Jump to content



Σχεδόν μηδενική η εξάπλωση των Windows 8


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
[MENTION=15616]cna[/MENTION] Είσαι πραγματικά offtopic, και κανείς δεν αναφέρθηκε σε αυτά που γράφεις. Δεν θα τσιμπήσω.

Θα ήμουν offtopic εάν δεν αναφερόσουν σε android και ubuntu σε ένα θέμα που αφορά τα win8 με τον τρόπο που αναφέρθηκες. Η επιτυχία των win8 για τηλέφωνα και tablets δεν θα εξαρτηθεί τόσο πολύ από την εμφάνιση του ubuntu αλλά από την προώθηση που θα έχουν οι συσκευές που φέρουν το συγκεκριμένο λειτουργικό καθώς και από τις εφαρμογές που θα το συνοδεύουν. Αν το market γεμίσει με εφαρμογές και το λειτουργικό είναι εύχρηστο και δουλεύει καλά τότε δεν έχει κανέναν λόγο να μην πάει καλά. Στο desktop κομμάτι το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος για να πάει κανείς στα win8 μιας και οι διαφορές με τα win7 είναι ελάχιστες. Αν παρουσίαζε ας πούμε και ένα νέο filesystem μαζί με τα win8 τότε θα είχαμε έναν σοβαρό λόγο για να βγάλουμε τα win7 και να βάλουμε win8.

Link to comment
Share on other sites

Αν το market γεμίσει με εφαρμογές και το λειτουργικό είναι εύχρηστο και δουλεύει καλά τότε δεν έχει κανέναν λόγο να μην πάει καλά.

Πολλοί λόγοι: π.χ. Ότι η αγορά ήδη α) κυριαρχείται από το android που είναι β)απείρως πιο παραμετροποιήσιμο, γ)με εκατοντάδες χιλιάδες εφαρμογές, δ)εξελίσσεται με ταχύτατους ρυθμούς, ε) υποστηρίζεται από τις ναυαρχίδες της samsung και ο κόσμος αυτό ξέρει και εμπιστεύεται. Χρειάζεται να γίνουν κοσμογονικές αλλαγές για να προκόψουν τα win8 σε ένα χώρο που η MS προσπάθησε να μπει πολλές φορές αλλά απέτυχε, όσα χρήματα και αν "έκαψε"...

Πάντως το ότι γυρνάς την κουβέντα στο mobile, είναι έμμεση παραδοχή ότι τα win8 κάθε άλλο παρά αξιόλογο dekstop OS είναι (και γι΄αυτό και θα αποτύχει ala vista imo)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αξιόλογο desktop OS είναι (και μάλιστα με καλύτερη διαχείριση πόρων από τα win7) αλλά δεν είναι αποκλειστικά desktop oriented. Το UI ταιριάζει περισσότερο σε tablet/phone απ' ότι σε κλασσικό pc αλλά όπως κι εσύ ξέρεις το UI δεν είναι τα πάντα σε ένα λειτουργικό. Πάντως, ακριβώς επειδή δεν έφερε κοσμογονικές αλλαγές γι' αυτό και δεν πέτυχε μεγάλη διείσδυση. Οι βελτιώσεις στα win8 δεν είναι τόσο σημαντικές ώστε να τραβήξουν τον μέσο χρήστη. Δεν είναι δηλαδή οι διαφορές που είδαμε ανάμεσα στα win 7 και win Vista. Επιπλέον είναι και δύσκολη η οικονομική συγκυρία οπότε κανείς δεν αναβαθμίζει.

Αυτό πάντως το "προσπάθησε να μπει αλλά απέτυχε" δεν ίσχυε πάντα παρά μόνο τα τελευταία 3-4 χρόνια. Μια χαρά τα πήγαινε μέχρι και τα windows mobile 6.5 για να μην αναφερθώ στο πόσες συσκευές έφεραν και συνεχίζουν να φέρουν τα wince. Μετά πήγε να κάνει την υπέρβαση και κάπου δεν της βγήκε.

Απλά να θυμάσαι ότι ό,τι ανεβαίνει κατεβαίνει και ό,τι είναι χαμηλά ανεβαίνει ψηλά. Αν καταφέρει η MS να κάνει κάποια στρατηγική συνεργασία όπως είχε κάνει κάποτε με την Intel τότε τα πράγματα θα αλλάξουν άρδην.

ΥΓ Μου άρεσε που ανέφερες την Samsung που από την μία κλαίγεται για την αποτυχία του Ativ και την χαμηλή διείσδυση των win8 ενώ την ίδια στιγμή δεν έχει κάνει την παραμικρή διαφημιστική εκστρατεία για τις συσκευές της που φοράνε win8.

Link to comment
Share on other sites

ενώ την ίδια στιγμή δεν έχει κάνει την παραμικρή διαφημιστική εκστρατεία για τις συσκευές της που φοράνε win8.

Γιατί να το κάνει; Έχει την αγελάδα που λέγεται galaxy, είναι μακράν Νο1 και φοράει android. Αν η MS θέλει μεγαλύτερο win8 μερίδιο ας κάψει και άλλα $$ και ας λουστεί (από την ανάποδη αυτή τη φορά) τις στρατηγικές της που έχουν καταστρέψει οποιοδήποτε άλλο OS πλην των win στο desktop. Όπως κανένας ΟΕΜ vendor δεν τολμά να επενδύσει (εκβιαζόμενος κιόλας) σε άλλο OS στο desktop, έτσι και κανένας mobile κατασκευαστής δε θα ασχοληθεί σοβαρά με τα win (πλην της Νokia που ξεπουλήθηκε για να το κάνει και οδηγείται στην καταστροφή)

Link to comment
Share on other sites

η αγορά ήδη κυριαρχείται από το android ... με εκατοντάδες χιλιάδες εφαρμογές, ... υποστηρίζεται από τις ναυαρχίδες της samsung και ο κόσμος αυτό ξέρει και εμπιστεύεται. Χρειάζεται να γίνουν κοσμογονικές αλλαγές για να προκόψουν τα win8 σε ένα χώρο που η MS προσπάθησε να μπει πολλές φορές αλλά απέτυχε, όσα χρήματα και αν "έκαψε"...

τα αντίστοιχα (αντικατάστησε ότι χρειάζεται με τις λέξεις Apple, iOS, appstore) έλεγαν οι διάφοροι παντογνώστες όταν έλεγε κανείς ότι το android είναι το next big thing. ούτε εγώ πιστεύω ότι θα προκόψουν τα win based κινητά, αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι ο μονος που μου αρεσουν τα windows 8;

Το Start menu του λειπει μονο, οπου βαζεις ενα προγραμμα και εχεις καλυτερο start menu απο αυτο που ειχες στα 7.

Τα 8 εχουν πολλες βελτιωσεις, εχουν φρεσκο UI, ειναι πιο lightweight, εχουν καλυτερα fonts.

Προσωπικα αμεσως συνηθισα το WinKey + Search, καθως και το left swipe για να εναλλασω προγραμματα (Alt-Tab) και αισθανομαι πιο παραγωγικος με τα 8.

Προσωπικα πλεον ξενερωνω οταν γυρναω στα 7 που εχω ακομα dual boot.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρει η MS να κάνει κάποια στρατηγική συνεργασία όπως είχε κάνει κάποτε με την Intel τότε τα πράγματα θα αλλάξουν άρδην.

Δε θυμάμαι ποτέ η MS να καινοτόμησε για να πετύχει κάτι. Πάντα εξαγόραζε για να αποκτήσει μερίδιο αγοράς και εν τέλει μονοπώλιο. Μαγκιά της. Μόνο που τώρα τα ψάρια είναι μεγάλα (google και samsung) και η MS έξω από τα νερά της (mobile και όχι desktop). Δεν βλέπω κανένα αισιόδοξο μέλλον για τα win mobile.

τα αντίστοιχα (αντικατάστησε ότι χρειάζεται με τις λέξεις Apple, iOS, appstore) έλεγαν οι διάφοροι παντογνώστες όταν έλεγε κανείς ότι το android είναι το next big thing.

Καμία σχέση. Σχεδόν παρθένα αγορά τότε και το android καινοτόμησε γιατί ήταν "ανοικτό" και παραμετροποιήσιμο σε σχέση με το σιδηρόφρακτo ios. Η MS δεν προσφέρει τίποτα νέο και καινοτόμο για να έχει την τύχη του android τότε + η αγορά δεν είναι πλέον παρθένα.

καθως και το left swipe για να εναλλασω προγραμματα

Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα... Θέλω να βλέπω τα προγράμματα που έχω ανοικτά στην taskbar. Συνηθίζω να δουλεύω με πολλά ανοικτά και για μένα είναι waste of time το left swipe (έλεος) + να ψάχνω που είναι η εφαρμογή που θέλω και μετά κλικ... και μετά ξανά μανά... noobs only... Ενώ με την taskbar γνωρίζω πάντα που είναι η κάθε εφαρμογή μου και αμέσως το ποντίκι πάει στο σωστό σημείο και κλικ.

Ακόμα και η canonical πήγε να κάνει με το unity μαμακία (βάζοντας την taskbar σε default auto hide και full screen windows), αλλά το μάζεψε στο 12.10 με default αριστερά την taskbar και ταυτόχρονα full screen windows. Εκεί η title bar εμφανίζεται μόλις πας το ποντίκι πάνω (κάτι που ούτως ή άλλως θα έκανες), οπότε είναι λειτουργικό και σου δίνει και περισσότερο screen real estate χωρίς να χάνεις τίποτα και χωρίς να ξενερώνεις.

Προσωπικα αμεσως συνηθισα το WinKey + Search

Ναι είναι βολικό (εγώ το έχω συνηθίσει από το dash του unity στο ubuntu, όπου βέβαια εκεί έχει ακόμα καλύτερη λειτουργικότητα με τα lens που αναζητούν και στο net και επίσης έχει λειτουργικότητα και στις εντολές στα προγράμματα). Θα ήταν καλύτερα να υπήρχε και key επί της οθόνης γι' αυτό, όπως στο ubuntu (δε θυμάμαι να το έχω δει όσο δούλεψα win8)

Link to comment
Share on other sites

Define καινοτόμησε... Γιατί με την ίδια έννοια ούτε η Apple καινοτόμησε ποτέ αλλά για να δούμε λίγο και την γελοιότητα των πραγμάτων: όταν η Intel έβγαζε τον pentium II εκείνη προτιμούσε το Power PC (κάπως έτσι το έλεγε) ο επεξεργαστής του οποίου "έψηνε" οποιονδήποτε pentium ΙΙ για πλάκα. Τελικά μετά από 12 χρόνια αποφάσισε να εγκαταλείψει τελείως τα παιχνίδια στο hardware και να υιοθετήσει τους Intel επεξεργαστές ολοκληρωτικά. Έκανε δηλαδή ό,τι είχε κάνει η μισητή MS από το 1992!!!

Μεγάλο ψάρι η google ναι. Μεγάλο ψάρι η Samsung? Κάτσε να τελειώσουν οι δικαστικές διαμάχες για τις πατέντες και βλέπουμε εάν θα παραμείνει μεγάλο ψάρι η Samsung. Διότι εάν χάσει τις μάχες τότε ή θα σκάσει κάτι δις δολάρια σε αποζημιώσεις και θα ξεκινά να πληρώνει δικαιώματα χρήσης ή θα αναγκαστεί να αποσύρει δεκάδες συσκευές. Να δούμε πόσο μεγάλο ψάρι θα είναι με αρνητικό αποθεματικό στα ταμεία...

ΥΓ Πάντως δεν ξέρω εάν στην περίπτωση που δεν υπήρχαν τα windows θα μπορούσε να υπάρξει τόση διείσδυση υπολογιστών στα σπίτια. Το linux ακόμα και μετά από τόσα χρόνια είναι δεν είναι τόσο ευκολόχρηστο όσο θα ήθελε η πλειοψηφία των χρηστών. Ίσως να είχε κυριαρχήσει η Apple αλλά εάν είχε συμβεί αυτό τότε σήμερα θα βρίζαμε την Apple και όχι την MS (άσε που από ό,τι φαίνεται η Apple είναι χειρότερο "αφεντικό" από την MS γι' αυτό και τρώει βρίσιμο ενώ η διείσδυσή της είναι 20% τόσο στο PC όσο και στο mobile κομμάτι της αγοράς).

Link to comment
Share on other sites

Το linux ακόμα και μετά από τόσα χρόνια είναι δεν είναι τόσο ευκολόχρηστο όσο θα ήθελε η πλειοψηφία των χρηστών.

Απλά δεν έχει ασχοληθεί η πλειοψηφία των χρηστών για να γνωρίζει πόσο ευκολόχρηστο είναι. Τόσο όσο δε φαντάζονται (και χωρίς support από hardware vendors). Διότι, αν είχε το support που είχε η MS....

ενώ η διείσδυσή της είναι 20% τόσο στο PC όσο και στο mobile κομμάτι της αγοράς).

Στο pc δεν βλέπει 20% ούτε στον ύπνο της η apple. Είναι πολύ λιγότερο το ποσοστό της.

Μεγάλο ψάρι η Samsung?

Αμφιβάλεις; Φτιάχνει τα πάντα και είναι σε κάθε σπίτι του δυτικού κόσμου.... Αλλά μια και μιλάμε για mobiles, ναι, είναι το μεγαλύτερο hardware ψάρι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα... Θέλω να βλέπω τα προγράμματα που έχω ανοικτά στην taskbar. Συνηθίζω να δουλεύω με πολλά ανοικτά και για μένα είναι waste of time το left swipe (έλεος) + να ψάχνω που είναι η εφαρμογή που θέλω και μετά κλικ... και μετά ξανά μανά... noobs only... Ενώ με την taskbar γνωρίζω πάντα που είναι η κάθε εφαρμογή μου και αμέσως το ποντίκι πάει στο σωστό σημείο και κλικ.

Ακόμα και η canonical πήγε να κάνει με το unity μαμακία (βάζοντας την taskbar σε default auto hide και full screen windows), αλλά το μάζεψε στο 12.10 με default αριστερά την taskbar και ταυτόχρονα full screen windows. Εκεί η title bar εμφανίζεται μόλις πας το ποντίκι πάνω (κάτι που ούτως ή άλλως θα έκανες), οπότε είναι λειτουργικό και σου δίνει και περισσότερο screen real estate χωρίς να χάνεις τίποτα και χωρίς να ξενερώνεις.

Εμενα μου φαινεται βολικο το switching, αφορα βασικα μονο εναλλαγη μεταξυ μετρο εφαρμογων και desktop (οχι καθε εφαρμογη ξεχωριστα) αλλα επειδη ηδη χρησιμοποιω metro skype και metro mesagging πολυ.

Απλά δεν έχει ασχοληθεί η πλειοψηφία των χρηστών για να γνωρίζει πόσο ευκολόχρηστο είναι. Τόσο όσο δε φαντάζονται (και χωρίς support από hardware vendors). Διότι, αν είχε το support που είχε η MS....

Ενω σε ολα τα αλλα που λες και δεν εχω κανει quote με βρισκεις συμφωνο εδω κανεις μεγαλο φαουλ.

Το Linux σε κανεναν κοσμο, καμια διανομη, πουθενα και ποτε, δεν πλησιαζει το usability και το friendliness των Windows.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο λάθος που έχει κάνει η Microsoft των τελευταίων 15 ετών, είναι να νομίζει ότι μπορεί να κατευθύνει την αγορά όπου θέλει αυτή.

Πριν από 15 χρόνια μπορεί να δούλευε αυτή η τακτική και όποτε έλεγε "ξεχάστε το παλιό, ήρθε το καινούριο που είναι πιο wow" σε μια εποχή που τα PCs ήταν ακόμα κάτι exotic, όλοι τρέχανε να δοκιμάσουν το νέο και ωραίο.

Εδώ και κάμποσα χρόνια όμως έχουμε μπει σε μια φάση όπου ο υπολογιστής πάει να γίνει σαν το τηλέφωνο. Και από άποψη παρουσίας μέσα σε κάθε σπίτι, αλλά και από άποψη ότι η γνώση χρήσης των Η/Υ δεν είναι πλέον skill, αλλά απαραίτητη προϋπόθεση είτε για τον εργαζόμενο είτε για εκείνον που θέλει να αντιγράψει τα μουσικά CD του.

Η Microsoft λοιπόν, εξακολουθεί να βλέπει το PC ως κάτι το εξωτικό που ο κόσμος θα ήθελε να βλέπει κάτι καινούριο σε αυτό κάθε 2 χρόνια. Καλώς η κακώς, το PC έχει γίνει εργαλείο και το κόστος re-training σε χρόνο και χρήμα, δεν δικαιολογεί αναβαθμίσεις σε ριζικά διαφορετικά προϊόντα.

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, θυμάμαι φίλους και συναδέλφους να ψάχνουν να βρουν κάποια εφαρμογή, κάποιο registry hack ή κάποιο 3rd party patch που "να κάνουν τα νέα Windows να μοιάζουν με τα παλιά". Από αυτό και μόνο θα έπρεπε να πάρουν πρέφα ότι ο κόσμος δεν γουστάρει κάθε 2 χρόνια ένα νέο τρόπο για να κάνει κάτι, το οποίο του πήρε πολύ καιρό να μάθει να το κάνει γρήγορα και παραγωγικά.

Αν ήταν έξυπνοι, αντί να κάθονται να δοκιμάζουν νέες συνταγές ως προς το τι να αλλάξουν ώστε το νέο προϊόν να φαίνεται 95% διαφορετικό από το προηγούμενο, θα έπρεπε να επενδύουν στην δοκιμασμένη συνταγή και να κρατούν τον πυρήνα των πελατών τους. Αυτό τους έκανε δυνατούς και σχεδόν μονοπώλειο, γιατί πηγαίνουν να τα κάνουν μαντάρα τώρα;

Και στην τελική, για να βγάζουν τα φράγκα τους κάθε χρόνο, ας το γυρίσουν από αγορασμένο software σε ανανεώσιμες άδειες χρήσης: Windows 7 Professional €30 για ένα χρόνο.

Η επιβίωση της Microsoft εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα ξυπνήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πλέον ότι το ζητούμενο για την MS είναι η διαφορετικότητα στην εμφάνιση. Εγώ βλέπω ότι προσπαθεί να εφαρμόσει κάτι σαν την συνταγή της Apple: έναν ή δύο τύπους λειτουργικού που θα τρέχει σε οποιαδήποτε συσκευή και θα προσφέρει ενιαία εμπειρία χρήσης. Έτσι, είτε δουλεύεις τα win8 στο κινητό είτε στον σταθερό του γραφείου σου θα έχεις το ίδιο περιβάλλον εργασίας οπότε δεν θα χρειάζεται να ψάχνεσαι για το πού είναι το καθετί. Βασικά η MS ίσως να μην στοχεύει καν σε εμάς που έχουμε μια Α εμπειρία στους υπολογιστές αλλά στο νεανικό κοινό που τώρα αρχίζει να έρχεται, θεωρητικά, σε επαφή με τους υπολογιστές.

Για να μην την αδικούμε βέβαια υπάρχουν ουσιώδεις διαφορές στις διάφορες εκδόσεις των windows έως και την έκδοση 7. Οι διαφορές ανάμεσα στα 7 και τα 8 είναι απειροελάχιστες (προσωπικά θα περίμενα βελτιώσεις σε τομείς που έχει μείνει στάσιμη από το 1997!!!) αλλά μάλλον ο λόγος στην μετάβαση στα 8 είναι αυτός που αναφέρω πιο πάνω.

Μήπως τελικά δεν είναι ότι η MS προσπαθεί να διαμορφώσει την άποψη του κοινού αλλά ότι προσπαθεί να προβλέψει το μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=190]panoc[/MENTION]

Άν κάποιος όμος ειλικρινά δέν θέλει να ασχοληθεί με το μέλλον και τα TOUCH και έχει για γκόμενα το desktop, τότε που θα κοιτάξει. Είπαμε οι συνήθειες δέν αλλάζονται εύκολα.

O chosen τα λέει ωραία επάνω.

......Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, θυμάμαι φίλους και συναδέλφους να ψάχνουν να βρουν κάποια εφαρμογή, κάποιο registry hack ή κάποιο 3rd party patch που "να κάνουν τα νέα Windows να μοιάζουν με τα παλιά". Από αυτό και μόνο θα έπρεπε να πάρουν πρέφα ότι ο κόσμος δεν γουστάρει κάθε 2 χρόνια ένα νέο τρόπο για να κάνει κάτι, το οποίο του πήρε πολύ καιρό να μάθει να το κάνει γρήγορα και παραγωγικά.

TRUTH.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι η ms χρησιμοποιει μια αγορα στην οποια ειναι καθιερωμενη για να μπει σε αλλη και αντιθετα με αλλες φορες το κανει με πλαγιο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο λάθος που έχει κάνει η Microsoft των τελευταίων 15 ετών, είναι να νομίζει ότι μπορεί να κατευθύνει την αγορά όπου θέλει αυτή.

Πριν από 15 χρόνια μπορεί να δούλευε αυτή η τακτική και όποτε έλεγε "ξεχάστε το παλιό, ήρθε το καινούριο που είναι πιο wow" σε μια εποχή που τα PCs ήταν ακόμα κάτι exotic, όλοι τρέχανε να δοκιμάσουν το νέο και ωραίο.

Εδώ και κάμποσα χρόνια όμως έχουμε μπει σε μια φάση όπου ο υπολογιστής πάει να γίνει σαν το τηλέφωνο. Και από άποψη παρουσίας μέσα σε κάθε σπίτι, αλλά και από άποψη ότι η γνώση χρήσης των Η/Υ δεν είναι πλέον skill, αλλά απαραίτητη προϋπόθεση είτε για τον εργαζόμενο είτε για εκείνον που θέλει να αντιγράψει τα μουσικά CD του.

Η Microsoft λοιπόν, εξακολουθεί να βλέπει το PC ως κάτι το εξωτικό που ο κόσμος θα ήθελε να βλέπει κάτι καινούριο σε αυτό κάθε 2 χρόνια. Καλώς η κακώς, το PC έχει γίνει εργαλείο και το κόστος re-training σε χρόνο και χρήμα, δεν δικαιολογεί αναβαθμίσεις σε ριζικά διαφορετικά προϊόντα.

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, θυμάμαι φίλους και συναδέλφους να ψάχνουν να βρουν κάποια εφαρμογή, κάποιο registry hack ή κάποιο 3rd party patch που "να κάνουν τα νέα Windows να μοιάζουν με τα παλιά". Από αυτό και μόνο θα έπρεπε να πάρουν πρέφα ότι ο κόσμος δεν γουστάρει κάθε 2 χρόνια ένα νέο τρόπο για να κάνει κάτι, το οποίο του πήρε πολύ καιρό να μάθει να το κάνει γρήγορα και παραγωγικά.

Αν ήταν έξυπνοι, αντί να κάθονται να δοκιμάζουν νέες συνταγές ως προς το τι να αλλάξουν ώστε το νέο προϊόν να φαίνεται 95% διαφορετικό από το προηγούμενο, θα έπρεπε να επενδύουν στην δοκιμασμένη συνταγή και να κρατούν τον πυρήνα των πελατών τους. Αυτό τους έκανε δυνατούς και σχεδόν μονοπώλειο, γιατί πηγαίνουν να τα κάνουν μαντάρα τώρα;

Και στην τελική, για να βγάζουν τα φράγκα τους κάθε χρόνο, ας το γυρίσουν από αγορασμένο software σε ανανεώσιμες άδειες χρήσης: Windows 7 Professional €30 για ένα χρόνο.

Η επιβίωση της Microsoft εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα ξυπνήσουν.

Συγγνώμη, για ποια επιβίωση μιλάς?

Της εταιρίας που παίζει μπάλα μόνη της στα desktop?

Όταν, κάπου, κάποτε φανεί ανταγωνιστής, τα ξαναλέμε...

Sent from my Xperia Neo V using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το w3schools που παίρνει στατιστικά από τους browsers, αναφέρει τελείως διαφορετικά ποσοστά

OS Statistics

Κατά τα άλλα, δεν θα διαφωνήσω με τους περισσότερους εδώ μέσα. Τα windows 7 ήταν ένα πολύ καλό λειτουργικό, έπειτα από πολλά χρόνια. Για το λόγο αυτό, βρίσκω εντελώς λάθος την λόγικη του "η επόμενη έκδοση θα είναι ακόμα πιο super-ουάου". Θα προτιμούσα να κάνουν 10 αλλαγές βελτιστοποίησης παρά να προσπαθήσουν να ανακαλύψουν ξανά τον τροχό.

Δυστυχώς όμως η MS είναι MS, οπότε με τα laptops και τα vendor PCs, πάλι θα περάσει αυτό που θέλει. Μπορεί αυτή τη φορά να καθυστερήσει λίγο παραπάνω λόγω κρίσης, αλλά θα το κάνει. Και αν δεν το καταφέρει με τα windows 8, θα το καταφέρει με τα windows 9. Ο περισσότερος κόσμος στρέφεται σε όλο και μεγαλύτερες οθόνες (24" +) και η MS βάζει tablet UI στα desktop. Σε λίγο θα μας πει να δουλεύουμε και από το preview των παραθύρων :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.