Jump to content



gtx480 vs gtx 560ti


FarmaS

Recommended Posts

Η τελευταία υλοποίηση της Diamon που δούλεψα ήταν επί εποχές ... voodoo2 και για να σου πώ τη μαύρη μου αλήθεια τότε έπαιρνα μόνο creative κάρτες :banging:

Εγώ θα έπαιρνα Sapphire Radeon HD 7850 2GB OC GDDR5 | Skroutz.gr

Από κεί και πέρα ότι και να πάρεις καλό θα είναι, στον Q6600 τα ίδια fps θα δείς πάνω κάτω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply
Η τελευταία υλοποίηση της Diamon που δούλεψα ήταν επί εποχές ... voodoo2 και για να σου πώ τη μαύρη μου αλήθεια τότε έπαιρνα μόνο creative κάρτες :banging:

Εγώ θα έπαιρνα Sapphire Radeon HD 7850 2GB OC GDDR5 | Skroutz.gr

Από κεί και πέρα ότι και να πάρεις καλό θα είναι, στον Q6600 τα ίδια fps θα δείς πάνω κάτω

σε ΑΤΙ μονο diamond κοιταω μιας κ εγω εχω μεινει λιγο πισω στα χρονια.. βλεπε viper v770 :p

τεσπα σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

AnandTech | Bench - GPU11 γεια ψησταριά πάει καλά απ'ότι βλέπω ........... προφανώς αξίζει να δώσει κάποιος 140 ευρώ!!! γνώμη δική μου :D:innocent:

http://www.hwcompare.com/9000/geforce-gtx-480-vs-geforce-gtx-570/ AA και τα Watts :flex:

Κάποιο καινούριο παιχνίδι είδες στο bench που πόσταρες?

[MENTION=13839]FarmaS[/MENTION]: Αν δίνεις 200 ευρώ, πάρε αυτήν XFX Radeon HD7870 2GB Core Edition | Skroutz.gr ολοκαίνουρια και άσε τις μεταχειρισμένες 480 για τους φουρνάρηδες.

Με λίγα ακόμα πας σε 7870xt που είναι ακόμα καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση στα 200 ευρο ειναι αυτη που ειπε ο trexx 7870.. θα εχεισ.. τελευταια τεχνολογια, καλυτερη υποστηριξη στουσ οδηγουσ, καλητερεσ επιδωσεισ , χαμηλοτερεσ θερμοκρασιεσ.. την χτυπασ εισαι μπομπα για τουσ νεουσ τιτλουσ, ανεβαζεισ, την συχνοτητα του επεξεργαστη σου, και εισαι αρχοντασ.. το μονο που σε λειπει μετα ειναι το λιοσι:happy2:μο..

Link to comment
Share on other sites

1ον τα watt δεν παιζουνε τοσο πολυ ρολο. η 480 θελει καπου στα 28 ampere στο 12 volt rail. αν την κλοκαρεις ομως θες πολυ παραπανω, ειδικα αν περασεις και tweaks.... προσωπικα την τρεχω undervolted και ειμαι στους 28-31 celcius σε νερο.

2ον αν βρεις 7870 Thaiti LE (βλεπε εδω) ειναι πολυ τουμπανο η καρτα, παρε αυτην

3ον ειμαι κατοχος 480 hydrogen, αλλα αν την αλλαζα, θα ηταν μονο για 7870 Thaiti

δες και εδω οσον αφορα καινουριες καρτες

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο καινούριο παιχνίδι είδες στο bench που πόσταρες?

[MENTION=13839]FarmaS[/MENTION]: Αν δίνεις 200 ευρώ, πάρε αυτήν XFX Radeon HD7870 2GB Core Edition | Skroutz.gr ολοκαίνουρια και άσε τις μεταχειρισμένες 480 για τους φουρνάρηδες.

Με λίγα ακόμα πας σε 7870xt που είναι ακόμα καλύτερη.

Έλεος μην είσαι τόσο κολλημένος με κάποια πράγματα !!! συνέχεια κάνεις το ίδιο, διαβάζω τα ποστ σου θες να βοηθήσεις αλλά θες να έχεις πάντα δίκιο!!! πρέπει πρώτα να δοκιμάζεις κάτι να έχεις άποψη και να γράφεις μετά...τέλος πάντων δεν θέλω να τσακώνομαι στα φορουμ αυτά είναι παιδικές ασθένειες :p λοιπόν έχουμε και λέμε στα νέα "βαριά" games 480>570>7850

Crysis 3 VGA Graphics Benchmark performance test - DX11 - VERY High Quality - FXAA performance

Far Cry 3 VGA Graphics Benchmark performance test - DirectX 11 class graphics card performance

BioShock Infinite VGA Graphics Benchmark performance test - DX11 - Ultra Quality with DDOF - FXAA performance

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί έχει χαθεί η μπάλα.

Αν έχω καταλάβει καλά, προτείνετε μία κάρτα η οποία είναι

α) τριετίας β) καίει στην ψύχρα τα διπλά από μια 7850 γ) λογικά δεν θα έχει εγγύηση

δ) ζεσταίνεται

επειδή είναι 2-3 frames καλύτερη? Και μετά είμαι κολλημένος?

Θεέ και κύριε...

Πρόσφατα πουλούσα μια 9800GX2 που έχει αρκετά κοινά χαρακτηριστικά με την 480 (όχι στις επιδόσεις προφανώς)

Παρόλο που την έδωσα σε αρκετά καλή τιμή σε σχέση με τις καινούριες και είχα και "προσωπικό συμφέρον"

τέτοια πράγματα δεν είπα...

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί έχει χαθεί η μπάλα.

Αν έχω καταλάβει καλά, προτείνετε μία κάρτα η οποία είναι

α) τριετίας β) καίει στην ψύχρα τα διπλά από μια 7850 γ) λογικά δεν θα έχει εγγύηση

δ) ζεσταίνεται

επειδή είναι 2-3 frames καλύτερη? Και μετά είμαι κολλημένος?

Θεέ και κύριε...

Πρόσφατα πουλούσα μια 9800GX2 που έχει αρκετά κοινά χαρακτηριστικά με την 480 (όχι στις επιδόσεις προφανώς)

Παρόλο που την έδωσα σε αρκετά καλή τιμή σε σχέση με τις καινούριες και είχα και "προσωπικό συμφέρον"

τέτοια πράγματα δεν είπα...

Αυτά είναι μια χαρά επιχειρήματα ναι έτσι είναι, αλλά αυτό το θέε και κύριε :D εδώ περνάς ιερά εξέταση δεν σε σώζει τίποτα οταν λίγο πριν έχεις γράψει αυτά

Η 6950 με την 7850 δεν έχουν διαφορά και παίζουν μαζί με 560ti και 570 ανάλογα το παιχνίδι. Η 480 είναι παλιά κάρτα - ψησταριά με μικρή απόδοση και προφανώς δεν αξίζει να δώσει κάποιος 140 ευρώ!!!

Κοίτα για την 7870 που έγραψες όλα καλά και εγώ μαζί όπως και μια 660GTX στα 180Ε είναι μια χαρά λύση αλλά μην ισοπεδώνεις μια κάρτα της τάξης της 480 και προτείνεις την "κλανιά" την 560ti (δεν μιλάω για την 448) και μετά τα αλλάζεις όλα στο τελευταίο ποστ και έχεις "λογικά" επιχειρήματα. Μπορεί κάποιον να τον ενδιαφέρει η απόδοση της 480 που ειναι στο ~10% πάνω απο την 7850, να μην τον ενδιφέρουν τα παραπάνω watt και φυσικά παίζει ρόλο η καλύτερη τιμή αγοράς μιας 480.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα απο την στιγμη που μπορεις να παρεις 7870 με 2 κατοσταρικα καινουργια απο Ελλαδα(εστω και την απλη οχι την le), δεν εχει νοημα να παρει καποιος μετεχειρη 480/570/6950/6970, εκτος να την βρει σε παρα πολυ καλη τιμη...

Ασε που πλεον αυτες ειναι αρκετα παλιες , οποτε οι περισσοτερες ειτε θα ειναι εκτος εγγυησης, ειτε κοντα στην ληξη της εγγυησης τους.

Για τις παραπανω καρτες αυτη την στιγμη(και δεδομενο τι μπορεις να παρεις σημερα new), προσωπικα δεν θα εδινα πανω απο 120-130 ευρω καρα-MAX.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι μια χαρά επιχειρήματα ναι έτσι είναι, αλλά αυτό το θέε και κύριε :D εδώ περνάς ιερά εξέταση δεν σε σώζει τίποτα οταν λίγο πριν έχεις γράψει αυτ

Μα δεν θα το έγραφα, αν δεν μου έκανες άκυρη επίθεση με το αμέσως προηγούμενο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο Τζώρτζ και ο 9000+rpm στο 200άρι η καλύτερη λύση είναι μία 7870xt.

Μιλάμε για καινούρια κάρτα με φρεσκαδούρα αρχιτεκτονική, με εγγύηση που καίει πολύ λιγότερο από τις υπόλοιπες και τις έχει κι από κάτω παντού.

Να δώσεις 180 ευρώ για μεταχειρισμένη 6970 ενώ με 210-220 παίρνεις καινούρια 7870xt πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

Το πολύ 140 ευρώ θα έδινα εγώ για 6970-570 και 120-130 για 480-6950 αναλόγως την υλοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδες βρηκα μια gigabyte 570 μαζι με μεταφορικα στα 160ευρω σε παρα πολυ καλη κατασταση.. εχει κ εγγυηση μεχρι τον Νοεμβριο

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Trexx άμα σου πω με πια κάρτα παίζω εγώ τι θα με πεις και σουβλακερί ?? απλά αυτά που λες είναι λίγο τραγικά περί ψησταριάς από την στιγμή που είναι η καρτούλα αυτή έστω και 2 fps πιο πάνω και είναι και τετραετίας κάρτας ακόμα πιστεύω ότι είναι μια καλή αγορά και οικονομική δεν λέω όχι στις καινούριες απλά επιδει λεφτά για μένα δεν μου περισσεύουν δεν θα έλεγα και όχι σε κάρτα τετραετίας εφόσον βαστιέται και τόσο καλά

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το πόσα fps πιάνει με το αν είναι ψησταριά? Εσύ καλά κάνεις και την

κρατάς. Άλλο αυτό, άλλο να προτρέπουμε κάποιον σήμερα να την αγοράσει όταν

έχει συνολικά καλύτερες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Στα 160 εγώ δε θα παίρνα μτχ 570 εκτός και αν χρειαζόμουν το cuda.Αναφέρθηκαν καλύτερες επιλογές από καινούριες όπως 7850,7870.

Από κει και πέρα ο άνθρωπος έκανε την επιλογή του αν και δε συμφωνώ με αυτή,καλοδούλευτη να'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.