Jump to content



ΧΒΟΧ ΟΝΕ vs PS4 - H μάχη


Recommended Posts

Συναδελφε, ο γιατρος ειπε να του λεμε "ναι", μην μασας :hehe:

Γιατί αμφιβάλλεις ότι ειπώθηκε η συγκεκριμένη συζήτηση με το παλουκάρι από την ΠΛΑΙΣΙΟ ή έσφιξαν οι ζέστες και που κολλάει η ανάρτηση μου για το Wii U (που όντως δεν απογοήτευσε τους fan της , η Nintendo στην Ε3)??

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Παντως για το steam που λετε, η ευρωπαικη ενωση ειχε παει την valve στα δικαστηρια και την αναγκασε να επιτρεπει την ανταλλαγη παιχνιδιων μεταξυ μελων του steam.

Επισης αν το steam ητανε μονοπωλειο πιστευετε οτι θα ειχε την ιδια πολιτικη στις τιμες , σε σχεση με το τι πολιτικη εχει τωρα?

Επισης εχω κατεβασει digital 5 games στο ps3 και μπορω να τα παιξω χωρις Internet αρα μην συγκρινετε το XboxOne με το PS3

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θυμαμαι εποχες ps1,n64 που τρεχαμε με κονσολες και καλοδια στα χερια και το μονο που απαιτουσε η κονσολα ηταν 230ν ρευμα( κ ας ηταν ηλεκτρογενητριας ) και τηλεοραση (ας ηταν "περιπτερου" )

Μια 10ετια + μετα χρειαζεται υπευθυνη δηλωση στο Α.Τ. της περιοχης σου για ποιο λογο θες να αφησεις το 9χρονο ξαδερφακι της κοπελας σου ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΝΤΕRNET να δανειστει το game απο εσενα!

Αντε τωρα που ειμαι εγω γραφικος και θελω να εχω GAME console που μολις την ανοιγω να λεει insert game (οχι password,email,το ονομα σου,τι εφαγες χθες κτλ) και να παιζω με το παιχνιδι που εφερε ο cousin απο το Αμερικα χωρις πολλα πολλα,new game και τελος

(Αρχιζει το copyright να γινεται συνωνυμο του επιασα τον θεο απο...)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θυμαμαι εποχες ps1,n64 που τρεχαμε με κονσολες και καλοδια στα χερια και το μονο που απαιτουσε η κονσολα ηταν 230ν ρευμα( κ ας ηταν ηλεκτρογενητριας ) και τηλεοραση (ας ηταν "περιπτερου" )

Μια 10ετια + μετα χρειαζεται υπευθυνη δηλωση στο Α.Τ. της περιοχης σου για ποιο λογο θες να αφησεις το 9χρονο ξαδερφακι της κοπελας σου ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΝΤΕRNET να δανειστει το game απο εσενα!

Αντε τωρα που ειμαι εγω γραφικος και θελω να εχω GAME console που μολις την ανοιγω να λεει insert game (οχι password,email,το ονομα σου,τι εφαγες χθες κτλ) και να παιζω με το παιχνιδι που εφερε ο cousin απο το Αμερικα χωρις πολλα πολλα,new game και τελος

(Αρχιζει το copyright να γινεται συνωνυμο του επιασα τον θεο απο...)

Wii U:shout:

Link to comment
Share on other sites

Wii U:shout:

Σίγουρα αλλά το ότι σε ένα thread 8 σελίδων κάποιοι επιμένουν οτι ms ίσως το εννοεί αλλιώς, ναι εντάξει θα πέσουν οι server καμιά-δύο φορές το μήνα αλλά γίνονται κι' αλλού αυτά (το psn είχε πέσει για 3 εβδομάδες).

Δικαιολογούν τι ms στο να μπορεί (δεν ειναι απαραιτητο οτι θα το κανει) να σου αρνηθεί οτι κρατάς παιχνίδι στα χέρια σου επειδή επειδή δεν βλέπει το registration πού έκανες πριν 5 χρόνια.

Εγώ έχω πρόβλημα με τον συλλογισμό που εισάγουν και όχι με την υλοποίηση οτι μορφή και να έχει.

Με λίγα λόγια αγοράζοντας ps4 ή one έχω πλήρη κυριότητα τής κονσόλας και δικαίωμα χρήσης οπουδήποτε (Αυστραλία ως Αμερική άσε την κονσόλα τα games μόνο) η είναι leasing η κατάσταση?

Και αν πάρω κονσόλα φυσικά και θα είναι u:kiss:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αλλά το ότι σε ένα thread 8 σελίδων κάποιοι επιμένουν οτι ms ίσως το εννοεί αλλιώς, ναι εντάξει θα πέσουν οι server καμιά-δύο φορές το μήνα αλλά γίνονται κι' αλλού αυτά (το psn είχε πέσει για 3 εβδομάδες).

Δικαιολογούν τι ms στο να μπορεί (δεν ειναι απαραιτητο οτι θα το κανει) να σου αρνηθεί οτι κρατάς παιχνίδι στα χέρια σου επειδή επειδή δεν βλέπει το registration πού έκανες πριν 5 χρόνια.

Εγώ έχω πρόβλημα με τον συλλογισμό που εισάγουν και όχι με την υλοποίηση οτι μορφή και να έχει.

Με λίγα λόγια αγοράζοντας ps4 ή one έχω πλήρη κυριότητα τής κονσόλας και δικαίωμα χρήσης οπουδήποτε (Αυστραλία ως Αμερική άσε την κονσόλα τα games μόνο) η είναι leasing η κατάσταση?

Και αν πάρω κονσόλα φυσικά και θα είναι u:kiss:

Εμένα ως gamer με ενοχλεί που θα σκάω 50 Ευρώ + για κάθε game στο ΧFAILONE και η MS θα με έχει πιάσει από τα π*π*ρι*α κυριολεκτικά επειδή θα έχει το δικαίωμα να μου κλειδώνει τα games επειδή δεν έκανα check in μέσα σε 24 ώρες, επειδή εάν με κάνει ban (για τον οποιοδήποτε λόγο) δεν θα έχω πρόσβαση ΚΑΝ στα παιχνίδια μου, , που το KINECT θα είναι always online ,που ο PR Manager τους λέει ορθά κοφτά εάν δεν σας αρέσει πάρτε το XBOX360 και μόκο αλλά το σημαντικότερο : που στέλνει κομμάτια στο Ελλάντα αλλά χωρίς να είμαστε μέσα στις χώρες υποστήριξης.

Η SONY δεν έχει την πρόθεση να κινηθεί έτσι και παρέχει μία εξίσου, αν όχι δυνατότερη κονσόλα και με καλύτερα exclusive games.

H MS γουστάρει Αμέρικα τακτικές και το δείχνει έμπρακτα

Link to comment
Share on other sites

Παντως για το steam που λετε, η ευρωπαικη ενωση ειχε παει την valve στα δικαστηρια και την αναγκασε να επιτρεπει την ανταλλαγη παιχνιδιων μεταξυ μελων του steam. Επισης αν το steam ητανε μονοπωλειο πιστευετε οτι θα ειχε την ιδια πολιτικη στις τιμες , σε σχεση με το τι πολιτικη εχει τωρα?

Επισης εχω κατεβασει digital 5 games στο ps3 και μπορω να τα παιξω χωρις Internet αρα μην συγκρινετε το XboxOne με το PS3

fixed τα bold :p

Καμία Valve δεν είχε πάει στα δικαστήρια, μην λέμε ότι θέλουμε. Απλά είχε βγει απόφαση πως για εταιρίες που δραστηριοποιούνται στην Ε.Ε. και προσφέρουν digital προϊόντα, μπορούν οι καταναλωτές τους να τα μεταπωλούν και γενικά να συμπεριφέρονται στη κυριότητα όπως ακριβώς και σε κάποιο retail προϊόν.

Απλά με το που έγινε αυτό όλοι φυσικά αναρωτήθηκαν αν θα κάνει κάτι τέτοιο η Valve για τους κάτοικους της Ε.Ε., μιας και θα έπρεπε να ακολουθήσει τον νόμο.

1 χρόνο και κάτι μέρες μετά έχει δει κανείς επιλογή να μπορεί να μεταφέρει τη κυριότητα από κάποιο παιχνίδι που έχει στο steam library; Όχι, και πιθανότατα ούτε πρόκειται. Απ'ότι διαβάζω είναι ενάντια στα ToS του Steam -που έχεις αποδεχθεί για να κάνεις το steam account- ενώ επίσης το Steam αναφέρεται σαν "Subscription" και όχι σαν πλατφόρμα μεταφοράς μόνιμης κυριότητας.

Technicality, αλλά αρκετό για να αγνοήσουν το νόμο ενώ παραμένουν νόμιμοι.

(Source 1, Source 2)

επειδή εάν με κάνει ban (για τον οποιοδήποτε λόγο) δεν θα έχω πρόσβαση ΚΑΝ στα παιχνίδια μου

Έστω ότι παίρνεις το νέο CoD στο PC. Retail κόπια. Σαν κλασσικό CoD θέλει Steam activation. Ok το κάνεις, βάζεις το serial κτλ. και μετά από λίγο τρως Steam ban. Μπορεί όπως είπαμε να έχεις physical copy, να το κρατάς στα χέρια σου, όμως εφόσον το key ήταν συνδεδεμένο στο account χάθηκε για πάντα.

Το ίδιο παράδειγμα με BF4 και Origin.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως όλα αυτά δεν είναι θέματα του Xbone αλλά είναι επακόλουθα του ότι στη σημερινή εποχή κολλάμε το cd-key σε ένα ενιαίο account. Έχει τα θετικά που βλέπουμε πχ. στο Steam με cloud saves, client updates, join friend's game και μαγαζιά που πουλάνε μόνο cd-keys. Αλλά έχει και τα αρνητικά όπως αυτό που βλέπουμε στο xbone.

Εάν στην MS κάνουν όπως λένε και με αυτό το τρόπο μπορέσουν να χαμηλώσουν τις τιμές (σε συνδυασμό με ότι η κονσόλα είναι πιο ακριβή και ότι δεν μπαίνουν μέσα => δε χρειάζεται να βγάλουν χασούρα από game fees) τότε οκ κάτι είναι και αυτό. Μακροχρόνια θα βγει κερδισμένος κάποιος καταναλωτής.

Αν συνεχίσουν όμως με τα 60άρια τους τότε να πανε να $#@%#$!€

Έγινε επεξεργασία από Andeus
Link to comment
Share on other sites

Ιδού το PC .... εεε...... η ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗ ή μήπως PC;

Microsoft Pulls a Fast One with E3 Xbox One Demos | techPowerUp

rig powered by an Intel LGA2011 processor, which could at least be a Core i7-3820, and an NVIDIA GeForce GTX 700 series reference design graphics card, which could at least be a GeForce GTX 770

Τώρα αν τους έριχνε και ένα γερό κράξιμο η AMD θα είχε άδικο;

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία epic fail συνέντευξη.

Οκ, στο τέλος εξηγεί ότι δεν τον άφησαν να συνεχίσει, αλλιώς θα έκανε κι άλλες πιο σημαντικές.

Εμένα μου φάνηκε normal, δεδομένου ότι με έκανε να γελάσω σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να απαντήσει ο Nelson και ο Joe συνεχίζει κάπως "οοοοοοκ, πάμε λοιπόν στην επόμενη ερώτηση χμ". :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.