Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Απο φήμες και μόνο και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν υπάρχει περίπτωση τα chip της 780 να είναι τα αποτυχημένα της titan;δηλαδή όσα δεν μπόρεσαν να γίνουν τιτάνες κοπήκαν και γίναν 780;

επίσης τώρα που οι τιμές στις 680 είναι χώμα σε μτχ αξίζει αγορά ή καλύτερα αναμονή για μια 780 απο υλοποιηση evga;

Link to comment
Share on other sites

εκτος αμα ειναι gay και κοιταζει μονο τα γραφικα :p

Αν σου δείξω πως έπαιζα Q2/Q3 στα πανευρωπαϊκά και γενικά θα βάλεις τα κλάματα. Αλλά θες τα καρέ κολλημένα και το ποιοτικό ποντίκι... Τα ξέρεις καίδι μου και εσύ :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε απάντηση. ''Δεν μπορούμε να σας δώσουμε την titan στην τιμη της 780, το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε ειναι σας δώσουμε την titan στα 790 ευρω και αυτο λόγο καλής θέλησης απο μέρους μας για τα χρόνια συνεργασίας μας''

Δεν ειναι πολύ αλλα δεν ειναι και λίγο...

Link to comment
Share on other sites

θα χασει και την ψυχικη του ηρεμια λογω micro-stuttering :hehe:

το conduit με Motion+ στο wii δεν φαινεται καθολου ασχημα παντως, μακαρι να βγει και sequel στο wii U :)

Απτο να τρωει στην μαπα καποιος τα 12χρονα του live ( και να πληρωνει και συνδρομη κιολας για να παιξει) που λιωνουν στο halo/cod σιγουρα ειναι καλυτερη εμπειρια, εκτος αμα ειναι gay και κοιταζει μονο τα γραφικα :p

δεν έχει το ίδο AIM με το ποντίκι ρε συ Grunt, άσε που θα κουράζεσε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με την λογική της κονσόλας γιατί προσωπικά δεν με καλύπτει ούτε από γραφικά αλλά ούτε λόγο χειριστηρίου. Όμως την έχω προτείνει αρκετές φορές σε φίλους μου που δεν έχουν της απαιτήσεις μου αλλά ούτε και την τρέλα να ξοδεύουν τα χρήματα τους στο pc κάθε λίγο και λιγάκι.

Θα την πάρω την 780 την gigabyte πολύ σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Fixed και...με φώναξες? :p

Eκανα συγκριση με το xbox 3shitty , που στην τελικη δεν εχει καμια τρελη διαφορα στα γραφικα απλα στο πρωτο μηχανημα εχεις low details, 480p μεσω component (μεγαλη ηττα για τον scaler της HDTV) ενω στο δευτερο πετσοκομμενα φιλτρα, 600p rendering και σκαλαρισμα στα 1080p (cod) ενω στο halo (p)reach render στα 1152*720 με 30fps ( και μπολικα slowdown στις μεγαλες μαχες :wall: ) και ενα αθλιο φιλτρο (temporal AA) για να μαζεψει τα jaggies

Καλο και αγιο το anistropic filtering στα PC και το sparse grid supersampling αλλα "δαγκωνουν", οι περισσοτεροι ετσι κι αλλιως για να πουλησουν μουρη παιρνουν τετοιες καρτες, δεν ξερουν καλα καλα πως να ανοιξουν το inspector και καταληγουν να ειναι cpu limited ( max fps 90 αντι για 140 ξερω γω )

Επειδη ακριβως το ιδιο το παιχνιδι που φτιαχτηκε με βαση το hardware των κονσολων του 2005 και του 2006 τους τρεχει αερας οτι και να του βαλουν απο τα options.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δείξω πως έπαιζα Q2/Q3 στα πανευρωπαϊκά και γενικά θα βάλεις τα κλάματα. Αλλά θες τα καρέ κολλημένα και το ποιοτικό ποντίκι... Τα ξέρεις καίδι μου και εσύ :p

Και ποντικι να επαιρνε η κονσολα δεν θα ειχε νοημα, γιατι το gameplay των Q2/Q3 ΔΕΝ πουλαει πλεον, ο κοσμος θελει military shooters, και το κακο ξεκινησε απο το 2000 κιολας απο το CS, το οποιο πλεον θεωρειται "hardcore" γιατι εχει πιο παραδοσιακους μηχανισμους gameplay απο τα cod και BF.

Αυτοι που θαβουνε το ποντικι ειναι συνηθως κατι αδαεις που οταν τους μιλας για negative accel και polling rate σε κοιτανε σαν πιθηκοι, ειναι τα ιδια ατομα που προτιμουνε να τρωνε φαγητο με τσοπστικς γιατι το μονο πηρουνι που εχουν πιασει στην ζωη τους ειναι χαρτινο :p

Εκει που υπερ-εχει πραγματικα το pc ειναι στο customization και στο sound-whoring, αλλη φαση το DH2 του mixamp στο cod και αλλη το x-fi cmss3d headphone στο UT3 ( με hardware openAL ενεργοποιημενο βεβαιως βεβαιως )

Τελος δεν ειναι κουραστικο το remote + nunchuck combo, ποσες θερμιδες καις δηλαδη οταν εισαι καθιστος στην πολυθρονα, γερνεις λιγο προς τα μπροστα και εχεις τον δεξιο σου πηχη να στηριζεται πανω στο γονατο ενω το remote κοιταει την sensor bar ? απο το να ριχνεις χριστοπαναγιες με το deadzone των μοχλων στο xbox, να περιμενεις απο το auto-aim να σε ξελασπωσει και να ευθυγραμιζεσαι με τον αντιπαλο πηγαινοντας περα δωθε τον αριστερο μοχλο το θεωρω απειρως καλυτερη φαση, εννοειται πως μιλαω παντα απο προσωπικη εμπειρα :)

edit :

Στα 1080p 680 770 780 titan είναι άχρηστες. Εκτός και αν θέλεις κάθε φίλτρο που υπάρχει.
Θα την πάρω την 780 την gigabyte πολύ σύντομα!!

:boxed::p

Απο φήμες και μόνο και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν υπάρχει περίπτωση τα chip της 780 να είναι τα αποτυχημένα της titan;δηλαδή όσα δεν μπόρεσαν να γίνουν τιτάνες κοπήκαν και γίναν 780;

επίσης τώρα που οι τιμές στις 680 είναι χώμα σε μτχ αξίζει αγορά ή καλύτερα αναμονή για μια 780 απο υλοποιηση evga;

με gtx770 στα 366 ευρω απο γερμανια δεν νομιζω τακη, εδω αλλοι πανε και βαζουνε αγγελια την 670 στα 350 ευρω.

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

ε οσοι βάζουν 670 στα 330 και 350 τους κάηκε το γιαουρτι και το φυσάνε...όταν πριν καιρό τους τα έλεγες φονάζαν η 670 πατάει την 680 και φθανει 690 κλπ κλπ οπότε τώρα ας την χαρήσουν στα 250-280 ευρώ και ας είναι και με ζελατίνες!!!

780 και απο γερμανια κοντα στα 670 ευρώ μου ερχεται απο τον εκεί αμαζόνιο απο αγγλία ενα 10ευρω ποιο πάνω...ποιο σύντομα έρχεται απο γερμανία ή αγγλία;και στις 2 περιπτώσεις έχει free μεταφορικά λόγω τιμής;

Πάντως πραγματικά δεν ξέρω αν όντως ισχύουν αυτά που λένε μιας και η 780 δίχνει 15%πάνω απο την 680 η οποία πλέον κοντράρεται με την 770.....πάντως αν δεν παίζουν 4κ αξίζει η αγορά ρε γαμ@@τη ή να περιμένουμε μην βγει titan 2 που να σηκώνει 4Κ

Link to comment
Share on other sites

(απο τον driver έχεις ρυθμισει Max Performance?)

Λοιπον παροτι πειραξα το Max Performance απο τον οδηγο η ταση παραμενει ιδια δηλαδη 1,162 στα μαμα ή 1,187 με το +38mV μεσα απο το precision.

Ενα αλλο νεο ειναι οτι και η μικρη τατιανα πασχει απο το throttling της μεγαλης αδελφουλας.

Ψαχνοντας να βρω τα stable clocks της καρτουλας επαιξα με το metro last light οπου για πρωτη φορα ειδα downclock παροτι η θερμοκρασια της καρτουλας ηταν στους 60c.

Ειχα το precision ανοικτο και ενω ημουν σταθερος με 1254MHz ειδα στιγμιαια να πεφτει στα 1241MHz και να επανερχεται παλι στα 1254.

Ημουν με το Power Target στο 106% και για πρωτη φορα ειδα στο gpuz το Power Consumption στο 109% TDP.

Αν εχω καταλαβει καλα απο κατι τετοιο πασχει και ο τιτανας;

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο νεο ειναι οτι και η μικρη τατιανα πασχει απο το throttling της μεγαλης αδελφουλας.

Μα δεν υπηρχε περίπτωση να μην εχεις power throttling δεδομένου οτι ειναι παρομοιες και οτι και οι 2 έχουν μαξ TDP στα 265W. Θεωρητικα (αλλα απο οτι βλεπω και πρακτικα) απλά οι 780 έχουν μεγαλυτερο headroom. ;)

Αν εχω καταλαβει καλα απο κατι τετοιο πασχει και ο τιτανας;

Yeap, 265W max TDP ειναι πολύ λιγο για να ξεδιπλώσουν αυτες οι καρτες τις αρετες τους...απλά με τους προηγουμενους drivers (δεν υπηρχαν οι 780) δεν εφτανε μονο αυτο, αλλα επιπλέον στις ενδειξεις TDP πολλες φορες εδειχνε αλλα των αλλων και ενω εβλεπες οτι δεν εχει καταγραψει το μονιτοριν προγραμμα τιμες που να πλησιαζουν το μαξ TDP και ενω η θερμοκρασία ήταν πολύ μακρια απο το temp target που ειχες ορίσει, ουσιαστικα throttlαρε και αντε εσυ μετα να καταλαβεις το γιατι.

Μαλλον για αυτο προσθεσαν και τις νεες ενδειξεις (που παιρνουν τιμες 1 και 0 μονο) για τις αιτίες του throttle, οποτε τουλαχιστον πλεον ξερεις ανα πασα στιγμη και γιατι throttlάρει η καρτα.

Χαιρομαι παντως που απο οτι φαινεται τα 1.2Ghz οι 780 τα εχουν ψωμοτυρι...

Αν σου την δώσει τελειως το όριο των 265W πέτα ενα bios των 350W (αν θελεις να καταργει και το μπουρδο GPU Boost 2 τοτε πας για το εξαιρετικό ΤΙ bios, το αγαπημένο μου στην Titan, θα ειναι σαν να κλοκαρεις την 7970, ξεχνας το power στο 100% και δεν ασχολεισαι, βαλε το temp π.χ. στους 90C, δώσε οση ταση θελεις απο 1.137 έως και 1.212V και βαλε τα ρολογια οπου θελεις, done και flat line σε full load ) και καθαρίζεις...φυσικά θα περιμένεις ανοδο των θερμοκρασιών κλπ κλπ κλπ ... ;)

EDIT: ψεμματα, οι τιμες που αναφερω για το ΤΙ bios ειναι για τις Titan, υποθετω οτι ειναι ιδιες (μιν και μαξ τασεις voltage) και για τις 780, αν θέλεις το ψαχνουμε απλά δεν μπορω να το επιβεβαιώσω εμπειρικα.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Αν σου την δώσει τελειως το όριο των 265W πέτα ενα bios των 350W (αν θελεις να καταργει και το μπουρδο GPU Boost 2 τοτε πας για το εξαιρετικό ΤΙ bios, το αγαπημένο μου στην Titan, θα ειναι σαν να κλοκαρεις την 7970, ξεχνας το power στο 100% και δεν ασχολεισαι, βαλε το temp π.χ. στους 90C, δώσε οση ταση θελεις απο 1.137 έως και 1.212V και βαλε τα ρολογια οπου θελεις, done και flat line σε full load ) και καθαρίζεις...φυσικά θα περιμένεις ανοδο των θερμοκρασιών κλπ κλπ κλπ ... ;)

Το εχω δει NVIDIA GTX 700 series - modified VBIOS αλλα κραταω χαρακτηρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει NVIDIA GTX 700 series - modified VBIOS αλλα κραταω χαρακτηρα. :D

Κατεβασε το να το εχεις ευκαιρο... ;)

Εγω ειχα βρει την υγεια μου, σαν να επαιζα με την GTX580 ηταν, ουτε να ανεβαζεις ενα στεπ το voltage και να ανεβαινει και ενα στεπ και η συχνοτητα gpu και αλλα τετοια ευτραπελα και το κυριοτερο ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ power throttle. Flat line.

Πριν το βάλεις (οταν το βαλεις) "σωσε/κατεβασε" με το GPU-Z το μαμα bios της δικής σου και κρατα το και αυτο καπου just in case. ;)

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι περιμενω την 780 msi lightning ...

1300q.jpg

1.3Ghz με 1.162V???

WTF man?

Και lightning να βγει αν δεν "ανοιξουν" το TDP απλα θα θροτλαρει σαν να μην υπαρχει αυριο οπότε...

ΥΓ: οταν εχεις κανα νέο για το που θεωρείς οτι η καρτα σου ειναι σταθερή, ενημερωσε μας... ;)

Παρα πολυ ενδιαφερον (φακ, βλεπω να πεφτει πολύ αγγελια απο Τιτανες παιδες, κατι τετοια βλεπω και μου ερχεται ο διατανος καβάλα, λολ)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.