Jump to content



Asus V formula θερμοκρασίες


PartyAnimaL88

Recommended Posts

καλησπέρα έχω το εξής pc με την υπογραφή μου και παρατηρώ στο hardware monitor θερμοκρασίες ΝΒ και SB μεγάλες θερμοκρασίες. Να επισημάνω το είχα clockarei το pc στα 4GHz παρατήρησα αυτές τις θερμοκρασίες όταν το γύρισα στα στοκ clocks μετά απο 1 ώρα στο battlefield ίδιες είχα περίπου και όταν το είχα overclock

post-25847-1416077326,0734_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[sorry, λαθος μοντελο μητρικής θεωρησα οτι εχεις (για ιντελ αντι για amd, τυφλος εδω, μετα ειδα την υπογραφη σου)]

Κατέβασε ενα HWInfo αν θελεις να τσεκαρεις και τι λέει αυτο.

Για το ΝΒ βλεπεις οτι η min που εχει καταγραφεί ειναι 6C οπότε κάτι δεν δείχνει σωστά (λαθος τιμη ή λαθος ονομα αισθητηρα ή λαθος alias αισθητηρα κοκ).

Δοκιμασε ενα HWinfo...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,χτυπα και ενα δευτερο clear cosmos αυτη τη φορα βγαζωντας τροφοδοτικο απο την πριζα,μπαταρια κλπ μπας και εχει φαει κανα σκαλωμα κα ιξαναπαρατηρησε τις θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Από όσους έχω ρωτήσει, για CHFV και CHFV-Z , το northbridge ανεβάζει 50άρες-60άρες με τη στόκ ψύκτρα....Βεβαιώσου ότι πατάει καλά ή δεν είναι χαλαρή και αν έχεις ακόμη θέμα, βάλε έναν ανεμιστήρα να του ρίχνει, έτσι για την ψυχολογία...να πάθει κάτι δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο σύστημα της υπογραφής το HWmonitor,που και που μου δείχνει 200+celcius:jester: και σταθερά πάνω από 89.Αλλά μετά από λίγο ψάξιμο στο Γούγλη κατάλαβα ότι είναι συχνό φαινόμενο

(εκεί που εσένα έχει ΝΒ και SΒ εμενα δείχνει CPUTIN k AUXTIN και σε αυτά αναφέρομαι)

Link to comment
Share on other sites

Α στο bios και εμένα έχει πάνω απο 100. Τι νόμιζες; Πως μαγειρεύω τα αυγά μου εγώ; :hehe:

Εσυ ακομα να αλλαξεις επεξεργαστη?αντε στα κουτια σου τωρα...(τι δωρο μου εφερες)?

Link to comment
Share on other sites

Με το HWmonitor το μονο που βλέπω από θερμοκασίες είναι cpu και motherboard δεν έχει NB η SB

με το HWiNFO βλέπω 4 το T0 είναι cpu socket και το Τ3 είναι motherboard τα T1 και T2 δεν ξέρω σίγουρα πιθανόν να είναι SB και NB αντίστοιχα

post-3821-1416077333,3874_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απ οτι κατάλαβα είναι bugs άλλα παρατήρησα διάφορα όταν έβαλα την 7970 πάνω στο MB πιθανόν να μην ψύχεται καλά και να ανεβάζει θερμοκρασίες γιατί είναι διπλά ι κάρτα....

Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο 1302 (11/1/2013) δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία το ότι είναι CHFV-Z

η [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] και ο [MENTION=25847]PartyAnimaL88[/MENTION] από ότι βλέπω έχουν CHFV

μιας και πέσαμε στην κουβέντα στο screenshot από το HM διαβάζει ένα fan στις 67500 RPM το ίδιο διαβάζει και το AIDA έτοιμο για απογείωση :-Ο

το sensor monitor του ASUS AI Suite II μου βγάζει κάτι κούλα warnings του τύπου NB voltage 54Volt

έχω την εντύπωση ότι οι σενσορες διαβάζουν ότι θέλουν ώρες ώρες και το bios έχει bugs που τα βρήκε και τα μέτρησε τα 54 volt και δεν έγινε πυροτέχνημα

post-3821-1416077339,4661_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.