Jump to content



Επαθα ΧΟΝΤΡΗ ζημια.... :(


Ioanna

Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Αφού έχεις χάσει εντελώς το partition, δοκίμασε το Testdisk (κάνει recover του partition table και πολλά άλλα).

Εναλλακτικά παραθέτω κάποια δωρεάν live cd που μπορεί να φανούν χρήσιμα (έχουν disk recovery tools) :

System rescue cd

Ultimate boot cd

Ultimate boot cd for windows

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να συνδεσω το Enermax μονο με την καρτα ηχου, να ειναι το υπολοιπο PC με το Corsair, για να δω αν δουλευει? Αν δουλευει η καρτα ηχου με το Enermax? Να εισαι καλα! :)

Αυτό που ρωτάς γίνεται, αλλά καλύτερα να μη δοκιμάσεις.

Αν πάλι καίγεσαι να δοκιμάσεις, πρέπει να βραχυκυκλώσεις το enermax για να ανάψει και αυτό χωρίς μητρική.

Συνδέεις με ένα συνδετήρα (ή ένα καλώδιο) την πράσινη απόληξη του 24pin molex με μία γείωση πάλι από το 24pin molex. Δες το image παρακάτω. Το πράσινο καλώδιο στο 24πινο μόλεξ είναι για να εκκινήσει το PSU.

atxconnector2024pin.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θα σου ελεγα να μην κανεις αυτο που λεει ο [MENTION=51]jax7480[/MENTION] γιατι απο τα προηγουμενα post μαλλον θα εχεις κακα ξεμπερδεματα.

Αφου ο billpepas μπορει και εχει την διαθεση να βοηθησει ,συνεννοησου μαζι του και πηγαινε απο εκει να δει και την καρτα ηχου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION]: Ευχαριστω πολυ για την επισημανση!! Δεν ξερω απο τροφοδοτικα, παροτι το PC μου το στηνω μονη μου. Αυτο που θα κανω ειναι να επανασυνδεσω (ολοκληρο το μηχανημα) με το Enermax για να δω αν θα δουλεψει η καρτα ηχου με αυτο. Πριν λιγο δοκιμασα και την on board: δουλευει μια χαρα (σε συνεργασια με τον ενισχυτη μου εννοω, δηλ. "καρφι" απο την on-board σε RCA προς ενισχυτη, ακουγεται μια χαρα!). Επισης, συνδεσα την Xonar Essence απο την εξοδο των ακουστικων της, πισω αλλα και απο το front panel, με τον ενισχυτη μου με τον ιδιο τροπο. Ακουγεται, αλλα πιο χαμηλα και ισως με περισσοτερο buzzing, και ναι εχω ρυθμισει το High Gain στο Xonar Essence Audio Center. (Φοραει μαμισιους drivers).

Αυτο που δεν λειτουργει σχεδον καθολου ειναι οταν συνδεω την line out εξοδο της καρτας ηχου με τον ενισχυτη. Στο τερμα (σχεδον) ο ενισχυτης και ισα που ακουγεται κατι, στο βαθος...

Εχω 3 διαφορετικα καλωδια, δυο RCA to RCA και ενα "καρφι" σε RCA. *Εμενα μου φαινεται οτι κατι δεν παει καλα με την καρτα ηχου - ειναι αγορασμενη γυρω στους δυο μηνες πριν...

Ευχαριστω πολυ και τον [MENTION=29381]akis_z80[/MENTION]! Ενα-ενα θα τα δω... Μαλλον θα κοιταξω να περασω το linux Mint στο usb stick μου, μιας και θα ηθελα να το εχω.

ps: οπως ειπα ηδη ΔΕΝ μενω στην Αθηνα (ή σε καποια αλλη μεγαλουπολη). Σε νησι ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα δε βρίσκω λόγο να κανεις την τράμπα με τα Psu που λες, εκτός αν σου έχει σφηνωθεί καμιά ιδέα στο μυαλό και μόνο για την ιδέα να θες να το κάνεις.

Τι θα επιβεβαιώσεις με την αλλαγή τροφοδοτικού; Αν το τροφοδοτικό είχε θέμα, δε θα σου άνοιγε το pc.

Απλά μια συμβουλή. Μέχρι να αποφασίσεις τι θα κάνεις με το δίσκο μην τον έχεις στο ρεύμα. Επαθε το σοκ το αρχικό μη παίζεις με την τύχη σου.

Οταν αποφασίσεις τι και πως βάλε τον επάνω και κάνε το πείραμα για να πάρεις τα αρχεία σου.

Και τελευταία συμβουλή που την έλεγα στους φοιτητές στα εργαστήρια στο πανεπιστήμιο. Δε χώνουμε καλώδιο, όπου βλέπουμε τρύπα. Ήθελες full modular αν θυμάσαι καλά όταν έψαχνες psu. Και να τα αποτελέσματα. Δε φταίει βέβαια το psu, αλλά η απροσεξία σου. Οπότε πάρε το αλλιώς, χαλάρωσε και δες τι θα κάνεις με τα αρχεία. Οταν τα πάρεις ασχολήσου με την κάρτα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα δε βρίσκω λόγο να κανεις την τράμπα με τα Psu που λες, εκτός αν σου έχει σφηνωθεί καμιά ιδέα στο μυαλό και μόνο για την ιδέα να θες να το κάνεις.

Τι θα επιβεβαιώσεις με την αλλαγή τροφοδοτικού; Αν το τροφοδοτικό είχε θέμα, δε θα σου άνοιγε το pc.

Απλά μια συμβουλή. Μέχρι να αποφασίσεις τι θα κάνεις με το δίσκο μην τον έχεις στο ρεύμα. Επαθε το σοκ το αρχικό μη παίζεις με την τύχη σου.

Οταν αποφασίσεις τι και πως βάλε τον επάνω και κάνε το πείραμα για να πάρεις τα αρχεία σου.

Και τελευταία συμβουλή που την έλεγα στους φοιτητές στα εργαστήρια στο πανεπιστήμιο. Δε χώνουμε καλώδιο, όπου βλέπουμε τρύπα. Ήθελες full modular αν θυμάσαι καλά όταν έψαχνες psu. Και να τα αποτελέσματα. Δε φταίει βέβαια το psu, αλλά η απροσεξία σου. Οπότε πάρε το αλλιώς, χαλάρωσε και δες τι θα κάνεις με τα αρχεία. Οταν τα πάρεις ασχολήσου με την κάρτα ήχου.

Αγαπη, δεν ξερω γιατι με βαζεις να υπερασπιστω τις επιλογες μου, αλλα ας σου απαντησω:

1. Οι δισκοι (οι τεσσερις, δυο μηχανικοι και δυο SSD) που τα επαιξαν(?) δεν ειναι στο ρευμα. Οι τρεις ειναι αποσυνδεμενοι και φυλαγμενοι, ο ενας μηχανικος δε, ειναι στο enclosure της CoolerMaster που εχω, το οποιο εχει δικη του τροφοδοσια, και αυτη τη στιγμη ειναι σβηστο και αποσυνδεμενο απο το μηχανημα. Δεν παιζω λοιπον..

2. Ναι, ηθελα και θελω ακομη fully modular PSU και χαιρομαι πολυ που το αγορασα! Σχετικα με το ατυχημα που μου συνεβη, φυσικα και ειναι δικη μου ευθυνη, αν και θα εδινα και ενα μικρο ποσοστο ευθυνης στην Corsair, γιατι ΙΣΩΣ θα μπορουσε να κανει κατι ωστε να αποτρεπει τους χρηστες απο τετοια ατυχηματα! Αλλα, ειπαμε: δικο μου λαθος και...εγω το πληρωνω αλλωστε! Ο OCZ Vertex 4 δισκος που (μαλλον) εχασα, ειχε αγοραστει φετος τον Μαρτιο περιπου... Αλλα και οι αλλοι, ο Intel SSD και οι δυο μηχανικοι, μια χαρα δισκοι ηταν (και ισως να ειναι και ακομη!). Μεχρι τωρα το λαθος μου, μου εχει στοιχισει 109€ (ο Plextor) + 25€ (Transcend usb stick) + περιπου 90 € ο WD μηχανικος που παραγγειλα, μαζι με καποια usb 3.0 καλωδια.. Και φυσικα το ψυχικο κοστος ολης αυτης της καταστασης.. Οποτε, δεν εχω αναγκη (και δεν λαμβανω και καθολου υποψιν μου, βασικα) κανενα "κουνημα δακτυλου". Διοτι εγω το κοστος το πληρωνω! Εγω και κανενας αλλος ;)

3. Τελος, το Enermax σκεφτομαι να το βαλω παλι επανω (για μια δοκιμη), για εναν απλουστατο και πασιφενεστατο λογο: με αυτο δουλευε! :) Με αυτο η καρτα ηχου δουλευε! Οποτε, ΑΝ λειτουργει και παλι σημαινει οτι κατι παιζεται με την τροφοδοσια της. Αν δεν λειτουργει τοτε τα επαιξε η καρτα ηχου και παμε για αλλαγη.

Να πω τελειωνοντας οτι φυσικα και θα ενημερωθει το support της ASUS και ισως της Corsair, να δω τι θα μου πουν και αυτοι.

υστερογραφο: χμ.. μαλλον εχει κατι ο τροπος γραφης μου... Τι να πω... Εγω αγχωμενη = θολωμενη ΔΕΝ ειμαι. Απλα, προσπαθω να λυσω το προβλημα μου μονη μου. Διοτι δεν υπαρχουν και τοσοι τεχνικοι Η/Υ εδω που μενω- αλλα εχω φοβερη θεα! :p- αλλα και επειδη: αμα δεν παθεις και αμα δεν ψαξεις και αμα δεν πραξεις, ΔΕΝ θα μαθεις!

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια, δεν "επαιζα" με το μηχανημα ανοιχτο!

Συγκεκριμενα, εκλεινα το τροφοδοτικο απο το κουμπάκι που εχει στην πισω μερια του, αυτο που εχει πανω το O και το I. Ενταξει, δεν το εβγαζα απο την πριζα (στην συγκεκριμενη περιπτωση, αλλες φορες το κανω), αλλα αυτη τη φορα ετσι το εκανα. Δηλαδη, εκανα shut down το μηχανημα, εκλεινα το κουμπακι απο την πισω μερια του τροφοδοτικου, αποσυνδεα και συνδεα τα καλωδια (της καρτας ηχου και σε μια περιπτωση των δισκων), και μετα το εβαζα παλι μπροστα.

Όταν θα ξανά ασχοληθείς, μετά από το από το κλείσιμο τροφοδοτικού από το κουμπάκι , θα πατάς και το κουμπάκι από το κουτί αυτό το (on-off) να αδιασουν οι μπαταρίες, δηλαδή οι πυκνωτές,

Καλό κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Βρε κούκλα δε σε έβαλα να υπερασπιστείς κάτι.

Απλά είδα ένα screenshot απο το δίσκο και νόμιζα ότι ακόμα τον έχεις επάνω. Οπότε γράψε λάθος.

Οσο για το κούνημα του δαχτύλου δε σε πιάνω. Αν εννοείς ότι σου κουνάω το δάκτυλο κάνεις μεγάλο λάθος. Και εύχομαι φυσικά ότι δε πήγαινε σε εμένα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3658]vasi[/MENTION]: okay, ενταξει! :) Βασικα, εγω απο δω και περα θα το βγαζω και απο την πριζα.

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]: ενταξει, κανενα προβλημα :) Και οχι, τον μηχανικο αυτο δισκο δεν τον ειχα απευθειας συνδεμενο με την μητρικη, οταν ληφθηκε το screenshot. Οταν τον εβαλα εκει δεν φαινοταν πουθενα, ουτε καν στο BIOS και ουτε βεβαια στο Disk Management των Windows. Οταν ομως τον εβαλα στο enclosure, και αφοτου ανοιξα το Disk Management, μου εβγαλε αυτο το μυνημα να τον κανω initialize. Το οποιο φυσικα ακυρωσα.

Να ρωτησω κατι και sorry αν λεω βλακεια? Αυτο το case enclosure που εχω (CoolerMaster X-Craft) εχει δικο του controller δισκου επανω? Πως και "φανηκε" καπως ο δισκος μολις μπηκε εκει μεσα, ενω οταν συνδεοταν απευθειας στην μητρικη, δεν φαινοταν καθολου και πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι και sorry αν λεω βλακεια? Αυτο το case enclosure που εχω (CoolerMaster X-Craft) εχει δικο του controller δισκου επανω? Πως και "φανηκε" καπως ο δισκος μολις μπηκε εκει μεσα, ενω οταν συνδεοταν απευθειας στην μητρικη, δεν φαινοταν καθολου και πουθενα?

H θήκη σου αν βγάζει usb, τότε έχει sata to usb bridge.

Μήπως "τα έκλασε" το sata port της μητρικής, γι' αυτό δεν βλέπει τον δίσκο;

Το μόνο λάθος που βλέπω στην όλη φάση είναι ότι κάνεις το χόμπυ σου πάνω σε μηχάνημα που χρησιμοποιείς και για δουλειά. not wise..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα περγράφεις για την καρτα ηχου έιναι πολυ πιθανο να βγήκαν εκτός τα ολοκληρωμένα ενισχυσης ή να κάηκαν μονο αυτα αν ειχες πολυ τυχη

Παρε την Asus...καλή τυχη.

Link to comment
Share on other sites

H θήκη σου αν βγάζει usb, τότε έχει sata to usb bridge.

Μήπως "τα έκλασε" το sata port της μητρικής, γι' αυτό δεν βλέπει τον δίσκο;

Το μόνο λάθος που βλέπω στην όλη φάση είναι ότι κάνεις το χόμπυ σου πάνω σε μηχάνημα που χρησιμοποιείς και για δουλειά. not wise..

Φιλε Ακη, σορυ αν αυτο δεν ειναι το ονομα σου, δεν ειναι μηχανημα δουλειας αυτο. Οικιακο computer ειναι. Στο σπιτι ειμαι τωρα. Αν εννοεις οτι επεμβαινω στον ενα και μοναδικο υπολογιστη που διαθετω, τοτε ΟΚ. Αλλα και παλι ΔΕΝ κανω το χομπυ μου. Προβλημα παρουσιαστηκε εντελως ξαφνικα και προσπαθω να το λυσω. Διαβασε και παρακατω και θα καταλαβεις τι εννοω.

Επισης, αυτο που λες: "H θήκη σου αν βγάζει usb, τότε έχει sata to usb bridge.

Μήπως "τα έκλασε" το sata port της μητρικής, γι' αυτό δεν βλέπει τον δίσκο;", δεν το καταλαβαινω, σε εχασα... Η θηκη που εχω εχει usb και e-sata ports. Και το δικο της τροφοδοτικο. Οσο για το sata port της μητρικης, η αληθεια ειναι οτι δεν δοκιμασα ολες τις θεσεις, αλλα το C:\ μου που το εχω τωρα στην θεση 0 (μηδεν) λειτουργει κανονικα. Επισης, δοκιμασα και μια-δυο ακομα θεσεις και λειτουργει.

[MENTION=4508]Dem[/MENTION]: Ναι...ετσι που το περιγραφω αυτο μπορει να ειναι λοιπον? Μαλιστα! Με την (τεραστια) διαφορα οτι εμενα ΔΕΝ μου λειτουργουσε η καρτα σωστα, σχετικα με την line-out εξοδο της, ΟΥΤΕ πριν! Δηλαδη, πριν καν να συμβει το ατυχημα η καρτα δεν εδινε ηχο απο το line out της! Αυτο το γεγονος αλλωστε με οδηγησε στο "πασπατεμα" και τελικα σε ολο αυτο το προβλημα! Η καρτα ηχου μου ΠΟΤΕ δεν δουλεψε σωστα με το καινουργιο τροφοδοτικο μου, δηλαδη το Corsair AX760. Η καρτα ηχου μου δουλευε αψογα με το παλιο τροφοδοτικο μου. Το οποιο παρεπιπτοντως το συνδεσα τελικα και με αυτο λειτουργω τωρα που γραφω. Δυστυχως ομως ΚΑΙ με αυτο, και με το Enermax απανω, η καρτα φερεται το ιδιο, τωρα πια... :( :(

Συνοπτικα:

- Ειχα το Enermax 620W. Η καρτα ηχου δουλευε.

- Εγκατεστησα το Corsair AX 760, η καρτα ηχου σταματησε να δινει ηχο απο την line out εξοδο.

- Ψαχτηκα με τις συνδεσεις (αφου ειχα κανει τα παντα με τους drivers, κλπ) και προκληθηκε το "καψιμο"

- Τωρα, με το Enrrmax επανω, και παλι δεν λειτουργει.

Επισης να προσθεσω και κατι, δεν ξερω αν μετραει σε τιποτα: ολη η ιστορια, δηλαδη η λαμψη που ειδα και το τσαφ που ακουσα, εγω τα ειδα πισω απο τους δισκους. Δηλαδη, εκει που συνδεονται οι δισκοι, οχι πανω στο τροφοδοτικο. Τι περασε μεσα απο τα καλωδια, τι εγινε, δεν το ξερω. Απλα λεω τι ειδα.

Μαλλον λοιπον οτι η καρτα παει για αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

η καρτα ηχου σταματησε να δινει ηχο απο την line out εξοδο.

Μαλλον λοιπον οτι η καρτα παει για αλλαγη.

Σταμάτησε να δίνει ήχο? ή ακουγεται πολυ σιγα,σχεδόν καθολου, και μαλιστα με αυξημένο θορυβο?

διαβαζοντας γρηγορα το νημα, καταλαβα το 2ο.

τωρα σχεδον δεν ακουγοταν τιποτα, και συγκεκριμενα με το volume του ενισχυτη στο τερμα (!) ισα που ακουγοταν!

....

....

Και η καρτα ηχου? ΟΥΤΕ και αυτη ΔΕΝ παιζει, απο το line out! Τερμα την εχω και ισα που ακουγεται! Αν συνδεσω πισω τα ακουστικα, απευθειας πανω στην καρτα, ακουγεται μεν αλλα πολυ σιγανα.

....

Ακουγεται, αλλα πιο χαμηλα και ισως με περισσοτερο buzzing

και αν ειναι ετσι, ακομα και να ηταν εκτός εγγυησης το μυαλό μου παει εδω κυριως

LM4562NA.jpg

αλλα εισαι σε νησί εχεις εγγύηση μίλα με Asus.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησε να δίνει ήχο? ή ακουγεται πολυ σιγα,σχεδόν καθολου, και μαλιστα με αυξημένο θορυβο?

διαβαζοντας γρηγορα το νημα, καταλαβα το 2ο.

και αν ειναι ετσι, ακομα και να ηταν εκτός εγγυησης το μυαλό μου παει εδω κυριως

LM4562NA.jpg

αλλα εισαι σε νησί εχεις εγγύηση μίλα με Asus.

ειναι οπως το λες: ακουγεται ψυθιριστα, σαν απο πολυ μακρια και με αυξημενο θορυβο, δηλαδη ενα "Ζζζζζ....".

Αυτα, με το volume του ενισχυτη στο τερμα! Για λιγο που το βαζω με τα ακουστικα μου. Τι ειναι αυτο το εξαρτημα που μου δειχνεις? Και τελος, και πολυ σημαντικοτερο:

- Κατα την αποψη σου ΓΙΑΤΙ ενω η καρτα επαιζε κανονικοτατα με το Enermax, σταματησε να παιζει (το line out) με το Corsair? Επαναλαμβανω: δεν ειναι οτι εκανα εγω κατι! Απο πριν δεν επαιζε, οποτε με οδηγησε στην λανθασμενη συνδεσμολογια. Αν επαιζε, οπως με το Enermax εγω δεν θα πειραζα τιποτα! Επισης, φυσικα και ειχα εμπειρια απο την συγκεκριμενη καρτα διοτι την ειχα ηδη ενα μηνα, ισως και παραπανω, και ειχα βαλει drivers και official αλλα και unified, ειχα κανει τις σωστες ρυθμισεις στα Windows, και τελος παντων, για ικανο χρονικο διαστημα την δουλευα κανονικα. Τι την πειραξε με το Corsair κατα την αποψη σου?

Παντως...εγω πετυχα καποια θεματα ανθρωπων με την ιδια καρτα ή και την STX που δηλωναν προβλημα με (μικροτερα) τροφοδοτικα Corsair..

Θα γραψω στην Asus αργοτερα, σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! Κατα μια εννοια "ησυχασα" τωρα με την καρτα και θα κοιταξω τους σκληρους. Να εισαι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβαινω, σε εχασα... Η θηκη που εχω εχει usb και e-sata ports. Και το δικο της τροφοδοτικο. Οσο για το sata port της μητρικης, η αληθεια ειναι οτι δεν δοκιμασα ολες τις θεσεις, αλλα το C:\ μου που το εχω τωρα στην θεση 0 (μηδεν) λειτουργει κανονικα. Επισης, δοκιμασα και μια-δυο ακομα θεσεις και λειτουργει.

Αγαπητή Ιωάννα η εξωτερική θήκη σου έχει κάποιο bridge board που βγάζει τις εξόδους που ανέφερες. Αυτό δε σημαίνει ότι όταν συνδέεις τον σκληρό στο enclosure παρακάμπτεται κάποιο τμήμα του pcb του σκληρού. Εννοώ δηλαδή ότι αφού ο σκληρός δουλεύει στη θήκη, θα έπρεπε να δουλεύει και όταν το συνδέεις απευθείας στη μητρική. Από τη στιγμή που δε συμβαίνει αυτό, κάποιο πρόβλημα έχει η mobo. Αυτό ήταν το σκεπτικό μου... Ελπίζω να ήμουν πιο κατανοητός αυτή τη φορά!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

το 1ο και το 3ο.

ASUS Xonar Essence ST DeLuxe review - Electronics Overview

Με ακριβώς τα ιδια συμπτώματα που περιγραφεις,χωρις να ειμαι ειδικος σε τοσο χαμηλες τασεις ρευματα, σε μια πλακετα (δεν ειχα εγγύηση )

αλλαξα το ενα απο τα 2 και σώθηκε, και ειναι λογικο.

(δινουν σημα για ενταση, mute, ελεγχουν THD..κτλ. καποιος ηλεκτρονικος θα μπορουσε να ριξει περισσοτερο φως)

μπορει να ετυχε, κατι τα πειραξε προφανως κατα την 1η αλλαγη (αν ειναι αυτό το προβλημα, σε καθε περιπτωση σε καλύπτει η εγγύηση,

φυσικα δεν χανεις και κατι να την δοκιμασεις με αλλη μητρική αν εινα ευκολο, αν και προσωπικα δεν νομιζω να παιξει. )

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά κρίμα, αλλά ό,τι είναι υλικό και φτιάχνεται δεν πρέπει να μας στεναχωρεί πολύ. :no: Εσύ να είσαι καλά.

Μάλλον κάποιος μάτιασε την ωραία υπογραφή σου με το hardware... Λέτε να πάθω κι εγώ καμια ζημιά με τον ενισχυτή μου? :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ιωάννα η εξωτερική θήκη σου έχει κάποιο bridge board που βγάζει τις εξόδους που ανέφερες. Αυτό δε σημαίνει ότι όταν συνδέεις τον σκληρό στο enclosure παρακάμπτεται κάποιο τμήμα του pcb του σκληρού. Εννοώ δηλαδή ότι αφού ο σκληρός δουλεύει στη θήκη, θα έπρεπε να δουλεύει και όταν το συνδέεις απευθείας στη μητρική. Από τη στιγμή που δε συμβαίνει αυτό, κάποιο πρόβλημα έχει η mobo. Αυτό ήταν το σκεπτικό μου... Ελπίζω να ήμουν πιο κατανοητός αυτή τη φορά!

Αυτο που λες με προβληματιζει σφοδρα! Το μονο που εχω σκεφτει να κανω ειναι να συνδεσω τον μοναδικο (προς το παρων) δισκο μου, τον C:\ μου, εναλλαξ σε καθε μια SATA υποδοχη της μητρικης μου, πλην αυτης που εχω το DVD βεβαια μιας και αυτη αποδεδειγμενα δουλευει, ωστε να το ελεγξω. Παντως, στον Device Manager ή οπουδηποτε αλλου, καποιο προβλημα δεν φαινεται. Και το PC μεχρι τωρα μια χαρα δουλευει. ΑΝ υπαρχει καποιος τροπος να ελεγξω την σωστη λειτουργια της μητρικης, γενικως, πες το μου :)

[MENTION=1348]nikgr[/MENTION] : Χε, χε...τι να πεις...δυστυχως, τελευταια τα βγαζουν με το κιλο, μην πω με τον τονο, τα εξαρτηματα, και απο ποιοτητα...αστα να πανε... Παντως, εμενα φαινεται οτι τωρα, αυτη την περιοδο της ζωης μου, ειναι η ωρα μου να μπλεξω με τα service των εταιριων και με τα προβληματα... Δε βαριεσαι! Απο το 2005 (πρωτο μηχανημα) ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ μου πηγαιναν! Τωρα ηρθε η ωρα να περασω και απο αυτο το λουκι! Το σημαντικοτερο ειναι να εχουμε σωστη καταληξη και αισιο αποτελεσμα! :)

Το λοιπον, η καρτα ηχου εφυγε ηδη επιστροφη στο καταστημα απο οπου αγοραστηκε, ωστε να ελεγθει και να αποφανθουν οι τεχνικοι τι εχει. Απο το Ελληνικο ASUS Support μας ειπαν οτι για 2 ετη απο την στιγμη αγορας, ο πελατης καλυπτεται απο το καταστημα απο οπου αγορασε. Νεα περιμενω περιπου μετα απο μια εβδομαδα ή και δεκα (10) ημερες. Τερμα λοιπον με την καρτα ηχου για τωρα, τωρα μπαινουν μπροστα οι δισκοι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και σημερα.

Εγκατεστησα το τελευταιο linux Mint στο usb stick μου και εχοντας και τους δυο μηχανικους δισκους συνδεμενους το ετρεξα. Το αποτελεσμα φαινεται στο screenshot. Τι αλλο μπορω να κανω παραπερα? Μπορει να γινει κατι? Γιατι "φαινεται" μονον ο ενας σκληρος δισκος? Σημαινει αυτο οτι ο αλλος τα εφτυσε?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.