Jump to content



QNAP TS221 - low transfer speed


jpcupra

Recommended Posts

Αφου τσιμπησα τον Nas απο τον φιλο [MENTION=9973]oldhag[/MENTION] , τον σεταρα και ξεκινησα να ανεβαζω αρχεια.

Ειναι συνδεδεμενος σε 1000αρι δικτυο, οποτε περιμενα να δω ταχυτητες της ταξης του 50mb+

To max ομως που εχω δει ειναι 15mb/s

Εχω κανει κατι λαθος?

Με κοβει κατι?

Παρακαλω τα φωτα σας καθως εχω να ανεβασω 2tb+

edit: [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] κανονισε να ξεκινησεις τα δικα σου για τους hp. Ξερεις εσυ... :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Και μέσω ftp τις ίδιες ταχύτητες έχεις; Δοκίμασε να παίξεις με το autonegotiation της κάρτας δικτύου, βάλτη manual στα 1000, και βάλτη και στα 100 να δεις.

Απενεργοποιησα και το nod32 μηπως και,

επαιξα με το autonegotiation και την εβαλα καρφωτη στα 1000, αλλα same old sh!t.

Μεσω file explorer για καποιο λογο δεν με αφηνε να αντιγραψω απο το pc και μου ελεγε οτι χρειαζομαι αδεια, παρα μονο να τραβηξω (download) απο τον NAS οπου εκει ειδα ταχυτητες του 60mb/s+

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις ethernet στο qnap έχει μια επιλογή για mtu, τι λέει εκεί; Η ίδια ρύθμιση υπάρχει και στην κάρτα δικτύου στο pc σου. Αν δεν είναι, βάλτα 1500 και δες.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις ethernet στο qnap έχει μια επιλογή για mtu, τι λέει εκεί; Η ίδια ρύθμιση υπάρχει και στην κάρτα δικτύου στο pc σου. Αν δεν είναι, βάλτα 1500 και δες.

[MENTION=23]DJD[/MENTION] αν καταλαβα σωστα αναφερεσαι στα jumbo frames. Σωστα?

στον qnap λεει mtu 1500 ενω στην καρτα δικτυου ειναι απενεργοποιημενα. Μολις ανοιξω το drop down menu

μου βγαζει

2KB MTU

3KB MTU

4KB MTU

5KB MTU

6KB MTU

7KB MTU

απενεργοποιημενο

Που πρεπει να το βαλω? στο 2KB?

post-3703-1416077459,4584_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα jumbo με την καμία δεν ευθύνονται για τόσο χαμηλή απόδοση. Κάνε ένα check τον δίσκο μέσα από το QNAP μπας...

μου τον βγαζει με no errors και την κατασταση good.

της κουτας wd 2tb red ειναι.

Βγάλε το switch από τη μέση, σύνδεσε τις δύο ethernet κατευθείαν μεταξύ τους και δες αν έχει διαφορά.

αυτο θα πρεπει να το κανω οταν παω σπιτι. να καρφωσω δηλαδη το qnap πανω στο pc και να δω τι παιζει.

Αν εκει δω οτι τα πραγματα ειναι σωστα, τοτε κατι παιζει με router σια μια?

κανε ενα boot από linux live CD και δοκίμασε κάτι, για να αποκλείσεις οτι το πρόβλημα είναι στο QNap. Αφού με ftp πιάνεις 60ΜΒ/s τότε μάλλον κάτι παίζει με το pc σου.

δεν ξερω ματια μου απο Linux καθολου.

διορθωνω καθως εμπλεξα τα μπουτια μου. προηγουμενως δεν ηταν ftp αλλα μεσω file explorer.

Έχεις άλλον υπολογιστή να δοκιμάσεις;

παιζει ενα λαπτοπι και ενα zotac.

Να κανω και εκει καμμια δοκιμη λες?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αν μεσω Samba (Windows File Explorer) χτυπάς 60άρια τότε μια χαρά είναι !

Πως κάνεις το upload που λές στο πρώτο post ?

μεσω του qts 4.0 οπου ανοιγει σε browser.

τσαμπα αγχωνομαι δηλαδη?

δες εδω κλαμα στο trnsf rate

post-3703-1416077459,6031_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε !!! τσάμπα αγχώνεσαι. Με NFS/Samba κάνε τις δουλειές σου !!!

Το ταχύτερο είναι το FTP, δοκίμασέ το και αυτό με Filezilla.

συγνωμη τοτε για ποιον λογο μεταφερω με τετοια ταχυτητα που σου εδειξα παραπανω?

τι ειναι αυτο που με κοβει?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το https πρωτόκολλο που χρησιμοποιείς :p

Γενικά απέφευγε τα http/https πρωτόκολλα για filetransfer γιατί δεν είναι φτιαγμένα για αυτό τον σκοπό. Εκτός και αν είσαι εκτός του δικτύου σου και κάνεις access από internet, όπου εκεί δεν θα σε κόβει το πρωτόκολλο αλλά το upload speed.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.