Jump to content



QNAP TS221 - low transfer speed


jpcupra

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

που να το ξερω ο δυσμοιρος!!! :p

εγω ενα nasaki ηθελα να βαλω 2 πραγματακια μεσα...

οσο ζεις μαθαινεις τελικα.

Ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκαν και βοηθησαν, ακομα και αυτους που απλα ειδαν το τοπικ και το προσπερασαν :flower::flower:

[MENTION=23]DJD[/MENTION], [MENTION=403]crmaris[/MENTION], [MENTION=400]astrolabos[/MENTION], [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] thx a lot!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] στον firefox πανω η διευθυνση που ανοιγει μεσω του προγραμματος της qnap το qfinder, ειναι της μορφης 192.168.x.x:πορτα/cgi-bin/main.html

δεν ξερω αν αυτο εννοεις σαν http/s

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] και σια οε

πανω που νομιζα οτι ημουν οκ,

πιανω καμμια 10 αρχεια του 1+gb να τα μεταφερω απο το πιτσι στον nas,

και βλεπω ταχυτητες του 10-12 mb/s.

Λεω δεν γινεται θα σαλταρω.

Κλεινω nas κανω restart το πιτσι αλλαζω θεση στο switch (καλωδι nas)

και ξαναδοκιμαζω 30-32mb/s.

Λεω οκ κατι παιζει.

Βαζω σημερα το πρωι 15gb αρχειο για μεταφορα, ξεκιναμε με 52-55mb/s για κανα λεπτο πανευκολα! Νταξ το χανω...

Και στα 2 λεπτα μου πεφτει στα 31-33mb/s.

Και ερωτω: ειναι φυσιολογικα ολα αυτα?

Το εγκεφαλικο το βλεπω να ερχεται....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλο pc/router

Το ρουτερ ειναι το ολοκαινουργιο της ZTEΦ (aka vdsl)

Το gigabit switch ειναι ενα της TP-LINK

Θα δοκιμασω απο το zotac να κανω μεταφορες.

Τι νουμερα να περιμενω/ειναι σωστο να δω?

Να ξερω μηπως ειμαι υπερβολικος....

Link to comment
Share on other sites

Η μέγιστη θεωρητική του 1gbps είναι 125 mb/s. Θα περίμενα να δεις γύρω στο 100άρικο

εχε στο νου σου οτι παιζω με sata 2 δισκους που οσο να'ναι δεν ξεπερνανε τα 60-70mb/s στο write.

Αν κανω λαθος διορθωσε με.

Συμφωνουμε παντως και οι 2 οτι το 32mb/s ειναι απλα κακιστο...

Με προβληματιζει που κανει σαν καρδιογραφημα το network status. Ετσι δουλευει?

post-3703-1416077542,0512_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

α) Βαλε στις ιδιοτητες της καρτες δικτυου ταχυτητα 1000 Full Dublex. Λογικα θα ειναι Auto.

β) Επισης εχ δει και το παρακατω..

Open the registry and browse the following branch:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lanmanworkstaion

If the following entries aren't already there, Create the DWORDs MaxCmds, MaxThreads and MaxCollectionCount under this branch.Assign them a value of 30, 30and 32 respectively.

After you restart your system, you should experience an increase in the performance of your network transfers.

Αντιγραφες προσπαθησε να κανεις μεσω του TeraCopy for Microsoft Windows - Code Sector . Ειναι φοβερο εργαλειακι.

Link to comment
Share on other sites

α) Βαλε στις ιδιοτητες της καρτες δικτυου ταχυτητα 1000 Full Dublex. Λογικα θα ειναι Auto.

β) Επισης εχ δει και το παρακατω..

Αντιγραφες προσπαθησε να κανεις μεσω του TeraCopy for Microsoft Windows - Code Sector . Ειναι φοβερο εργαλειακι.

Α) και πιτσι και nas ειναι καρφωμενα σε 1000 full dublex

Β) θα το δοκιμασω

Επαιξα και με το teracopy, καμμια απολυτως διαφορα.

edit:Ρε Γιαννο, τι νουμερα βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι το θεμα ειναι στο upload στον nas οπου βλεπω αυτες τις ταχυτητες.

Οταν τραβαω ενα μεγαλο αρχειο απο εκει τοτε ξεσκιζεται στο 60mb/s +

Δεν ξερω αν βοηθαει καθολου αυτο

Link to comment
Share on other sites

αναλογα το αρχειο. Αν ειναι μονοκοματο 1-2-3-4 GB (πχ κανα iso η rar) παιζω απο 10-25.

Πιο μικρα αρχεια 30-60. Πιο πανω δεν εχω δει...

Με αγχωσε ο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] οταν μου ειπε οτι θα επρεπε να περιμενω κανα 100 να δω...

Μα καλα ειναι δυνατον να παιζουν τοσες απωλειες? Στο 100αρι δικτυο γιατι τερματιζουμε ολοι και στο

1000αρι παιρνουμε τα κακαλα μου??

Τα αρχεια που μεταφερω ειναι σε αυτο το μεγεθος 1-4gb (μουβις γαρρρ)

Αρα δηλαδη να ειμαι ευχαριστημενος?

Και γιατι τοση διαφορα στο download/upload προς και απο τον nas?

Δεν ξερω αν ειδες το προηγουμενο σχολιο μου.

Link to comment
Share on other sites

100αρι δε πρόκειται ποτέ να δεις. Αυτή είναι η θεωρητική ταχύτητα που η ethernet μπορεί να κάνει transfer.

Κοντά στα 60mb/s είναι εκεί που πρέπει να είσαι.

Αρα εν ολιγοις και ο john και εγω εχουμε θεμα?

Η αυτο το 60 ειναι μονο για τα μικρα αρχεια οπως προειπε ο εν λογω κυριος?

Sorry που σας τα εχω κανει τσουρεκια αλλα προσπαθω και εγω να βρω μια ακρη... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω σ'αυτά που λέει ο DJD ότι παίζει ρόλο και τι άλλο τρέχει (cpu, network, ram) εκείνη την ώρα στο NAS. Αν για παράδειγμα κατεβάζει/μοιράζει torrents, αν βγαίνουν μέσω SQUID σε άλλο δίκτυο, και παίζει και στην tv ταινία (DLNA) εκείνη την ώρα μπορεί να δείς και ΠΟΛΥ χαμηλότερες ταχύτητες. :rofl: :rofl: :rofl:

Πως έχεις σετάρει τους δίσκους στο nas ? (Raid 0 / 1 /JBOB)

Ποιο filesystem έχεις επιλέξει ? Έχειs βάλει ΕΧΤ4 και έχεις κάνει enable to write cache ?

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω σ'αυτά που λέει ο DJD ότι παίζει ρόλο και τι άλλο τρέχει (cpu, network, ram) εκείνη την ώρα στο NAS. Αν για παράδειγμα κατεβάζει/μοιράζει torrents, αν βγαίνουν μέσω SQUID σε άλλο δίκτυο, και παίζει και στην tv ταινία (DLNA) εκείνη την ώρα μπορεί να δείς και ΠΟΛΥ χαμηλότερες ταχύτητες. :rofl: :rofl: :rofl:

Καλωστον,

τπτ απο αυτα δεν κανω παραλληλα...

και ετσι οπως το κοβω δεν νομιζω οτι θα τα κανω ποτε, αν δεν βρω τι σκ@τα φταιει...

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ τις ταχύτητες που έπιανα με 4 δίσκους σε ιδανικές καταστάσεις με cisco enterprise level switch. http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/qnap-ts-469l-122089.html

Σε αντιστοίχηση οι δικές σου ταχύτητες είναι νορμάλ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.