Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

Nice :T: , μια και μόνο επιλογή κατ΄εμέ ...

pRXd0MpzT0RFF2fv_1000.jpg

Καλά, μιλάμε οτι η μητρική ΤΑ ΣΠΑΕΙ !!!:jump::jump::jump:

Απλά ακόμα δεν έχω καταλάβει 2 πράγματα.

1) εαν κάποιος δεν την συνδέσει με custom watercooling θα υπάρξει πρόβλημα?

2) με την μεγαλύτερη maximus vi extreme τι ουσιαστικές διαφορές έχει εκτός απο το ματσούκι που το ονομάζει OC PANEL ??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μνημες και 4770Κ ηρθαν. Τωρα εμεινε το mb. Ειμαι αναμεσα σε hero και z87-oc. Ιδια τιμη, πολλες αποψεις. Λογικα μικρες διαφορες αν και λενε οτι η oc clockαρει καλυτερα τις μνημες ενω η hero εχει σαφως καλυτερο bios. Αυτα ειναι σοβαρα προβληματα! :-)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Μπα εχω καιρο να φτιαξω κουτι.

Χυμα οπως τα εχω τωρα να τα παιρνω ματι.

Καλο θα ητανε να βαλεις καμμια φωτο να παρουμε και εμεις ματι ομως. Και απο το setup και απο κανα oc ;-)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ητανε να βαλεις καμμια φωτο να παρουμε και εμεις ματι ομως. Και απο το setup και απο κανα oc ;-)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Εχω βαλει μια με το μπαχαλο :D εεεε συγνωμη με την gene και τον 3770K διπλα ....

fccz.jpg

εκκρεμει μια ακομη με την impact και τον 4770K.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις με cpu στα 5g με κοντά στα 1.2V;

Εχεις humor! :rofl:

Πολυ δυσκολα θα βρεις τετοιο cpu. Ελαχιστους εχω δει εξωτερικο. Και απο αυτους νομιζω μερικοι ηταν με αζωτο στα 5! (5Ghz challenge στο xs). Νομιζω πανω απο 5 τετοιους δεν εχω διαβασει και παρακολουθω threads στο xs και overclock.net. Οι δικοι μου 4670κ, ο ενας στα 4.5 με 1.37 και ο αλλος δεν εχει δοκιμαστει σχεδον καθολου γιατι στα 4.6 με 1.3 με κοβουν οι θερμοκρασιες (ο πρωτος ξεκαπακωτος και lapped, ο δευτερος μανισιος). Φανταζομαι οταν ζητας 1.2 για 5, εννοεις 32Μ stable?

Edit: Τωρα τι σου λεω θα τα ξερεις ο ιδιος καλυτερα απο πρωτο χερι (αν ειχαμε καποιον με τετοιο επεξεργαστη θα εβγαινε κατευθιαν στο φορουμ να το δειξει!) Το πιο πιθανο ειναι τετοια διαμαντα να ειναι χαμενα σε υπολογιστες "νοικοκυρας" με load το facebook!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις humor! :rofl:

Πολυ δυσκολα θα βρεις τετοιο cpu. Ελαχιστους εχω δει εξωτερικο. Και απο αυτους νομιζω μερικοι ηταν με αζωτο στα 5! (5Ghz challenge στο xs). Νομιζω πανω απο 5 τετοιους δεν εχω διαβασει και παρακολουθω threads στο xs και overclock.net. Οι δικοι μου 4670κ, ο ενας στα 4.5 με 1.37 και ο αλλος δεν εχει δοκιμαστει σχεδον καθολου γιατι στα 4.6 με 1.3 με κοβουν οι θερμοκρασιες (ο πρωτος ξεκαπακωτος και lapped, ο δευτερος μανισιος). Φανταζομαι οταν ζητας 1.2 για 5, εννοεις 32Μ stable?

Edit: Τωρα τι σου λεω θα τα ξερεις ο ιδιος καλυτερα απο πρωτο χερι (αν ειχαμε καποιον με τετοιο επεξεργαστη θα εβγαινε κατευθιαν στο φορουμ να το δειξει!) Το πιο πιθανο ειναι τετοια διαμαντα να ειναι χαμενα σε υπολογιστες "νοικοκυρας" με load το facebook!

εεεεε οχι και νοικοκυρα το φιλαρακι μου στην γερμανια που παιζει blackops στα 4.8 με 1.25 ..... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

εεεεε οχι και νοικοκυρα το φιλαρακι μου στην γερμανια που παιζει blackops στα 4.8 με 1.25 ..... :hehe:

Πεστου οτι τον αγοραζω και σημερα κιολας του στελνω καινουργιο σφραγισμενο. Κανε τα conne σου :D

Sent from my GT-I9300

Link to comment
Share on other sites

εεεεε οχι και νοικοκυρα το φιλαρακι μου στην γερμανια που παιζει blackops στα 4.8 με 1.25 ..... :hehe:

4.8 στα 1.25 με 5 στα 1.2 ειναι χαοτικη η διαφορα! Ελπιζω να το καταλαβαινεις. Εχω δει αρκετους με 4.7-4.8 αλλα η συντριπτικη πλειοψηφεια δεν περναει τα 4.5...

Link to comment
Share on other sites

Πεστου οτι τον αγοραζω και σημερα κιολας του στελνω καινουργιο σφραγισμενο. Κανε τα conne σου :D

Sent from my GT-I9300

Βρε εγω του στελνω δυο σφραγισμενους αλλα τιποτε αυτος ...... :D

4.8 στα 1.25 με 5 στα 1.2 ειναι χαοτικη η διαφορα! Ελπιζω να το καταλαβαινεις. Εχω δει αρκετους με 4.7-4.8 αλλα η συντριπτικη πλειοψηφεια δεν περναει τα 4.5...

Κοιτα 1.2 στα 5 με αερα δεν εχω δει κανεναν εγω.

Το φιλαρακι ειναι με 0.940 vid στο bios για να καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

OC συνέχεια...

Μετά από τις συμβουλές σας, ανέβασα ακόμα μερικά πράγματα:

CPU Multiplier: 42

CPU Core Volt: 1.25

CPU Cache Multiplier: 39

CPU Cache Volt: 1.150

CPU Input Voltage: 1.90

CPU IO Voltage Digital: +0.100

CPU IO Voltage Analog: +0.050

CPU System Agent Voltage: +0.100

CPU Load Level Calibration: Extreme (8)

Dram Control: XMP Profile (2133 MHz)

CPU C states: All enabled

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις δοκίμασα διάφορα τεστ. Τα περνάει όλα, μέχρι να πιάσει θερμικό τοίχο (throttling) οπότε σταματάω.

Δοκίμασα και στα 4.3 GHz με τις ίδιες ρυθμίσεις, όπου ενώ πέρασε με επιτυχία Aida & Linx, που με γέμισε αισιοδοξία, είχα στο Prime95 Small FFT, αμέσως BSOD 124, και στο OCCT μετά από 5 λεπτά. Ανέβασα Vcore στο 1.27 και cache volt στο 1.20, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Διότι είχα είτε thermal throttling, είτε BSOD 124 και πάλι.

Έτσι μένω προς το παρόν στα 4.2 GHz. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Υ.Γ. @zpaf

Μπορείς να μας εξηγήσεις και εμάς τι εννοείς;

Σε συνέχεια του ανωτέρω ποστ μου, ακολούθησε επανατοποθέτηση του μπλοκ με νέο πάστωμα. Αποτέλεσμα μηδέν (ένας - δυο βαθμοί κάτω μόνο). :(

Image000.png

Image001.png

Image002.png

Image003.png

Image005.png

Το κουλό είναι ότι ενώ έχω μάνιουαλ volt στα 1.25, σε όλα τα τεστ ανεβαίνει στο 1.264, ενώ στο OCCT πήγε στα 1.280 !!

Image004.png

Γιατί συμβαίνει αυτό άραγε;

Το θέμα είναι ότι εγώ μετά από αυτά βρήκα θερμικό τοίχο. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω για να βοηθήσω την ψύξη, παρά μονο delid, το οποίο φοβάμαι να κάνω. Άλλωστε για τη χρήση που τον θέλω με υπερ-ικανοποιεί. Μένω λοιπόν δυστυχώς στα 4.2 GHz.

Το μόνο που μένει είναι να τον δοκιμάσω σε πολύωρο real time video encoding, ώστε να επιβεβαιωθεί η σταθερότητά του.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14671]dimgr[/MENTION]

Φιλε δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ σου απο την αρχη, αλλα αν καταλαβα σωστα, ο 4770k που εχεις, βαραει 95 βαθμους στο Prime95 μολις στα 4,2Ghz και τον εχεις και στο νερο?:flag:

Επαμε οτι ειναι "καυτα" cpu ρε παιδια, αλλα οχι και ετσι, τι στο καλο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.