρει κανει restart συνέχεια και συνέχεια, καθόλου post code, δοκίμασα clear cmos, τίποτα, δοκίμασα βγάλσιμο μπαταρία χωρίς ρευμα η μητρική για καμια ώρα πάλι τπτ, βάζω το δικό μου bios chip μπουτάρει κανονικά, αλλά ουτε με το ένα ουτε με το άλλο chip δεν κάνει flashback και με τα 2 ακριβώς η ίδια συμπεριφορά στο βίντεο. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.