Jump to content



H100 και FX 8120/8350


fallen4ngel

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Δε τα έκανε ανάποδα,τώρα είδα με τι ρεύματα παίζεται τους FX,πολλά,τα πάνε καλύτερα όσο πιο λίγο είναι.

βρε λιγα θελουμε και εμεις ρευματα αλλα δεν.......... !!

αμα δε μπει στον 8320 ρευμα 1.45625 στα 4530 24/7 δε περναει prime 95 με τιποτα λεμε τουλαχιστον στο δικο μου setup !!

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0jgghk.jpg

Link to comment
Share on other sites

'Οταν δοκίμαζα τον μπουλντόζα 8120 με την ίδια λογική τον ανέβασα,αλλα συνεχώς είχα προβλήματα,μια θερμοκρασία,μια αστάθεια,τοίχο στα 4150 με 1,45ν+.

Κάπου διάβασα ένα θέμα ενός ξένου overclocker,άρχισα το ανάποδο,ακόμα και στα default κατέβασα το ρεύμα αρκετά κάτω,κατέληξα στα 4300 με 1,27ν σταθερός με την 970 extreme3 μητρική που έχω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω παντος 1.280V και 4032ΜΗz ειναι ο τοιχος μετα θελει αρκετο ρευμα και δεν λεει....

Θα κανω και καποιες δοκιμες με LLC disable οπως θελει η Asrock μηπως και τσιμπησω μερικα MHz ακομη αλλα δεν θελω με την καμια να ανεβασω ρευμα.

MADKiller7 αναποδα ειναι οταν σου λεει LLC disable και εκει παιζει κανονικα το LLC τι ειναι σωστο?

Το κακο ειναι οτι χωρις APM δεν μπορει με την καμια να μην βαρεσει throttling αλλα οκ μικρο το κακο.

Link to comment
Share on other sites

'Οταν δοκίμαζα τον μπουλντόζα 8120 με την ίδια λογική τον ανέβασα,αλλα συνεχώς είχα προβλήματα,μια θερμοκρασία,μια αστάθεια,τοίχο στα 4150 με 1,45ν+.

Κάπου διάβασα ένα θέμα ενός ξένου overclocker,άρχισα το ανάποδο,ακόμα και στα default κατέβασα το ρεύμα αρκετά κάτω,κατέληξα στα 4300 με 1,27ν σταθερός με την 970 extreme3 μητρική που έχω ακόμα.

Στα 1.4V πάντως παίζει άνετα στα 4,6Ghz σταθερά. Μπορεί και 4,8 αλλά θέλει πάνω από 1,5V.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

επειδή δεν είμαι και πάρα πολύ γνώστης σύμφωνα με αυτά που είδα μέχρι τώρα η λύση είναι μια βάλε την gigabyte ud5 και δεν θα ξανά δεις τέτοια πράγματα....φταίει καθαρά η μητρική και κάνει λάθος μετρήσεις...

Ευχαριστώ Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν είμαι και πάρα πολύ γνώστης σύμφωνα με αυτά που είδα μέχρι τώρα η λύση είναι μια βάλε την gigabyte ud5 και δεν θα ξανά δεις τέτοια πράγματα....φταίει καθαρά η μητρική και κάνει λάθος μετρήσεις...

Ευχαριστώ Φιλικά πάντα.

Τελικα φιλε μου μπηκε η Sabertooth που ειχα στην ακρη και το προβλημα λυθηκε, οντως ειναι η μητρικη που κανει λαθος μετρησεις και χωρις λογο κοβει το CPU.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω κλεισει ολα :...: απο BIOS το τελευταιο παιζουν και οι 2.

Τωρα το μονο που υπαρχει να κανω ειναι να κανω μια δοκιμη με την Sabertooth και αν εκει ολα ειναι οκ βλεπωντας και κανοντας με τα m/b.

Υπαρχει περιπτωση αν VRM δεν σηκωνουν το cpu να του ανεβαζουν την θερμοκρασια?

Αυτο δεν το εχω ξαναδει αλλα δεν εχω ξαναδει και αυτο που γινεται τωρα :hmm:

Αυτό που σου κάνει λέγεται APM MASTER MODE και είναι προστασία ώστε ο επεξεργαστής να μην περάσει το MAX TDP !!! Μέσω αυτού προστατεύουν και το VRM .

Υπάρχει και επιλογή στην μητρική μέσα (bios) που το απενεργοποιεί αλλά δεν ξέρω σε ASROCK τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φιλε μου μπηκε η Sabertooth που ειχα στην ακρη και το προβλημα λυθηκε, οντως ειναι η μητρικη που κανει λαθος μετρησεις και χωρις λογο κοβει το CPU.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!

Άντε Μήτσο έλα και απο εδώ να δούμε πόσο θα ανεβάσουμε τον δικό μου.:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.