Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Εταιρειες ειναι που κανουν οτι θελουν με τα προιοντα τους.

Ομως οταν περασουν στα χερια μου κανω εγω οτι θελω με το προιον.

Λεω το τι ισχυει για να ξερετε τι ακριβώς βλέπετε.

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ -> ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ

Dirt Showdown + Adv Light (AMD) 2560X1440

image.jpg

GTX Titan -> 56 fps

GTX 780 -> 51 fps

R 280X ref. -> 49 fps

R 290X -> 61-63 fps

Far Cry III 2560X1440

image.jpg

GTX Titan -> 54 fps

GTX 780 -> 49 fps

R 280X ref. -> 38 fps

R 290X -> 47-49 fps

Metro Last Light 2560X1440

image.jpg

GTX Titan -> 52 fps

GTX 780 -> 48 fps

R 280X ref. -> 40 fps

R 290X -> 50-52 fps

Tomb Raider + TressFX (AMD) 2560X1440

555.jpg

GTX Titan -> 48 fps

GTX 780 -> 44 fps

R 280X ref. -> 40 fps

R 290X -> 50-52 fps

Σε ολα τα νουμερα που εδωσα πριν 3 εβδομαδες επεσα μεσα....

Επίσης επειδή μιλάς για uber κτλπ.

Ερώτηση, απ'ότι έχω καταλάβει το uber βάζει τα fans @100% ώστε να μην throottl-άρει η κάρτα. Πραγματικά πιστεύεις ότι σε review κάποιου μεγάλου site η 780 ή, ηTitan throtll-αρε και ότι τα αποτελέσματα δεν είναι δίκαια; :...:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή μιλάς για uber κτλπ.

Ερώτηση, απ'ότι έχω καταλάβει το uber βάζει τα fans @100% ώστε να μην throottl-άρει η κάρτα. Πραγματικά πιστεύεις ότι σε review κάποιου μεγάλου site η 780 ή, ηTitan throtll-αρε και ότι τα αποτελέσματα δεν είναι δίκαια; :...:

Μίλησα για το πινακακι που ανεβάσατε...

Στο hardwarecanucks πχ τρεχουν με out of the box specs τις καρτες για αυτο σου ειπε οτι EVGA CLASSIFIED > 780 GTX REFERENCE κατα 15% με 215mhz actual game clock.

Η Nvidia δεν εχει official 2 modes αλλα ενα το quiet mode. Που οταν πιάνει 80C αρχίζει και κοβει τον πυρήνα και ο ανεμιστηρας να μενει χαμηλα. Λογικα ολοι ετσι της τεσταρουν. Αλλιως θα επρεπε να δινουν διπλα νουμερα για την nvidia.

Tα νούμερα της r9-290x τα ειχα δωσει στην σελίδα 58 πριν αρκετές μέρες (13/10/2013 :p)για όποιον θελει να τα δει.

O μοναδικός που εκανα κατι τετοιο οπως επισης σας ειπα για το OC potential που εχει. Οι υπόλοιποι τρέχανε πίσω από τα leaks...

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] καλοριζικη η νεα σου καρτα.

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] σου φεξε παλι ρε μπαγασα!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Kαλη ειναι, σε uber mode δινει επιδοσεις ΤΙΤΑΝ και 7% πανω σε επιδοσεις απο reference 780 out of the box.

Τιμη θελω να δω, καθως και αν σε oc καταστασεις, μπορει να σταθει το ιδιο καλα απεναντι σε τιταν/780.

pc8e.jpg

Uploaded with ImageShack.us

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] καλοριζικη η νεα σου καρτα.

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] σου φεξε παλι ρε μπαγασα!

Aντε τι να κανω.

Θα κανω την καρδια μου πετρα και θα τον βοηθησω να ξεφορτωθει την παλιογρια και να την φορτωθω εγω, προκειμενου να παει ο Γιαννης στον ερωτα του που ακουει στο ονομα 290Χ.:hehe::hehe:

ΕDIT:

Πραγματικά πιστεύεις ότι σε review κάποιου μεγάλου site η 780 ή, ηTitan throtll-αρε και ότι τα αποτελέσματα δεν είναι δίκαια; :...:

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση στα παραπανω review, να εχει επεμβει ο reviewer στα power limit/temp limit των τιταν/780 ετσι ωστε να εκμηδενισει το throttle που εχουν out of the box?

Mην το εκλαβεις Σταυρο σαν ειρωνικο, πραγματικα δεν γνωριζω αν συμβαινει κατι τετοιο:)

Λετε να παρω δυο ή να προτιμησω μια τατιανα για να μην εχω και stuttering ; :hehe:

Στειλε μου εμενα την γρια-780 σου και για τα υπολοιπα κανε συμβουλιο με τον εαυτο σου και βρες τα μονο σου:hehe::hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση στα παραπανω review, να εχει επεμβει ο reviewer στα power limit/temp limit των τιταν/780 ετσι ωστε να εκμηδενισει το throttle που εχουν out of the box?

Mην το εκλαβεις Σταυρο σαν ειρωνικο, πραγματικα δεν γνωριζω αν συμβαινει κατι τετοιο:)

Αμα το κανουν αυτο χωρις να δινουν ΔΙΠΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ τοτε θα σου δινουν πλασματικες επιδοσεις για ενα προιον που αγορασες απο το ραφι χωρις να κανεις καποιου ειδους επεμβαση.

Απλα κανουν μια αναφορα του θεματος οτι το turbo clock ροκανιζεται...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

φοβερή η καρτούλα, μόνο η ψύξη της είναι μη ικανοποιητική...περιμένω να δω τις windforce και dc2 υλοποιήσεις...

Again AMD On This: We have designed the 290 Series to operate at a steady state of 95C. By running at 95C, we are both maximizing the performance and minimizing the acoustics of the product. Be assured, that 95C is a perfectly safe temperature at which the GPU can operate for its entire life. There is no technical reason to reduce the target temperature below 95C.

Link to comment
Share on other sites

Again AMD On This: We have designed the 290 Series to operate at a steady state of 95C. By running at 95C, we are both maximizing the performance and minimizing the acoustics of the product. Be assured, that 95C is a perfectly safe temperature at which the GPU can operate for its entire life. There is no technical reason to reduce the target temperature below 95C.

Since the quote is in english :p

true, but as amd quotes, I do not wish having a pc part in near boiling temperatures, because it might affect the whole system...(why installing fans in my case everywhere?) So it might be safe, but working on lower temperatures is surely better (for me)...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά η κάρτα θα αποδίδει καλύτερα με καλύτερη ψύξη ακόμα και στα ίδια ρολόγια; Διότι ρίχνει χρονισμούς μόλις χτυπάει 95C

Οχι. Το uber mode την τελικιαζει...

image.jpg

Εαν παρει κατι more σε oc. Αλλα και παλι δυσκολο!

Ρε μπαγασα [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] Τζόκερ σου έκατσε!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μία νέα κάρτα, η οποία προσφέρει +3-4% επιδόσεις από τη gtx780 με 0,1V παραπάνω, καταναλώνει 650w, δουλεύει 94°C σταθερά, έχει χαμηλότερες δυνατότητες oc και κοστίζει 50-100€ (με το bf4 ως δώρο) λιγότερα.

Περίμενα κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το 95άρι ούτε εμένα μου αρέσει αλλά τον χώρο και την καλή ψύξη για μια τέτοια τα έχω στο κουτί μου!!Οπότε δεν θα κόλλαγα σε αυτό από την στιγμή που το εγγυάται!!

Link to comment
Share on other sites

94-95c δλδ τα vrm που πανε?με στοκ ψυξη παντα γιατι οποιος την παρει δεν ειναι και σιγουρο οτι θα την βαλει νερο για τον Α.Β λογο.Εντυπωσιακα τα νουμερα της την τιμη μονο να μαθουμε την τελικη

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά τα νουμερακια είναι καλύτερα από ότι περιμέναμε??

Ποτε είπαμε βγει η 290 non-X....

οχι :p

Μερικοί πανηγυρίζουν αλλα ακόμα χωρις να εχουν καταλάβει το γιατί....απλα το κανουν!

Τι εγινε ρε παιδια ?

image.jpg

Δεν ειναι καλυτερη απο ενα 780gtx reference σε UBER MODE και με OC POTENTIAL (η R9-290X) πολυ χειρότερο.

Καλα για Τιτάνα ούτε λόγος να γίνεται....

+ με software πακετο σαφως χειροτερο.

+ θορυβώδης ακόμα και σε quiet mode

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Μερικοί πανηγυρίζουν αλλα ακόμα χωρις να εχουν καταλάβει το γιατί....απλα το κανουν!

Πέρασε πόσο καμιά ώρα? και ακόμα σε τσούζει..

Πανηγυρίζουμε γιατί παίρνεις μια κάρτα η οποία είναι καλύτερη από 780 φτάνει την Titan και της ρίχνει σφαλιαρες και όλα αυτά με πόσο 549$?

Μακάρι να είναι αληθινό βασικά, Το σίγουρο είναι ότι θα είναι φθυνότερη..

Τώρα τα 95 βαθμοί κτλπ ούτε που με νοιάζουν την δουλειά της κάνει, ήσυχη να είναι και όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα..

Έσυ πήρες μια Titan και από τότε που την έχεις πεδεύεσαι με BIOS και σκουλαρίκια

Link to comment
Share on other sites

Πανηγυρίζουμε γιατί παίρνεις μια κάρτα η οποία είναι καλύτερη από 780 φτάνει την Titan και της ρίχνει σφαλιαρες και όλα αυτά με πόσο 549$?

Μακάρι να είναι αληθινό βασικά, Το σίγουρο είναι ότι θα είναι φθυνότερη..

Tην αμερικη δεν την ανακαλυψαμε ξαφνικα σημερα.

Αυτη εδω για παραδειγμα δινει out of the box επιδοσεις πανω κατω ΤΙΤΑΝ stock και κανει 580 ευρω απο Ελλαδα μιας και οπως βλεπω υπαρχει πολυ ενδιαφερον για στοκ καρτες.:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.