Jump to content



Raspberry Pi


ximaira

Recommended Posts

Εχω τις παρακατω ερωτησεις αν μπορει καποιος να βοηθησει.

Υπαρχει καποιο προγραμμα απομακρυσμενης διαχειρισης τυπου teamviewer.

Υπαρχει τροπος να ακουω ραδιο (ελληνικους σταθμους) μεσω internet ?

Δοκίμασες με winamp; Μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση μέσω wine. Δες

. Η μετά από εδώ δοκίμασε το.
Link to comment
Share on other sites

microtik παιζει σε αυτο το μαραφετι?

Δεν το λυπάσαι το καημένο το βατόμουρο; Τι σου έκανε και θέλεις να το βασανίσεις έτσι;

Πέραν της πλάκας, δεν παίζει.

Για εκμάθηση μπορείς να στήσεις σε ένα παλιό pc ή νομίζω παίζουν και virtual host images.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις του φόρτωσα Kali Linux. Είναι η νέα έκδοση του BackTrack.

Το μόνο μειονέκτημα που βλέπω μέχρι στιγμής είναι ότι αργεί να μπουτάρει.

Ένα σφάλμα που μου βγάζει όταν ανοίγω τον Browser δεν νομίζω να είναι κάτι θα το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Raspberry Pi Hosting | Raspberry Pi colocation - PCextreme

Αφού το τσαμπέ collocation στην edis.at έκλεισε πριν καν αρχίσει, αυτοί οι Ολλανδοί προσφέρουν σε εξευτελιστική τιμή (3€/μήνα) το collocation του raspberry ή αν θέλετε μπορείτε να πληρώσετε για ένα νέο και να σας το στήσουν αυτοί. 100Mbps γραμμή και 500GB/μήνα ipv4 και ipv6. Το μόνο μείον είναι ότι ως τώρα λόγω φόρτου εργασίας αργούν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο παιζει σε τιμη πλεον το raspberry;

Θα με ενδιεφερε αν μπορει να παιξει το ρολο του κατεβαστηρι/media player με εξ. δισκο σε οποιαδηποτε tv

Νομίζω έχει ξανα αναφερθεί οτι δε την παλεύει με πολλά connections. 2 με 3 torrents το πολύ να μπορεί να χειριστεί.

Βέβαια ας μας το πεί και κάποιος που το έχει γιατί και εμένα με ψύνει για torrent client με τόση κατανάλωση αλλά και για media player στην tv στο υπνοδωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει ξανα αναφερθεί οτι δε την παλεύει με πολλά connections. 2 με 3 torrents το πολύ να μπορεί να χειριστεί.

Βέβαια ας μας το πεί και κάποιος που το έχει γιατί και εμένα με ψύνει για torrent client με τόση κατανάλωση αλλά και για media player στην tv στο υπνοδωμάτιο.

Έχει 700MHz cpu που κλοκάρεται και 512MB ram (μείον 16MB που πάνε κατ' ελάχιστον στη GPU). Νομίζω ότι δεν έχει πρόβλημα με τα connections. Αν θα το περιορίσει κάτι είναι ο κοινός δίαυλος usb και ethernet που έχει να κάνει με την ταχύτητα και όχι με τον αριθμό των συνδέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο παίζει στην κατηγορία του με 40-50€;

Υπάρχει το beagleboard

Το θέμα δεν ειναι ποιες είναι οι εναλακτικές. Το θέμα είναι ότι στα $35 το pi είναι πολύ τίμιο, αρκεί να το πάρεις σε αυτή τη τιμή. Με κείνα και με τούτα όμως τα $35 γίνονται €40, εμένα μου χαλάει την εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θα το περιορίσει κάτι είναι ο κοινός δίαυλος usb και ethernet που έχει να κάνει με την ταχύτητα και όχι με τον αριθμό των συνδέσεων.

Αυτό είναι το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα. Τα άλλα είναι θέματα λογισμικού και λύνονται με τις σωστές επιλογές/ρυθμίσεις ή θα λυθούν στην πορεία.

Σαν εναλλακτική πρόταση δείτε το Beaglebone Black.

Σε πιο μεγάλα (και ακριβά) boards παίζουν πολλά (π.χ. Wandboard).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.