Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και βεβαια με το ιδιο vcore.

Για πες τι σου κανει ο δικος σου ;

Εμενα Γιαννη, ενω δειχνει με 1,21 vcore στα 4,4Ghz οτι δουλευει και βγαζει τα παντα που δοκιμασα(intel burn test, 3dmark11 physics, cinebench κτλ, κτλ) σε Linx εφτσα να δωσω και 1,30+ vcore και παλι δεν το βγαζει με την καμια..

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετό ψάξιμο, έχει πολλά κολπάκια ο haswell. Δεν ειναι και τόσο μάπα οσο λένε μερικοί, σίγουρα έχει χάλια temps αν τρέξεις συνθετικά bench, αλλά σε πραγματικές συνθήκες δεν προκειται ΠΟΤΕ να φτάσει το cpu σε τόσους βαθμούς.

Εγω είμαι για 24/7 στα 4.4 με 1.35 vcore και οι θερμοκρασίες ειναι μαξ 70 βαθμοί με ζεστό δωμάτιο (aircondition στους 25 βαθμούς) καθώς παίζω 1 ώρα bf4.

Οπότε μη ψαρώνετε με τα prime κτλ, δεν υπάρχει λόγος. Πάνω απο 1.35 αν τρέξεις prime θα χτυπήσει 100άρι εκτός αν κάνεις delid, οπότε θα σου δώσει καλύτερες θερμοκρασίες αλλα μεχρι εκει.

Ενα πολύ καλο bench/stress test που πλησιάζει σε κανονικές συνθήκες ζορίσματος του επεξεργαστή ειναι το x264 stress test Tech ARP - x264 HD Benchmark Ver. 5.0.1 , εγω τρεχοντάς το στα 4.6 πχ, μετα απο λιγο εσκαγε.

Παντως οποιος θελει να κερδίσει 100-200 mhz, μπορεί να κλειδώσει το uncore/cache στα 3.5 με 1.2 ρεύμα, ωστε να έχει λιγο λασκα για το κανονικό core.

Εχει πολλές ρυθμισεις το bios για το συγκεκριμένο επεξεργαστή, θελει απλα ψάξιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα Γιαννη, ενω δειχνει με 1,21 vcore στα 4,4Ghz οτι δουλευει και βγαζει τα παντα που δοκιμασα(intel burn test, 3dmark11 physics, cinebench κτλ, κτλ) σε Linx εφτσα να δωσω και 1,30+ vcore και παλι δεν το βγαζει με την καμια..

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε...

Κατσε ρε Πανο ειχες τετοια διαφορα πριν με τον 3770 στο ibt και στο linx ;

Ουτε με τον 3770 ειχα ουτε τωρα.

Σου σκαει αμεσως ή σε καποιο loop ;

Παρε ματι εδω τα υπολοιπα ρευματα και τσεκαρε με τα δικα σου.

g0a3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε Πανο ειχες τετοια διαφορα πριν με τον 3770 στο ibt και στο linx ;

Ουτε με τον 3770 ειχα ουτε τωρα.

Σου σκαει αμεσως ή σε καποιο loop ;

Παρε ματι εδω τα υπολοιπα ρευματα και τσεκαρε με τα δικα σου.

g0a3.jpg

Oχι ρε Γιαννη τετοια διαφορα δεν ειχα με κανενα cpu και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει..

Αμεσως σκαει τι συγκεκριμενο Loop Μου λες, στα πρωτα 30-40 δευτερολεπτα:hehe:

Με τον 3770κ πχ μπορει να ηθελα 1,22 για να βγαλω ibt και 1,23 για να βγαλω Prime και Linx με τις ωρες, τετοιο πραγμα δεν ματα ξανα ειδα....

Εδω μιλαμε οτι βγαζει ibt με 1,2 στα 4,4Ghz και δεν βγαζει Linx-prime Ουτε με 1,3v στα ιδια Mhz, νομιζα οτι ητανε καινοτομια τον hasfails αυτο για αυτο τους εβριζα:hehe::hehe:

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι φταει..

Link to comment
Share on other sites

Πανο ανεβασε Vinput η hero στο auto μ#$%@#

Δοκιμσα με 1,7volt-1,8volt-1,9volt-2,0volt..

Yπηρξε μια μικρη βελτιωση στα 1,9volt αλλα οχι τιποτα τα σπουδαιο..

Δεν ξερω τι σκατα γινετε..

Link to comment
Share on other sites

Oχι ρε Γιαννη τετοια διαφορα δεν ειχα με κανενα cpu και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει..

Αμεσως σκαει τι συγκεκριμενο Loop Μου λες, στα πρωτα 30-40 δευτερολεπτα:hehe:

Με τον 3770κ πχ μπορει να ηθελα 1,22 για να βγαλω ibt και 1,23 για να βγαλω Prime και Linx με τις ωρες, τετοιο πραγμα δεν ματα ξανα ειδα....

Εδω μιλαμε οτι βγαζει ibt με 1,2 στα 4,4Ghz και δεν βγαζει Linx-prime Ουτε με 1,3v στα ιδια Mhz, νομιζα οτι ητανε καινοτομια τον hasfails αυτο για αυτο τους εβριζα:hehe::hehe:

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι φταει..

Το linx με το ibt ειναι ιδια το prime ειναι αλλη ιστορια.

Θεωρω δεδομενο οτι εισαι με το τελευταιο bios της hero ε ;

Τα παραπανω ρευματα που σου εδωσα ειναι με ολα στο auto της impact εκτος του core voltage.

Τις μνημουλες τις παιζεις μαμα by xmp ή τις εχεις πειραξει ;

Link to comment
Share on other sites

Το linx με το ibt ειναι ιδια το prime ειναι αλλη ιστορια.

Θεωρω δεδομενο οτι εισαι με το τελευταιο bios της hero ε ;

Τα παραπανω ρευματα που σου εδωσα ειναι με ολα στο auto της impact εκτος του core voltage.

Τις μνημουλες τις παιζεις μαμα by xmp ή τις εχεις πειραξει ;

Nαι το τελευταιο bios εχω εννοειτε.

Τις μνημες τις παιζω by xmp, default δηλαδη, δεν τις εχω πειραξει..

Το prime τι αλλη ιστορια ειναι δηλαδη?

Για ποσο παραπανω Vcore μιλαμε για το cpu σου πχ για να ειναι Primed stable?

Edit

Vcore manual Και ολα ayto δινει αυτα η hero

7dav.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Edit

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] Γιαννη στο cpu system agent voltage και στο cpu Digital I/O Voltage τι κουλα ειναι αυτα που μου δειχνει?:confused:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Πανο βαλε μια το 0711 bios

To εβαλα τωρα.

Τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου.

Εσενα με την ιδια ταση πανω κατω που βγαζει ibt βγαζει και Linx??

Γιατι εμενα με την ταση που βγαζει Ibt, στο LINX 0.6.5 βαραει μπλε κανονι στα πρωτα δευτερολεπτα.

Τι γινετε δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Σπαζοντας το ψυχολογικο οριο των 60c που ειχα :hehe: ενα run για τον φιλο τον Πανο.

o904.jpg

Μα καλα τι στο διολο γινετε.

Πως γινετε στα μαμα (3,9Ghz) να παιρνω τοοοοοσα gfps στο LinX?:sarcastic::blink:

dn22.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Το prime τι αλλη ιστορια ειναι δηλαδη?

Για ποσο παραπανω Vcore μιλαμε για το cpu σου πχ για να ειναι Primed stable?

Δεν θες να ξερεις ... :hehe:

Μα καλα τι στο διολο γινετε.

Πως γινετε στα μαμα (3,9Ghz) να παιρνω τοοοοοσα gfps στο LinX?:sarcastic::blink:

dn22.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Ρε Πανο βαλε το Linx 0.6.4 που εχω και εγω να δουμε τι παιζει γιατι θα μας κουζουλεψεις εσυ σημερα. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θες να ξερεις ... :hehe:

Ε τοτε απ οτι καταλαβαινω, σχεδον κανενα απο τα τσιπακια που εχω δει εδω μεσα δεν ειναι real stable στα 4,4Ghz εκτος και αν παμε σε τασεις 1,3v+

epic hasfail:hehe:

Ρε Πανο βαλε το Linx 0.6.4 που εχω και εγω να δουμε τι παιζει γιατι θα μας κουζουλεψεις εσυ σημερα. :D

Eγω θα σε κουζουλανω μωρε η ο hasfail?:hehe:

Mε την εκδοση που τρεχεις εσυ τα gfps μου πιασανε πατο, πηγαμε στο αλλο ακρο, η του υψους η του βαθους:hehe:

exhw.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα ocnet και ακομα καλα κομματια που βγαζαν linx 4.9 με 1.3 θελανε για prime95 28.1 FM3

1.33 για τα 4.4ghz νερο παντα ετσι και delided.

Αρα δεν το χω εγω το προβλημα, η ριζα του προβληματος ειναι ο ιδιο ο hasfail, τι ψαχνω να βρω εγω:hehe::hehe:

3770Κ σου ρχομαι, και αφηνω τον [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] να κοιταει τα gflops του hasfail:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε απ οτι καταλαβαινω, σχεδον κανενα απο τα τσιπακια που εχω δει εδω μεσα δεν ειναι real stable στα 4,4Ghz εκτος και αν παμε σε τασεις 1,3v+

epic hasfail:hehe:

Οταν ακουω αυτο το real stable aka βραχος απλα γελαω ...

3770Κ σου ρχομαι, και αφηνω τον [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] να κοιταει τα gflops του hasfail:hehe:

Καλο πισωγυρισμα Πανο ... ετσι και αλλιως αν τα κραταγες θα επρεπε να βαψεις το corsair κοκκινο. :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.