Jump to content



Θορυβος ανεμιστηρα καρτας γραφικων.


Recommended Posts

ΜSI N570GTX Twin Frozr III και ξαφνικα σημερα ο ενας απο τους 2 ανεμιστηρες idle κανει

θορυβο τοσο που να σε σπασει τα νευρα εβγαλα την καρτα την φυσηξα αλλα τα ιδια.

Ακριβως το ιδιο με το video [ame=http://www.youtube.com/watch?v=NeFXWVyLrkM]Deffective Msi Twinfrozr II fan - YouTube[/ame]

Μολις ακουμπαω τον ανεμιστηρα την ωρα που τρεχει ο θορυβος σταματα καμια λυση ?

edit: Δεν ακουμπα/βρισκει πουθενα ειναι καθαρα ο ανεμιστηρας...

Έγινε επεξεργασία από Orion2001
Link to comment
Share on other sites

R.M.A.

Εναλλαχτικά αν είναι εκτός εγγύησης ή δεν θες να μπεις σε αυτή τη διαδικασία:

1. Αφαιρείς το καπάκι με τα fans.

2. Βάζεις 2 fans της αρεσκείας σου πάνω στη ψύχτρα στερεώνοντας τα με δεματικά (zip ties) ή ό,τι άλλο σε βολέβει.

(στη χάλκινη -ή ό,τι υλικό είναι- εννοώ. Όχι στο καπάκι με τα fans, αυτό ξέχνα το)

3. Κούμπωμα τα καλώδια σε fan controller ή στην mobo. (αν πιάνουν τα χέρια σου ή έχεις κανά γνωστό ηλεκτρολόγο

μπορεί να στα προσαρμώσει να κουμπώνουν πάνω στη gpu όπως τα μανίσια. Νομίζω υπάρχει και έτοιμο καλώδιο, αλλά

δεν το 'χω βρει στην ελληνική αγορά)

4. Profit.

Link to comment
Share on other sites

RMA φιλε δεν εχει καμια καρτα της προκοπης το καταστημα για πατεντα με δεματικα ειναι κριμα την καρτα παλι

Αμα δεν βρω κατι αλλο θα παω σε custom λυση αλλα και παλι με μιση καρδια λογω το οτι ειμαι ευχαριστημενος

με την ψυξη της Twin Frozr III.

Και ολα αυτα για εναν ανεμιστηρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να πας και να αγορασεις αντισκουριακο/λιπαντικο λαδι.Στη συνεχεια λυνεις τη ψυκτρα,και βγαζεις απο πανω τον ανεμιστηρα που εχει το προβλημα,Αν δεν κανω λαθος στηριζεται σε 3 μικρες βιδες.Στο κατω μερος του ανεμιστηρα υπαρχει ενα αυτοκολητο,το ξεκολας και απο κατω θα δεις κατι σαν ταπα.Την αφαιρεις,και ριχνεις μεσα λιγη ποσοτητα απο το αντισκουριακο λαδι.Τελος να ξανασυναρμολογεις ολα, τα καθαριζεις πολυ καλα απο σκονες κλπ περνας καινουργια θερμοαγωγιμη παστα και μονταρεις τη ψυκτρα πανω στην καρτα σου.Δοκιμασε το και πες μας αν ειχε αποτελεσμα.ΜΕ αυτη τη διαδικασια ουσιαστικα λιπαινουμε τον αξονα του ανεμιστηρα που γυριζει ,και που πιθανον να ευθυνεται για το θορυβο,και σφιγγεις καλα τις βιδες του ανεμηστηρα που στηριζεται στη ψυκτρα.Απλα με τη παραπανω διαδιακσια ριψοκινδυνευεις να χασεις την εγγυηση.

και [ame=http://www.youtube.com/watch?v=cKUulu3eXTU]σχετικο βιντεο[/ame]

Έγινε επεξεργασία από Chris92
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και σχετικο video για τους εν λογω ανεμιστηρες αυριο πρωι πρωι

μπαινω στο "lab" και αρχιζω τα πειραματα αν δεν γραψω μεχρι το απογευμα

σημαινει οτι δεν εχω καρτα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες αποφασισα να παω για RMA αμα ανοιξω τον ανεμιστηρα και γινει κατι χανω την εγγυηση

οποτε περιμενω κανα μηνα μπας και φερει το πλαισιο καμια καρτα της προκοπης αλλιως 7970

η 660ti.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω το ίδιο πρόβλημα με την MSI 560 Ti Twin Frozr II.

Σε idle ο ένας ανεμιστήρας κάνει τρελό θόρυβο εδώ και πολλούς μήνες, το πρόβλημα μου είναι πως το κάνει μια φορά την βδομάδα και αν!

Αν την πάω να την κοιτάξουν θα μου πουν ότι δεν έχει τίποτα...

Τι λέτε; Τι να κάνω μήπως την φτιάξω μόνος μου (χωρίς να χάσω εγγυήσεις κτλ).

Παρεπιπτόντως.. την έχω 1 χρόνο και 1 μήνα.. αυτές πρέπει να έχουν τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

:rip:

Περασαμε καλα 3 χρονια σηκωσες ολα τα παιχνιδια που επαιξα, δεν μου αντιμιλησες ποτε,

σε ειχα βασιλισσα μεσα στο παλατι ονοματι ΗΑF X και τωρα σε σκοτωσε το παιδι που σου

κανε αερα.Αναπαυσου εν ειρηνη....

Σημερα καθως επαιζα battlefield 4 υπηρχε τρελο fps drop βρε τι ειναι τι ειναι κοιταω θερμοκρασιες 90+

ανοιγω το καπακι κοιτω την καρτα ο ανεμιστηρας πλεον δεν δουλευει καηκε μαλλον και αυριο παει plaisio

μιας και εχω εγγυηση μεχρι τον Σεπτεμβρη.

Θελω την γνωμη σας ποια απο τις 3 Σύγκριση Κάρτες γραφικών να παρω.

Link to comment
Share on other sites

Για τους fan είχα το ίδιο θέμα αλλά το παρουσίασε 1 μήνα μετά την λήξη της εγγύησης. Υπάρχουν σε ebay ανταλλακτικοί ακριβώς οι ίδιοι γιατί φαίνεται έβαλε ελαττωματική παρτίδα στα fans ή παρτίδα που δεν πέρασε το QC. Στα 15-19€ τους βρίσκεις μαζί με μεταφορικά. Τώρα το πλαίσιο δεν ξέρω τι θα σου κάνει από αντικατάσταση. Προσωπικά θα πήγαινα στην πρώτη λόγω του physx.

Link to comment
Share on other sites

και εγω την MSI TWIN FROZER 3 570 GTX POWER OC EDITION την εχω πλαισιο...τι διαολο επιδημία έπεσε?και μην τυχον βαλεις ανεμιστηρες με tie wraps κτλ δεν μιλαμε για καμοια 7600. επισης αν σου δινουν την 7970 και δεν ηταν τυπογραφικο σου λαθος παρτην με κλειστα ματια..ειναι αρκετα ανωτερη

Έγινε επεξεργασία από Jimaki MBG
Link to comment
Share on other sites

Θελω την γνωμη σας ποια απο τις 3 Σύγκριση Κάρτες γραφικών να παρω.

Εγώ όπως καταλαβαίνεις θα σου προτείνω τη 280, λόγω BF. Δε βρίσκω το λόγο να πας στη Sapphire που είναι 30€ ακριβότερη, η MSI έχει καλές υλοποιήσεις. Κάνε πάντως μια αναζήτηση με το μοντέλο μήπως βρεις θέματα.

Δες εδώ και εδώ . Πολύ καλή υλοποίηση της Gigabyte με τρεις ανεμιστήρες της Windforce και μαμά overclock.

Ρε Γαλυφιανάκη, για RMA πάει, λες να του δώσουν τα χρήματα να πάει να ψωνίσει από αλλού :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως καταλαβαίνεις θα σου προτείνω τη 280, λόγω BF. Δε βρίσκω το λόγο να πας στη Sapphire που είναι 30€ ακριβότερη, η MSI έχει καλές υλοποιήσεις. Κάνε πάντως μια αναζήτηση με το μοντέλο μήπως βρεις θέματα.

Ρε Γαλυφιανάκη, για RMA πάει, λες να του δώσουν τα χρήματα να πάει να ψωνίσει από αλλού :p

Δεν είδα ότι ήταν στην εγγύηση και νόμιζα ότι πήγαινε για καινούρια.:agree:

Link to comment
Share on other sites

:rip:

Περασαμε καλα 3 χρονια σηκωσες ολα τα παιχνιδια που επαιξα, δεν μου αντιμιλησες ποτε,

σε ειχα βασιλισσα μεσα στο παλατι ονοματι ΗΑF X και τωρα σε σκοτωσε το παιδι που σου

κανε αερα.Αναπαυσου εν ειρηνη....

Σημερα καθως επαιζα battlefield 4 υπηρχε τρελο fps drop βρε τι ειναι τι ειναι κοιταω θερμοκρασιες 90+

ανοιγω το καπακι κοιτω την καρτα ο ανεμιστηρας πλεον δεν δουλευει καηκε μαλλον και αυριο παει plaisio

μιας και εχω εγγυηση μεχρι τον Σεπτεμβρη.

Θελω την γνωμη σας ποια απο τις 3 Σύγκριση Κάρτες γραφικών να παρω.

γιωργο τωρα το ειδα παει το crossfire την αλλη ξερεις οτι σου ειχα πει t.s ... αν πας εδω MSI R9 280x 3GB GDDR5 Gaming αλλα για μενα σου ειπα πουλα την αλλη βαλε κατι παραπανω και παρε αυτην 780 ti - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr μια και καλη η την ποιο καινουργια :victory::T:

Link to comment
Share on other sites

άμα κοιτά για 770 παρε της gigabyte με το σύστημα ψυξης εώς 450 watt (η κάρτα καταναλώνει περίπου 220 watt max)

VGA :: nVidia GeForce GTX 770 OC 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Gigabyte) (GV-N770OC-2GD) - Visionstudio.gr

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.