Jump to content



Επαθα ΧΟΝΤΡΗ ζημια.... :(


Ioanna

Recommended Posts

Παιδια, ειμαστε off topic γι' αυτο απαντω πανω σε αυτο το θεμα (του ηχου) για τελευταια φορα :)

Υποκειμενικη η ακροαση μουσικης, σιγουρα, οπως και το τι βολευει τον καθενα! Αλλα να λεγονται κουβεντες του στυλ "δεν το 'χεις ψαξει - δεν ξερεις"....ειναι λιγο too much....Καταρχην, οσον αφορα την ενταση φυσικα και προσεχω! Η ακροαση μουσικης ειναι για μενα ευχαριστηση, δεν ειναι καταχρηση.. Σχετικα με το τι ξερω? Να σου πω: τιποτα δεν ξερω. Αλλα θυμαμαι ακουσματα απο τα Xanadu του αδερφου μου, οπως και απο τα επομενα B&W του! Και θυμαμαι, παιδακι, κατι ΤΕΡΑΣΤΙΑ Marantz που εστεκαν ισαμε το ταβανι, στον θειο μου! Και τα BOSE του αλλου μου θειου θυμαμαι...

Υποκειμενικα λοιπον θα (σου) πω: ο ηχος των καλων ακουστικων (του επιπεδου που συζηταμε) ΔΕΝ συγκρινεται με τα παραπανω! Και σφαιρικα να το δεις το θεμα, δηλ. οτι δεν σε καρφωνει σε μια θεση για να εχεις "στερεοφωνικη εικονα", οτι δεν ενοχλεις και οτι μπορεις να ακουσεις ΟΤΙ ωρα θελεις, ειναι καλυτερα. Παμπολες φορες εχω γυρισει απο το club που χτυπιεμαι και συνεχιζω μονη μου το party για κανα δυωρο ακομη με δικα μου κομματια ή και απο YouTube... Και τι ακουω? Τα παντα εκτος απο Death/Trash Metal και λοιπους θορυβους. Τελευταια, Electronica mostly. Επισης, δεν ακουω (ακομη) Ελληνικα.

Να ειστε καλα, over and out στο συγκεκριμενο θεμα απο μενα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Μετά το ιστορικό μου με ένα laptop δεν εμπιστεύομαι πια το «κλειστό» των PSUs/Motherboards.

Δεν είχα κάψει κάτι έτσι αλλά παρατήρησα ότι το βολτόμετρο έδειχνε σε ΔΙΑΦΟΡΑ σημεία της μητρικής να περνάει υψηλή τάση ρεύματος.

Δηλαδή, όταν «κλείνει» μια μητρική, ΣΠΑΝΙΩΣ το ρεύμα σταματάει απλά στο κουμπάκι που την κλείνει.

tl;dr τράβα την πρίζα και βγάλε και τις μπαταρίες αν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει να γραψει κατι που να εχει σχεση με το αρχικο θεμα ας γραψει γραμμα στον αγαπημενο του αδμιν να το ανοιξει.

Ευχαριστουμε για την προτιμηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας πια στησει (σχεδον) πληρως το μηχανημα μου, περναω να κλεισω το παρων θεμα μου.

Εξ’ αιτιας μιας ελαττωματικης καρτας ηχου και της βιασυνης/απειριας μου εχασα 4 δισκους. Καποιοι ευτυχως αντικατασταθηκαν (βαση εγγυησης), αλλοι όχι, κριμα μονο αισθανομαι για τους Samsung SpintPoint F3 οι οποιοι τωρα (που εχω τον Caviar της υπογραφης μου) αντιλαμβανομαι τι δισκαρες ηταν...

Σχετικα με τον Samsung Pro 128GB SSD, 120€ αγοραστηκε και για μενα δεν είναι μια «αρκετα κακη αγορα». Είναι ενας ταχυτατος (αναλογως και στου συστηματος μου) δισκος, στον οποιο μπηκαν τα κυρια προγραμματα που χρησιμοποιω: το Λειτουργικο, το Office, η Adobe Master Collection CS6, ενας browser (εκτος από αυτόν που δινει το λειτουργικο) και δυο media players. Αυτή τη στιγμη εχοντας όλα τα παραπανω (και κατι άλλα ψιλα) στο C:\ μου, εχω 79 GB free!!... Και ετσι σκοπευω να παραμεινω!

Αυτό σημαινει ότι εχω ηδη αρκετο, παραπανω από οσο θα μου χρειαστει, αποθηκευτικό χωρο, και μαλιστα σε ταχυς και αξιοπιστους SSD δισκους! (79+119=198GB)

Η επομενη «λογικη» αγορα, βαση της υποκειμενικης λογικης καποιων, θα ηταν ο INTEL 335 SERIES SSDSC2CT180A4K5 180GB. Στο καταστημα που αγορασα ειχε 159€ ενω στο Skroutz ξεκινουσε από 142€ + τα γνωστα μεταφορικα για επαρχια... ΑΝ καποιος με ρωτουσε, τι προτιμας? Επιπλεον 25€ - 39€ για παραπανω αποθηκευτικο χωρο ή τον Samsung Pro για παραπανω επιδοσεις, σαφως και θα προτιμουσα τον Samsung, όπως και εκανα, διοτι δεν μου χρειαζονται παραπανω GB (σε SSD), ενώ οι (όποιες) extra επιδοσεις του Samsung Pro θα φαινονται καθημερινα στην χρηση μου. Επισης, σημαντικοτατο λογο επαιξε το γεγονος ότι ελαβα πιστωτικο αξιας περιπου 120€ από αλλον δισκο και αυτά ηταν τα χρηματα που σκοπευα να διαθεσω για αγορα καινουργιου SSD. Χρειαστηκα και καποια αλλα πραγματακια για το PC (αντε, να σου πω και την «αμαρτια» μου!) οποτε δεν ημουν διατεθειμενη να δωσω παραπανω για SSD.

Τι άλλο? Α, ναι! Μηχανικοι δισκοι δεν υπαρχουν πλεον μεσα στο κουτι μου! Είναι σε δικα τους enclosures, γλιτωνοντας με θορυβο, ζεστη και καταναλωση.

Τελος, sorry που δεν αντιληφθηκα από την αρχη ότι οι δισκοι μου ηταν τελειωμενοι. Βασικα, ορισμενα αρχεια Excel και ένα αρχειο Access ηταν αυτά που με εκαιγαν! Το πηρα αποφαση και ξεκινησα ηδη το data entry καθως και την επαναδημιουργια ολων των τυπων (με την βοηθεια του καθηγητη των Μαθηματικων που ειχα στο φροντιστηριο).

Ευχαριστω πολύ οσους βοηθησαν σε αυτό το θεμα και τον Τασο (washcloud) για την αμεριστη συμπαρασταση του με pm.

Να ειστε καλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω την εμπειρία μου και κρίνε.

2 μηχανήματα ίδια. Στο ένα ένας ocz agility 3 120GB και στο άλλο ένας pro σαν το δικό σου.

Αν δεν ανοίξω να δω ποιος φοράει ποιο δίσκο, διαφορά δεν καταλαβαίνω καμία όσες ώρες και να καθίσω (δε μιλάω για benchmarks). Και δε νομίζω να καταλάβεις ούτε εσύ :)

Επίσης η καλύτερη αγορά κατά τη γνώμη μου στα 150 ευρώ είναι ετούτος

https://www.skroutz.gr/s/2506636/Samsung-840-Series-250GB-2-5-inch-SSD.html

Απο εκεί και πέρα βέβαια, ο κάθε ένας αποφασίζει και αγοράζει :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.