Jump to content



Επαθα ΧΟΝΤΡΗ ζημια.... :(


Ioanna

Recommended Posts

Τωρα βεβαια αυτο που σε καιει ειναι τα αρχεία σου, και οχι το HW.

Είχες καποιο backup απο τα αρχεια αυτά?

Αν δεν εχεις πρεπει να ασχοληθεις με το θεμα αμεσα.

R.I.P. τα δισκάκια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον, μεχρι τωρα εχουμε τα εξης:

1) Κανενας απο τους δυο μηχανικους δισκους μου (Samsung Spinpoint F3 1TB) δεν αναγνωριζεται (δηλ. δεν φαινεται πουθενα), οταν συνδεεται πανω στην μητρικη μου. Δεν φαινονται ουτε στο BIOS, ουτε στον device manager, ουτε στο disk management, ουτε καπου αλλου. ΠΡΟΣΟΧΗ: και οι δυο δισκοι μπηκαν (ενας-ενας) πανω στην θεση που βρισκεται αυτη τη στιγμη ο καινουργιος μηχανικος WD της υπογραφης μου! Με τα ιδια ακριβως καλωδια συνδεθηκαν, στην ιδια θεση SATA! Αυτος λειτουργει αψογα, οι Samsung δεν φαινονται πουθενα.

2) Οι Samsung φαινονται(*) οταν εγκατασταθουν στο CoolerMaster X-Craft enclosure που εχω. Οταν μπουν (ανα ενας) εκει μεσα, και το disk management μου ζηταει Initialization (πατω Cancel), αλλα και διαφορα προγραμματα τους βλεπουν:

Hard Disk Sentinel

Active File Recovery

*κυριολεκτω, μιας και διαφορετικα ειναι αφαντοι! Δεν γνωριζω ΑΝ τα εχουν "φτυσει" και αν τα δεδομενα εχουν γινει ρημαδιο.. Οτι φαινονται παντως, φαινονται!

Οσον αφορα το Active File Recovery το προσπαθησα λιγο, εστω να μου διαβασει κατι, αλλα δεν τα καταφερα. Το αφησα (για αποψε) γρηγορα διοτι δεν το ξερω. Επισης, ειναι το demo.

Αν καποιος ξερει και μπορει να πει μια σοβαρη γνωμη για το τι συμβαινει, καλοδεχουμενος.

Ευχαριστω.

υσ: Τασο, σε ευχαριστω παρα πολυ! Εισαι αψογος!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και το ACTIVE UNDELETE, το εχω χρησιμοποιησει καποιες φορες.

Πριν απο αυτο, για να αποκτησεις προσβαση στο δισκο πρεπει να κανεις ενα quick format ωστε να παρει γραμμα. Αυτο θα σβήσει μονο τον πινακα περιεχομενων, οχι τα δεδομενα.

Μετα βαλε το PC σ'ενα UPS και ξεκινα, θα χρειαστουν καποιες μερες για να τα παρεις ολα τα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

άμα σβήσει τον πίνακα δεδομένων με quick format και κάνεις ανάκτηση δεδομένων, καλύτερα κλαψτον από τώρα !! θα είναι χιλιάδες αρχεία δίχως ονόματα !! μόνο οι κατηγόριες τους

Link to comment
Share on other sites

1. ο πινακας περιεχομενων (FAT) ειναι ****ed up ετσι και αλλιως

2. Επειδη εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες το προγραμμα που της προτεινα, τα ονοματα φαινονται κανονικα (και οι φάκελοι)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.

Καταρχην, ευχαριστω πολυ τους ελαχιστους ανθρωπους που ασχολουνται με το σοβαροτατο θεμα μου. ΜΑΚΑΡΙ να απανταγε και καποιος αλλος στις αρκετες ερωτησεις που εχω θεσει!

[MENTION=30050]slalom[/MENTION]: το εχω διαβασει και εγω για το quick format, το αφηνω σαν τελευταια λυση (δες και παρακατω).

[MENTION=3658]vasi[/MENTION]: ναι, ειναι και αυτο που λες μια εκδοχη.

[MENTION=29381]akis_z80[/MENTION]: δυστυχως το testdisk (οπως και τα αλλα καλουδια που μου προτεινες) δεν εχω καταφερει να τα δοκιμασω ακομη! Το testdisk θελει διαβασμα απ' οτι καταλαβα... Το εβαλα και το προσπαθησα λιγο λογω ελλειψης χρονου, ακρη δεν εβγαλα, το αφησα. Μην κανω και παραπανω ζημια... Δυστυχως, δεν υπαρχει καποιος να μου δωσει σαφεις οδηγιες οποτε πρεπει να πεσει διαβασμα, δεν ειχα χρονο, ισως αυριο, Κυριακη.

Προς τους ελαχιστους που ασχολουνται με το θεμα μου: παιδια, σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω καινουργια μητρικη! Μου ειπαν οτι το πρωτο πραγμα που θα επρεπε να προσπαθησω ειναι να δοκιμασω τους 2 σκληρους σε ενα αλλο, ανεπαφο και πληρως λειτουργικο, desktop computer. Δυστυχως, τετοια δυνατοτητα εδω που βρισκομαι δεν υπαρχει διοτι ολοι οι γνωστοι + φιλοι μου, ειτε εχουν ενα "λαπτοπακι", ειτε εχουν αρχαια/παρατημενα PC που ουτε antivirus δεν τρεχουν, ειτε δεν ξερω και γω τι! Οποτε μου φαινεται το πιο συνετο πραγμα να αγορασω μια καινουργια μητρικη, η οποια θα λειτουργει σιγουρα στο 100% των δυνατοτητων της αψογα, και δεν θα εχω πχ. την εγνοια "μηπως επαθαν κατι οι controllers των δισκων" ή "αχ και ποτε θα τα παιξει", και τα λοιπα...

Πειτε τη γνωμη σας!

Αμα ειναι τα παγωνω ΟΛΑ, αγοραζω/εγκαθιστω νεα μητρικη και ξεκιναμε μετα να δουμε τι φαινεται στο BIOS και τι οχι...

ΕΚΤΟΣ και ΑΝ υπαρχει καποιος τροπος να τεσταρω fully + thoroughly + completely την μητρικη που ηδη διαθετω. Εμενα παντως το PC μου κανονικα μπουταρει / λειτουργει.

Να ειστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις ενα δισκο, που θα σου χρειαστει, να δοκιμασεις ολες τις SATA θυρες σου?

Αν δουλευουν ολες, δεν εχει προβλημα η μητρικη σου.

Φιλε μου, μετα το "ατυχημα" εχω αγορασει ηδη δυο δισκους που φαινονται στην υπογραφη μου. Ολοι οι δισκοι μου, πλην του external, ειναι ολοκαινουργιοι και μπηκαν αφοτου μου "καηκαν" οι παλιοι. Ο τελευταιος (Western Digital 1002FAEX 1TB Caviar BL) μπηκε στο PC μολις χθες βραδυ! Σημερα μαλιστα εβαλα και καινουργια καλωδια SATA 3!

Οι θυρες Sata δοκιμαστηκαν (σχεδον) ολες! (no time, yet!)

Απλα, ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει πληρως: υπαρχει περιπτωση οι θυρες SATA να (φαινεται οτι) λειτουργουν κανονικα αλλα καπου, καπως, στο hardware της μητρικης (disk controller κλπ) να υπαρχει προβλημα? Sorry απο hardware δεν ξερω (ακομα) αρκετα!

Τελος, τι εννοεις με το "δοκιμη"? Απλα συνδεω και αν φαινεται (ο δισκος) τοτε η θυρα sata ειναι ΟΚ ή να κανω πχ και κανενα self test του σκληρου?

update: ενταξει, τωρα μολις ελαβα την απαντηση: "Δεν γίνεται να "υπολειτουργεί" η μητρική (κι ο/oι disk controller της) : ή δεν διαβάζουν ΤΙΠΟΤΑ, ή όλα είναι καλά. Δεν γίνεται επιλεκτικά να μη διαβάζονται οι Samsung, ενώ το optical drive και ο νέος δίσκος δουλεύουν κανονικά." (να 'σαι καλα, Τασο!!)

Εγω λογω απειριας αυτο δεν το ηξερα.

Οποτε....μαλλον η αγορα καινουργιας μητρικης κρινεται ως περιττο εξοδο....

Οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη!

Τωρα παω στο χωριο διοτι ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ λιγο ξελαμπικαρισμα!!!

ps: θα συνεχισω μαλλον με testdisk κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα

Δεν έχω πολλές γνώσεις στο θέμα, ωστόσο, θα σου πρότεινα να βάλεις το partition recovery Free Download Data Recovery Software, Backup Software, Partition Manager and Clean Software for Windows and Mac.

και να δοκιμάσεις αν scanάρει ενώ έχεις τον δίσκο στην εξωτερική θήκη..

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.

Καταρχην, ευχαριστω πολυ τους ελαχιστους ανθρωπους που ασχολουνται με το σοβαροτατο θεμα μου. ΜΑΚΑΡΙ να απανταγε και καποιος αλλος στις αρκετες ερωτησεις που εχω θεσει!

Να ειστε καλα.

Με φώναξες ? Παρρροοον !!!

Λοιπόν, αφου αντι για 5+12V έδωσες 12+12 (1ο ποστ) μάλλον εκτός από πλακέτα δίσκου έχεις κάψει και μοτερ δίσκων/κεφαλών το οποίο σημαίνει: πέτα τους δίσκους και ξέχνα τα δεδομένα σου εκτός και αν θες να τους πας σε ένα επαγγελματία (=ετοιμάσου να σκάσεις από 600 μέχρι 6000Ε) για ανάκτηση, και αυτή αν πετύχει ή αν τα δεδομένα σου τα κοστολογείς τόσο.

Τα υπόλοιπα είναι πασατέμπος να περνά η ώρα και να καταναλώνουμε ηλεκτρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Recuva είναι free, αν δεν βρει αυτά που θες βαλε να κάνει deepscan, επίσης βαλε tree view στα Options για να μπορείς να τα βρεις πιο εύκολα (αν είναι λίστα, list view, θα ψάχνεις πολλές ώρες), στο δίσκο μην γράψεις τίποτα απολύτως και μην κάνεις full format ή low level format, ότι αρχεία βρει να τα κάνεις recover σε άλλο δίσκο, επίσης όσο λιγότερο παιδεύεις το δίσκο τόσο καλύτερα, αν το βάλεις να κάνει scan κάνε recover όσα αρχεία βρεις και θες, μην το κλείσεις και μετά ξανακάνεις scan κτλ.

Quick config (στην αρχή αν θες βάλε Other > In a specific location (γραμμα σκληρού) > Enable Deep scan > Start

Options > general > View mode > tree view > OK

Άρχισε το ψάξιμο και recover

Για περισσότερα Manual ή Youtube

Πολύ καλό είναι και το GetDataBack μόνο που δεν είναι free.

Link to comment
Share on other sites

1. ο πινακας περιεχομενων (FAT) ειναι ****ed up ετσι και αλλιως

2. Επειδη εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες το προγραμμα που της προτεινα, τα ονοματα φαινονται κανονικα (και οι φάκελοι)

και εγώ έχω χάσει αρκετούς δίσκους από απροσεξία format κ.α, μα κανένα προγραμα δεν έβγαλε τα αρχεία με όνομα,

δεν έχω δοκιμάσει αυτό που λες, άλλα δεν είναι free.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σχεδον ολα τα προγραμματα που προταθηκαν. Recuva, GetDataBack (demo), EaseUS Data Recovery Wizard 6.0, και το TestDisk μεσα απο το περιβαλλον των Windows. O δισκος ηταν συνδεμενος στην εξωτερικη θηκη (enclosure). Σε αλλα "φαινοταν" ως "drive2" ή καπως ετσι, σε αλλα προγραμματα (πχ. Recuva) δεν φαινοταν καθολου.

Το χειροτερο ειναι οτι οταν τελικα προσπαθησα να κανω initialize απο το Disk Management των Windows, επειδη μου ζητουσε κατι τετοιο, μου εδωσε το μυνημα "the device is not ready". Οποτε μαλλον οτι το συγκεκριμενο (τα συγκεκριμενα) drive(s) εχουν πεθανει και αυτο που εμφανιζεται στα διαφορα προγραμματα ως "Disk 2" ή "Physical Drive 2", ειναι απλα κατι που προκαλειται απο την θηκη (το enclosure). :(

Δεν ξερω, δεν εχω ξανακαψει ποτε drive ή απωλεσει ποτε αλλοτε δεδομενα, οποτε δεν μπορω να πω.

Αυτα.

ps: Το γελοιο ειναι οτι εγω προσωπικα back up επαιρνα. Ειχα συνειδηση να το κανω. Παλιοτερα, καθημερινα, προσφατα, καθε Κυριακη. Το λαθος μου ηταν οτι τα επαιρνα σε εσωτερικους σκληρους.

Με φώναξες ? Παρρροοον !!!

...

Μπα... ΔΕΝ σε φωναξα. Τι να σε κανω εσενα?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιο bootable cd για backup (το getdataback έχει), σύνδεσε τον σε κάποιο σατα στο pc και δοκίμασε έτσι.

Μην κάνεις full format, αν κάνεις χαιρέτα τα δεδομένα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό κουράγιο με αυτό που έπαθες...

σίγουρα οι δίσκοι καταστάσφηκαν μόνο τα sectors και τα cylinders του δίσκου που είναι γραμμενα υπάρχει περιπτωση να εχουν αντέξει αλλά και πάλι θα χρειαστείς πολύ χρήμα για να τα ξαναπάρεις...Μην σκάς άλλο πολλοί την έχουμε πάθει...συμπεριλαμαβανομένου και εμένα που πάνω απο 3 φορές έχω σβήσει λάθος δίσκους με φορμάτ...Αλλα αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις...πλέον έχω έναν εξωτερικό καθαρά και μόνο για bacup σημαντικών εγγράφων και ενα blue ray πάλι με τα ίδια έγγραφα...τώρα προγράμματα/παιχνιδια/οχι σημαντικες φωτο και βίντεο δεν πειράζει τα ξαναβρήσκουμε...Γνώμη μου άνοιξε τους δίσκους πάρε απο κάποιους άλλους χαλασμένους μοτεράκι και πλακέτα βάλτους πάνω και δες αν θα τους δει αν όχι άνοιξέ τους και κάντους διακοσμιτικούς στο μπαλκόνι για τα περιστέρια λόγω της αντανάκλασης!

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Μπα... ΔΕΝ σε φωναξα. Τι να σε

κανω εσενα?

ΜΑΚΑΡΙ να απανταγε και

καποιος αλλος στις αρκετες

ερωτησεις που εχω θεσει!

:X:

Οταν δεν σε ικανοποιει η απαντηση το ριχνεις στην ορθογραφια και στον συνακτικο? Αρε κολληματα που εχει ο κοσμος

:OT:

Link to comment
Share on other sites

και μενα λογω δεης περισυ το καλοκαιρι απο καταιγιδα καηκε καρτα γραφικων τροφοδοτικο και 3 δισκοι (250γιγα + 750γιγα + 500γιγα) και οτι και αν προσπαθησα να κανω δεν καταφερα να κανω τιποτα. Ενας φιλος μου εδωσε το τηλεφωνο μιας εταιριας στα Μελισσια να με βοηθησει αλλα ζηταγαν πολλα λεφτα. οι δισκοι ειχαν 30-40 ταινιες αλλα πολλες πολλες "πονηρες" εικονες, συλλεκτικες οι πιο πολλες απο εποχης 90, κατεβασμενες με μοντεμ σουπρα 14400 !!!

το ωραιο ηταν οτι μου ζητησαν 500ευρώ προκαταβολικα για καθε δισκο. στην αρχή νομιζα οτι με δουλευαν αλλα καταλαβα με την κουβεντα οτι μπορει να εφτανε και 1500ευρω ο δισκος !!

Νταξει συλλεκτικες οι εικονες αλλα οχι και ετσι :whip:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.