Jump to content



Πότε κάνατε τελευταία φορά format;


Από πότε έχετε να κάνετε format?  

254 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Το  Computer αγοράτηκε το 2011 και παραμενει χωρίς Format από τότε.

 

Οι αλλαγές που έχουν γίνει μετα την αγορά του ειναι:

 

Προσθήκη SSD και Υδρόψυξης
Upgrade των Windows 7 σε 8.1 αργότερα σε 10
 

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Δεκέμβριο του 2019 και το desktop και το laptop, Win10.

 

Tα Win10 στο desktop τα "πάγωσα" στην έκδοση 2004.

 

Στο laptop πρέπει να μου είχε ξεφύγει κάποια ρύθμιση (στου να στοπάρω τα updates) και μετά απο ένα update αρχισα να τρώω bluescreens ανα 3-4 ημέρες γιατι βάραγε το Wifi. Μετά απο δοκιμές να περάσω drivers (διαφορετικές εκδοσεις με διαφορετικους τρόπους) και μη βγάζοντας άκρη το άφησα να κανει update τα παντα (Win και drivers) μονο του και τώρα όλα ειναι ΟΚ, έκδοση 21Η2. Αν δεν δούλευε και αυτό θα πήγαινε για format αλλα την σκαπούλαρε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

  Πριν καμια 10αρια ημερες, στο νεο πισακι που εστεισα. Pentium4, m/b MSI pm9m-v, ram 2gb ddr2, maxtor 80bg, Plextor cd player, οθονη 15αρα Nec 4:3, m/s πληκτρολογιο, logi ποντικι και Logiteck S-3 ηχεια.

 Δεν ξερω τι λετε εσεις, αλλα ΑοΕ 1 και Diablo 1 μια χαρα τα τρεχει με winXP

P2150435.JPG

6 λεπτά πριν, το μέλος chris2756 έγραψε:

  Πριν καμια 10αρια ημερες, στο νεο πισακι που εστεισα. Pentium4, m/b MSI pm9m-v, ram 2gb ddr2, maxtor 80bg, Plextor cd player, οθονη 15αρα Nec 4:3, m/s πληκτρολογιο, logi ποντικι και Logiteck S-3 ηχεια.

 Δεν ξερω τι λετε εσεις, αλλα ΑοΕ 1 και Diablo 1 μια χαρα τα τρεχει με winXP

P2150435.JPG

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...

Τα τελευταία χρόνια δεν πολυκάνω φορμάτ. Σαν κύριο λειτουργικό πλέον έχω Linux. Σε έναν δευτερεύον δίσκο έχω και Windows 10 αλλά μπαίνω πολύ σπάνια, τα έχω μόνο για παιχνίδια και γενικώς δεν εγκαθιστώ περιττά προγράμματα οπότε δεν "βαραίνει" το σύστημα. Παρόλα αυτά στο Linux έχω εγκαταστήσει σε εικονικά μηχανήματα Windows 7, 10, 11 για πειραματισμούς. Αλλά δεν κάνω φορμάτ, έκανα 1 φορά στο κάθε λειτουργικό την αρχική εγκατάσταση και τράβηξα και από ένα snapshot. Οπότε κάνω ότι δοκιμές θέλω και αν τα καταστρέψω τότε επαναφέρω το snapshot και έτσι δεν χρειάζεται να κάνω φορμάτ. Το κάθε εικονικό μηχάνημα το έχω από τότε που βγήκε το αντίστοιχο λειτουργικό σύστημα (πχ, τα Windows 10 τα έχω από το 2015) και δεν έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ φορμάτ, απλώς σε κάθε ατασθαλία που κάνω αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα απλώς επαναφέρω το snapshot. Ακόμη και δοκιμές σε Linux που κάνω, τις κάνω σε εικονικά μηχανήματα, οπότε το βασικό μου λειτουργικό παραμένει άθικτο και δεν δημιουργούνται προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 28/5/2022 at 1:22 ΜΜ, το μέλος BASSstarlet έγραψε:

Από το 2013 με 7άρια, και συνεχίζω....

2024 πλέον, και κάποια στιγμή μέσα στον Γενάρη, μου έβγαλαν update (!) στο φόρτωμα, και σκέφτηκα «αυτό ήταν...».

Μετά από δυο hardware restart, στρώσανε.

Επίσης, ποτέ δεν έκανα update τους drivers της 5850.

Δοξάστε με.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.