Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Εγω απλα εκανα μια παρατηρηση λογικης. Οχι με τα Kraken δεν ακουω τιποτα. Στο 12% και κουφαινεσαι, αλλα το θεμα ειναι αλλο.

Για ποιο λογο να κανουν σαν βουβουζελες, ενω η 770 παιζει χωρις θορυβο ακομη και σε full load? Επαιζα BF4, σχεδον ολα Ultra και το μηχανημα ηταν πολυ ησυχο. Η καρτα στους 65 βαθμους με το deafault συστημα ψυξης. Και ρωταω γιατι της AMD ειναι απαραδεκτες ενω της nVidia δεν ακουγεται τιποτα??

Πριν απο αυτη ειχα την 670. Παλι δεν ακουγα τιποτα. Υπαρχει καποια εξηγηση?? Δεν θελω διαστημοπλοιο ουτε τρενα διπλα απο τα αυτια μου, αλλα ενα φυσιολογικο θορυβο πισιού.

Thx

Link to comment
Share on other sites

kαι εγω αυτης της γνωμης ειμαι αλλα το acclero θα παιζει στα 100+ ευρω τωρα που ειναι και η καρτα καινουρεια και εχει ζητηση.Το καλυτερο ενα φουλ ΕΚ μπλοκακι και ενα 2πλο χοντρο ψυγειακι και εισαι υπερτουμπανο.Αν και πιστευω θα βγουν στην πορεια και ετοιμα σετακια υδροψυξης τυπου Η100 για τις καρτες αυτες.

Παντος με την τιμη που την εχει το πλαισιο στα 700ε .Αγοραζεις απ εξω και παιρνεις και το μπλοκακι κουμπωνεις πανω και παιζεις μπαλα μαζι και τα μεταφορικα :D

THE_MOD (aka antec 620 on gpu)

[Official] NVIDIA GPU Mod Club - AKA "The Mod"

[Official] AMD/ATI GPU Mod Club - AKA "The Red Mod"

Και κάτι να ψύχει τα VRM και είσαι έτοιμος.

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Η καρτα ειναι πραγματικα αξιόλογη μπορει να κρατάει το καφέ/τοστ με ειδική βάση DIY την ώρα που παίζεις BF4 :hehe: αλήθεια μπορεις να δεις βιντεο στο youtube χωρις να βαρας 60+ βαθμούς?

Χωρις πλακα ειναι αξιολογη καρτα αλλα δεν ξερω με τετοιες θερμοκρασίες...? με το που μπει το καλοκαίρι η AMD θα βγαλει restart counter software

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τά λεγα... δεν θα ασχοληθεί η 290Χ με την GTX780... αλλού το πάει η AMD στα κρυφά!

Εδώ ξεπερνάει και το Titan, καλά σε υψηλές αναλύσεις δεν το συζητώ ΚΑΝ!!!

Βέβαια οι θερμοκρασίες και η κατανάλωση είναι off the charts... Κάπου διάβασα ότι θέλει νεράκι για να δείξει το 100%, και θα συμφωνήσω!

Η συγκεκριμένη κάρτα έχει πολύ δρόμο ακόμα, για μένα η Nvidia θα πρέπει να βιαστεί να βγάλει την titan Ultra και όχι την 780Ti...

Ααα και να μην ξεχνάμε την HD7990.. ετοιμάζονται και οι drivers για eyefinity σε Crossfire και τα ρέστα... Άργησε η AMD δεν λέω γενικά αλλά μάλλον το τρένο το πρόλαβε!

Τέλος είμαι περίεργος να δώ πώς θα τρέχει το mantle, οχι τόσο στην 290Χ όσο στην 7990........ άρχισαν οι πόνοι....!!!

Τα 1000αρικα στις κάρτες γραφικών είναι απλά μία μεγάλη Μ@λ@κι@... όπως πάντα άλλωστε!

Καλύτερα κράτα τα να πάρεις μηχανή/αμάξι που θα σου βγάλει και μεροκάματο! :D

Link to comment
Share on other sites

ενταξει για να μην υπερβαλουμε κιολας, θετικη η νεα καρτα αλλα οχι οτι το 1000ρικο της titan και τα 700 της 780 ητανβ αλμυρα και τωρα σκαμε το 500ρικο για πλακα για την 290...

Καλη ειναι αλλα μαλλον το πιο καλο VFM θα παραμεινει στην 280Χ (αν και η 290 απλη ισως πλησιασει αναλογα την τιμη της...)

Link to comment
Share on other sites

AMD Radeon R9 290X 4 GB Review | techPowerUp

At first, we see exactly the same behavior: Temperature increases, fan speed follows, and GPU clock is slowly reduced.

The fan will quickly ramp up past 2000 RPM since this BIOS does not come with the 2000 RPM maximum fan speed limitation. Provided with more fresh air, the card can stay at higher clocks for longer.

Once the fan reaches around 2500 RPM, we see temperatures stabilize just below the 94°C limit, which is indicative of sufficient cooling for our load at those clocks (900 MHz+).

At this point, I placed my hand in front of the fan intake to see what would happen with higher loads / cases with worse airflow.

Temperatures now hit the 94°C limit, which means the GPU isn't allowed to get any warmer. Fan speed immediately increases to handle the increase in heat, and clocks are reduced to curtail heat output.

As time progresses, we see fan speed increase and clocks decrease, but those adjustments are not as big as with the "Quiet" BIOS. The card is very noisy in that state, though.

Κοινώς μετά τις 2500 ο reviewer έβαλε χέρι στο fan ώστε να δημιουργήσει χειρότερες συνθήκες όπως σε ένα κουτί με χάλια airflow και υψηλότερα loads.

Πάντως και πάλι, προσωπικά νομίζω οτι η 290Χ παίζει πολύ οριακά και οι μηχανικοί της AMD παραείναι αισιόδοξοι με τους 95C. Ίσως όταν βγουν οι non reference υλοποιήσεις lightning, directcu κλπ. δούμε πιο σταθερά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=djvZaHHU4I8]AMD Radeon R9 290X Unboxing & Review - YouTube[/ame] Παντως για 1080p-1200p προσωπικα δεν μπορω να πω οτι αξιζει η χρηματικη διαφορα(σχεδον 2 φορες)απο την φθηνοτερη R9 280x.:hmm:.Σε πιο πανω αναλυσεις ειναι ισως η καλυτερη προταση στα λεφτα αυτα παντα.

Έγινε επεξεργασία από Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

ναι στην ref 7970 δεν μπορούσες να αντέξεις τον θόρυβο που έβγαζε η κάρτα (την είχα και ξέρω). Αλλά στην DCUII που έχει φίλος δεν ακούγεται τίποτα. Γιαυτό δεν παίρνεις ref, απλό.

κοιτα ειναι βλακεια να εχεις 550 ευρω και να μην μπορεις να διαθεσεις μερικα ευρω παρπαανω για ψυξη...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειναι βλακεια να εχεις 550 ευρω και να μην μπορεις να διαθεσεις μερικα ευρω παρπαανω για ψυξη...

Απαράδεκτο να δίνεις 550 και να κάνει τέτοια καραγκιοζιλικια αναγκάζοντας σε να βάλεις aftermarket χάνοντας και την εγγύηση.-

Αν αυτά τα γραφήματα είναι κάτω από πραγματικές συνθήκες π.χ. Παίζει hello kitty island adventure και ρίχνει τα clocks στα 600 λόγο θερμοκρασίας είναι ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΗ!

Το ίδιο ισχύει και για τους 2, όχι μόνο για την AMD.

Τα προϊόντα πρέπει να παίζουν αψεγάδιαστα out of the box στα stock τους, δεν υπάρχουν δικαιολογίες.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

AMD Radeon R9 290X 4 GB Review | techPowerUp

Κοινώς μετά τις 2500 ο reviewer έβαλε χέρι στο fan ώστε να δημιουργήσει χειρότερες συνθήκες όπως σε ένα κουτί με χάλια airflow και υψηλότερα loads.

Πάντως και πάλι, προσωπικά νομίζω οτι η 290Χ παίζει πολύ οριακά και οι μηχανικοί της AMD παραείναι αισιόδοξοι με τους 95C. Ίσως όταν βγουν οι non reference υλοποιήσεις lightning, directcu κλπ. δούμε πιο σταθερά αποτελέσματα.

Τωρα κι αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο, για την θερμοκρασια μεσα στο pc, με τα non reference coolers ή τις non reference υλοποιησεις (lightning, directcu κλπ) γιατι και στις δυο περιπτωσεις, μιας και αυτα τα coolers δεν ειναι σχεδιασμενα να βγαζουν τον ζεστο αερα εξω απο το κουτι αλλα μεσα σ'αυτο θα χρειαστει ενα κουτι με παρα πολυ καλο airflow.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κι αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο, για την θερμοκρασια μεσα στο pc, με τα non reference coolers ή τις non reference υλοποιησεις (lightning, directcu κλπ) γιατι και στις δυο περιπτωσεις, μιας και αυτα τα coolers δεν ειναι σχεδιασμενα να βγαζουν τον ζεστο αερα εξω απο το κουτι αλλα μεσα σ'αυτο θα χρειαστει ενα κουτι με παρα πολυ καλο airflow.

Η ενα "ξεβρακωτο" κουτι τυπου benchtable

Link to comment
Share on other sites

Πειτε με ανωμαλο αλλα εμενα μαρεσει η καρτα να ψηνεται και να σκουζει :p

Με την 480 βαραω 93 βαθμους για πλακα και ακουγεται αρκετα οταν ανεβαζει στροφες αλλα δεν εχω παραπονο ( creative aurvana live! ftw :p ) Αν βεβαια ειχα σκοπο να κλοκαρω ( παλι χανεται η εγγυηση ετσι, μην ξεχνιομαστε ! ) θα αλλαζα την ψυξη.

Και ναι οταν σου δινουν τετοιο ΤΟΥΜΠΑΝΟ στα 519 ειναι γυφτια να γκρινιαζεις που θα πρεπει να δωσεις αλλα 40 για accelero αμα θες χαμηλοτερες θερμοκρασιες ή/και κλοκαρισμα οπως επισης μεγαλυτερη γυφτια ειναι να εχεις στον δισκο την μιση προικα του razor1911 και του skidrow !

Μερικοι κανετε σαν τα τυπακια με 6 κατοσταρικα κινητο που κανουν αναπαντητες γιατι δεν εχουν μοναδες :p

Η καρτα για μενα αξιζει τα λεφτα και με το παραπανω οχι μονο λογω της αναλογιας ευρω/fps + mantle ( αυτο το εχουν ολες οι radeon απο 7790 και πανω ετσι κι αλλιως ) + full dx 11.1 - 11.2 υποστηριξη αλλα και επειδη εχει true audio, περιμενω ΠΟΛΛΑ πραγματα απο το συγκεκριμενο DSP !

Everything You Wanted to Know About AMD’s New TrueAudio Technology | Maximum PC

Προσωπικα εχω καποιους μικρους φραγμους απο παλια, δωρο στην κοπελα <= 150 ευρω νεο κινητο <= 200 ευρω και νεα καρτα γραφικων <= 400 ευρω, οποτε περιμενω να δω τι θα γινει με την απλη 290 που αποτι φαινεται, τα εχει ολα και συμφερει :)

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

δηλάδή ασχέτως αν οι θερμοκρασία παραμένει σταθερή 95C, με αύξηση των στροφών του ανεμιστήρα, η κάρτα ρίχνει τα ρολόγια της (throttle) και εμφανίζει την κυματομορφή που δείχνει το techpowerup...αυτό δεν είναι καλό...

και εγώ είμαι σε αυτό το δίλημμα...με την MSI670 που έχω αν αξίζει σε 1920χ1200p να πάω σε καποια 290 (όχι Χ) με το BF4 (που σκόπευα να αγοράσω)

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.