Jump to content



Υψηλες θερμοκρασιες σε AMD FX 8320


filipp

Recommended Posts

Προχθες πηρα τον FX 8320 τον κουμποσα ολα μια χαρα μαζι με αυτην Freezer 7 PRO Rev. 2 · CPU · Cooling · ARCTIC απο τον παλιο cpu μου, αλλα απο θερμοκρασιες σε idle 40 με 50 σε load 80+:suicide:, ειναι φυσιολογικες οι θερμοκρασιες? η θα χρειαστω μια καλυτερη ψυκτρα πχ ARCTIC COOLING FREEZER 13 PRO - - .

Link to comment
Share on other sites

Προχθες πηρα τον FX 8320 τον κουμποσα ολα μια χαρα μαζι με αυτην Freezer 7 PRO Rev. 2 · CPU · Cooling · ARCTIC απο τον παλιο cpu μου, αλλα απο θερμοκρασιες σε idle 40 με 50 σε load 80+:suicide:, ειναι φυσιολογικες οι θερμοκρασιες? η θα χρειαστω μια καλυτερη ψυκτρα πχ ARCTIC COOLING FREEZER 13 PRO - - .

το 80+ ειναι απαγορευτικο..

οριο να υπολογιζεις τους 62-63

Link to comment
Share on other sites

Και η true spirit δεν χωραει στο κουτι μου οποτε θα παω στο thermaltake και την 612S, ευχαριστω για της απαντησεις.

Thermalright True spirit 120M

Dimension: L132 mm x W57 mm x H145 mm

Freezer 7 PRO Rev. 2 · CPU · Cooling · ARCTIC

Product Dimensions (L x W x H) 108 (L) x 96 (W) x 127 (H) mm
Ποιο είναι το κουτί σου που δεν χωράει 14,5cm ύψος ψύκτρας;
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχω δει ποτε την συγκεκριμένη ψήκτρα οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είμαι πολύ μεγάλες 50 σε idle είναι πάνω κάτω σε full load με την εργοστασιακή της amd

μπορεί η Freezer 7 pro Rev. 2 να μην είναι η ψήκτρα με της μεγάλες επιδόσεις στο site του κατασκευστή λέει 150 Watts cooling capacity

πριν πάρεις άλλη ψήκτρα βεβαιώσου ότι όλα είναι ok για παράδειγμα ότι όλα τα push pins σφίγγουν σωστά και η ψήκτρα κάθεται σφιχτά όσο πρέπει πάνω στον cpu, έχεις σωστή ποσότητα θερμοαγώγιμης παστας, ο ανεμιστήρας δεν έχει κάποιο θέμα η δεν είναι στις minimum στροφές, αν υπάρχουν άλλοι ανεμιστήρες στο case ώστε να ανακυκλωνέτε ο αέρας....

πάντως αν φταίει η ψήκτρα πριν πας για άλλη κοίτα να δεις εκτος απότο αν χωράει στο κουτί σου τι γίνετε και με το θέμα χωρού με την ram

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνω καινούριο θέμα..

Εχω τον 8120

Στοκ!

Cool n Quiet

C1 - C6 ON

To Max Ρολόι είναι 3.4..

Εχω αυτά τα Temps..

Z7Ecfgr.png

Με ψύκτρα την Arctic Cooling PRO? 13? Limited Edition..

Αλλα το θέμα πιο είναι ότι από το πάνω μέρος του PCIOU

Case CM Enforcer

Βγαίνει καυτός ζεστός αέρας..

Και η ψύκτρα ζεματάει είναι σωστό?

Πάντα είχα υδρόψυξη ναι είναι λίγο ζεστή όταν δουλεύει ο 3770Κ αλλα οκ..

Η Arctic καει! είναι λες και εχει 80 βαθμούς

Είναι ΟΚ αυτό?

Αλλά και τα Temps του CPU υψηλά μου φαίνονται τώρα 61C στα 3.4 μου φαίνοται πάρα πολλά και θυμάμαι τον είχα στα 4.2 και μου έβγαζε Maxim 65 με αυτήν την ψύκτρα..

Και τότε όταν το είχα στο άλλο το PC με την Η80 στα 4.8 μου έβγαζε Max temp 68-70

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνω καινούριο θέμα..

Εχω τον 8120

Στοκ!

Cool n Quiet

C1 - C6 ON

To Max Ρολόι είναι 3.4..

Εχω αυτά τα Temps..

Z7Ecfgr.png

Με ψύκτρα την Arctic Cooling PRO? 13? Limited Edition..

Αλλα το θέμα πιο είναι ότι από το πάνω μέρος του PCIOU

Case CM Enforcer

Βγαίνει καυτός ζεστός αέρας..

Και η ψύκτρα ζεματάει είναι σωστό?

Πάντα είχα υδρόψυξη ναι είναι λίγο ζεστή όταν δουλεύει ο 3770Κ αλλα οκ..

Η Arctic καει! είναι λες και εχει 80 βαθμούς

Είναι ΟΚ αυτό?

Αλλά και τα Temps του CPU υψηλά μου φαίνονται τώρα 61C στα 3.4 μου φαίνοται πάρα πολλά και θυμάμαι τον είχα στα 4.2 και μου έβγαζε Maxim 65 με αυτήν την ψύκτρα..

Και τότε όταν το είχα στο άλλο το PC με την Η80 στα 4.8 μου έβγαζε Max temp 68-70

το 65 μαξ που θυμασαι ποτε ηταν ομως κατακαλοκαιρο? 53 βλεπω στα cores , αν ειναι idle υπαρχει προβλημα αν ειναι με prime ειναι ok
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12897]absolom[/MENTION] όχι το 53 είναι το Μαξ και το προηγούμενο Temp άμα θυμάμαι καλά ήταν το πάσχα..

[MENTION=28502]darkiller[/MENTION]

[MENTION=7941]Μοκου[/MENTION]

Και εγώ το ίδιο λέω αλλά πραγματικά Καιει!

Εβαλα το χέρι πάνω από το κουτί και έβγαινε καυτος αέρας

στο άλλο σύστημα που έχω δεν είναι έτσι..

Ανοίγω το Side αγγίζω την ψύκτρα και πραγματικά έκαιγε..

γιατί σκεφτόμουνα η ζέστη έβγαινε από την κάρτα γιατί τον ρίχνει μέσα τον ζεστό τον αέρα αλλά Max 60 πιάνει..

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.amazon.com/Temperature-Infrared-Thermometer-Laser-Sight/dp/B002YE3FS4]HDE[/ame] Βρες ενα παρομοιο και μετρατο!!! τα C1-C6 τι ταθες και τα εχεις ανοιχτα??? Οι ψυκτρα που εχεις δεν μ γεμιζει καθολου το ματι, πολυ ψευτικη σαν ειναι! Το cpu ειναι κουμπομενο καλα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.