Jump to content



Διάτρητο φύλλο αλουμινίου.


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Από που μπορώ να προμηθευτώ διάτρητο φύλλο αλουμινίου στην Αττική;

Δεν θέλω αυτό τον τύπο (που είναι στην ουσία ανάγλυφος και όχι διάτρητος):

DSC04962.jpg

Αυτό το σχέδιο/τύπο χρειάζομαι:

pl252468-steel_perforated_metal_decorative_sheet_for_medicine_sieving.jpg

Ευχαριστώ,

Αλέξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.

Από που μπορώ να προμηθευτώ διάτρητο φύλλο αλουμινίου στην Αττική;

Δεν θέλω αυτό τον τύπο (που είναι στην ουσία ανάγλυφος και όχι διάτρητος):

DSC04962.jpg

Αυτό το σχέδιο/τύπο χρειάζομαι:

pl252468-steel_perforated_metal_decorative_sheet_for_medicine_sieving.jpg

Ευχαριστώ,

Αλέξανδρος.

Αλεξανδρε επειδη προσφατα ειχα φαει κι εγω τον τοπο για κατι παρομοιο

δυστυχως δεν βρηκα σε κανενα καταστημα εντος Αθηνας διαθεσιμο τον παραπανω τυπο.

Ο Βλεσσας το ειχε σε καποιο απο τους καταλογους του

και οταν πηγα απο εκει, ειχε στο γραφειο του/εκθετηριο μερικα κοματια σε κατι επιτοιχιους αεραγωγους

τα οποια ομως μου ειπε οτι επειδη δεν ειχαν ζητηση δεν τα παραγουν πλεον δυστυχως.

(εχει μεγαλη ποικιλια σε στρογγυλης τρυπας διατρητα βεβαια)

Το κοντινοτερο υλικο με εξαγωνες οπες που τελικα χρησιμοποιησα ειναι το αντιστοιχο της ACRyan

Αλουμινενιο παχους 1mm, μαλακο και ευκαμπτο, κοβεται με ψαλιδι.

chrome_rad6.jpg

Εναλλακτικα πας σε κλασσικη στρογγυλη οπη με εναλλαξ διαταξη.

5.32sheetpencilwb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο δεκαήμερο που πέρασε απο τότε που άνοιξα το θέμα και μετά απο αρκετά τηλέφωνα και e-mails ο μόνος που μου απάντησε θετικά ήταν μια βιοτεχνία απο Θεσσαλονίκη.

Διάτρητη λαμαρίνα ή χάλυβα (γαλβανιζέ ή μη και σε διάφορες ποιότητες), το πάχος μπορεί να είναι 0.7mm, 1.0mm και 1.5mm. Τις εξάγωνες τομές τις κάνει σε Ζ διάταξη, η τρύπα έχει μήκος 32mm (απο κορυφή σε κορυφή, όχι πλευρά με πλευρά) και απέχει η μία από την άλλη 18.7mm.

Μπορεί να στείλει Αττική, περιμένω απάντηση του σχετικά με τις τιμές, το κόστος αποστολής και τις ποιότητες αλουμινίου.

Αν υπάρχει και απο μεριά σας ενδιαφέρον μπορούμε να κάνουμε μια παραγγελία μαζί ώστε να μοιραστούμε και τα μεταφορικά έξοδα.

Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το εξάγωνο είναι απαραίτητο, αλλά αν μόνο το mesh είναι το ζητούμενο, τότε μπορείς να πας σε κάποιον που επισκευάζει ηλεκτρικές συσκευές και να ζητήσεις μήπως έχει κάποιο panel από απορροφητήρα (το τμήμα που κρατά τα φίλτρα).

Θα σου βγει τζάμπα ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισης περνα μια βολτα και απο το τερμα Ερμου, εχει ενα μαγαζι με τετοια απεναντι απο την εκκλησια κατω απο το σταθμο του Θησειου.

αν είναι αυτός που νομίζω ... είναι λίγο ακριβος κ πουλάει με το φύλο(2x1m) κ όχι με το μέτρο

απο εκεί πήρα το φύλο το οποίο παρεμπιπτόντως δεν είναι αλουμίνιο

dsc00253wk.th.jpg

dsc00257we.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρο που ειχα παει (λογικα τον ιδιο λεμε, δεν εχω δει αλλον εκει γυρω) μου ειχε πει οτι δινει min μισο τετραγωνικο για τα αβαφα και ενα για τα βαμμενα. Βεβαια για την αναγλυφη σητα.

Επισης εχω παρατηρησει οτι τετοια υλικα χρησιμοποιουνται για καλαθακια σκουπιδιων, οποτε στη χειροτερη μπορει να παιξει ξεχαρβαλωμα :p

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν ότι μόνο λαμαρίνα μπορούν να στείλουν (το φύλλο αλουμινίου ακόμα και σε πάχος 1.5mm είναι αρκετά μαλακό και δεν μπορεί να γίνει σωστή αποστολή του).

Μου έδωσαν και τιμές, 100cm x 100cm μαζί με Φ.Π.Α. και έξοδα αποστολής είναι 100 ευρώ για λαμαρίνα DCP (δεν μου έκανε όμως ανάλυση).

Εγώ χρειάζομαι μόλις μισό τετραγωνικό, αν κάποιος θέλει το άλλο μισό ή ένα ακόμα μεγαλύτερο εμβαδό ας επικοινωνήσει μαζί μου ώστε να μοιραστούμε τα έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Ψάχνω για διάτρητο με στρογγυλή οπή για να κάνω ραφάκια 30x30 cm.

Ναι ξέρω, άσχετο με το pc modding αλλά είπα να ρωτήσω.

Επίσης θέλω "βέργες" ~60cm με σπίρωμα για να περάσω τα ραφάκια με παξιμάδι.

Θέλω να φτιάξω μια ραφίερα ~60x60cm που θα κάθεται στο πάτωμα και να έχει industrial look (θέλω και design τρομάρα μου :whip:)

Εκτός και αν έχετε κάποια πρόταση για τις "κολώνες".

Το σχέδιο πάνω κάτω θα είναι κάπως έτσι.

|--|__|--|

|--|__|--|

|--|__|--|

|--|__|--|

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.