Jump to content



QNAP TS221 - low transfer speed


jpcupra

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
ΑΑααα και jumbo frames βάλε και στο ΝΑS και στο PC. Επίσης ελπίζω NAS & PC να είναι πάνω στο gigabit switch και αυτό με την σειρά του πάνω στο modem/router έτσι ?

Αν δεν ηταν πανω στο gigabit δεν θα εβλεπα πανω απο 12mb/s 4 sure :yes4:

jumbo frame εχει διαφορες τιμες και χανω την μπαλα.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι το θεμα ειναι στο upload στον nas οπου βλεπω αυτες τις ταχυτητες.

Οταν τραβαω ενα μεγαλο αρχειο απο εκει τοτε ξεσκιζεται στο 60mb/s +

Δεν ξερω αν βοηθαει καθολου αυτο

κανω ενα up εδω μηπως και δεν το ειδατε και παιζει τελικα καποιο ρολο...

Link to comment
Share on other sites

100αρι δε πρόκειται ποτέ να δεις. Αυτή είναι η θεωρητική ταχύτητα που η ethernet μπορεί να κάνει transfer.

Κοντά στα 60mb/s είναι εκεί που πρέπει να είσαι.

Μεταφορά στο DS713+

attachment.php?attachmentid=57278&stc=1&d=1373571842

[attach]57278[/attach]

post-400-1416077542,7273_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ξαναβαζω καπακι το ιδιο αρχειο αφου τελειωσε και μου παιζει στα 33-35....

τα σχολια δικα σας...

edit: [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] Nομιζω οτι βρηκα την αιτια του κακου...

ειχα ανοιχτη την καρτελα με το system status κατα την πρωτη σφαιρατη μεταφορα και κατα την χελωνατη

εβλεπα το cpu utilization να βαραει κοκκινα στην δευτερη περιπτωση.

και βλεπω αυτο το ρημαδο ffmpeg να τραβαει 95%!!!

Τι ειναι δαυτο?

post-3703-1416077542,7556_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο μονο του εξαφανιστηκε χωρις καποιο λογο και επανερχεται στα φυσιολογικα του το file transfering!

ειλικρινα δεν καταλαβαινω...

απο τα λιγα που γκουγκλαρα ειδα οτι το ffmpeg παιζει οταν υπαρχει streaming/transcoding κατι το οποιο στην δικια μου περιπτωση φυσικα και δεν ισχυει...

post-3703-1416077542,8189_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

που θα το δω ρε man αυτο?
Administration -> System Status -> System Service και κοίτα για :

  • Multimedia Station
  • Multimedia Station
  • iTunes Server
  • DLNA Media Server
  • Music Station

το CPU είναι σχετικά αδύναμο σε αυτά τα μικρά QNAP. Αν έχεις κάτι άλλο και τρέχει στο background τότε επηρεάζεται σημαντικά η μεταφορά αρχείων.
+1 γιατί τα raid που τρέχουν τα μηχανάκια αυτά είναι όλα soft-raids με αποτέλεσμα να θέλουν cpu-power.

Γι'αυτό και εγώ ψάχνω να αγοράσω ένα 269 γιατί ο αρμ@1.2 που έχει το fujitsu μου είναι λίγος για όσα τρέχω ή θέλω να τρέξω.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να κάνεις rename την ταινία σε .rar και να κάνεις copy στο nas.

δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερο νοημα ρε συ, μιας και στελνοντας το ζιπαρισμενο, θα το κανω τι μετα?

αυτες ειναι ολες οι εφαρμογες που εχω...

attachment.php?attachmentid=57281&stc=1&d=1373575483

το CPU είναι σχετικά αδύναμο σε αυτά τα μικρά QNAP. Αν έχεις κάτι άλλο και τρέχει στο background τότε επηρεάζεται σημαντικά η μεταφορά αρχείων.

τπτ απολυτως δεν εχω απο πισω.

μονο firefox ανοιχτο...

post-3703-1416077542,8646_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Administration -> System Status -> System Service και κοίτα για :

  • Multimedia Station
  • Multimedia Station
  • iTunes Server
  • DLNA Media Server
  • Music Station

+1 γιατί τα raid που τρέχουν τα μηχανάκια αυτά είναι όλα soft-raids με αποτέλεσμα να θέλουν cpu-power.

Γι'αυτό και εγώ ψάχνω να αγοράσω ένα 269 γιατί ο αρμ@1.2 που έχει το fujitsu μου είναι λίγος για όσα τρέχω ή θέλω να τρέξω.

εδω ειμαστε...

attachment.php?attachmentid=57282&stc=1&d=1373575866

post-3703-1416077542,8931_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα παρόμοιο για δοκιμές (421). Μόλις τελειώσω μερικά τεστ θα σου πω τι παίζει όντως μιας και δοκιμάζω πολλών ειδών αρχεία. Αν και από την πρώτη μου επαφή κατάλαβα ότι το CPU είναι "λίγο".

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινόμαστε :hehe:

Δεν σου είπα να την κάνεις rar αλλά να την ονομάσεις από <moviename>.mkv σε <moviename>.mkv.rar και να δοκιμάσεις το copy.

Το screenshot δεν ξέρω τι βαράει, αν ολα αυτά τρέχουν τώρα ή είναι shortcuts για να πας στις ρυθμίσεις του κάθε service από αυτά και να τα κάνεις enable/disable etc. κοιτα αυτό που σου ειπα πριν !!

ο crmaris αναφερόταν στο cpu του NAS. Ένα μικρός Η/Υ είναι με cpu/ram/hdds/ethernet και τρέχει ένα BSD-τύπου λειτουργικό συστημα.

εδω ειμαστε...

attachment.php?attachmentid=57282&stc=1&d=1373575866

ΟΚ, τοτε φυσικό είναι αυτό που γίνεται με τις ταινίες και το ffmpeg αφού έχεις το DLNA (media server) ανοιχτό. Έχεις σκοπό να στριμάρεις ταινίες από το NAS σε κινητό/TV/media player ή μονο για backup το θές ?

που να έβλεπες παλιότερα (νομίζω στην 3.5&prior έκδοση) με τις φωτογραφίες και το photo station: Μόλις του πέρναγες 30-40 raw 10ΜΒ+ το καθένα ξεκίναγε να τις κάνει thubnail και γινόταν snail

:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινόμαστε :hehe:

Δεν σου είπα να την κάνεις rar αλλά να την ονομάσεις από <moviename>.mkv σε <moviename>.mkv.rar και να δοκιμάσεις το copy.

Το screenshot δεν ξέρω τι βαράει, αν ολα αυτά τρέχουν τώρα ή είναι shortcuts για να πας στις ρυθμίσεις του κάθε service από αυτά και να τα κάνεις enable/disable etc. κοιτα αυτό που σου ειπα πριν !!

ο crmaris αναφερόταν στο cpu του NAS. Ένα μικρός Η/Υ είναι με cpu/ram/hdds/ethernet και τρέχει ένα BSD-τύπου λειτουργικό συστημα.

ΟΚ, τοτε φυσικό είναι αυτό που γίνεται με τις ταινίες και το ffmpeg αφού έχεις το DLNA (media server) ανοιχτό. Έχεις σκοπό να στριμάρεις ταινίες από το NAS σε κινητό/TV/media player ή μονο για backup το θές ?

συγχωρα με αλλα δεν την παλευω.. ειναι και ο 22 ημερων μπεμπης στην μεση...

με marvell στα 2.0ghz ειναι και 1gb ddr3. ποσο παραπανω να θελει???

τι να πουν και τα ts112 δηλαδη με 1.2ghz cpu και 256 ram :p

το πρωτο screenshot ειναι απο το τι εχω εγκατεστημενο.

το δευτερο ειναι ακολουθωντας το path που μου ειπες. ειναι απλα status που δειχνει τι εχει γινει enabled και τι οχι.

το dlna media server ειναι off για off. που το ειδες ανοιχτο?

plex media server εχω εγκατεστημενο για να streamαρω (οταν και αν) στην lg μονο.

[MENTION=403]crmaris[/MENTION] αναμενω :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.