Jump to content



Bricked Access Point


qbiefox

Recommended Posts

Long story short: Έχω ένα TP-Link WA901ND, το οποίο το είχα φλασάρει από την πρώτη μέρα με OpenWRT. Σήμερα σε κάτι δοκιμές που έκανα με νεότερες εκδόσεις OpenWRT, ένα φλασάρισμα κόλλησε, και πλέον το router είναι bricked. Λαμπάκια ανάβουν, αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ ούτε με ssh ούτε με Telnet.

Ερώτηση Νο1: Εγγύηση με καλύπτει? Τα TP-Link έρχονται με GPL (opensource) licence. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό στο θέμα εγγύησης (επιτρέπεται επίσημα να το φλασάρω?)? Μπορούν να καταλάβουν ότι το router φλασαρίστηκε?

Για debrick έχετε καμιά εμπειρία? Θα πρέπει να μπλέξω με κολλητήρια για να βάλω serial port στο router κλπ?

[MENTION=994]trendy[/MENTION] [MENTION=35]chroma[/MENTION] [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] heeeelpppp :p

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση δεν το καλύπτει φυσικά, αλλά αν το πας στο μαγαζί δε νομίζω να το κοιτάξει κανείς τόσο διεξοδικά.

Αν επιχερήσεις να το φτιάξεις κοίτα εδώ ποια έκδοση έχεις, γιατί υπάρχουν αρκετές και κάποιες αντιμετωπίζουν προβλήματα με τη wan μετά από αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=35]chroma[/MENTION] δεν μπορώ ούτε ping να του κάνω. Οπότε δεν νομίζω να επαναφέρεται με κάτι άλλο εκτός από σειριακό.

Από amazon είναι αγορασμένο. Ξέρετε αν τα κοιτάνε? Απλά βαριέμαι να μπλέξω με κολλητήρια και ιστορίες τώρα, για αυτό λέω μήπως μου το περάσουν. Αν το πάρουν και μου πουν μετά ότι δεν περνάει εγγύηση τι γίνεται? Μου το στέλνουν πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Για debrick έχετε καμιά εμπειρία? Θα πρέπει να μπλέξω με κολλητήρια για να βάλω serial port στο router κλπ?

Νομίζω πως είναι ο μόνος τρόπος στα tp-link. Δοκίμασε πρώτα να δείς αν στο περάσουν εγγύηση και αν όχι μόνο έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει tftp χωρίς τύχη. Κάπου διάβασα ότι γενικά το tftp δεν παίζει στο συγκεκριμένο router οπότε κλάφτα. Θα το στείλω πίσω και άμα περάσει εγγύηση πέρασε. Αν όχι θα γίνει επιχείρηση εγχείρησης :D

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε ήδη για amazon. Λογικά αύριο θα μου πουν, μισή ώρα δρόμος είναι οι αποθήκες τους :p

Και να μην μου το περάσουν πάντως, δίκιο θα έχουν. Απλά ελπίζω ότι ούτε καν θα το κοιτάξουν :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά! Χτες το παραλάβανε, χτες το βράδυ βγήκε και το refund. Το κουλό είναι ότι εγώ το είχα αγοράσει ελαφρώς φτηνότερα απ' όσο κάνει πλέον, αλλά αυτοί μου κάναν refund την τωρινή τιμή :T:

Respect στο Amazon! Εννοείται ότι ήδη παρήγγειλα άλλο routerάκι από αυτούς :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά! Χτες το παραλάβανε, χτες το βράδυ βγήκε και το refund. Το κουλό είναι ότι εγώ το είχα αγοράσει ελαφρώς φτηνότερα απ' όσο κάνει πλέον, αλλά αυτοί μου κάναν refund την τωρινή τιμή :T:

Respect στο Amazon! Εννοείται ότι ήδη παρήγγειλα άλλο routerάκι από αυτούς :)

Ok αντιλαμβάνομαι πως μια αποθήκη του μεγέθους του αμαζον μετακινεί τεράστιες ποσότητες από τεχνολογικά αγαθά αλλά για πιο λόγο να χρεωθεί εσκεμμένα ελαττωματικό προϊόν και μάλιστα να χάσει 2πλά δίνοντάς σου επιστροφή στην τωρινή τιμή; (Είναι σαν να παίρνεις ένα παγωτό, να το τρως να πηγαίνεις πίσω το χωνάκι και να σου δίνουν 2,30€ ενώ το είχες πάρει 2€. Does not compute...)

Γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει rma όταν πάει στην tplink αφού θα το jtagάρουν 100% και θα δουν ότι το firmware είναι bananaaaa..

Οπότε 2 ενδεχόμενα.

1. Είναι τόσος ο όγκος που διακινούν οπότε στα @@ τους πραγματικά γιατί το έχουν πάρει 3 λίρες χονδρική.

2. Οι κατασκευαστές τους "δικαιολογούν" ορισμένες ποσότητες κουκουρούκου σαν μέρος των προνομίων που φέρνουν οι τεράστιες ποσότητες.

Δεν θα πηδήξει ένας απο τους κουμπάρους.... Και εδώ βγάζει η info τιμή χονδρικής(νο φαπα) 388,6€ και το πουλάει λιανική στο you 399€. και σου λένε πρέπει να το πάρεις απο τον ριτειλερ... Αθάνατο εμπόριο. λολ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.