Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ουτε να τους δω στα ματια μου ! ! ! ! ! ! :nono:

Σίγουρα δεν εννοεί εσένα (i7 980X)λέγοντας απο sandy bridge.Που να πας με cinebench 12.31!!!!:suicide2:

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

ε ενταξη οτιδήποτε παλαιότερο απο χ58 :hehe:

Ε ναι, συμφωνώ και εγώ σε αυτό. Εγώ είχα X48 και Q6600 που έχεις και εσύ, με το ίδιο ακριβώς OC, αλλά δεν με κάλυπτε πια, ιδίως στην επεξεργασία εικόνας. Οι διαφορές με τον 4770Κ που πήγα τώρα είναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ. Τώρα για την γενιά των 920-950, δεν νομίζω ότι αξίζει την επένδυση μητρική-μνήμες-επεξεργαστή. Αν είχα τέτοιον, θα περίμενα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μαν γιατι το prime δεν σκιζει το cpu οσο το ibt.

Στο ibt με τα ιδια ρευματα παιζω και εγω και βαραω 90+ βαθμους με Η110.

Τελικά είχες δίκιο για τις θερμοκρασίες φίλε μου, με λάθος prime έτρεχα και γι αυτό οι χαμηλές θερμοκρασίες..

Λοιπόν έχουμε και λέμε χρειάστηκε να δώσω λίγα v παραπάνω έτσι κατέληξα στα 1.267 για τα 4.4 και έβγαλα

prime95 3 ώρες και 10 λεπτά (το σταμάτησα έπρεπε να φύγω για δουλειά) με max temp 92 βαθμούς, έβγαλα επίσης

ibt avx 10 loops με 4096 125-129 gflops με 94 max temp, linx avx 20 times με memory 5120 126-128 gflops και

max temp 98!!(το τέντωσε το cpu).Οπότε την κλειδώσαμε την σταθερότητα??? :dance3:

ps οι θερμοκρασίες είναι υπερβολικές?? είμαι με H100i

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχες δίκιο για τις θερμοκρασίες φίλε μου, με λάθος prime έτρεχα και γι αυτό οι χαμηλές θερμοκρασίες..

Λοιπόν έχουμε και λέμε χρειάστηκε να δώσω λίγα v παραπάνω έτσι κατέληξα στα 1.267 για τα 4.4 και έβγαλα

prime95 3 ώρες και 10 λεπτά (το σταμάτησα έπρεπε να φύγω για δουλειά) με max temp 92 βαθμούς, έβγαλα επίσης

ibt avx 10 loops με 4096 125-129 gflops με 94 max temp, linx avx 20 times με memory 5120 126-128 gflops και

max temp 98!!(το τέντωσε το cpu).Οπότε την κλειδώσαμε την σταθερότητα??? :dance3:

ps οι θερμοκρασίες είναι υπερβολικές?? είμαι με H100i

Μην βαζεις το χερι σου στη φωτια οτι κλειδωσες την σταθεροτητα. Ολα να τα περιμενεις απο Haswell. Μπορει να παιζεις παιχνιδια για βδομαδες και καποια ακυρη στιγμη εκει που καθεται στα Windows να φας BSOD.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχες δίκιο για τις θερμοκρασίες φίλε μου, με λάθος prime έτρεχα και γι αυτό οι χαμηλές θερμοκρασίες..

Λοιπόν έχουμε και λέμε χρειάστηκε να δώσω λίγα v παραπάνω έτσι κατέληξα στα 1.267 για τα 4.4 και έβγαλα

prime95 3 ώρες και 10 λεπτά (το σταμάτησα έπρεπε να φύγω για δουλειά) με max temp 92 βαθμούς, έβγαλα επίσης

ibt avx 10 loops με 4096 125-129 gflops με 94 max temp, linx avx 20 times με memory 5120 126-128 gflops και

max temp 98!!(το τέντωσε το cpu).Οπότε την κλειδώσαμε την σταθερότητα??? :dance3:

ps οι θερμοκρασίες είναι υπερβολικές?? είμαι με H100i

Το max temp 98 δεν το λές λίγο, σίγουρα για 24/7 χρήση θα έχεις κάτω απο 10-15 βαθμούς διαφορά αλλά για την ψύξη σου είναι μεγάλη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι εκέι που λέω max 98 επείδη ήμουν μπροστά σε όλο το τέστ το 98άρι

πήγε μια φορά στιγμιαία σε μέσω όρο θα έλεγα ότι πρέπει να ήταν γύρω στο 85άρι,

όπως και στα άλλα 2 τέστ με 92 και 94 ήταν πάλι στιγμιαία.

Αλλά δεν παύει να υπάρχει σαν νούμερο και ζορίστηκα λίγο όταν το είδα να ανεβαίνει τόσο ψήλα..Σήμερα θα κάνω δοκιμές του τύπου ''καθημερινή χρήση'' να δω πως θα πάει..

ps με τις GPU να κάνω τπτ ή δεν αξίζει τον κόπο και το ρίσκο? sli gtx770 (gigabyte)

σόρρυ αν γίνομαι κουραστικός!!

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι εκέι που λέω max 98 επείδη ήμουν μπροστά σε όλο το τέστ το 98άρι

πήγε μια φορά στιγμιαία σε μέσω όρο θα έλεγα ότι πρέπει να ήταν γύρω στο 85άρι,

όπως και στα άλλα 2 τέστ με 92 και 94 ήταν πάλι στιγμιαία.

Αλλά δεν παύει να υπάρχει σαν νούμερο και ζορίστηκα λίγο όταν το είδα να ανεβαίνει τόσο ψήλα..Σήμερα θα κάνω δοκιμές του τύπου ''καθημερινή χρήση'' να δω πως θα πάει..

ps με τις GPU να κάνω τπτ ή δεν αξίζει τον κόπο και το ρίσκο? sli gtx770 (gigabyte)

σόρρυ αν γίνομαι κουραστικός!!

Αν θες να παίξεις με bench που βασίζονται και στην gpu ή θες το maximum σε fps στα games βεβαίως και αξίζει.

Για τα games με sli πόσο άλλο να πάρεις??? Για bench όμως δόστους στο θεό,όσο πάνε.Ανέβασε τους ανεμιστήρες και μην φοβάσαι τίποτα.Οι giga έχουν πολύ καλή ψύξη.Δεν ειναι και τόσο ρίσκο.Αρκεί να ξέρεις τι κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παίξεις με bench που βασίζονται και στην gpu ή θες το maximum σε fps στα games βεβαίως και αξίζει.

Για τα games με sli πόσο άλλο να πάρεις??? Για bench όμως δόστους στο θεό,όσο πάνε.Ανέβασε τους ανεμιστήρες και μην φοβάσαι τίποτα.Οι giga έχουν πολύ καλή ψύξη.Δεν ειναι και τόσο ρίσκο.Αρκεί να ξέρεις τι κάνεις.

Θα τις αφήσω για την ώρα "μαμά" γιατί έκανα κανα 2-3 benchmarks και έμεινα αρκέτα ικανοποιημένος με την

απόδοση τους και τα games τα έχουμε καλά προς το παρών....

(βέβαια φοβάμαι και λίγο εδώ που τα λέμε να βάλω χέρι..:rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

κανεναν να ''σφαζει'' επεξεργαστες εχουμε στην θεσσαλονικη?

Κρατας τον μπουμπουνα ορθιο σε μια επιφανεια ...

0pcf.jpg

ευθυγραμιζεις την σπατουλα κατακορυφα στην πατουρα του καπακιου ...

4wvf.jpg

και καποιος αλλος με σφυρι χτυπαει την σπατουλα μεχρι να καταλαβεις οτι το καπακι υποχωρει.

Ουτε σφαξιματα ... ουτε μεγγενες ...

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου ηρθε L316B470 4770Κ, αλλα απο οτι βλεπω στο hwbot.org δεν ειναι απο τα καλα. Ας ελπισουμε (ετσι κι αλλιως λοταρια ειναι) !! Θα τον δοκιμασω εντος των ημερων!

Αν ειναι σαν αυτο θα μεινω ευχαριστημενος

http://www.coolaler.com/showthread.php/307951-%E5%A4%8F%E5%A4%A9%E5%BF%AB%E9%81%8E%E4%BA%86!!%E5%BF%AB%E4%BE%86%E6%8C%91%E6%88%B0%E4%BD%A0%E7%9A%844770K%E7%87%92%E6%A9%9F%E5%90%A7!!%E6%8B%BC%E7%9C%8B%E7%9C%8B%E5%8F%AF%E4%B8%8D%E5%8F%AF%E4%BB%A5%E7%87%92%E5%85%89%E5%85%89-XD

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο ειχα δει οταν τον πηρα αλλα η λεξη σαβουρα δεν χαρακτηριζει το ποσο πατατα ειναι. Μακαρι να σου βγει καλο κομματι αν και απο οσο εχω δει κανενας 316Β δεν εχει να πει κατι. Ελπιζω να κανεις την εκπληξη!!! :-)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Κρατας τον μπουμπουνα ορθιο σε μια επιφανεια ...

και καποιος αλλος με σφυρι χτυπαει την σπατουλα μεχρι να καταλαβεις οτι το καπακι υποχωρει.

Ουτε σφαξιματα ... ουτε μεγγενες ...

Αν πάλι σας φύγει το σφυρί, τότε έχετε Haswell corn flakes...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.