Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

Ωραια παιζει και Linx στα 4,4 πιθανο να παιζει και 4,5 με κατω απο 1,3v και δεν χρειαζεται και delid γιατι δεν εχω ιδιαιτερο θεμα θερμοκρασιων.

0m9y.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Οταν ακουω αυτο το real stable aka βραχος απλα γελαω ...

Γιαννη, ελα βαλε το LinX 0.6.5 να γελασουμε καλυτερα:hehe:

Καλο πισωγυρισμα Πανο ... ετσι και αλλιως αν τα κραταγες θα επρεπε να βαψεις το corsair κοκκινο. :p

Πισογυρισμα ειναι, upgrade ειναι δεν ξερω:p

Λες αμα ξαναβαλω τα αλλο να βαψω το corsair μπλε?:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prime εκδοση 28.1 σε small ffts βγαζεις?

Στα ποσα ghz/vcore?:p

Οταν βρειτε ποια ειναι η σωστη εκδοση πειτε μου και μενα εεε ; :hehe:

Dont use prime 28.1!!!!!!

I tested it now for days and i cant get it stable,even with mich höher voltage than normal....i can pass 27.9 With 1.2v for like 24hrs and its gaming stabile and x264 20 passes. 28.1 isnt stable @ 1,25v same clock...

Haswell Overclocking Thread [With Statistics] - Page 470

Link to comment
Share on other sites

Καλα [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] εννοειτε δε βαζεις Haswell σε ρευματα Prime stable για καθε μερα αλλα προσωπικα μηχανημα που βγαζει 24ωρο prime95 28.1 FM3 θα το αφηνα ανετα να τρεχει folding η mining Tasks

Αν ειχε failarei θα ψαχνα προβλημα στη ΔΕΗ και οχι στο μηχανημα.Επισης ειναι το μονο μεχρι στιγμης που εχω δει αναλογια παραπανω ρευματος παραπανω σταθεροτητας σε χρονο.Π.χ 1.32 2-3 ωρες 1.33 πανω απο 6 ωρες κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] ηρθανε και τα 4,5ghz απο τον hasfail, που να ξεκαπακωσουμε και ολας:p

ea3c.jpg

Uploaded with ImageShack.us

το 28.1 δεν το έχω τρέξει, πριν κάνα μήνα έτρεχα την 27.9 σε small ffts για κάνα 5ωρο σταθερός ήταν, 4.5@1.232v

Με τι ψυξη εισαι?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] δεν έχεις δώσει καρφωτή τάση για τα synthetics? με adaptive είσαι ?

Με offset ειμαι, για ποιο λογο να δουλευει το cpu συνεχως με την μεγιστη ταση....

Link to comment
Share on other sites

Με offset ειμαι, για ποιο λογο να δουλευει το cpu συνεχως με την μεγιστη ταση....

στα synthetics όπως είναι το prime, linx, aida και ibt ο haswell τραβάει περισσότερα volts απο ότι θα τραβούσε σε φυσιολογικά προγράμματα, εφαρμογές και παιχνίδια. Μπορείς να το διαπιστώσεις τρέχοντας ένα cinebench και θα δείς ότι η τάση είναι μικρότερη απο του prime. Γιαυτό καρφώνουμε manual τάση βλέπουμε με τα synthetics σε πια συχνότητα είναι σταθερός και μετά υπολογίζουμε να πιάσουμε αυτήν την τάση σε adaptive mode τρέχοντας αυτήν την φορά φυσιολογικές εφαρμογές όπως κάποιο game ή το cinebench ή το realbench.

Αν το αφήσεις έτσι όπως είσαι τώρα και είσαι σταθερός στο prime με offset μετά σε φυσιολογική χρήση θα σου κρασάρει γιατί θα έχει λιγότερη τάση απο αυτήν που έβλεπες στο prime.

Με adaptive που το δοκίμαζα και εγώ σαν και σένα το μαθα με το κακό τον τρόπο :p

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 6 μηνες, εχει βγει κανενα stepping της προκοπης? Ή ακομα για τα 4500 παλευουνε τα πιο πολλα κομματια?

τα ιδια είναι και σε ιδιο ποσοστο! Καμια βελτιωση... ειχαν πει για Haswell B revision το Μαιο για να δουμε!

.....αν και μαλλον θα βγαλουν νωρίτερα τον Broadwell απο κατι Q4 2014 που λεγανε!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο αυτα που λετε οι haswell ειναι "μαπα" ?

Αν αγοραζατε σημερα cpu... 3770κ η 4770κ θα αγοραζατε? Γιατι ειλικρινα με αυτα που διαβαζω για τους haswell τους εχει φοβηθει το ματι μου..

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.