Jump to content



ΧΒΟΧ ΟΝΕ vs PS4 - H μάχη


Recommended Posts

διαβαζω οτι πολλα games στο ps4 ετρεχαν με 30 καρεδακια ενω στο x1 με 60...χμ θα εχει ενδιαφερον η μαχη τους

και στο wii u ειδαμε Βayonetta 2,wind waker hd,smash bros και Μario Kart στα 60

Tα παιχνίδια του XFAILONE, έτρεχαν σε pc, έχει γίνει ντόρος για το θέμα αυτό.

Σχετικά με το Wii U, όσο φανατικό fanboy είμαι εάν δεν ρίξει την τιμή , να πάει στο καλό και ακόμη παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Tα παιχνίδια του XFAILONE, έτρεχαν σε pc, έχει γίνει ντόρος για το θέμα αυτό.

Σχετικά με το Wii U, όσο φανατικό fanboy είμαι εάν δεν ρίξει την τιμή , να πάει στο καλό και ακόμη παραπέρα.

Φουλ τρολαρισμα βλέπω!

Η αληθεια ειναι η εξης....

Στο ΧΒΟΧ οne ετρεχαν μερικα παιχνιδια σε pc. Ομως τα βασικα παιχνιδια της εκθεσης για το ΧΒΟΧ One, FORZA V και RYSE ετρεχαν σε ΧΒΟΧ one ΕΠΙΣΗΜΑ! σε 1080π με 60 fps!

Αντιθετα στη Sony ολα τα παιχνιδια που εδειξε αγκομαχουσαν....

Link to comment
Share on other sites

Φουλ τρολαρισμα βλέπω!

Η αληθεια ειναι η εξης....

Στο ΧΒΟΧ οne ετρεχαν μερικα παιχνιδια σε pc. Ομως τα βασικα παιχνιδια της εκθεσης για το ΧΒΟΧ One, FORZA V και RYSE ετρεχαν σε ΧΒΟΧ one ΕΠΙΣΗΜΑ! σε 1080π με 60 fps!

Αντιθετα στη Sony ολα τα παιχνιδια που εδειξε αγκομαχουσαν....

και που το ξέρω εγώ Sebastian ότι έτρεχαν σε Χbox one και όχι σε pc το FORZA ?

και αν όντως ισχύει αυτό που λες, λες να κάτσει έτσι η Sony ?

Link to comment
Share on other sites

τα exclusive του one ετρεχαν σε κονσολα με 1080/60

τα PS4 Titles στα 30 fps:

Killzone, Destiny, Assasin's Creed, Thief

Δεν λεω οτι το X1 ειναι καλυτερο (αν και τελικα απ'οτι φαινεται ειναι πολυ πιθανο*), απλα προς το παρον εχουμε τουλαχιστον 4 παραδειγματα απο την καθε κονσολα (60fps στο X1, 30fps στο PS4).

Αυτο προς οσους νομιζουν οτι το PS4 ειναι hi-end hardware και οτι το X1 ειναι Wii on steroids

*= "When it comes to the state of software development on PS4, the situation as it stands is surprising. On the one hand, freely playable first-party titles such as Knack and DriveClub suffer from noticeable frame-rate stutters down from 30fps, while on the other, "hands off" demos for the new Infamous and Assassin's Creed games appear to run without a perceptible hitch. This is in stark contrast to the playable software confirmed to be running direct from Xbox One hardware, such as Forza Motorsport 5 and Killer Instinct, which benefit to no end for targeting the 1080p60 gold standard, and largely succeed in doing so."

Link to comment
Share on other sites

Φουλ τρολαρισμα βλέπω!

Η αληθεια ειναι η εξης....

Στο ΧΒΟΧ οne ετρεχαν μερικα παιχνιδια σε pc. Ομως τα βασικα παιχνιδια της εκθεσης για το ΧΒΟΧ One, FORZA V και RYSE ετρεχαν σε ΧΒΟΧ one ΕΠΙΣΗΜΑ! σε 1080π με 60 fps!

Αντιθετα στη Sony ολα τα παιχνιδια που εδειξε αγκομαχουσαν....

Έχε χάρη βρε ψηλέ που είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να σου κάνω post τις φωτό με το monster PC να τρέχουν τα demo του XFAILONE.

Μου αναφέρεις το RYSE ως υπόδειγμα 60fpps, την πατάτα της E3 ή το απαράδεκτο Killer Instict...με γραφικά εποχής XBOX360...

Eπίσης αποφάσισε γιατί κι εσύ μου είσαι μία έτσι μία γιουβέτσι δηλ. PC gaming pwns console gaming και τώρα XFAILONE supporter.

Jesus

Link to comment
Share on other sites

βλεπω να λεμε για τον αν θα παιζει η κονσολα 30 η 60 fps. λετε να ενδιαφερει κανεναν?

λετε να ενδιαφερεται ο θειος η ο νονος για τα χριστουγενα πια κονσολα θα παρει αν θα παιζει το ανιψακι του στα 60 fps? λετε ο 14χρονος να κοιταζει αν θα παιζει στα 30 η 60 fps και τι hardware περνει?

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω οτι πολλα games στο ps4 ετρεχαν με 30 καρεδακια ενω στο x1 με 60...χμ θα εχει ενδιαφερον η μαχη τους

και στο wii u ειδαμε Βayonetta 2,wind waker hd,smash bros και Μario Kart στα 60

Η Nintendo έχει τον ίδιο (σχεδόν) επεξεργαστή από το GameCube και μετά. https://en.wikipedia.org/wiki/PowerPC_7xx

Στο GameCube ήταν μονοπύρηνος στα 486MHz, στο Wii τον πήγε στα 729MHz και στο Wii U τριπύρηνος στα 1243MHz.

Του Cube και του Wii ήταν ακριβώς ο ίδιος, του U έχει πολλές αλλαγές αλλά η αρχιτεκτονική είναι ίδια (νομίζω).

Αυτό δίνει το πλεονέκτημα στους Developers που δουλεύουν πάνω στα παιχνίδια της Nintendo, να βγάζουν το 100% των δυνατοτήτων της κονσόλας.

βλεπω να λεμε για τον αν θα παιζει η κονσολα 30 η 60 fps. λετε να ενδιαφερει κανεναν?

λετε να ενδιαφερεται ο θειος η ο νονος για τα χριστουγενα πια κονσολα θα παρει αν θα παιζει το ανιψακι του στα 60 fps? λετε ο 14χρονος να κοιταζει αν θα παιζει στα 30 η 60 fps και τι hardware περνει?

Ναι αλλά εδώ συζητάμε εγώ και 'συ. Για μένα παίζει μεγάλο ρόλο τα 60fps.

Link to comment
Share on other sites

Η Nintendo έχει τον ίδιο (σχεδόν) επεξεργαστή από το GameCube και μετά. https://en.wikipedia.org/wiki/PowerPC_7xx

Στο GameCube ήταν μονοπύρηνος στα 486MHz, στο Wii τον πήγε στα 729MHz και στο Wii U τριπύρηνος στα 1243MHz.

Του Cube και του Wii ήταν ακριβώς ο ίδιος, του U έχει πολλές αλλαγές αλλά η αρχιτεκτονική είναι ίδια (νομίζω).

Αυτό δίνει το πλεονέκτημα στους Developers που δουλεύουν πάνω στα παιχνίδια της Nintendo, να βγάζουν το 100% των δυνατοτήτων της κονσόλας.

Ναι αλλά εδώ συζητάμε εγώ και 'συ. Για μένα παίζει μεγάλο ρόλο τα 60fps.

συμφωνο μαζι σου,οτι εμεις ειμαστε πιο ψαγμενοι αλλα μεγαλο ποσοστο ελαχιστα θα κοιταξει επιδοσεις( αντε πες επιδοσεις γιατι θες να εχεις το καλυτερο) αλλα στα fps ενας casual gamer και το 14χρονο που καιγεται στις διακοπες με το call of duty δεν νομιζω να τον νοιαζουν τα fps.:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Η Nintendo έχει τον ίδιο (σχεδόν) επεξεργαστή από το GameCube και μετά. https://en.wikipedia.org/wiki/PowerPC_7xx

Στο GameCube ήταν μονοπύρηνος στα 486MHz, στο Wii τον πήγε στα 729MHz και στο Wii U τριπύρηνος στα 1243MHz.

Του Cube και του Wii ήταν ακριβώς ο ίδιος, του U έχει πολλές αλλαγές αλλά η αρχιτεκτονική είναι ίδια (νομίζω).

Αυτό δίνει το πλεονέκτημα στους Developers που δουλεύουν πάνω στα παιχνίδια της Nintendo, να βγάζουν το 100% των δυνατοτήτων της κονσόλας.

Ναι αλλά εδώ συζητάμε εγώ και 'συ. Για μένα παίζει μεγάλο ρόλο τα 60fps.

Μεχρι πριν 3 μηνες παιζανε ολοι στα 20fps 576i στο xbox360 τους και δεν γνωριζαν τι εστι fullHD...Και ξαφνικα ΑΠΑΙΤΟΥΝ ολοι 60fps 1080p σε κονσολα. Ολα αυτα γιατι το 720p - 30fps το nail'dαραμε και μπορουμε να κοιταμε μπροστα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή μετά το πισωγύρισμα της MS, οι κονσόλες μοιάζουν ίδιες. Θα βγούν και σχεδόν μαζί.

Κριτήρια για την αγορά μια εκ των 2 είναι:

- Η τιμή (100 ευρώ ειναι αυτά)

- Αν καποιος θέλει το κινεκτ

- Πιο ωραία εμφάνιση

Αλλά για μένα το πιο σημαντικό ειναι τι κονσόλα θα πάρουν/έχουν οι φίλοι.

Link to comment
Share on other sites

ατυχες παραδειγμα το δεκατετραχρονο. πρωτον γιατι αμα σερβιρουν cod στις κονσολες με 30fps θα γινει ΜΑΚΕΛΕΙΟ. δευτερον και 10 χρονων να εισαι. αμα τρως τα framedrops που ετρωγα εγω οταν προσπαθουσα να βγαλω την τελευταια πιστα στο goldeneye ολο και κατι θα καταλαβεις οσο αδαης και να εισαι περι τεχνικου τομεα. μην σου πω κιολας οτι τα σημερινα 14χρονα κανουν το pc βιδες για πλακα

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

αμα τρως τα framedrops που ετρωγα εγω οταν προσπαθουσα να βγαλω την τελευταια πιστα στο goldeneye ολο και κατι θα καταλαβεις οσο αδαης και να εισαι περι τεχνικου τομεα.

E, να σου δώσω το N64 μου που το τρέχει μια χαρά ! :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ήταν hundred ages πίσω οι "next gen" κονσόλες σε σύγκριση με gaming pc.

Γι'αυτό σου λέω εγώ: πάρε ένα Wii U να παίξεις Donkey Kong να γουστάρεις:p

Creator of FXAA says PS4 could be years ahead of PC, new Xbox may have memory bandwidth issues | GimmeGamesGimmeGames

As a PC guy who knows hardware to the metal, I spend most of my days in frustration knowing damn well what I could do with the hardware, but what I cannot do because Microsoft and IHVs wont provide low-level GPU access in PC APIs. One simple example, drawcalls on PC have easily 10x to 100x the overhead of a console with a libGCM style API.

PS4 2013:

ss-news-the-dark-sorcerer-e3-2013-tech-demo-L-mX3Qhi.jpeg

ULTRA HIGH END PC 2013:

Metro-Last-Light-Pavel.jpg

Πρόβλημα όρασης ή αντικειμενικότητας; Το πρώτο διορθώνεται, το άλλο....

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

ατυχες παραδειγμα το δεκατετραχρονο. πρωτον γιατι αμα σερβιρουν cod στις κονσολες με 30fps θα γινει ΜΑΚΕΛΕΙΟ. δευτερον και 10 χρονων να εισαι. αμα τρως τα framedrops που ετρωγα εγω οταν προσπαθουσα να βγαλω την τελευταια πιστα στο goldeneye ολο και κατι θα καταλαβεις οσο αδαης και να εισαι περι τεχνικου τομεα. μην σου πω κιολας οτι τα σημερινα 14χρονα κανουν το pc βιδες για πλακα

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

OFF TOPIC

Έχω φίλο που το είχε τερματίσει στο 00 Agent. How is that possible? -_-

Link to comment
Share on other sites

Creator of FXAA says PS4 could be years ahead of PC, new Xbox may have memory bandwidth issues | GimmeGamesGimmeGames

PS4 2013:

ss-news-the-dark-sorcerer-e3-2013-tech-demo-L-mX3Qhi.jpeg

ULTRA HIGH END PC 2013:

Metro-Last-Light-Pavel.jpg

Πρόβλημα όρασης ή αντικειμενικότητας; Το πρώτο διορθώνεται, το άλλο....

Από τη μια ναι μεν είναι γνωστό πως γίνεται τελείως διαφορετική διαχείριση πόρων και γενικά έχει δίκιο, από την άλλη το να συγκρίνεις ένα tech demo με κάποιο in-game footage δεν έχει κανένα νόημα. Μέσα σε vacuum κάποιος μπορεί να σου φτιάξει και ολόκληρη πόλη, κι ας είναι rendered σε real time. Αν δεν υπάρχει κάποιο input ή κάτι που να αλλαξει στο προκαθορισμένο rendering pipeline τότε όλα είναι πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Andeus. Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα;

1. Ποιό θεωρείς καλύτερο οπτικά; Το pc exclusive "witcher 2" με ubersampling που δεν το'τρεχες ούτε με gtx 590 ή το Ryse του(υποδεέστερου ακόμα και κονσολικά) Xbox none. Που είναι αληθινό game και όχι demo. Σύγκρινε π.χ. τη λεπτομέρεια στα πρόσωπα και στα physics και στο draw distance.

2. Γιατί δεν μας έδειξαν αντίστοιχο ντέμο και στο xbox 360, αφού στα ντέμο είναι τόσο απλά τα πράγματα;

Απλά για υπενθύμιση, τα γραφικά του tech demo Final Fantasy του ~2006 για το ps3 τα έπιασε τελικά η κονσόλα. Και ενώ τότε ενθουσίαζαν σήμερα φαίνονται συνηθισμένα.

[ame]

[/ame]

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.