Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

H R9 290X αναμένεται να είναι πιό δυνατή από το 2 X GK110 της nvidia? (GTX 790) .

H ΤΙΤΑΝ είναι δυνατότερη από μια 7990 (2X 7970) ?

ΟΧΙ !

Πούλησε περισσότερο?

Ναι !

Το ίδιο αναμένεται να γίνει και με την R290X !

Δεν θυμάμαι ποτέ την κορυφαία μονοπύρηνη να είναι δυνατότερη από την διπύρηνη προηγούμενης γενιας ούτε την εποχή της 5870 ...

Link to comment
Share on other sites

7990 ? Αυτη που έβγαλε δεινόσαυρους στα ράφια :hehe:

image.jpg

Α ναι ρε ειναι η καρτα που οταν αγοραζες 8 παιχνίδια στην έδιναν δώρο γιατί κανένας Ατιακιας δεν τα έσκαγε...Αλλα ναι ήταν καρταρα :p!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Απο Τριτη να σας δω με 290Χ. Μην ψάχνουμε τους κόκκινους πάλι στα λαγούμια. Με τους Bulldozer ανασκαφές κάναμε...

Τα σκορια μου ειναι γνωστά και γενικα των Nvidia users! Βγάλτε tessellation, κάντε offscreen bench και λοιπά και εδω ειμαστε να τα δουμε...

2 μερες ακομα και την 3η σκανε τα reivews..

Η 290Χ θα ειναι αρκετα καλη καρτα και αν μπορεσει να παιξει στα 575-625 ευρω θα ειναι ενα καλο ξεκινημα.

Το software να μαζέψει και θα παει καλα η ΑΤΙ δηλαδη γίνει πιο ισορροπημένο και ολοκληρωμένο προιον και τότε ειναι που ίσως με κερδίσει ξανά και με στείλει ταμείο για προϊόν της. Αλλα απέχουμε ακόμα για ενα τετοιο σενάριο....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ποτέ την κορυφαία μονοπύρηνη να είναι δυνατότερη από την διπύρηνη προηγούμενης γενιας ούτε την εποχή της 5870 ...

Το ζουμί ειναι αυτό και δεν το έπιασες ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Το ζουμί ειναι αυτό και δεν το έπιασες ακόμα?

Πασίγνωστο....αλλα λογικο δεν ειναι ? Θα σκοτωνε ποτε το προιον της το ιδιο ?

Το GK110 στo GTX Titan ανετα θα μπορουσε να ειναι πανω απο 690GTX και οχι 10-15% πισω....

Εαν κατεβαζε τον Τιτανα με 925 base clock -> 975 boost clock και 1100 turbo clock χωρις throttle (λογου tdp) και 300 watt tdp οπως και το 690 GTX θα το ειχε αρπαξει απο το λαιμό ο Τιτάνας.

Αλλα δεν το εκανε για προφανείς λογους. Mην σας πω οτι το throttle στο TDP εγινε γι αυτο το λογο απο την Nvidia στον Titana!

Αντιθετα εχουμε τον Τιτανα πχ στο Tomb Raider, Dead Space III να παιζει στα 872 mhz το GTX Titan και το 690 gtx στα 1000mhz.

O Aτλαντας που θα ερθει με 12gb ram τελικα με 2880 shaders και base clock 900 θα ειναι μαζι με την 690gtx. Αλλα τοτε θα σκασει και το νεο dual core της Nvidia.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει που θα είναι η κάρτα .

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχει μια τιμή που να μπορώ να αγοράσω και ταυτόχρονα να έχει καλό λόγο απόδοσης τιμής .

Έτοιμος ήμουν να πάω σε 7990 με 600€ ... Αλλά είπα να περιμένω την R9 290X .

Αν την πουλάνε με καπελο θα κοιτάξω κάποια 780 ή κάποια 7990 σε προσφορά.

Το mantle θέλω να δω πως θα πάει ...

Link to comment
Share on other sites

"Mην σας πω οτι το throttle στο TDP εγινε γι αυτο το λογο απο την Nvidia στον Titana!"Δηλαδη αγοραζεις καρτα γραφικων των 1000ευρω και πρεπει να δεχεσαι το throttle για να μην ξεπερασει την 690?Υπαρχουν δικαιολογιες γιαυτο?Ρε καλα κανει η nvidia και ευχομαι η επομενη της να κανει 1500ευρω ετσι και αλλιως θα την αγορασατε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην στεναχωρείτε τον seb ! αυτός κρατάει το θέμα ζωντανό ! Πάντως πέρα απο την πλάκα η 7990 είναι καρτάρα για να δούμε τι θα λέει η 290 ψάχνω κάθε τόσο για κάνα Previewδακι αλλά τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να πας σε TOXIC αν είναι 50€-60€ ποιο ακριβή από τις απλές;

Από τις πρώτες τιμές που είδα δεν είναι τόσο ακριβότερη. Αντε κανένα 20€ που το δίνεις για την συγκεκριμένη υλοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα λογια ειναι φτώχεια Ατι-ακιδες...από Τρίτη σας θέλω ταμείο! Και από Τετάρτη τα στήνουμε...

Μερικοί δεν παίζεστε λέμε. Μου θυμίζετε την περίπτωση Μάργκαρετ Θάτσερ, ο Αγγλος την έβγαζε πανηγυρικά για 15 χρόνια (3 κερδισμένες 5ετιες) αλλά οι φανατικοί πολέμιοι της ήταν οι Έλληνες. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

πρωτον,για την θατσερ λες παπαριες καμαρωτες.το τι εκαναν οι αγγλοι μαλλον δεν εχεις μυρωδια

δευτερον,εχεις ξεπερασει κατα ΠΟΛΥ τον fanboyσμο.πλεον συμπεριφερεσαι σαν καφρος οπαδος(οχι απο τους καλους που πανε για την ομαδα τους,απο τους καφρους,τους μπετοβλακες,τους ζαβλακες)

Link to comment
Share on other sites

Απορω γιατι απανταμε στον seb σε τετοια threads...Αφου ολοι ξερουν τι θα πει πριν το πει (η αληθεια ειναι αυτο με την θατσερ δεν το περιμενα να το πει ηταν κατι νεο! :p)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα εγώ με την μίση μου οικογένεια στην Αγγλία πανω απο 10 χρονια! καλοοοο!

Περιμένω μεσοβδόμαδα scoria... μην λακίσετε πάλι εσείς οι Μπολσεβίκοι!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

που ακκριβως στην αγγλια αγαπητε;γιατι και εγω οικογενεια στην αγγλια εχω αλλα δεν μου εχουν πει οτι την θατσερ την αγαπουσαν.ισα ισα οταν ψοφησε τοτε με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν για χαρες και πανηγυρια.

αλλα μαλλον εσυ θα ξερεις καλυτερα ως συνηθως

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.