Jump to content



WoW-WotLK Server απο VPS


Frostbyte

Recommended Posts

Πριν απο κανα μηνα μου βαλαν την ιδεα να φτιαξω ενα VPS απο τη δωρεαν υπηρεσια που δινει το grnet στους ακαδημαϊκους. Ειπα λοιπον να εκμεταλευτω το γεγονως και να στησω εναν game server για χαβαλε.

Κατοπην συνενοηση με τους admins ("I am the permission" -DJD), εχω την χαρα να σας παρουσιασω:

Silverwing Gaming

DISCLAIMER:

We are a free 3.5.5a server, designated for non-commercial use, and entertainment purposes only.

We're running on TrinityCore, which is open source and can be found freely on github. The client is legally provided by Blizzard Entertainment

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Alrighty, κατι ψιλα που μιλησα με τον Κωστη μου πε πως αυτος δεν εχει θεμα - αν και περιμενω να ακουσω τις γνωμες ολων σας (και κυριως της ΔΟ).. Σχετικα τωρα με το copyright, το ολο εγχειρημα στιριζετε οτι ο client μπορει να κατεβαστει νομιμα απο το site της blizz, καθως το ιδιο και τα patches.. Εχω βαλει disclaimer επισης για καλο και για κακο, αλλα δεν θελω να προκαλεσω μπελαδες στον λαμπη κυριως, οπως ελεγα και στον Κωστα.

PS: Τον molten που ειναι ποσα χρονια παντως, δεν τον εχει αγγιξει - ισως επειδη το wotlk παραειναι outdated μαλλων..

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν ξέρω για την διαφήμισή σου εδώ στο site. Αλλά εγώ θα ήθελα να θέσω και το θέμα κατά πόσο είναι νόμιμο/ηθικό/πρέπον/... να χρησιμοποιούνται πόροι του GRNET (ΕΔΕΤ) για να παίζουν μερικοί WoW/Minecraft/CoD/... ακόμα και δωρεάν.

Το ότι σου δόθηκε η ευκαιρία να έχεις πρόσβαση σε ένα VPS δεν σημαίνει ότι μπορείς/πρέπει να το χρησιμοποιήσεις και εκτός των σκοπών του δικτύου (Έρευνας και Τεχνολογίας δηλαδή).

Αυτή είναι η γνώμη μου για το όλο εγχείρημα, από 'κει και πέρα ο καθένας λειτουργεί αυτόνομα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν ξέρω για την διαφήμισή σου εδώ στο site. Αλλά εγώ θα ήθελα να θέσω και το θέμα κατά πόσο είναι νόμιμο/ηθικό/πρέπον/... να χρησιμοποιούνται πόροι του GRNET (ΕΔΕΤ) για να παίζουν μερικοί WoW/Minecraft/CoD/... ακόμα και δωρεάν.

Το ότι σου δόθηκε η ευκαιρία να έχεις πρόσβαση σε ένα VPS δεν σημαίνει ότι μπορείς/πρέπει να το χρησιμοποιήσεις και εκτός των σκοπών του δικτύου (Έρευνας και Τεχνολογίας δηλαδή).

Αυτή είναι η γνώμη μου για το όλο εγχείρημα, από 'κει και πέρα ο καθένας λειτουργεί αυτόνομα.

Τωρα δηλαδη θες να μου πεις οτι ειναι πιο ηθικο να κανεις DDoS ή torrent seeding? Γιατι οι περισσοτεροι αυτο κανουν απ τα VPS του ΕΔΕΤ.

Αν τωρα το ζητημα σου ειναι τα resources, σε σχεση με τα παραπανω, αυτο που κανω εγω καταναλωνει ψιχουλα.

Τελος, σιγουρα παρεχει περισσοτερο εκπαιδευτικους σκοπους για εμενα (απο καποιον που θα στισει τα παραπανω), διοτι μαθαινω να διαχειριζομαι καλυτερα τις βασεις/unix/php και γενικα ολο το πληροφοριακο συστημα που εχει στηθει πισω απο την δωρεαν διασκεδαση που θελω να παρεχω σε φιλους και μη.

Φιλικα παντα. :flower:

PS: Εαν θελεις να το συζητησουμε περαιτερω, feel free να μου στειλεις PM. :)

Link to comment
Share on other sites

Κανόνισε να αρχίσεις το κάψιμο lol. Εγώ 6 μήνες άντεξα το "παιχνίδι".

Κόπηκε μαχαίρι όταν διαπίστωσα ότι μου προκαλεί άγχος "μπες-γιατί-αλλιώς-χάνεις".

Link to comment
Share on other sites

Το κάψιμο ξεκινάει όταν πρέπει να παίζεις όλο και περισσότερο, όλο και καλύτερα για να "ντυθείς".

Α. και τα ρημαδο-DAILIIIIIIESSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS

Link to comment
Share on other sites

Well παιδια, τα καλα νεα ειναι οτι δεν υπαρχει καψιμο για οσους δεν θελουν.

Υπαρχει ενα υπερπολυτελες mall στο GM Island, με οτι μπορειτε να φανταστειτε. (προσβασιμο απο το website)

Οποιος θελει να κανει skip και να παει 80 full epics και pure ξυλο, το κανει dt.

Οποιος θελει να questαρει, μπορει να questαρει.

Ο στοχος ειναι να περναει ο κοσμος καλα, οχι να γινει grind. ;)

Link to comment
Share on other sites

Well παιδια, τα καλα νεα ειναι οτι δεν υπαρχει καψιμο για οσους δεν θελουν.

Υπαρχει ενα υπερπολυτελες mall στο GM Island, με οτι μπορειτε να φανταστειτε. (προσβασιμο απο το website)

Τώρα μου κέρδισες το ενδιαφέρον!

Sfageas reporting for duty! :D

Link to comment
Share on other sites

Gentlemen, πηραμε το ok απ την ΕΔΕΤ

Γεια σας,

Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις, εχοντας διαβασει προτιστως τους ορους χρησης των υπηρεσιων σας.

Ειμαστε μια μικρη ομαδα φοιτητων που ενδιαφερομαστε να στησουμε εναν Game Server στην υπηρεσια σας, με σκοπο την περεταιρω εκμαθηση/εξοικειωση της γλωσσας php/mysql και του λειτουργικου unix - και μεσω αυτων με αποτερο στοχο την δωρεαν ψυχαγωγια.

Η ιστοσελιδα, καθως και το προγραμμα-εξυπηρετητη, που ενδιαφερομαστε να ανεβασουμε ειναι Ανοιχτου Κωδικα και βρησκονται διαθεσημα στις ιστοσελιδες github και bitbucket.

Οσων αφορα το προγραμμα-πελατη, υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα. Ομως το ιδιο το προγραμμα-πελατης και τα αντιστοιχα patches που προοριζονται γι αυτο, διατηθηντε δωρεαν προς μεταφορτωση απο την ιδια την εταιρια που τα εχει δημιουργησει.

Σε αυτο το σημειο να αναφερουμε οτι δεν προβλεπετε και ουτε υπαρχει σκοπος μεταφορτωσης του προγραμματως-πελατη στην υπηρεσια σας, ουτε προτεινετε τροποποιηση οποιας μορφης στο προγραμμα-πελατη. Παρα μονον η χρηση του προγραμματως-πελατη απο τους χρηστες που θα χρησημοποιουν το πληροφοριακο μας συστημα. (το οποιο μπορουν να προμηθευτουν και να χρησημοποιησουν δωρεαν απο την εταιρια)

Θα θελαμε να ρωτησουμε εαν μια τετεια ενεργεια μας επιτρεπεται, και αν δεν παραβαινει καποιον απ τους κανονες χρησης σας. (Φυσικα οτι σας περιγραψαμε, θα συμπεριλαμβανετε στο disclaimer μας)

Ευχαριστουμε προκαταβολικα! :)

Καλησπέρα σας,

Σας υπενθυμίζουμε ότι στόχος του ~okeanos ως IaaS (Infrastructure-as-a-Service) είναι η παροχή των εικονικών μηχανημάτων με πλήρη διαχειριστικά δικαιώματα. Η επιλογή του λογισμικού που θα εγκαταστήσετε, η συντήρηση και η προστασία των VM από επιθέσεις είναι αποκλειστική ευθύνη του χρήστη.

Βάσει όσων αναφέρετε η εφαρμογή που πρόκειτε να στήσετε στην Εικονική Μηχανή σας δεν είναι αντίθετη με τους ΟΡΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ της υπηρεσίας.

Επισημαίνουμε ωστόσο πως σε περίπτωση που εντοπιστεί εμπορική χρήση, η υπηρεσία ενδέχεται να προβεί σε παύση της λειτουργίας της Εικονικής Μηχανής σας.

Στη διάθεσή σας,

~okeanos helpdesk

Aφαιρεσα το http authentication απο τον server και περιμενω περεταιρω οδηγιες απο την ΔΟ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=45]PGM[/MENTION] [MENTION=27]RootX[/MENTION] [MENTION=119]Samael[/MENTION] [MENTION=391]Borg[/MENTION] [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] ψηθείτε :hehe:
Mλκ Κώστα αν με ρίξεις πάλι στα ναρκωτικά θα σε σφάξω αλήθεια.
O Κώστας θα σου φταίει. Μάλιστα.

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΝΤΙΟΝ ΟΕΕΟΕΟΕΕΟΟΟ ?

:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κωστη, link iz up! njoy ;)

PS: Παιδες, επειδη τρεχω καποια πειραματικα settings για τωρα - οσοι θελετε instant lvl80 και gold, ελατε σε επικοινωνια μαζι μου στο site ή στο game. (Alias: Johnny / Frostbyte)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.