Jump to content



ΧΒΟΧ ΟΝΕ vs PS4 - H μάχη


Recommended Posts

Για μένα ειναι καλό που στο xbox θα κλειδώνουν τα παιχνίδια αλά steam. Που ξέρεις, μπορεί οπως και στο steam να βγουν site που θα πουλάνε τα keys στη μισή τιμή να δώ μετα ποιος θα γκρινιάζει οταν τα ps4 θα έχουν 60 και τα xbox 30...

ναι και μετα ηρθανε οι μαγοι με τα δωρα

three-kings.jpg

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ο τιτλος του θέματος ειναι PS4 vx XBOX one, οχι consoles vs pc. Εχετε μπερδευτεί μερικοί και το γυρίσατε εκεί.

Θεωρω για να υπάρχει preorder για το xboxone απο μεγάλα ελληνικά μαγαζία, ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα, μιας και απο xbox live πλευράς πλέον η Ελλάδα ειναι υποστηριζόμενη.

Δεν υποστηρίζω το xbox απλά να μη λέμε οτι μας κατεβαίνει.

Οσο για το αν θα σπάσει ή όχι ποσώς με ενδιαφέρει, τα λιγοστά παιχνίδια που καταφέρνω να βρω χρόνο να παίξω τα αγοράζω και ουτε ψάχνω για κλειδώματα, σπασίματα, fw κλπ

Τις εντυπώσεις τις κέρδισε το PS4 στην E3, αλλά μην υποτιμάτε την MS. Καθίστε να βγούν τα παιχνίδια πρώτα και βλέπουμε.

Για μένα ειναι καλό που στο xbox θα κλειδώνουν τα παιχνίδια αλά steam. Που ξέρεις, μπορεί οπως και στο steam να βγουν site που θα πουλάνε τα keys στη μισή τιμή να δώ μετα ποιος θα γκρινιάζει οταν τα ps4 θα έχουν 60 και τα xbox 30...

Πάμε άλλη ΜΙΑ από την αρχή (εάν χρειασθείς μετάφραση μας λες:innocent:)

Want to play the Xbox One outside of the 21 supported countries at launch? Unfortunately, you’re out of luck. According to a disclaimer on Xbox.com regarding pre-orders for the Xbox One, the next-generation console will be supported only in these countries on launch:

Australia

Austria

Belgium

Brazil

Canada

Denmark

Finland

France

Germany

Ireland

Italy

Mexico

Netherlands

New Zealand

Norway

Russia

Spain

Sweden

Switzerland

United Kingdom

United States

In addition to noting the supported regions, the disclaimer also states:

"Xbox One games are for activation and distribution only in specified geographic regions."

Πάρε το XFAILONE ενώ εμείς απολαμβάνουμε το Destiny κι εσύ θα παίζεις Killer Instict (το 2014 και βλέπουμε)

Link to comment
Share on other sites

Πάμε άλλη ΜΙΑ από την αρχή (εάν χρειασθείς μετάφραση μας λες:innocent:)

Want to play the Xbox One outside of the 21 supported countries at launch? Unfortunately, you’re out of luck. According to a disclaimer on Xbox.com regarding pre-orders for the Xbox One, the next-generation console will be supported only in these countries on launch:

Australia

Austria

Belgium

Brazil

Canada

Denmark

Finland

France

Germany

Ireland

Italy

Mexico

Netherlands

New Zealand

Norway

Russia

Spain

Sweden

Switzerland

United Kingdom

United States

In addition to noting the supported regions, the disclaimer also states:

"Xbox One games are for activation and distribution only in specified geographic regions."

Πάρε το XFAILONE ενώ εμείς απολαμβάνουμε το Destiny κι εσύ θα παίζεις Killer Instict (το 2014 και βλέπουμε)

Να το κανουμε λιγο πιο ξεκαθαρο. Παλι.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δε διαβάζετε τι γράφω. ΠΑΛΙ...

Μη μου quotarete τις χώρες, τις εχω δει αρκετές φορές.

Καταρχήν δεν είπα οτι θα πάρω xboxone. Πάμε παρακάτω τώρα.

Απλά απαντήστε μου στην ερώτηση γιατι πχ το Πλαισιο φέρνει το xbox one στην Ελλάδα εαν δε θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις... και μετα ξαναquotarete μου τις χώρες που υποστηρίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δε διαβάζετε τι γράφω. ΠΑΛΙ...

Μη μου quotarete τις χώρες, τις εχω δει αρκετές φορές.

Καταρχήν δεν είπα οτι θα πάρω xboxone. Πάμε παρακάτω τώρα.

Απλά απαντήστε μου στην ερώτηση γιατι πχ το Πλαισιο φέρνει το xbox one στην Ελλάδα εαν δε θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις... και μετα ξαναquotarete μου τις χώρες που υποστηρίζονται.

Για τον ίδιο λόγο που πουλάνε LTE τηλέφωνα χωρίς σήμα και Veyron με ανώτατο όριο τα 120 km/h.

Link to comment
Share on other sites

Για τον ίδιο λόγο που πουλάνε LTE τηλέφωνα χωρίς σήμα και Veyron με ανώτατο όριο τα 120 km/h.

Παντελώς άστοχη η σύγκριση αγαπητέ. Σκέψου κατι άλλο αν θελεις να ποστάρεις. Τα LTE τηλέφωνα δουλεύουν και ως 3G ενώ το άλλο συμφωνά με τους φιλους που ποστάρουν τις χώρες απο πάνω δε θα δουλεύει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Παντελώς άστοχη η σύγκριση αγαπητέ. Σκέψου κατι άλλο αν θελεις να ποστάρεις. Τα LTE τηλέφωνα δουλεύουν και ως 3G ενώ το άλλο συμφωνά με τους φιλους που ποστάρουν τις χώρες απο πάνω δε θα δουλεύει καθόλου.

Έχεις δίκιο για το "δεν θα δουλεύουν καθόλου", αλλά μη ξεχνάς ότι το xbox one δεν είναι μόνο παιχνίδια αλλά και tv player. Μέχρι να φφέρουν το live και εδώ, θα μπορούμε να βλέπουμε blue-ray ταινίες :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δε διαβάζετε τι γράφω. ΠΑΛΙ...

Μη μου quotarete τις χώρες, τις εχω δει αρκετές φορές.

Καταρχήν δεν είπα οτι θα πάρω xboxone. Πάμε παρακάτω τώρα.

Απλά απαντήστε μου στην ερώτηση γιατι πχ το Πλαισιο φέρνει το xbox one στην Ελλάδα εαν δε θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις... και μετα ξαναquotarete μου τις χώρες που υποστηρίζονται.

Για να κανει αρπαχτη οπως παντα.

Παμ' παρακατω

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δε διαβάζετε τι γράφω. ΠΑΛΙ...

Μη μου quotarete τις χώρες, τις εχω δει αρκετές φορές.

Καταρχήν δεν είπα οτι θα πάρω xboxone. Πάμε παρακάτω τώρα.

Απλά απαντήστε μου στην ερώτηση γιατι πχ το Πλαισιο φέρνει το xbox one στην Ελλάδα εαν δε θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις... και μετα ξαναquotarete μου τις χώρες που υποστηρίζονται.

Mε καλεί από την ΠΛΑΙΣΙΟ Computers ο κος. Βλ.....κης και μου λέει:

"Καλησπέρα σας κε.Γ...νη, είχατε κάνει pre order το XBOXONE και πρέπει να σας πούμε ότι η τιμή είναι στα 499 Ευρώ"

"Μάλιστα αλλά γίνεται να το ακυρώσουμε γιατί αυτό που είδα στην Ε3 πραγματικά με απογοήτευσε και να κάνω pre order το PS4 , σας παρακαλώ??"

"Εννοείται , άλλωστε αρκετά άτομα και από εμάς έχουν ακυρώσει γιατί αυτό που διαβάσαμε και την παρουσίαση που είδαμε μας δυσαρέστησε αρκετά"

"Αχά! Να κάνω μία ερώτηση ? Διάβασα ότι δεν θα υποστηρίζεται η Ελλάδα στο launch και θα μας εντάξουν από 2014 ? Ισχύει και εάν ναι , ξέρετε από πότε το 2014 θα είμαστε στην νέα υπηρεσία του XBOX Live?"

"Δυστυχώς και σε εμάς μας ενημέρωσαν ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε REGISTER τα games και το λέμε στους πελάτες μας , όταν μας ρωτάνε , τώρα για το πότε μέσα στο 2014, δεν ξέρουμε"

"Εντάξει κε.Βλ....κη, σας ευχαριστώ για την κλήση και παρακαλώ προχωρήστε στο pre order του PS4"

"Σας ευχαριστώ κι εγώ για την προτίμηση σας στην ΠΛΑΙΣΙΟ computers"

Αληθινός διάλογος , την Πέμπτη που μας πέρασε, όποιος ΔΕΝ το πιστεύει καλέστε την ΠΛΑΙΣΙΟ και ρωτήστε.

Υ.Γ. Μάλλον την επόμενη φορά θα σου μεταφρασω και την ανακοίνωση της MS, γιατί δεν το καταλαβαίνεις.

ΕΛΛΑΝΤΑ , IAΠΩΝΙΑ, ΑΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΓΙΟΚ!

http://www.gamesthirst.com/2013/06/12/xbox-one-wont-work-the-caribbean-many-other-countries/

:banging:

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τη διευκρίνιση, η απάντηση του Πλαισίου είναι σαφής.

Η μόνη ισως λύση είναι το vpn αλλά μόνο κανενας τολμηρός που θα σκάσει 500+ για να δοκιμάσει.

Προβλέπω να φυτρώνουν site που θα πουλάνε vpn για xbox one :p

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τη διευκρίνιση, η απάντηση του Πλαισίου είναι σαφής.

Η μόνη ισως λύση είναι το vpn αλλά μόνο κανενας τολμηρός που θα σκάσει 500+ για να δοκιμάσει.

Προβλέπω να φυτρώνουν site που θα πουλάνε vpn για xbox one :p

Εγώ απογοητεύτηκα με την κίνηση της MS,γιατί ΟΥΔΕΠΟΤΕ είχα πάρει PS (φανατικός Nintendo maniac) και λάτρευα το XBOX360 , XBOX και τα είχα αγοράσει με το καλημέρα μόλις ήρθαν στην χώρα μας....με το που είδα αυτό....να μας αποκλείει κυριολεκτικά...αποφάσισα να αλλάξω στρατόπεδο μία και καλή.:(

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τη διευκρίνιση, η απάντηση του Πλαισίου είναι σαφής.

Η μόνη ισως λύση είναι το vpn αλλά μόνο κανενας τολμηρός που θα σκάσει 500+ για να δοκιμάσει.

Προβλέπω να φυτρώνουν site που θα πουλάνε vpn για xbox one :p

Μπορεί και να γίνει - μόνο άμα το account migration επιτρέπεται στο xbox one όπως στο 360 και τα παιχνίδια να μην έχουν τέτοια restrictions. Αλλιώς, ποιος θα πάρει κονσόλα και να την κλειδώσει σε άλλο region, όταν μετά από 4-5 μήνες θα μπορεί να παίξει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα παω να αγοραζω ρουχα , και θα μου τα πουλανε ως υπηρεσια.

Αμα δεν κανω τον καταλληλο συνδιασμο και ειμαι κακογουστος θα ερχεται μπραβος να μου τα αφαιρει στη μεση του δρομου για να κανω στριπτιζ. :p

Οσοι υποστηριζετε την πολιτικη της microsoft @@ .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτάζουμε και λίγο πιο πάνω, μην βάζουμε συνέχεια τα ίδια links ε.

@hurin για να διευκρινήσουμε λίγο καλύτερα την απάντηση στην απορία σου, γιατί είπε έτσι το πλαίσιο στο παιδί πιο πάνω και για να τελειώσει μια και καλή αυτό το ζήτημα: Ναι, όπως λες, αυτή τη στιγμή η Ελλάδα υποστηρίζεται από το Xbox Live όμως είναι η έκδοση για Χ360. Για να υποστηρίζεται το ΧBone από το Live θα χρειαστεί μεγάλο update που θα το κάνει ουσιαστικά overhaul, θα γίνει "Live 2.0" και θα έχει πια και τα XBone features.

Αυτό το update δε θα πάρουμε με τη μία στην Ελλάδα (μιας και θα είναι localized) και γι αυτό δε θα μπορεί να δουλέψει εδώ. Είναι καθαρα θέμα update, δεν έχει σχέση ποιοσ το φέρνει, διαθεσιμότητα κτλ.

Από εκεί και μετά για το θέμα του ban κάνετε πολύ δράμα για το τίποτα. Όλοι εδώ έχουμε κάποιο Steam/Origin account. Κάποιοι έχουμε πάνω από 100 games. Αν φάμε ban δε θα τα χάσουμε όλα;

PSN και Live τώρα: Υπάρχουν τόσα digital games. Αν φάμε ban ναι θα έχουμε τα retail αλλά δε θα χάσουμε τα digital;

Τόσα χρόνια είναι έτσι, τώρα τους πείραξε όλους;

Επίσης είναι μούφα νέο, που απλά το έβαλαν μερικά sites για να πάρουν hits και όσο να'ναι είναι μόδα και πουλάει το όλο DRM θέμα του next-gen

https://twitter.com/XboxSupport1/status/345767208636542976

Λες και MS Support θα είχε ενημερωθεί από τώρα για το Xbone για να ήξερε... :p

Έγινε επεξεργασία από Andeus
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνω το μέρος κανενός μιας και είμαι pcας εδώ και χρόνια αλλά πιστεύω όσοι έχετε χρόνο αξίζει μια ματιά εδώ.

(αναφέρθηκε κάτι σχετικό πιο πριν απο τον [MENTION=97]Trooper[/MENTION])

Anonymous Xbox engineer explains DRM and Microsoft's Xbox One intentions - Neowin

TL;DR: Θέλει να γίνει steam like το xboxone:

>The thing is we suck at telling the story. The whole point of the DRM switch from disc based to cloud based is to kill disc swapping, scratched discs, bringing discs to friends house, trade-ins for shit value with nothign going back to developers, and high game costs. If you want games cheaper then 59.99, you have to limit used games somehow. Steam's model requires a limited used game model.

Και μη μου πείτε οτι δε το αγαπάμε το steam. Μέχρι και στίκυ για χάρη του έχουμε στο λάμπη

Δεν λέω οτι η microsoft κάνει οτι κάνει γιατί μας αγαπάει και μας σκέφτεται (εταιρεία είναι, προφανώς ο απότερος σκοπός της στο καπιταλιστικό σύστημα είναι το κέρδος)

Και γω όταν πρωτοάκουσα πως έχουν τα πράγματα προβληματίστικα. Αλλά έψαξα και το γιατί

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

Mε καλεί από την ΠΛΑΙΣΙΟ Computers ο κος. Βλ.....κης και μου λέει:

"Καλησπέρα σας κε.Γ...νη, είχατε κάνει pre order το XBOXONE και πρέπει να σας πούμε ότι η τιμή είναι στα 499 Ευρώ"

"Μάλιστα αλλά γίνεται να το ακυρώσουμε γιατί αυτό που είδα στην Ε3 πραγματικά με απογοήτευσε και να κάνω pre order το PS4 , σας παρακαλώ??"

"Εννοείται , άλλωστε αρκετά άτομα και από εμάς έχουν ακυρώσει γιατί αυτό που διαβάσαμε και την παρουσίαση που είδαμε μας δυσαρέστησε αρκετά"

"Αχά! Να κάνω μία ερώτηση ? Διάβασα ότι δεν θα υποστηρίζεται η Ελλάδα στο launch και θα μας εντάξουν από 2014 ? Ισχύει και εάν ναι , ξέρετε από πότε το 2014 θα είμαστε στην νέα υπηρεσία του XBOX Live?"

"Δυστυχώς και σε εμάς μας ενημέρωσαν ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε REGISTER τα games και το λέμε στους πελάτες μας , όταν μας ρωτάνε , τώρα για το πότε μέσα στο 2014, δεν ξέρουμε"

"Εντάξει κε.Βλ....κη, σας ευχαριστώ για την κλήση και παρακαλώ προχωρήστε στο pre order του PS4"

"Σας ευχαριστώ κι εγώ για την προτίμηση σας στην ΠΛΑΙΣΙΟ computers"

Αληθινός διάλογος , την Πέμπτη που μας πέρασε, όποιος ΔΕΝ το πιστεύει καλέστε την ΠΛΑΙΣΙΟ και ρωτήστε.

Υ.Γ. Μάλλον την επόμενη φορά θα σου μεταφρασω και την ανακοίνωση της MS, γιατί δεν το καταλαβαίνεις.

ΕΛΛΑΝΤΑ , IAΠΩΝΙΑ, ΑΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΓΙΟΚ!

Xbox One Won’t Work In Certain Parts Of Asia, Europe, Africa – The Caribbean, Many Other Countries Not Supported | Games Thirst – Video Game News, Reviews, Trailers, Wikis And The Official Gamer Drink

:banging:

ωχ παναγία μου ,,,

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνω το μέρος κανενός μιας και είμαι pcας εδώ και χρόνια αλλά πιστεύω όσοι έχετε χρόνο αξίζει μια ματιά εδώ.

(αναφέρθηκε κάτι σχετικό πιο πριν απο τον [MENTION=97]Trooper[/MENTION])

Anonymous Xbox engineer explains DRM and Microsoft's Xbox One intentions - Neowin

TL;DR: Θέλει να γίνει steam like το xboxone:

>The thing is we suck at telling the story. The whole point of the DRM switch from disc based to cloud based is to kill disc swapping, scratched discs, bringing discs to friends house, trade-ins for shit value with nothign going back to developers, and high game costs. If you want games cheaper then 59.99, you have to limit used games somehow. Steam's model requires a limited used game model.

Και μη μου πείτε οτι δε το αγαπάμε το steam. Μέχρι και στίκυ για χάρη του έχουμε στο λάμπη

Δεν λέω οτι η microsoft κάνει οτι κάνει γιατί μας αγαπάει και μας σκέφτεται (εταιρεία είναι, προφανώς ο απότερος σκοπός της στο καπιταλιστικό σύστημα είναι το κέρδος)

Και γω όταν πρωτοάκουσα πως έχουν τα πράγματα προβληματίστικα. Αλλά έψαξα και το γιατί

Ναι το πρόβλημα είναι ότι ΠΟΤΕ των ΠΟΤΩΝ η ms δε πρόκειται να πουλάει τα παιχνίδια σε τιμές steam. Γιατί είναι μονοπώλιο.

Τσέκαρε π.χ τα xbox360 games on demand

Link to comment
Share on other sites

ωχ παναγία μου ,,,
Για το Wii U αναφερόμουν , προς το παρόν διότι στην Ε3 όλοι δηλώνουν ότι θα είναι Nintendo Blast.

Μιας και θα πάω φέτος θα σου στείλω και feedback:jump:

Συναδελφε, ο γιατρος ειπε να του λεμε "ναι", μην μασας :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.