Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νεκρα στο thread! Full stable στα 4600 με 1.21vcore (θα δοκιμασω και πιο χαμηλα) και 1.80vrin. Με καποιες πρωτες δοκιμες για 4700 θελω καπου 1.26vcore. Στοχος ειναι max clock μεχρι ~1.35v. Θελει λιγο υπομονη ο haswell. Α ναι! Θελει και delid αμεσα! ;-)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

προσωπικα με 1,351 εχω max stable 4,7...

Το τσιπακι δεν πρεπει να ειναι και το καλυτερο που κυκλοφορει απο αυτα που διαβαζω, αλλα ουτε απο τα χειροτερα, μαλλον τυπικο απο τα πιο συνηθισμενα ειναι

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Στον 3770Κ ετσι εγινε, εγινε delid και μετα μπηκε στο socket. Σε αυτον σκεφτομαι μονο την εγγυηση, ειναι μερικοι περιεργοι που δεν τους ενδοιαφερει αν βραζει το cpu, αλλα θελουν εγγυηση! :-P

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4,7Ghz με 1.27ν και 1.95vrin, 24/7 folding stable. Τωρα σκεφτομαι, το κραταω εδω η το κανω delid και παω παραπανω?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

cinebench, 3dmark11 pysics score και vantage cpu score βγαζεις με αυτα τα ρευματα?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση.

Και στο AIDA 64 αλλά και στο CPU-Z μου γράφει οτι η ταχύτητα είναι σταθερή στα 3900 χωρίς να έχω κάνει oc και χωρίς να τρέχω τπτ απο εφαρμογές ... κουλό δεν είναι ????:hmm:

Το ΑΙ Suite φταει. Πηγαινε στο APU και γυρνα σε auto αντι για performance. Η ακομα καλυτερα τραβα το ενα uninstall :D

Και μετα AI Suite III Cleaner

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, ειχα ακριβως το ιδιο θεμα και εσπαγα το κεφαλι μου να βρω το γιατι. Τελικα στην δικη μου περιπτωση ηταν το AI Suite. Που στην τελικη μου ηταν και αχρηστο καθως δεν σκοπευα να κανω OC μεσω αυτου ουτε με ενδιεφερε τιποτα αλλο, ισως εκτος απο το fan expert.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις υψηλές επιδόσεις από εδώ,αντί εξισορρόπηση??

Screenshot by Lightshot[/quote

Είχες δίκιο τελικά...τον samsung τον είχα στο performance και μου τον είχε στο τέρμα.

Σε ευχαριστώ πολύ !:worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις υψηλές επιδόσεις από εδώ,αντί εξισορρόπηση??

Screenshot by Lightshot[/quote

Είχες δίκιο τελικά...τον samsung τον είχα στο performance και μου τον είχε στο τέρμα.

Σε ευχαριστώ πολύ !:worship::worship::worship:

Τέλος καλό,όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Έχω τον 4770κ με την asus maximum vi formula. Χθες το απόγευμα που δεν είχα τι να κάνω αποφάσισα για πρώτη φορά στην ζωή μου να τον κλοκάρω. Είδα ενα βιντεάκι απο το youtube και ανέβασα τον επεξεργαστή στα 4,4mhz με 1,235 ρεύμα. Με prime 95 μετά απο κανένα 20-25λεπτο η θερμοκρασία καρφώνει στους 100 βαθμούς οι 2 πθρήνες και 90-05 βαθμούς οι υπόλοιποι. Μετά απο αυτό το σταματάω γιατί φοβάμαι μην πάρω κανένα cpu στο χέρι. Είναι φυσιολογικό να καρφώσει εκεί την θερμοκρασία η όχι ?

Ξέχασα να πω οτι έχω για την ώρα την h100i με push-pull και θερμοκρασία σε idle 29 βαθμούς και θερμοκρασία motherboard 25.

Όλα καλά ?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Έχω τον 4770κ με την asus maximum vi formula. Χθες το απόγευμα που δεν είχα τι να κάνω αποφάσισα για πρώτη φορά στην ζωή μου να τον κλοκάρω. Είδα ενα βιντεάκι απο το youtube και ανέβασα τον επεξεργαστή στα 4,4mhz με 1,235 ρεύμα. Με prime 95 μετά απο κανένα 20-25λεπτο η θερμοκρασία καρφώνει στους 100 βαθμούς οι 2 πθρήνες και 90-05 βαθμούς οι υπόλοιποι. Μετά απο αυτό το σταματάω γιατί φοβάμαι μην πάρω κανένα cpu στο χέρι. Είναι φυσιολογικό να καρφώσει εκεί την θερμοκρασία η όχι ?

Ξέχασα να πω οτι έχω για την ώρα την h100i με push-pull και θερμοκρασία σε idle 29 βαθμούς και θερμοκρασία motherboard 25.

Όλα καλά ?

σε stock τι θερμοκρασίες έχεις full load?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Έχω τον 4770κ με την asus maximum vi formula. Χθες το απόγευμα που δεν είχα τι να κάνω αποφάσισα για πρώτη φορά στην ζωή μου να τον κλοκάρω. Είδα ενα βιντεάκι απο το youtube και ανέβασα τον επεξεργαστή στα 4,4mhz με 1,235 ρεύμα. Με prime 95 μετά απο κανένα 20-25λεπτο η θερμοκρασία καρφώνει στους 100 βαθμούς οι 2 πθρήνες και 90-05 βαθμούς οι υπόλοιποι. Μετά απο αυτό το σταματάω γιατί φοβάμαι μην πάρω κανένα cpu στο χέρι. Είναι φυσιολογικό να καρφώσει εκεί την θερμοκρασία η όχι ?

Ξέχασα να πω οτι έχω για την ώρα την h100i με push-pull και θερμοκρασία σε idle 29 βαθμούς και θερμοκρασία motherboard 25.

Όλα καλά ?

Γιατί δίνεις 1.235 για τα 4.4?

Στοκ πόση τάση δίνει?

Και δεν είναι ρεύμα αλλά τάση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δίνεις 1.235 για τα 4.4?

Στοκ πόση τάση δίνει?

Και δεν είναι ρεύμα αλλά τάση.

Ντάααξει μωρεεεέ...πως κάνεις έτσι ??:hehe::hehe::hehe:

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι καθόλου.:slap:

Πόσο θα έπρεπε να δώσω για τα 4,4 mhz ????

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.