Jump to content



Γενική αναβάθμιση, αγορά GTX 770 και νέου κουτιού, αξίζει;


SpirosKGR

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, συνεχίζω την συζήτηση που άνοιξα στο τοπικ της 780.

"Παρεπιπτόντως επιτέλους ξεκουμπίστηκε η GTX 670 :)

Σκέφτομαι για αγορά GTX 770 και συγκεκριμένα της gigabyte gtx 770 windforce OC

Τι λέτε ; 390 από Ελλάδα :)"

Απο εξωτερικό που έχω κοιτάξει βγαίνει 1 ευρώ ακριβότερα μαζί με μεταφορικά.

Η προηγούμενη μου κάρτα ήταν η MSI GTX 670 power edition 2gb oc, την είχα αγοράσει 360€ τον Νοέμβριο. Πουλήθηκε σήμερα 260€ και σκέφτομαι να δώσω άλλα 130€ για αγορά της GTX 770 Gigabyte Windforce 2GB OC.

Δυστυχώς χρήματα για gtx 780 δεν επαρκούν , θα πρέπει να φτάσουμε στη λύση της πώλησης του HTC one s μου, κάτι που θα με αφήσει χωρίς κινητό.

Ο λόγος αναβάθμισης είναι σε μεγάλο ποσοστό το Battlefield 3/4.

--

Επίσης πρός το τέλος του τρέχοντος μήνα, θα προβώ και σε αντικατάσταση του Corsair 650D με το Fractal Design Define R4 ή το Arc Midi R2. Ο λόγος; θέλω ένα αθόρυβο κουτάκι, μικρό σε διαστάσεις και όχι ντουλάπα, μινιμαλιστικό χωρίς πολλά πολλά, και να μην μπαίνει τόση σκόνη όσο είδα σήμερα με το 650D που πραγματικά λυπήθηκα το εσωτερικό hardware μου παρόλο που προσέχω και καθαρίζω κάθε μέρα γραφείο-εσωτερικό κλπ κλπ, το pcb κάρτας γεμάτο σκόνη, Η100 σκόνη σαν άμμος......

--

Ευχαριστώ.

Με hardware κλπ ασχολούμαι τα τελευταία 2.5 χρόνια , είναι ο πρώτος υπολογιστής που έφτιαξα κομμάτι κομμάτι , ξεκίνησα πρόπερσι με χειρότερα specs απο αυτά που έχω τώρα, έχω κρατήσει μόνο τον ίδιο επεξεργαστή, τροφοδοτικό και τον caviar black , καθώς τα υπόλοιπα είτε προστέθηκαν στη συνέχεια ή αλλάχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Θα πρέπει να συμφωνήσω με εκείνον που σου είπε στο thread της 780 ότι είναι παντελώς λάθος κίνηση αυτή που έκανες και με την πώληση της 670 (260Ε) αλλά και η "απλή" μετάβαση σε % αυξητικές επιδόσεις σε GTX 770!

Σε GTX 770 πήγαίνεις άμα απέχεις σε επιδόσεις απο αυτήν αρκετά, τουλάχιστον για μένα ένα 30-40%..

Τώρα πλέον τα πράγματα είναι μονόδρομος... Χρειάζεσαι σίγουρα vga διότι δεν είναι να μένεις με την onboard! Το κακό όμως ήδη έγινε και τώρα δεν υπάρχουν περιθώρια για πολλούς ελιγμούς!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πουλήθηκε αλλά απλά την έχεις κλείσει, ακυρώνεις την πώληση και μένεις

με την κάρτα σου. Αν έχει φύγει η κάρτα, τότε πας σε 770 και λούζεσαι την απογοήτευση.

Κάθε εμπόδιο για καλό όμως, άλλη φορά θα είσαι προσεκτικός.

+1 για την gigabyte αν και έτσι κι αλλιώς δεν έχεις πολλές επιλογές από Ελλάδα.

Για το κουτί δικαιολογίες ψάχνεις, αν έπαιρνε σκόνη το 650d, θα παίρνει και το

καινούριο σου. Στο θέμα που είχες ανοίξει έλεγες ότι έχει άθλιας ποιότητας φίλτρα

πραγμα που βεβαιώς δεν ισχύει.

Αν επίσης το 650d σου φαίνονταν μεγάλο δεν θα επέλεγες αυτό που λες αλλά

πραγματικά κάποιο μικρό κουτί. Δεν έχει λογική να γλυτώνεις 5 πόντους από δω

κι από κει πηγαίνοντας σε χειρότερο κουτί.

Αν βέβαια έχεις καταλήξει, προχωράς στις επιλογές σου αλλά τότε δεν έχει νόημα

το άνοιγμα ενός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να κάνω τώρα με την onboard είναι λίγο counter.

Το battlefield 3 ...

μια εικόνα χίλιες λέξεις

lgt5ee1.png

στα low.

Είχα κάνει από την αρχή λάθος στην επιλογή των κατάλληλων παρτς για το pc και τώρα πληρώνω το τίμημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια.

[MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION] θεωρώ κατάλαβες πως οι ενέργειές σου βολιδοσκοπούνται :)

Αλλά εξαρχής σου λέω, πως η gtx770 στα χρήματα που λες να διαθέσεις είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πουλήθηκε αλλά απλά την έχεις κλείσει, ακυρώνεις την πώληση και μένεις

με την κάρτα σου. Αν έχει φύγει η κάρτα, τότε πας σε 770 και λούζεσαι την απογοήτευση.

Κάθε εμπόδιο για καλό όμως, άλλη φορά θα είσαι προσεκτικός.

+1 για την gigabyte αν και έτσι κι αλλιώς δεν έχεις πολλές επιλογές από Ελλάδα.

Για το κουτί δικαιολογίες ψάχνεις, αν έπαιρνε σκόνη το 650d, θα παίρνει και το

καινούριο σου. Στο θέμα που είχες ανοίξει έλεγες ότι έχει άθλιας ποιότητας φίλτρα

πραγμα που βεβαιώς δεν ισχύει.

Αν επίσης το 650d σου φαίνονταν μεγάλο δεν θα επέλεγες αυτό που λες αλλά

πραγματικά κάποιο μικρό κουτί. Δεν έχει λογική να γλυτώνεις 5 πόντους από δω

κι από κει πηγαίνοντας σε χειρότερο κουτί.

Αν βέβαια έχεις καταλήξει, προχωράς στις επιλογές σου αλλά τότε δεν έχει νόημα

το άνοιγμα ενός θέματος.

Τα φίλτρα του , ειδικά το μπροστινό είναι μάπα. Το είχα πάρει καθώς τότε ήταν το μόνο που είχε το eshop.gr και χωρούσε την Η100. Επίσης ίσα ίσα χωράει στο γραφειάκι. Επίσης είναι βαρύ και μιας και σε κανα μήνα πάω φοιτητής το καινούριο θα είναι λίγο πιο εύκολο να το μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια.

[MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION] θεωρώ κατάλαβες πως οι ενέργειές σου βολιδοσκοπούνται :)

Αλλά εξαρχής σου λέω, πως η gtx770 στα χρήματα που λες να διαθέσεις είναι μονόδρομος.

Ναι τώρα έτσι που έγινε το πράγμα μόνο σε GTX 770. Γενικά πιστεύω θα είναι μια χαρά. Υπάρχει προοπτική αργότερα για sli - μια μικρή -

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να κάνω τώρα με την onboard είναι λίγο counter.

Το battlefield 3 ...

μια εικόνα χίλιες λέξεις

στα low.

Είχα κάνει από την αρχή λάθος στην επιλογή των κατάλληλων παρτς για το pc και τώρα πληρώνω το τίμημα.

Κανένα λάθος δεν είχες κάνει με την επιλογή των parts. 1000 λόγοι υπάρχουν για το screenshot που δείχνεις

και κανένας από τους 1000 δεν έχει να κάνει με την κάρτα σαν hardware.

Εφόσον ασχολείσαι ενεργά με το hardware και δίνεις ουκ ολίγα λεφτά, διάβαζε περισσότερο και έχε υπομονή.

Με ποιά κριτήρια κρίνεις ένα φίλτρο? Μπορείς να τα αναλύσεις? Το "μπάζει σκόνη" είναι το αποτέλεσμα, δεν είναι κριτήριο.

Κατά τα άλλα συνεχίζεις να παραθέτεις επιχειρήματα που δεν στέκουν. Παρτο το κουτί, δικά σου είναι τα λεφτά αλλά

μην λέμε και ότι θέλουμε... Συγκρίνεις το βάρος ενός midi tower με ένα midi tower... Αν μίλαγες για tower vs laptop, μαζί σου.

Αυτό που λες δεν στέκει απλά λογικά, δεν είναι θέμα γνώμης.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα λάθος δεν είχες κάνει με την επιλογή των parts. 1000 λόγοι υπάρχουν για το screenshot που δείχνεις

και κανένας από τους 1000 δεν έχει να κάνει με την κάρτα σαν hardware.

Εφόσον ασχολείσαι ενεργά με το hardware και δίνεις ουκ ολίγα λεφτά, διάβαζε περισσότερο και έχε υπομονή.

Αρχικά αύριο-μεθαύριο θα πέσει φορματ. Δεν ξέρω το λόγο του διαγράμματος, πάντως ο cpu στο metro last light μια χαρά πήγαινε, γενικά σε άλλα παιχνίδια ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

όχι , όπως είπες και στο προηγούμενο thread παίζεις σε 1680x1050 είναι άσκοπο να μιλάμε για 770 πόσο μάλλον για 780

η 670 που έδωσες "κολοτούμπες" την έκανε την οθόνη σου γιατί την άλλαξες ;

άσε τις αναβαθμήσεις σε fractal και τα σχετικά και πάρε μια οθόνη να ευχαριστηθείς την ουσία,όταν πάρεις λοιπόν την οθόνη αποφάσισε για vga

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι εφοσον τα 400 ευρω ειναι ταβανι, η 770 ειναι μονοδρομος δεν εχεις αλλη επιλογη.

Συνεχιζω να πιστευω οτι κακως "σκοτωσες" την 670 με το σκεπτικο να πας σε 770.

Θα συμφωνουσα μονο αν το εκανες για να πας σε 780.

Επισης απο το να "σκοτωσεις" την 670 για να πας σε 770, θα ηταν απειρως καλυτερο, να εβρισκες καποιον (και δεν ειναι λιγοι) που να σκοτωνε εκεινος την 670 του για "2,5κατοσταρικα" και να επαιρνες και δευτερη 670.

Θα ησουν αρκετα πανω σε επιδοσεις απο μια 780, ποσο μαλλον απο την 770 που μιλαμε.

Βεβαια ολα αυτα ειναι θεωρητικα και εφοσον εκανες τις κινησεις σου, δεν εχει και νοημα να τα συζηταμε.

Στο θεμα σου τωρα.

Αν το " απολυτο" ταβανι ειναι τα 400 ευρω πας καρφι για την 770 χωρις καν να το σκεφτεις.

Αν μπορεις να κανεις την υπερβαση, κατ εμε αξιζει να πας σε 780, ιδιως για να "νιωσεις" οτι εκανες και ουσιαστικη αναβαθμιση μετα την 670 που ειχες.

Link to comment
Share on other sites

Το μπροστά φίλτρο του κουτιου βλέπει μπαλκονοπορτα και ρουφάει όλη τη σκόνη από την εξοχή έξω.

Τώρα έφυγε η 670, ο λόγος επίσης που το έκανα ήταν καθώς από κει που την είχα αγοράσει δεν είχα εγγύηση, από γνωστό σε oc##bit είχε αγοραστεί.

Η αλήθεια είναι ότι είχα 7970 η οποία ήταν χαλασμένη και εφόσον είχα δυνατότητα επιστροφής χρημάτων, τα πείρα πίσω.

Αλλά έλα που με τις αγορές νέων videogames και κάποια περιττά έξοδα όπως κονσόλα έκαναν φτερά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION]

Τα αγγλικά σου πώς είναι?

Corsair Obsidian 650D Review | techPowerUp

Δεν έχει κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα το κουτί απλά εκεί που μου επιτρέπει το δωμάτιο να το τοποθετήσω η σκόνη ειδικά απο μπροστά μπαίνει άνετα.

Για την 770 κλείσαμε , παραγγέλνω σήμερα. Λογικά Δευτέρα θα χει έρθει ή Σάββατο.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη σου είναι 1680χ1050?

Καταρχήν πρώτο Θες οθόνη!!!

Άμα δεν πάρει οθόνη μάταια όλα τα άλλα..

Τώρα για το Case εγώ Fractal έχω Arc Midi την 1η έκδοση το R2 μου φάινεται έχει μόνο Window Side Panel με 25 ευρώ το παίρνεις έξτρα ούτε σι άλλος αλλά εγώ θέλω και το Side Fan να βγάζει αέρα προς τα έξω μπας και ξεφυσάει λίγο η 7970..

Τώρα για την σκόνη..

Το Fractal μαζευει την ΣΚΟΝΗ!

ειδικά άμα βγάλεις τα φιλτρα?

Που έχεις μπρος πανω είναι άστα να πάνε..

Εδώ στα πανω Fan έχει σκόνη..

Δηλαδή μπαίνει σκονη από μπορστά και βγαίνει από πάνω..

Τώρα το άθορυβο σχετικό είναι όλα παίζουν ρόλο το τι ανεμηστήρες θα πάρεις..

Για μένα πάρε 780 μείνε με την Onboard

Πάρε πρώτα οθόνη καμια Dell u2312m u2412m

Το κουτί σου είπα δεν αξίζει με βάση αυτό που έχεις..

Άμα σου αρέσει το Fractal OK καντο..

4d1XyUd.jpg

Και τέλος πάρε την 780 από γερμανο στα 500 θα εχει φτάσει..

Μεσα δεν θες να ανοίξω..

Αστο και καθάρισα το σπιτι μην το γεμισω σκόνες αυτό θέλει φυσιτιρι και μετα με πανακι και βγαλσιμο ολη η σκονη...

Για Airflow ναι έχει καλό εξου και η σκονη αλλα διαφορα στα Temps δεν θα δεις..

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου ειναι να περιμενεις-μαζεψεις λιγα ακομα και να πας στην 780 που ειναι αναβαθμιση και οχι σε 670=770 .ετσι και αλλιως καλοκαιρακι ειναι τωρα,ποιος καθεται και καιγεται ,ειδικα στην περιοχη που εισαι:jump:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION] αδερφε εντελως φιλικα και χωρις ιχνος "κοροϊδιας":

Ακομα και αν επαιζες σε 1080p/1200p, η 670 θα σου εκανε ολα τα χατιρια σε ΚΑΘΕ παιχνιδι! Τι σε επιασε και την εδωσες?

Παρατηρω πολλες αγγελιες (ειδικα στο γειτονικο forum) με 670/680 και 7950/7970. Λες και οι 770/780 ειναι η γη της επαγγελιας και τρεχουν ολοι να αγορασουν...

Τωρα, στη φαση που εισαι και στα φραγκα που διαθετεις, αναγκαστικα πας για 770.

Για το case δενε χω αποψη... Προσωπικα σιχαθηκα τα μεγαλα towers, πηρα ενα Bitfenix Prodigy και ησυχασα με τις μ@λ@κιες...

Επισης... παιζεις σε αναλυση 1680x1050... Μηπως να εβαζες στις προτεραιοτητες σου και μια οθονη?

Επαναλαμβανω, εντελως φιλικα!!! Δεν εχω καμια διαθεση ουτε για flame, ουτε για να στην πω, ουτε τιποτα τετοιο... Κι εγω εχω κανει απειρες μ@λ@κιες στο θεμα hardware!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.