Jump to content



Επαθα ΧΟΝΤΡΗ ζημια.... :(


Ioanna

Recommended Posts

Επανερχομαι εδω, μολις παρελαβα την καινουργια Asus Xonar Essence ST μου, και μιας και ηταν ο κυριος υπαιτιος της "χοντρης ζημιας" που επαθα, αισθανομαι την αναγκη να πω δυο πραγματα...

Τωρα μονο ακουσα εγω πραγματικα την συγκεκριμενη καρτα ηχου!! :blink:

Και τωρα (πια) μου εγινε σαφες οτι η προηγουμενη ηταν ελαττωματικη, επνεε τα λοισθια και πηγαινε στον ταφο της! (κριμα που μου πηρε και καποια πραγματακια μαζι της)

Ενα πραγμα θα πω μονο!! Με τα ακουστικα μου συνδεδεμενα πισω, κατευθειαν πανω στην καρτα ηχου -και ναι, με το σωστο gain- ειναι απολυτως αδυνατον να ακουσει καποιος με το volume των Windows πανω απο 35, αντε 40! ΟΧΙ επειδη παραμορφωνει αλλα επειδη ο ανθρωπος θα κουφαθει!! Ειναι σιγουρο! Δεν αντεχεται! Παρομοιως, συνδεδεμενη μεσω του line out της με τον ενισχυτη μου, ειναι απολυτως αδυνατον να ακουσεις με το ρυθμιστικο εντασης του ενισχυτη πανω απο το 25-30%! Θα κουφαθεις! Πρεπει να βγαλεις τα ακουστικα και να τα χρησιμοποιεις σαν "ηχεια".

Τιποτε απο τα παραπανω δεν συνεβαινε με την προηγουμενη Xonar Essence ST που μου ειχε τυχει. Επαιζε ΠΟΛΥ χαμηλοτερα, το θυμαμαι καλα διοτι σεταρω το volume knob και ακουω! Αυτο μου δειχνει οτι η καρτα πηγαινε προς το τελος της...

Για τον ηχο, ευθαρσως θα πω: ΤΕΛΕΙΟΣ! Τουλαχιστον στο setup μου! Παει λιγος καιρος τωρα που ακουγα αναγκαστικα με την on-board. Καμια απολυτως σχεση! ΑΝ καποιος μου πιασει το μπασο (αλλα και τις υψηλες!) απο κομματια

ή
, για παραδειγμα με την on-board του, εγω θα του χαρισω μια Xonar ST ή STX!! (τα παραπανω τραγουδια τα εχω σε FLAC).

Χαιρομαι που η "χοντρη ζημια" διορθωνεται και μαζευεται σιγα σιγα ;):)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply
Ασχετο, με ποιο player ακους τα FLAC??

Με δυο players: πολυ περισσοτερο (τα FLAC!) με τον τελευταιο Foobar2000 (ASUS ASIO ή καμμια φορα και WASAPI) και καμμια φορα με τον κυριο player μου: J. River Media Center (τελευταιο, νομιμα αγορασμενο) στον οποιο διατηρω και την Μουσικη Συλλογη μου (transcoded παντα με τον τελευταιο LAME, 320cbr, απο τα παραπανω FLACs).

ps: δεν υπαρχει καλυτερος Media Player απο τον J. River Media Center.

[MENTION=7941]Μοκου[/MENTION]: καλη και η δικια σου, φιλε μου! Αυτη που εχω εγω ομως ειναι (νομιζω) η καλυτερη που υπαρχει για ακροαση μουσικης, κυριως αν τυχεις σωστης αλλαγης op-amps. Μετα παμε σε DACs των 1000$ ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7941]Μοκου[/MENTION]: καλη και η δικια σου, φιλε μου! Αυτη που εχω εγω ομως ειναι (νομιζω) η καλυτερη που υπαρχει για ακροαση μουσικης, κυριως αν τυχεις σωστης αλλαγης op-amps. Μετα παμε σε DACs των 1000$ ...

Με τι ηχεια εισαι? Με την πρωτη ευκαιρια θελω να παρω σαν την δικια σου και να φτιαξω ενα καλο 7.1 με jbl :clap::jump1:

Link to comment
Share on other sites

Με τι ηχεια εισαι? Με την πρωτη ευκαιρια θελω να παρω σαν την δικια σου και να φτιαξω ενα καλο 7.1 με jbl :clap::jump1:

Ημουνα με ηχεια...βασικα, του αδερφου μου ειχα, μια φορα και εναν καιρο... Μετα, απο το σπιτι, μου απαγορευτηκε ρητα και κατηγορηματικα η χρηση ηχειων. Δεχθηκα με την προυποθεση να μου αγορασουν (αγοραζουν) τα ακουστικα που επιθυμω (δες υπογραφη).

Ετσι, ειμαστε ολοι μας καλυτερα (και οι γειτονοι!) ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τι ηχεια εισαι? Με την πρωτη ευκαιρια θελω να παρω σαν την δικια σου και να φτιαξω ενα καλο 7.1 με jbl :clap::jump1:

αυτο θα σε ρωτουσα κι εγω..!!!! γιατι για να ευχαριστηθεις αυτην την καρτα, θες ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΗΧΕΙΑ...!!!

και οχι τυπου Ζ5500.., βεβαια..!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα ηχεια ή πολυ καλα ακουστικα! ;)

Ανταλλαγη?! Οχι ρε φιλε...τι μου λες τωρα?! Εγω αλλαξα τρεις διαφορετικες xonar essence st μεχρι να πετυχω (στην Ελληνικη αγορα) μια που να δουλευει ΟΚ! Και τα ακουστικα μου ειναι τελεια με την συγκεκριμενη καρτα ηχου, κυριως δε αφου τα οδηγω διαμεσου του ολοκληρωμενου ενισχυτη μου! Στην υπογραφη φαινονται ολα - ΜΑΚΑΡΙ να εδινε το thelab.gr λιγους χαρακτηρες παραπανω για την υπογραφη, btw...

Συνηθιζω να λεω κατι, μεταφορικα μιλωντας παντα: για να "πιασεις", για να ακουσεις, τον ηχο ακουστικων της ταξεως των 1000€ απο ηχεια πρεπει να δωσεις 10.000€... Υπερβολη το ξερω, αλλα ετσι εχω φτασει να πιστευω! Γι' αυτο, προσωπικα, εχω περασει εξ' ολοκληρου σε ακροαση απο (καλα-πολυ καλα) ακουστικα, και εκει θα μεινω για την ακροαση μουσικης. Με πολυ λιγοτερα χρηματα ακους παρα πολυ καλυτερα (απο οτι θα ακουγες με ηχεια), δεν ενοχλεις κανεναν, και η ολη εμπειρια ειναι πολυ πιο προσωπικη και διεισδυτικη! Απιαστο το feeling που αποκομιζεις οταν ακους την αγαπημενη σου μουσικη απο (καλα) ακουστικα! Και ακομα πιο απιαστο οταν ανακαλυπτεις καινουργια διαμαντακια... ...

ps: καλα...και οι δικοι μου γειτονες ειναι ΠΟΛΥ υπομονετικοι και ειμαστε και οικογενεικοι φιλοι! Αλλα οταν εμενα με ειχε πιασει η τρελλα μου και επαιζαν τα ηχεια στη διαπασων απο τις...17:30 μεχρι τις 23:00 -24:00...ε...τοτε....τι να πουν και αυτοι?! Και παλι καλα που με ανεχτηκαν!! :Ο :Ο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα ηχεια ή πολυ καλα ακουστικα! ;)

Συνηθιζω να λεω κατι, μεταφορικα μιλωντας παντα: για να "πιασεις", για να ακουσεις, τον ηχο ακουστικων της ταξεως των 1000€ απο ηχεια πρεπει να δωσεις 10.000€...

Γι' αυτο, προσωπικα, εχω περασει εξ' ολοκληρου σε ακροαση απο (καλα-πολυ καλα) ακουστικα, και εκει θα μεινω για την ακροαση μουσικης. Με πολυ λιγοτερα χρηματα ακους παρα πολυ καλυτερα (απο οτι θα ακουγες με ηχεια), δεν ενοχλεις κανεναν, και η ολη εμπειρια ειναι πολυ πιο προσωπικη και διεισδυτικη! Απιαστο το feeling που αποκομιζεις οταν ακους την αγαπημενη σου μουσικη απο (καλα) ακουστικα!

Συμφωνούμε! Δε μου απάντησες όμως πόσο καιρό τα έχεις.

Επίσης έχεις ακούσει με Dolby headphone από το Foobar;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα ηχεια ή πολυ καλα ακουστικα! ;)

Ανταλλαγη?! Οχι ρε φιλε...τι μου λες τωρα?! Εγω αλλαξα τρεις διαφορετικες xonar essence st μεχρι να πετυχω (στην Ελληνικη αγορα) μια που να δουλευει ΟΚ! Και τα ακουστικα μου ειναι τελεια με την συγκεκριμενη καρτα ηχου, κυριως δε αφου τα οδηγω διαμεσου του ολοκληρωμενου ενισχυτη μου! Στην υπογραφη φαινονται ολα - ΜΑΚΑΡΙ να εδινε το thelab.gr λιγους χαρακτηρες παραπανω για την υπογραφη, btw...

Συνηθιζω να λεω κατι, μεταφορικα μιλωντας παντα: για να "πιασεις", για να ακουσεις, τον ηχο ακουστικων της ταξεως των 1000€ απο ηχεια πρεπει να δωσεις 10.000€... Υπερβολη το ξερω, αλλα ετσι εχω φτασει να πιστευω! Γι' αυτο, προσωπικα, εχω περασει εξ' ολοκληρου σε ακροαση απο (καλα-πολυ καλα) ακουστικα, και εκει θα μεινω για την ακροαση μουσικης. Με πολυ λιγοτερα χρηματα ακους παρα πολυ καλυτερα (απο οτι θα ακουγες με ηχεια), δεν ενοχλεις κανεναν, και η ολη εμπειρια ειναι πολυ πιο προσωπικη και διεισδυτικη! Απιαστο το feeling που αποκομιζεις οταν ακους την αγαπημενη σου μουσικη απο (καλα) ακουστικα! Και ακομα πιο απιαστο οταν ανακαλυπτεις καινουργια διαμαντακια... ...

ps: καλα...και οι δικοι μου γειτονες ειναι ΠΟΛΥ υπομονετικοι και ειμαστε και οικογενεικοι φιλοι! Αλλα οταν εμενα με ειχε πιασει η τρελλα μου και επαιζαν τα ηχεια στη διαπασων απο τις...17:30 μεχρι τις 23:00 -24:00...ε...τοτε....τι να πουν και αυτοι?! Και παλι καλα που με ανεχτηκαν!! :Ο :Ο

πόσες ώρες είσαι με ακουστικά μέχρι να τα φτύσει το κεφάλι σου?

εμένα από ένα σημείο και μετά μου κάθονται βαριά στο κεφάλι ποτέ δεν ήμουν τύπος των ακουστικών

και τώρα για το main part που απάντησα για τις τιμές

τα παραλές

ούτος ή άλλως μουσική ακούς 2.1 σε καλύπτουν άρα πάρε bose κάτω των 1000 ευρώ, που είναι τα 1000000000000000 ευρώ?:spell:

αλλά αν ήταν να έδινα 500 ευρώ που κάνουν τα ακουστικά που έχεις 1000000 φορές να έπαιρνα έστω και 2.1 bose

ήθελα να ήξερα τι μουσική ακούς:p

τεσπα ο ήχος είναι ενα ευαίσθητο σημείο το οποίο οι απόψεις διίστατε

και εγώ πριν μερικούς μήνες ήταν να πάρω έναν onkyo αλλά τελικά άργησα:slap:

οπότε έχω παραμείνει με το hi-fi του 98 μπορεί και πιο παλιό που είχα πάρει με 0 ευρώ από το ξενοδοχείο μας όταν αλλάξαμε τον ενισχυτή:hehe::big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα ηχεια ή πολυ καλα ακουστικα! ;)

Ανταλλαγη?! Οχι ρε φιλε...τι μου λες τωρα?! Εγω αλλαξα τρεις διαφορετικες xonar essence st μεχρι να πετυχω (στην Ελληνικη αγορα) μια που να δουλευει ΟΚ! Και τα ακουστικα μου ειναι τελεια με την συγκεκριμενη καρτα ηχου, κυριως δε αφου τα οδηγω διαμεσου του ολοκληρωμενου ενισχυτη μου! Στην υπογραφη φαινονται ολα - ΜΑΚΑΡΙ να εδινε το thelab.gr λιγους χαρακτηρες παραπανω για την υπογραφη, btw...

Συνηθιζω να λεω κατι, μεταφορικα μιλωντας παντα: για να "πιασεις", για να ακουσεις, τον ηχο ακουστικων της ταξεως των 1000€ απο ηχεια πρεπει να δωσεις 10.000€... Υπερβολη το ξερω, αλλα ετσι εχω φτασει να πιστευω! Γι' αυτο, προσωπικα, εχω περασει εξ' ολοκληρου σε ακροαση απο (καλα-πολυ καλα) ακουστικα, και εκει θα μεινω για την ακροαση μουσικης. Με πολυ λιγοτερα χρηματα ακους παρα πολυ καλυτερα (απο οτι θα ακουγες με ηχεια), δεν ενοχλεις κανεναν, και η ολη εμπειρια ειναι πολυ πιο προσωπικη και διεισδυτικη! Απιαστο το feeling που αποκομιζεις οταν ακους την αγαπημενη σου μουσικη απο (καλα) ακουστικα! Και ακομα πιο απιαστο οταν ανακαλυπτεις καινουργια διαμαντακια... ...

ps: καλα...και οι δικοι μου γειτονες ειναι ΠΟΛΥ υπομονετικοι και ειμαστε και οικογενεικοι φιλοι! Αλλα οταν εμενα με ειχε πιασει η τρελλα μου και επαιζαν τα ηχεια στη διαπασων απο τις...17:30 μεχρι τις 23:00 -24:00...ε...τοτε....τι να πουν και αυτοι?! Και παλι καλα που με ανεχτηκαν!! :Ο :Ο

Ναι ειναι υπερβολη απλα δε ξερεις τι να ψαξεις μαλλον... για σωστο ηχο πας σε τυπου studio(monitors). Τυχαιο παραδειγμα μαρκας : Focal.

Σχετικα με την ενταση προσεχε τα αυτια σου γιατι θα εχεις προβλημα μακροχρονια και αυτο ειναι σιγουρο.

Γιατι [MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] ποσο εχουν τα ακουστικα αυτα? καπου στην 400αρα δε παιζουν?

υγ. ειμαι χρηστης akg702 και εχω ακουσει και focal twin6 και απλα ο ηχος δε μπορει να συγκριθει με κανενα σετ ακουστικων. Σαν τα μονιτορς....τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παρε και ενα χαλαρο για να ΜΗΝ ξεχναμε και το πιο υπεροχο ΒΙΟΛΙ που γραφτηκε ποτε σε βυνιλιο ;)

https://www.youtube.com/watch?v=gZg13WRDhgM

Το βαζεις και παιζει στη διαπασων και χανεσαι στην Ηλεκτρικη Βιολαρα......χαχαχαχαχα Παιζει κατι αλλαγες που χαιδευει τοσο τα Hz οσο και τα KHz των ηχειων σου :D

Στο 5 λεπτο ..... ριξε ματια απο το παραθυρο μην εχει σκασει ο Τσιπρας.......χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ανταλλαγη?! Οχι ρε φιλε...τι μου λες τωρα?! Εγω αλλαξα τρεις διαφορετικες xonar essence st μεχρι να πετυχω (στην Ελληνικη αγορα) μια που να δουλευει ΟΚ! Και τα ακουστικα μου ειναι τελεια με την συγκεκριμενη καρτα ηχου, κυριως δε αφου τα οδηγω διαμεσου του ολοκληρωμενου ενισχυτη μου! Στην υπογραφη φαινονται ολα - ΜΑΚΑΡΙ να εδινε το thelab.gr λιγους χαρακτηρες παραπανω για την υπογραφη, btw...

Πλακα κανω φυσικα.....δεν ειναι ιδιες καρτες, ειμαι σκαλοπατια κατω εγω! Το Τ7900 το εχει τσιτα και υπερβολικα καθαρο ηχο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.