Jump to content



Σχεδόν μηδενική η εξάπλωση των Windows 8


gdp77

Recommended Posts

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

Tέσσερις μήνες μετά την κυκλοφορία των Windows 8, τα πράγματα φαίνονται σκούρα για το νέο λειτουργικό σύστημα της Microsoft. Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία, η εξάπλωση των Windows 8 είναι σχεδόν μηδενική. Το μερίδιο αγοράς των Windows 8 αυτή τη στιγμή είναι μόλις 2.67%, έχοντας αυξηθεί κάτα 0.4% τον Φεβρουάριο. Καμμία σχέση με τα Windows 7, που μετά από τέσσερις μήνες είχαν ήδη το 9% της αγοράς. Για την ακρίβεια, αφήστε τα Windows 7. Τα Windows 8 αυτή τη στιγμή πάνε χειρότερα ακόμα και από τα Vista. Είναι προφανές ότι οι χρήστες PC είναι απόλυτα ικανοποιημένοι με τα Windows 7 και δεν καίγονται ιδιαίτερα να χρησιμοποιήσουν ένα λειτουργικό φτιαγμένο κυρίως για tablets. Εσείς τί λέτε; Τις πταίει για τα Windows 8;

Πηγή : http://game20.gr/news/windows-8-adoption-almost-zero-4392/

Υ.Γ. Σημειωτέον, σχεδόν όλα τα laptop που πουλιούνται φοράνε "μαμίσια" win8...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Εγω ειμαι ακομα στα 7αρια.Οταν θα εχω οθονη αφής τοτε μπορει να τα βαλω

Για δοκίμασε για 10 λεπτά να κάνεις ότι δήθεν δουλεύεις στο desktop σου απλώνοντας το χέρι σου προς την οθόνη... Θα αλλάξεις γνώμη τάχιστα.

Τα tablet και τα κινητά είναι άλλη υπόθεση, αλλά εκεί έχουμε το android ήδη να αποτελεί ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί και οσονούπω το [ame=http://www.youtube.com/watch?v=cpWHJDLsqTU]ubuntu phone [/ame]θα φέρει τον αέρα ανανέωσης που χρειάζεται ο χώρος.

Link to comment
Share on other sites

@jiohkor3

Υπάρχει πάντα η λύση πάντως είτε του ΝΕW λάπτοπ/free-dos/χωρίς λειτουργικού (άν βρείς. παράδειγμα αποτελεί το e-shopDOTgr) όπως επίσης η παραμετροποίηση των 8αριών για start menu και παράβλεψη του metro (παράδειγμα). Θέλω να πώ υπάρχει λύση και γιαυτούς που θέλουν ΝΕΟ λάπτοπ και βλέπουν τις βιτρίνες με11 888.

Μαζί σας και με τον gdp77 για ότι λέτε. Άλλο ταμπλετόνια και οτιδήποτε που φωνάζει για αφή και άλλο DESKTOP ρε παιδάκι μου. Δύσκολα αλλάζουν οι συνήθειες.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχω μετανιώσει τη μετάβαση από τα win 7 στα win 8 (64bit pro και τα 2).

Βέβαια λίγο καιρό τα χρησιμοποιώ, από την αρχή όμως με χρήση pokki (περιβάλλον desktop).

Τα βρίσκω ταχύτατα, με μερικούς drivers φυσικά να χρίζουν αναβάθμισης/ωρίμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τί λέτε; Τις πταίει για τα Windows 8;

Το metro επαιξε τον αρνητικο ρολο του στις πωλησεις αλλα δεν ειναι μονο αυτο σιγουρα. Ειναι πολυ πιο δυσκολο να περασει σε πωλησεις τα 7ρια γιατι μη ξεχναμε οτι τοτε οι περισσοτεροι αναβαθμισαν απο XP ή Vista. Προσωπικα δεν θα αναβαθμισω απο 7 σε 8 σε αντιθεση με την ευκολια που πηγα απο Xp και Vista σε 7 τοτε.

Επισης οι μεγαλυτερες πωλησεις φορητων εγιναν εποχη win7! Ακομη δεν εχει ξεπεραστει η τοτε τεχνολογια σε τετοιο σημειο ωστε να αξιζει ο καταναλωτης να παρει καποιο νεο(με win 8 πχ)

Αν δεν ειχαν και την προσφορα με τα 15ευρω ? ανυπαρκτα θα ηταν ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω δεν υπαρχει λογος αναβαθμισης απο 7 σε 8.Και μην ξεχνατε οτι υπαρχει και μια παγκοσμια κριση οικονομικη.Στην εποχη των 7 τα οικονομικα στο κοσμο ηταν πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

[offtopic]

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION]: φιλικά πάντα, κάποτε ήμουν κι εγώ πολέμιος των windows και για πολλά χρόνια μάλιστα. Τώρα πλέον που έχουν περάσει τα χρόνια και ο διαθέσιμος χρόνος λιγοστεύει τόσο περισσότερο εκτιμώ το plug & play (αν και μερικές φορές μπορεί να είναι plug & pray) που προσφέρουν. Δεν έχω τον χρόνο/διάθεση για να διαβάσω ένα κάρο documentation ώστε να στήσω την οποιανδήποτε εφαρμογή φίλε μου, πώς να το κάνουμε δηλαδή; Φυσικά δεν αναφέρομαι σε εφαρμογές που είναι γραμμένες ήδη για linux και για τις οποίες έχουν φροντίσει οι devs να προσφέρουν μια εύκολη εγκατάσταση. Οπότε ναι μεν είναι αξιέπαινη η προσπάθειά σου για την στήριξη του linux αλλά νομίζω ότι μερικές φορές φτάνεις στα όρια της υπερβολής.

Αναφορικά με τα κινητά τώρα, μόνο που το android έχει κλειδωμένο το root access και πρέπει να κάνεις μια διαδικασία, που περιλαμβάνει αρκετό διάβασμα ενίοτε, για να καταφέρεις να αποκτήσεις root access για εμένα το βάζει σε κίτρινη λίστα (ένα βήμα πριν την μαύρη λίστα). Τί σχέση έχει το android με τις υπόλοιπες διανομές linux (αν και το android είναι java virtual machine over linux kernel) όταν δεν δίνει τα βασικά δικαιώματα που έχει κανείς στο linux; Για να μην πιάσουμε το κομμάτι του proprietary λογισμικού... [/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος μετα απο μια μερα συμβίωσης .....

έβαλα ξανα 7αρια :D πολλα προβλήματα αντιμετώπισα με την κάρτα ηχου και γενικα τα προγράμματα που δουλεύω σερνοντουσαν .

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεμματα... Θα ηθελα πολυ να δω αυτο το 2.67% αυτους του 4 μηνες αμα δεν ετρεχε τους 2-3 μηνες η προσφορα με τα 15 και 30 ευρω...

Αν τα 8 εσκαγαν με την νορμαλ τιμολογηση >70ευρω που ειχαν τα προηγουμενα λειτουργικα της MS ................................................................................................................. και .........:boxed:

Προσωπικα εχω 1-2 συσκευες που εχουνε προβληματα με τα 8ρια (η μια δε ειναι της MS κιολας--- το USB - "πριτσικλεκι" που σου επιτρεπει να χρησιμοποιεις τα wireless XBOX joypad στο pc.

Το βασικοτερο δε εχω δει 4-5 φορες μπλε οθονη σε μη-oc μηχανημα...

Με την πρωτη ευκαιρια που δεν θα βαρεθω να ξαναστησω το pc εχω γυρισει στα 7...

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεμματα... Θα ηθελα πολυ να δω αυτο το 2.67% αυτους του 4 μηνες αμα δεν ετρεχε τους 2-3 μηνες η προσφορα με τα 15 και 30 ευρω...

Αν τα 8 εσκαγαν με την νορμαλ τιμολογηση >70ευρω που ειχαν τα προηγουμενα λειτουργικα της MS ................................................................................................................. και .........:boxed:

Τα έβαλα από την πρώτη στιγμή επειδή μπορώ να τα έχω δωρεάν λόγω MSDNAA. Έχεις δίκιο πως αν ήταν στα 70€ δεν πρόκειτα να τα έπαιρνα. Έχοντάς τα αυτόν τον καιρό, έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος αν και πιθανότατα είμαι μειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15616]cna[/MENTION] Είσαι πραγματικά offtopic, και κανείς δεν αναφέρθηκε σε αυτά που γράφεις. Δεν θα τσιμπήσω.

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

το mention προς εμένα στην αρχή δεν το έπιασα πάντως για να ειμαι ειλικρινης.

Οποιαδήποτε είδηση "αύξησης" ποσοστού των win έχει ανέβει. Το mention ήταν για να λάβεις γνώση και αν θες να ανεβάσεις και αυτή.

[MENTION=9387]victor[/MENTION]

έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος αν και πιθανότατα είμαι μειοψηφία.

Ειλικρινά δεν ασχολούμαι με το start menu και το νέο start screen κτλ. Δεν μπορώ να φανταστώ τον οποιοδήποτε σοβαρό χρήστη που δουλεύει παραγωγικά στο pc του χρησιμοποιώντας x προγράμματα ταυτόχρονα και χρειάζεται να τα εναλλάσσει την ώρα της δουλειάς του, να είναι απόλυτα ευχαριστημένος, όπως εσύ. imo είναι απλά τραγικό πισωγύρισμα. Ικανοποιημένοι μπορούν να μείνουν μόνο όσοι "καταναλώνουν" περιεχόμενο, οι οποίοι και με ένα 10άρι tablet μια χαρά θα ήταν στον καναπέ τους.

Υ.Γ. όσο πιο μεγάλη οθόνη έχεις, τόσο πιο τραγικά είναι τα win8. Όπως τα έχω δει και δοκιμάσει, κρατάω μια επιφύλαξη μήπως στο 15άρι laptop + touchpad είναι καλύτερη η εμπειρία χρήσης λόγω καλύτερης εκμετάλλευσης της μικρής οθόνης, αλλά γι΄αυτό έχω το ubuntu που ούτως ή άλλως σπέρνει, χωρίς να χάνω την χρησιμότατη taskbar ή τα title menus.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να πολύ απασχολούν την Microsoft οι αριθμοί. Τι 7, τι 8, τι 9.. πάλι windows θα λέγοντε αυτά που θα χρησιμοποιούμε.

ωωω την απασχολει και πολυ μαλλιστα, θελει με καθε τροπο να "μαθουμε" το metro στο desktop για να ειναι πιο ευκολη για μας η μεταβιβαση εκει ειναι το μελλον (και τα λεφτα) : στα WP και Wtouch συστηματα.

στην ουσια πλυση εγγεφαλου μας κανει ωστε να προτιμησουμε ενα οικειο περιβαλλον αλλα και ενα οικοσυστημα εφαρμογων που ηδη εχουμε φτιαξει στο desktop μας ωστε να αγορασουμε καποια windows touch ή windows phone συσκευη πιο ευκολα αντι για καποιο android.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ τον οποιοδήποτε σοβαρό χρήστη που δουλεύει παραγωγικά στο pc του χρησιμοποιώντας x προγράμματα ταυτόχρονα και χρειάζεται να τα εναλλάσσει την ώρα της δουλειάς του, να είναι απόλυτα ευχαριστημένος, όπως εσύ. imo είναι απλά τραγικό πισωγύρισμα.

Τι σημαίνει "σοβαρός χρήστης" για σένα; Τα pc μόνο για δουλειά φτιάχτηκαν και μόνο αυτόν τον σκοπό εξυπηρετούν;

Ικανοποιημένοι μπορούν να μείνουν μόνο όσοι "καταναλώνουν" περιεχόμενο, οι οποίοι και με ένα 10άρι tablet μια χαρά θα ήταν στον καναπέ τους.

Υ.Γ. όσο πιο μεγάλη οθόνη έχεις, τόσο πιο τραγικά είναι τα win8..

Ένας χρήστης (dev) που χρειάζεται μόνο VS2010 + Chrome για παράδειγμα, τι ακριβώς καταναλώνει; Δεν του κάνουν τα win8 και του κάνει μια tableta;

Τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα, και βγάζεις συμπεράσματα άλλα αντί άλλων.

Link to comment
Share on other sites

στην ουσια πλυση εγγεφαλου μας κανει ωστε να προτιμησουμε ενα οικειο περιβαλλον αλλα και ενα οικοσυστημα εφαρμογων που ηδη εχουμε φτιαξει στο desktop μας ωστε να αγορασουμε καποια windows touch ή windows phone συσκευη πιο ευκολα αντι για καποιο android.

Μην ξεχνάς το store...

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION]

Κοίτα εγώ μπορεί να είμαι φανατικός. Αν δεν βλέπεις ότι έχει βουίξει ο κόσμος, ( -μα όλοι φοβούνται τον "άνεμο της αλλαγής"; -), το χάσιμο χρόνου που έχει ο χρήστης όταν κάνει σοβαρό multitasking στο pc του, αν υπερασπίζεσαι τη λογική ότι με πληκτρολόγιο και ποντίκι ένα ΞΕΚΑΘΑΡΑ tablet UI είναι πιο παραγωγικό, τότε δεν έχω να απαντήσω κάτι. Μάλλον και το Sinofsky τον σουτάρανε, γιατί δεν άντεχαν τόση επιτυχία εκεί στο Redmond.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.