Jump to content



Ποια εκδοση linux για λαπτοπ ;Αντε να ασχοληθουμε με κατι νεο


GoMaR

Recommended Posts

Λοιπον τα βαρεθηκα τα windows 7 στο λαπτοπι και θελω να βαλω λινουξ.

ΑΣΧΕΤΟΣ ειμαι οσο ο dolly με τη φωτογραφικη.

εγκατασταση θα γινει απο usb.Γινεται ; Το κανω boot usb οπως το image των windows?

θελω να μου προτεινετε , φιλικη με το περιβαλον , να μη με διαολιζει με drivers(ενα της πλακας λαπτοπ ειναι) εντολες και λοιπες μλκιες..

και να μπορω αν θελω να ασχοληθω και λιγο παραπερα.αντε καμμια εντολη

Παρακληση.

Θελω να δωθει απευθειας λινκ απο το iso που θα κατεβασω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

DistroWatch.com: Put the fun back into computing. Use Linux, BSD. !:)

εγω θα προτεινα παντως mint/lubuntu-ειδικα αμα ειναι χρεπι το λαπτοπ-kubuntu/

εγκατασταση απο usb γινεται, νομιζω τα ubuntu ειχαν κ μεσα απο win να κανεις εγκατασταση.

ισο δε δινω γιατι δεν ξερω ουτε ποια θες, ουτε τι εκδοση θες -32/64- :p

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα dual core με 2GB ram.

64μπιτ θελω..

αλλο το mint αλλο το lubuntu?

MATE = ?

Cinnamon = ?

γραφικο περιβαλον να υποθεσω ;

@gbd77 Ξυπνα

edit: να αυτα δε μπορω....2134539832948239482938 εκδοσεις

linux mint 14 kai linux mint debian

τι σκ@τα ειναι αυτο τωρα και οι διαφορες τους ;

Link to comment
Share on other sites

Το MATE είναι fork (παράλληλη έκδοση) του GNOME 2 και εξελίσσεται ακόμα. Το Cinnamon είναι εφετζίδικο και ανήκει στην νέα γενιά βασισμένο στο GNOME 3.

MATE | The traditional Desktop Environment

Cinnamon

Τώρα όσον αφορά το Mint και Mint LXDE, το πρώτο βασίζεται στο Ubuntu και το δεύτερο στο Debian. Προσωπικά προτιμώ το Ubuntu based. Οι πολλές επιλογές μπορεί να σε μπερδεύουν στην αρχή αλλά στην πορεία δεν σε περιορίζουν σε "κλειστά κουτιά".

Τέλος, αυτή την στιγμή με καμιά 20αρια tabs ανοιχτά στον Firefox, media player κλπ είμαι στα 900mb ram used.

Link to comment
Share on other sites

αρα να κατεβασω Cinnamon: [32-bit] [64-bit] απο linux mint debian? μιας και γουταρω εφφετζιδικο λειτουργικο ;

η να μη μπλεξω με μλκιες και να κατεβασω το mint debian MATE?

Link to comment
Share on other sites

Αφου έτρεχες windows 7 τότε το cinnamon θα πηγαίνει σφαίρα. Είτε το debian-based είτε το ubuntu-based θα σε ικανοποιήσουν πλήρως. Έχω μια προτίμηση στο δεύτερο μιας και για καθημερινή χρήση θα έχεις πιο νέα πακέτα των προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

πφφφφφφφφ

αν κρατησω το θρεντ ανοιχτο για 5 μερες θα μου εχουν προτεινει 124 διαφορετικα λειτουργικα.

οποτε παιρνω την αποφαση να βαλω το cinamon mint debian να δω πως θα παει και αν δεν ( που σιγα μη καταλαβω οτι δεν) βαζω το mint mate debian

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι διαφορετικά λειτουργικά, είναι διανομές, τι εστί διανομή ή αλλιώς linux distribution και γιατί υπάρχουν τόσες; -- Είναι το μέλος μίας ομάδας που χρησιμοποιoύν για πυρήνα τον linux. Υπάρχουν λίγες βασικές που απο τις οποίες εκπορεύονται(fork) οι υπόλοιπες, ο λόγος είναι ότι έχουμε ελευθερία, και η ελευθερία απαιτεί επιλογές, έτσι η κάθε μία χαράζει την πολιτική της για το στήσιμο της και την συντήρηση της.

Διανομές δεν προτείνω γιατί πολύ απλά με όλες μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα, μονο που κάποιες είναι ετοιματζίδικες και προσωπικά τις αποφεύγω. Πάντως το mint δεν είναι τυχαία πρώτο στο distrowatch.

Καλή τύχη και για οποιοδήποτε πρόβλημα εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

1) καταφερα και εβαλα ελληνικα.Μπραβο μου.χαχ

2) πως αλλαζω με συνδιασμο ; Εψαξα στα σορτκατς και δε βρηκα κατι.Παλι μπραβο μου καταφερα και βρηκα τα σορτκατς.χαχα

Link to comment
Share on other sites

@gbd77 Ξυπνα

Τώρα γύρισα από δουλειά και βλέπω ότι ήδη έκανες την επιλογή σου, οπότε δεν έχει νόημα να σου γράψω μια αναλυτική γνώμη.

Welcome to the club!

Y.Γ. Τελικά δουλεύεις με mate ή cinnamon? Για πες πώς σου πάει το σύστημα σε σχέση με τα win7 που είχες. Ψήνομαι να δοκιμάσω και mint εκτός από ubuntu (αν και το unity το έχουν σουλουπώσει αρκετά στη 13.04)

Ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

μια απ τα ίδια αν και είχαμε δοκιμάσει να βάλουμε mint σε κάτι χρέπια και τελικά φάγαμε άκυρο γτ είχανε hw πρόβλημα και το παραιτήσαμε γτ δεν ήταν του παρόντος τότε αλλά ο φίλος μου που ήταν να τα βάλουμε τότε μου είχε πει ότι τα έχει βάλει σε αρκετά laptop που δεν σέρνανε και πηγαίνανε πάρα πολύ καλά

εγώ στον atom είμαι με ubuntu 10.04 debian

Y.Γ. Τελικά δουλεύεις με mate ή cinnamon? Για πες πώς σου πάει το σύστημα σε σχέση με τα win7 που είχες. Ψήνομαι να δοκιμάσω και mint εκτός από ubuntu (αν και το unity το έχουν σουλουπώσει αρκετά στη 13.04)

μετράει?

γτ στα 12 ήταν κάπως ~~ στην αρχή πολύ ζόρες μέχρι να τα συνηθίσεις μετά ντάξει παλευόταν το search μετρούσε άσχημα αλλά μου φαινόταν κάπως πιο βαριά σε σχέση με τα 10

Link to comment
Share on other sites

και είχαμε δοκιμάσει να βάλουμε mint σε κάτι χρέπια και τελικά φάγαμε άκυρο γτ είχανε hw πρόβλημα και το παραιτήσαμε

Στα "χρέπια" δεν έχει τόσο σημασία ποια διανομή θα βάλεις, αλλά τι desktop environment (DE) θα τρέχει. Αν βάζατε mint με lxde, φαντάζομαι θα πήγαινε καλά (εκτός αν ήταν μηχανήματα 15ετίας...)

μετράει?

γτ στα 12 ήταν κάπως ~~ στην αρχή πολύ ζόρες μέχρι να τα συνηθίσεις μετά ντάξει παλευόταν το search μετρούσε άσχημα αλλά μου φαινόταν κάπως πιο βαριά σε σχέση με τα 10

Κοίτα, στο ubuntu 13.04 το unity είναι το πιο ελαφρύ unity ever. Διαβάζω όμως ότι θα γίνει ακόμα ελαφρύτερο στις επόμενες εκδόσεις (είμαστε στο unity 7, το unity 8 θα έχει σπουδαίες αλλαγές προς το καλύτερο, με τον ολοκαίνουριο MIR στη θέση του display server)

Link to comment
Share on other sites

αντε απο δω ρε που θα μου πειτε χρεπι το λαπτοπ μου :p

το αθανατο που παιζει μερα νυχτα..

λοιπον δε ξερω ποια ειναι η LXDE , παντως αυτο που ξερω ειναι οτι μονο τon firefox καταφερα να ανοιξω και να παραμεινει ανοιχτος και ολα τα υπολοιπα δε τα εχω ψαξει να σας πω την αληθεια.Ουτε αν παει καλα το συστημα γτ δεν εχω μετρο συγκρισης και δε ξερω επισης αν εχουν περαστει οι drivers και ολα.

Δεν εχω ασχοληθει και πολυ..Σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Στα "χρέπια" δεν έχει τόσο σημασία ποια διανομή θα βάλεις, αλλά τι desktop environment (DE) θα τρέχει. Αν βάζατε mint με lxde, φαντάζομαι θα πήγαινε καλά (εκτός αν ήταν μηχανήματα 15ετίας...)

Κοίτα, στο ubuntu 13.04 το unity είναι το πιο ελαφρύ unity ever. Διαβάζω όμως ότι θα γίνει ακόμα ελαφρύτερο στις επόμενες εκδόσεις (είμαστε στο unity 7, το unity 8 θα έχει σπουδαίες αλλαγές προς το καλύτερο, με τον ολοκαίνουριο MIR στη θέση του display server)

δεν ήταν ότι δεν τα σήκονε είχαμε hw prob τότε

χμμ ήδομεν θα κάνω κάνα test και βλέπουμε:p

Link to comment
Share on other sites

συγκρισης και δε ξερω επισης αν εχουν περαστει οι drivers και ολα.

Οι (open source) drivers είναι στον πυρήνα. Δε χρειάζεται να περαστούν. Welcome to the linux world :T:

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι το hw των laptop είναι αρκετά "μπάσταρδη" υπόθεση και παίζει να μην δουλεύουν σωστά συσκευές όπως το bluetooth και το card reader. Οι κατασκευαστές επιλέγουν κινεζιές με win only drivers και τρέχα γύρευε να το κάνεις να παίξει σε linux. Πάντως τα βασικά υποσυστήματα θα παίζουν 100% και μιας και το laptop σου είναι παλιό, θέλω να πιστεύω ότι όλα τελικά θα παίζουν απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εχω χαμηλα ποσοστα ραμ δε νιωθω οτι παει αερα το λειτουργικο.

Δεν εχει αυτη την ομαλη αισθηση ρε παιδι μου και για φρεσκια εγκατασταση.Ειναι σα ταλαιπωρημενο χρονων λειτουργικο.

Να μπαινω στους φακελους και να περιμενω 1 δευτερολεπτο.

Στο ιντερνετ ειδικα φεισμπουκ (ακομα δεν εχω βρει τα αγγλικα :Ρ) και κανα γιουτιουμπ παει "σπαστα"

σα να μη νεχω φορτωσει οδηγους.Απο οτι ειδα ομως ειναι φορτωμενοι.

μηπως το σινναμοντ ειναι αρκετα βαρυ ; η ειναι κατι αλλο που πρεπει να ψαξω ;

Δεν εχω την αμεση αποκριση στα πραγματα.

ερωτησεις

Για να μπω στον ΝΑΣ απο φιλε μαναγερ φτιαχνω νεο κοννεξιον ; για να γινει μαουντ;

Γτ μεσα απο το νετγουορκ δεν με αφηνει να μπω.

Επισης πως αλλαζω το γορκγρουπ που θελω ;

Ντιφραγκ στον δισκο παιζει τετοιο πραγμα στο λινουξ ;

Κατεβασα ενα θημ για το σινναμοντ.Αλλα που διαολο βαζω τον φακελο ;

εντιτ : μηπως να κατεβαζα την MATE ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.