Jump to content


Recommended Posts

htc-one-logo-8409.jpg

  • Quad-band GSM/GPRS/EDGE support; 3G with HSPA; LTE
  • 4.7" 16M-color 1080p Super LCD3 capacitive touchscreen with 469ppi pixel density
  • Android OS v4.1.2 Jelly Bean with Sense UI 5.0
  • Quad-core 1.7 GHz Krait 300 CPU, 2 GB RAM, Adreno 320 GPU; Qualcomm Snapdragon 600 chipset
  • 4 MP autofocus "Ultrapixel" camera with 1/3'' sensor size, 2Β΅m pixel size; LED flash
  • 1080p video recording @ 30fps with HDR mode, continuous autofocus and stereo sound
  • HTC Zoe
  • 2.1 MP front-facing camera, 1080p video recording
  • Wi-Fi a/b/g/n, Wi-Fi Direct and DLNA; Wireless TV out
  • Qualcomm MDM9215M 4G GSM/UMTS/LTE modem
  • Broadcom BCM4335 single-chip 5G WiFi™ 802.11ac MAC/baseband/radio with Bluetooth 4.0+HS & FM receiver
  • GPS with A-GPS, GLONASS
  • 32/64GB of built-in storage
  • Samsung KLMBG4GE2A 32 GB NAND flash memory
  • MHL-enabled microUSB port
  • Bluetooth v4.0
  • NFC
  • Standard 3.5 mm audio jack
  • Accelerometer and proximity sensor
  • Active noise cancellation with dedicated mic
  • Aluminum unibody
  • Front-mounted stereo speakers with BoomSound tech
  • Class-leading audio output
  • Qualcomm PM8921 power management IC
  • TriQuint TQM7M9023 multi-band power amplifier

Φωτογραφίες

θα προσθέσω σύντομα καλύτερης ποιότητας

attachment.php?attachmentid=55583&stc=1&d=1365084479

attachment.php?attachmentid=55584&stc=1&d=1365084479

attachment.php?attachmentid=55585&stc=1&d=1365084479

attachment.php?attachmentid=55586&stc=1&d=1365084479

attachment.php?attachmentid=55587&stc=1&d=1365084479

Benchmarks, photos, videos κλπ

HTC One

Είχα την τύχη να αποκτήσω το νέο HTC One από τους πρώτους στην Ελλάδα, οπότε σκέφτηκα να κάνω μια μικρή παρουσίαση. Η αλήθεια είναι ότι με παρότρυναν και αρκετοί φίλοι και γνωστοί. Βέβαια αν και δεν είμαι ειδικός αναλυτής του είδους, ελπίζω τουλάχιστον να καλύψω τις βασικές σας απορίες.

Design και ποιότητα κατασκευής

Σίγουρα όλοι οι λάτρεις της τεχνολογίας θα έχετε δει ήδη διάφορες παρουσιάσεις για το νέο μοντέλο της HTC, παρόλα αυτά πιστεύω πως δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψω την πρώτη μου συνάντηση μαζί του. Είναι πολύ πιο όμορφο απ’ όσο νόμιζα, όταν το έβλεπα από φωτογραφίες και βίντεο. Έχει αψεγάδιαστες γωνίες, πάρα πολύ καλή αίσθηση στην αφή και στα κουμπιά (power & volume).

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι έχει καταργήσει το κουμπί για τις επιλογές και το έχει αντικαταστήσει με το κουμπί home, το οποίο λειτουργεί μεν ως κουμπί επιλογών, όταν όμως πατηθεί δύο φορές. Επίσης είναι τόσο κοντά με την οθόνη που πολλές φορές κατά λάθος πατάω την οθόνη και στην ουσία άλλη λειτουργία. Βέβαια μπορεί να είναι κάτι που στην πορεία να το συνηθίσω .

Οθόνη

Η οθόνη του είναι ότι καλύτερο έχω δει μέχρι στιγμής όσον αφορά την ευκρίνεια και την ποιότητα στα χρώματα. Το ανθρώπινο μάτι ίσως να μην μπορεί να ξεχωρίσει τα σχεδόν 470ppi με συνδυασμό με την ανάλυση στα 1920*1080. Όπως και να έχει είναι σίγουρα η καλύτερη οθόνη που έχω δει μέχρι στιγμής σε σύγκριση με τα : iphone5 , iphone4s, galaxy s3, note2, xperia s, xperia T, nexus 3.

Το iphone5 το σύγκρινα σήμερα με το htc one. Δεν μπορώ να πω ότι είδα τρελές διαφορές στα χρώματα αλλά σίγουρα ήταν λίγο καλύτερα σε ότι έχει να κάνει με την ευκρίνεια. Τα χρώματα του iphone5 ήταν πιο ζωηρά αλλά του one ήταν πιο φυσικά.

Όσον αφορά τον φωτισμό, που τόσο έχει συζητηθεί έχω να πω τα εξής : Είναι πάρα πολύ δυνατός σε φυσιολογικές συνθήκες σε σύγκριση με άλλα κινητά στις ίδιες ρυθμίσεις του brightness (κάπου 20 με 30% πιο δυνατός). Αυτή βέβαια είναι μια προσέγγιση με το μάτι και όχι με κάποια επαγγελματικά εργαλεία. Τώρα σε πολύ φως ή κάτω από την ήλιο, έπρεπε να το βάλω σε τέρμα φωτισμό για να μπορώ να πω ότι βλέπω καλά, από εκεί και πέρα δεν μπορώ να το συγκρίνω με την τεχνολογία οθόνης amoled των Samsung σε συνθήκες υψηλού φωτισμού, γιατί δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω κινητό Samsung κάτω από αυτές τις συνθήκες. Η οθόνη , βλέποντας την από τα πλάγια σου δίνει μερικές φορές την ψευδαίσθηση του 3d. Οι γωνίες θέασης σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλές.

Το μαύρο, αυτό το καταραμένο μαύρο που συγκρίνεται μόνιμος με την amoled είναι αρκετά καλό έως πολύ καλό αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό το μαύρο που έχει η amoled που είναι λες και βγήκε από πανάκριβη plasma! Αυτό βέβαια ισχύει μόνο για το μαύρο και σε καμία περίπτωση για τα υπόλοιπα χρώματα.

Ήχος

Ο ήχος είναι απίστευτα πολύ κάλος σε σημείο που δεν πιστεύεις ότι βγαίνει από κινητό, καλύτερος ακόμα και από laptop κλπ. Πραγματικά, στερεοφωνικός , εκπληκτικός ήχος! Ο ήχος του BeatsAudio άμα θέλετε απενεργοποιείτε από τις ρυθμίσεις αλλά δεν βρίσκω κανένα λόγο για να το κάνετε.

Update 9-4-13

Στον ήχο πρόσεξα το εξής, αν και ίσως για τους περισσότερους, αυτά δεν έχουν και μεγάλη σημασία. Σε πολυσύνθετες συχνότητες ήχου, δημιουργεί μια πάρα πολύ μικρή αυξομείωση της έντασης και ίσως μεμονωμένα στο βάθος του ήχου.

Ο ήχος στα ακουστικά είναι εξαιρετικός για κινητό. Το δοκίμασα με κάτι Sony mdr-xb500(ως ακουστικά έχουν πολυ δυνατό μπάσο) και είχε εξαιρετική ένταση. Δοκίμασα επίσης να κλείσω το beats audio και η διάφορα ήταν σημαντική, όχι τόσο ως προς την ποιότητα του ήχου αλλά του χρώματος του.

Για παράδειγμα πολλά στερεοφωνικά έχουν την επιλογή «Loud» on-off (εύκολα την βρίσκεις σε στερεοφωνικά αυτοκίνητου). Σε αυτή την επιλογή είναι καθαρά θέμα προσωπικής προτίμησης το αν θα έχεις το beats audio ενεργοποιημένο ή απενεργοποιημένο και αυτό συνήθως εξαρτάται από το είδος της μουσικής που ακούς .

Κάμερα

Για την κάμερα που τόσο πολύ έχει γίνει θέμα, έχω να πω τα εξής : Είναι αρκετά μέτρια πιστεύω γιατί δεν έχει γίνει το update που βελτιώνει την ποιότητα της κάμερας. Χθες δοκίμασα σε κλειστό χώρο, με χαμηλό φωτισμό και με αυτόματες ρυθμίσεις, με πειραγμένο το iso στο 100, ήταν τεράστια η διαφορά όσον αφορά τον φωτισμό(σκοτείνιασε) από ότι με το iso auto mode. Αναμένω αναβαθμίσεις λογισμικού για την κάμερα αλλιώς θα πιστεύω ότι η πατέντα του 300% έξτρα εισχώρησης φωτός ήταν τελικά μόνο θέμα marketing .Οι βασικές ρυθμίσεις που έχει είναι σχεδόν ίδιες με αυτές που έχει κάθε σύγχρονο κινητό. Ουσιαστικές διαφορές, το hdr και η εγράφη βίντεο σε αργή μορφή. Η ποιότητα βίντεο είναι καλή αλλά από την άλλη είναι κάκιστη στην επιλογή Fast HD (60fps) .

Οι επιλογές που έχει όπως το zoe είναι άκρως ενδιαφέρουσες για αυτούς που τους ενδιαφέρει λίγο παραπάνω η φωτογραφική μηχανή ενός κινητού, ανταποκρίνεται πολύ γρήγορα σε γενικές γραμμές στα θέματα κάμερας, με εξαίρεση πχ όπως όταν παίζεις με τα φίλτρα «τύπου» instagram.

BLINKFEED

Είναι συμπαθητικό, ελαφρύ και εστιάζει σε σωστά σημεία εικόνας ανά θέμα, είτε για facebook είτε γενικά για news feed. Παρατήρησα ότι όταν έχεις την επιλογή για facebook, εμφανίζει κυρίως pages αλλά όχι τόσο προφίλ από φίλους. Οι επιλογές που έχει γενικά για ενημερωτικά site είναι λίγες αλλά πιστεύω πως σύντομα θα προστεθούν και άλλα.

HTC TV

Το htc tv ή υπέρυθρη θύρα (remote control) βρίσκεται στη θέση του power(επάνω)

Για να φτάσεις να το λειτουργήσεις και να το σετάρεις πρέπει αρχικά να επιλέξεις χώρα, κανάλια και τύπου δορυφορικού πακέτου που έχεις(δηλ nova η ote tv-satellite). Δυστυχώς για την Ελλάδα δεν έχει, ίσως να έχει προστεθεί αργότερα.

Βάζοντας χώρα Αμερική και ζητώντας μόνο ταχυδρομικό κώδικα είναι έτοιμο για να πας στην επιλογή του control( κάτι άλλες επιλογές απλά μπορεί να της κάνεις skip). Έβαλα να εγκαταστήσω την Philips τηλεόραση μου και τα 5,1 ηχεία logitech 5500. Για την τηλεόραση επιλέγοντας μονο Philips λειτούργησε άψογα και ανταποκρίνεται γρηγορότερα και από το control της Philips!Για τα ηχεία δεν λειτούργησε σωστά στο αρχικό τεστ που έκανα και έτσι αναγκάστηκα να κάνω το σετάρισμα με χειροκίνητη επιλογή.

Για να το σετάρω στην χειροκίνητη επιλογή έκανα τα εξής : Καταρχάς που έβγαλε τις ρυθμίσεις στην οθόνη για την χειροκίνητη επιλογή και απλά ακολούθησα τα βήματα.

Μπαταρία

Για την μπαταρία δεν μπορώ να έχω άποψη ακόμα, αφού το λειτουργήσω μερικές μέρες θα συμπληρώσω της παρατηρήσεις

Update 9-4-13

Η μπαταρία έχει ένα πολύ μεγάλο αρνητικό. Έχει μεγάλη διάρκεια φόρτισης, για πάραδειγμα με εντελώς αποφορτισμένη μπαταρία για να φτάσει σε πλήρη φόρτιση και με το κινητό απενεργοποιημένο χρειάζεται σχεδόν 4 ώρες μέχρι να φτάσει στο 100. Επίσης να σημειώσω ότι το led γίνετε πράσινο μόνο όταν φτάσει στο 100% και όχι όπως το Sony που είχα πριν που γινόταν από το 90%.

Όταν είχα το Sony, είχε γράψει στο official forum ότι καλά είναι το κινητό να το φορτίζουμε από το 10 με 15% και να το βγάζουμε από την φόρτιση στο 90% μέχρι 95%, για το htc δεν βρήκα καμία λεπτομέρεια για αυτό το θέμα, παρά μόνο τα συνηθισμένα .

Στη παρουσίαση που έκανα ήταν μετά από 24 ώρες από την παραλαβή του, τώρα ως προς την διάρκεια του μετά από 24 ώρες την πρώτη φορά έβγαλε όλα τα τεστ που έχετε δει(με σίγουρα κλειστή οθόνη 7 ώρες λόγο ύπνου) , με μερικές αναφορές, όπως στα benchmark τα έτρεξα από μια φορά το καθένα και το 3dmark 3 φορές το normal και 3 το extreme.

Όταν η οθόνη παρέμεινε πάρα πολλές ώρες ενεργή και το wifi επίσης, παρατήρησα ότι είχαν κατέβει συνολικά από το wifi περίπου 4,5gb .Στο πρώτο εικοσιτετράωρο είχα μιλήσει συνολικά το πολύ μια ώρα, πάντα με gsm επιλογή. Το Bluetooth είχε δουλέψει μόνο 10λεπτα το πολύ, το δίκτυο ήταν μόνιμα συνδεμένο ως gsm και όχι στο 3g. Ο φωτισμός οθόνης είναι στο χειροκίνητο, περίπου στο 25% με 30% μιας και γενικά έχει αρκετά δυνατό φωτισμό, με εξαίρεση έξω σε καφέ να το έχω πάει μέχρι 50%. Η μουσική στα ηχεία με είχε συνεπάρει και έπαιζε περίπου για τριάντα λεπτά με οθόνη ανοιχτή και συχνά πυκνά ενεργοποιημένη την επιλογή visualizations, (τα κάνει με τυχαία επιλογή) έχει τουλάχιστον απ όσο είδα 6 ή 7 διαφορετικά και το ένα είναι σίγουρα 3d.

Το κινητό το έχω από 3 του μηνός και το έχω φορτίσει 4 φορές από πλήρη αποφόρτιση, δεν μπορώ να πω ότι το έχω ξεζουμίσει όπως θα ήταν το αναμενόμενο

Ένα άλλο παράδειγμα, είχα φύγει με 100% την μπαταρία και μετά από 6 ώρες λειτουργίας φωτογραφίας (καμία 40) και μερικά βίντεο που έγραψα συνολικής διάρκειας 15λεπτών (σε auto 1080p) είχε πάει η μπαταρία στο 75% περίπου.

Στο παράθυρο με τις ειδοποιήσεις έχει μια επιλογή για εξοικονόμηση μπαταρίας(πάντα είναι εκεί και δεν μπορείς να το βγάλεις), το οποίο χαμηλώνει ένταση φωτεινότητας οθόνης , ισχύς επεξεργαστή, δόνηση, και απενεργοποιεί την σύνδεση δεδομένων (μετά από μερικά λεπτά για αυτό), από αυτές τις 4 μπορεί να επιλέξεις όποιες θες για εξοικονόμηση, επίσης η επιλογή της εξοικονόμησης ενεργοποιείτε αυτόματα όταν η μπαταρία φτάνει στο 14% και φυσικά άμα θες το απενεργοποιείς.

Επεξεργαστική ισχύ

Ο snapdragon 600 είναι εξαιρετικά γρήγορος , ότι γρηγορότερο έχω πιάσει στα χέρια μου(λογικό), ακόμα και από την γνωστή optimized εταιρία λογισμικού/κινητού …την Apple. Ότι έτρεξα δεν είχα ποτέ «μέχρι στιγμής» ούτε στο ελάχιστο κάποιο lag η γενικά μικρό κολλήματα. Σε διάφορα benchmarks(θα δείτε screenshots στα επόμενα posts) όπως ήταν αναμενόμενο βγαίνει με καταπληκτικά αποτελέσματα, αν και πιστεύω ότι στη καθημερινή χρήση μπορείς να δεις τις πραγματικές δυνατότητες.

Επίλογος

Το κινητό αναμφισβήτητα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί «μέχρι στιγμής» με μια μικρή πληγή στην κάμερα, για όσους ζητάνε ένα κινητό χωρίς μεγάλες απαιτήσεις στην ποιότητα φωτογραφίας αλλά μεν παιχνιδιάρικη, που να έχει από τις καλύτερες οθόνες που κυκλοφορούν με συγκλονιστικό ήχο και αψεγάδιαστη ποιότητα κατασκευής δεν θα απογοητευτούν καθόλου. Φυσικά όπως οι περισσότεροι γνωρίζετε δεν δέχεται extra μνήμη και επίσης η μπαταρία δεν γίνεται να την αντικαταστήσεις. Αν το κινητό θα το έδινα ένα βαθμό σίγουρα θα του έβαζα εννέα με τόνο.

Στις επόμενες δημοσιεύσεις θα βάλω αρκετά screenshots από benchmarks,camera( ίσως και βίντεο) και διάφορες επιλογές στις ρυθμίσεις και τέλος μερικά και από διάφορα applications/tools που έχει μέσα το one.

Υ.Γ. καλοπροαίρετες παρατηρήσεις πάντα καλοδεχούμενες.

post-391-1416077214,3405_thumb.jpg

post-391-1416077214,4067_thumb.jpg

post-391-1416077214,4645_thumb.jpg

post-391-1416077214,5389_thumb.jpg

post-391-1416077214,7672_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από qbiefox
Update
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 541
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλοδούλευτο.

Περιμένουμε το update της μπαταρίας, γιατί ενδιαφέρει κόσμο.

Νομίζω πως αν η κάμερα ήταν καλύτερη, θα μπορούσε να χτυπήσει το S4.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο Ζόρζ!

Ωραία όλα αυτά αλλα άσε το μπλα μπλά και δωσε και κανένα bench-photo-video! :D

Όπως το περιμέναμε δλδ ειναι έτσι που τα λές, έχει κάποια δυνατά και αδύναμα σημεία αλλά overall είναι πάρα πολύ καλή συσκευή. ;)

ΥΓ. Sebastian αν αρχίσεις τα "κόλαση, φωτιά κτλ" θα κερδίσεις μια θέση στην ignore list μου. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι ειχαν πει οτι το update θα ειναι περασμενο στην retail εκδοση που θα λαμβαναν στην πρωτη φουρνια. Δεν ειμαι ομως 100% σιγουρος.

Παντως αν βγαζει τετοια βιντεο οπως τα ειδα μεσω του browser και δεν ειναι καλυτερα αν τα εχεις σε αρχειο κανονικα τοτε ειναι για κλωτσιες η καμερα...

ΥΓ Δοκιμασα και το κατεβασα το βιντεο και βελτιωθηκε λιγο αλλα παλι δεν μου φαινεται ιδιαιτερα καλο...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη παρουσιαση φιλε μου και καταστοπιστικοτατη!

Καλοριζικο το καινουργιο μπλιμπλικι σου!

Αναμενουμε απο καποιον και μια για το s4 για να βγαλουμε τα συμπερασματα μας.

ο [MENTION=478]sebastian[/MENTION] που τριγυρναει και δεν εχει ποσταρει χτες κιολας? :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έλεος, δεν υπαρχει θεος! Εχω νεύρα με τον Borg! Εχω κάνει pre order πολύ πριν απο αυτόν και αντί να το εχω εγω το εχει αυτός!

Τα έχουμε πει από χτες αναλυτικά με τον Borg και γνωριζα για το σημερινό thread όποτε δεν χρειάστηκε να πω κάτι...

Καλορίζικο το κόσμημα Borg! Καλοδούλευτο...

Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδη εφαγες 2 ban να καθυστερησε η παραγγελια... Εγω αυτο πιστευω :p

Εντάξει μωρέ θα το αντέξω...

....και τα ban ψυχή έχουν! ....δημιουργηθηκαν για να τρώγονται! ;)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια

ναι η κάμερα δεν είναι το ατού της και ειδικά το τραγικό fast mode!

άλλα για σωστή διάγνωση να τα κατεβάσετε τα βίντεο και φωτογραφίες για να χετε την original έκδοση του κάθε αρχείου

απο αποψη τεστς, θα επανέλθω σε λιγες μερες για την μπαταρια + αμα προκύψει τπτ αλλο

(ευτυχώς ειμαι γνωστός σκράπας στη σύνταξη κείμενου και δεν μου τη λέτε :p )

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Ωραία παρουσίαση. :thumbup:

Στα 1080p πως την παλεύει στο rr3? Στην εκκίνηση με 22 αυτοκίνητα να φανταστώ και αυτό έχει θέμα ε; κατα την διάρκεια του αγώνα;

Υ.γ.Να έπαιζε και wow καλά θα ήταν :p

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

E E E E Eρχεται! Μπηκε στο αεροπλανο και καταφτανει!

Οταν η τεχνολογία συναντά την ποιότητα δημιουργείτε πάντα κατι τοσο μοναδικό. Να το παιξω και λίγο Jonathan Ive,

Ιt's remarkable unique, powerful!

Μου φαίνεται σα ψέματα που θα πιάσω στα χέρια μου αυτό το επικό δημιούργημα.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται σα ψέματα που θα πιάσω στα χέρια μου αυτό το επικό δημιούργημα.

Εχε και κάνα μωρομαντηλο εκει διπλα για τυχόν ατυχήματα :hehe::hehe:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από fantomas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.