Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Γύρνα το διακόπτη στη θέση 2 και πες μας τi σου λέει. Καινούργια είναι η κάρτα;

Παλι ολα 7900 series λενε.

Το cpuz γραφει hd7970- core 1050 -memory 1050- size 3072mb

Ναι η καρτα ειναι καινουργια. Απο καποιο καταστημα εξωτερικου μεσω idealo.de

Έγινε επεξεργασία από Dr_Nikiforos
Link to comment
Share on other sites

Παλι ολα 7900 series λενε.

Το cpuz γραφει hd7970- core 1050 -memory 1050- size 3072mb

Ναι η καρτα ειναι καινουργια. Απο καποιο καταστημα εξωτερικου μεσω idealo.de

Είναι πολύ πιθανόν να έχει παλαιό VBIOS!

Βέβαια ΑΝ συμβαίνει κάτι τέτοιο σε καινούργια κάρτα τότε η Sapphire δεν μας τα λέει καλά...καθόλου καλά!

Εγώ προσωπικά ASUS και ξερό ψωμάκι!

Ελπίζω να φταίει κάτι άλλο, βέβαια τσέκαρε μια μήπως έχει βγεί νεότερο VBIOS για την συγκεκριμένη υλοποίηση!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει και πριν ποσταρω επανεγκατασταση drivers και ξαναδοκιμασα τωρα και εστρωσε καπως...

το trixx και το gpuz αναγνωρισε 200 series. το cpuz ενω ειναι η τελευταια εκδοση 1.68 δεν νιωθει τπτ. 7970 την βλεπει.

Δουλευει boost ολη την ωρα δλδ για να ειναι 1050. Σωστα?

x3ly.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει και πριν ποσταρω επανεγκατασταση drivers και ξαναδοκιμασα τωρα και εστρωσε καπως...

το trixx και το gpuz αναγνωρισε 200 series. το cpuz ενω ειναι η τελευταια εκδοση 1.68 δεν νιωθει τπτ. 7970 την βλεπει.

Δουλευει boost ολη την ωρα δλδ για να ειναι 1050. Σωστα?

x3ly.png

έλα μαν και εγώ 280x της giga στο gpuz την λέει σωστά και στο cpuz την βλέπει 7xxx άρα υποθέτω είναι φυσιολογικό . Επίσης να βάλεις τους τελευταίους drivers από την ΑΜD .

Όσο για τα ρολόγια της κάρτας όταν δεν κάνει τίποτα λογικά πρέπει να πέφτουν για εξοικονόμηση ενέργειας και θερμοκρασιών δες παρακάτω σε idle την δικιά μου (gpuz --> sensors --> και κάτω κάτω τίκαρε το continue refresh μπλα μπλα) ... μια μικρή παρένθεση απλά επειδή βαριέμαι έχω κολλήσει στο 50% το fanaki από ψυχολογικά διότι έχουν ορίσει να μην ξεπερνάει τους 70 βαθμούς και εγώ θέλω να πιάνει 80 !!! μετά το 66% ακούγεται

επίσης απο ότι βλέπω ένα bios update το θέλω :p

attachment.php?attachmentid=60221&stc=1&d=1390132487

post-14318-1416078072,1662_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

3CbUumY.png

7u2s.png

Επειδη ειμαι noobακος, θα ηθελα βοηθεια για ρυθμισεις γιατι στο 3dmark

ενω μου τρεχει ολες τις loopες, στην τελευταια μετα απο 5-6" παγωνει και κολλαει.

Αυτο γινεται στα 1230-1240 πυρηνα.

Παιζω με trixx και εχω το vddc κοντα στο τερμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας μπαρμπα/ξαδελφο/γκομενα/θειο/μπατζανακη/ΚΑΠΟΙΟΝΝΝΝ στη Γερμανια να κανουμε μια ομαδικουλα?

Καποια μαγαζια εχουν βαλει την MSI R9 290X κατω απο 400 ευρω.... για την ακριβεια ξεκιναει απο τιμες 362!! Αλλα δε στελενι κανεις Ελλαδα ρε γμτ...

πχ το φτηνοτερο ειναι αυτο :

ITmedia24 - MSI R9 290X 4GD5 - Grafikkarten - 4 GB GDDR5...

και 20 ευρω μεταφορικα να ειχε...την ειχα χτυπησει χτες :/

Λετε να ξεστοκαρουν γενικα τις reference Λογω του αθλιου cooler τωρα που βγηκαν οι custom? Η χαρα του νερουλα θα ηταν!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλο που κάνει μεταπτυχιακό εκεί.. αλλά τι θα μπορούσε να μας κάνει;

Π.χ. για μία, το ψήνω να μου τη φέρει σαν χειραποσκευή.. αλλά πολλές, πώς;

Να τις πάρει σπίτι του και να τις στείλει όλες με μεταφορική εδώ; Να μοιραστούμε τα έξοδα δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλο που κάνει μεταπτυχιακό εκεί.. αλλά τι θα μπορούσε να μας κάνει;

Π.χ. για μία, το ψήνω να μου τη φέρει σαν χειραποσκευή.. αλλά πολλές, πώς;

Να τις πάρει σπίτι του και να τις στείλει όλες με μεταφορική εδώ; Να μοιραστούμε τα έξοδα δλδ;

ε για το δευτερο εννοω...5 καρτες πχ, δωρεαν παραδοση στη διευθυνση του απο το μαγαζι και τις στελνει με μεταφορικη Ελλαδα, πανω απο 30 ευρω δε θα κοστιζε η μεταφορικη για κατω απο 10 κιλα που ειναι 5 καρτες...αλλα και 50 που λεει ο λογος να κοστιζε ψιχουλα ειναι 10 ευρω ανα καρτα...εδω και 20 ευρω μεταφορικα να εβαζε το μαγαζι εγω θα επαιρνα...

Γερμανια ειναι, με τελωνια δεν υφισταται θεμα και 200 καρτες να φερεις...

Link to comment
Share on other sites

Καποια απο τα αλλα μαγαζια και οχι αυτο που εδωσα Link, εχουν και φωτογραφια στην οποια φαινεται να μην ειναι η Χ.

Στο συγκεκριμενο ταιριαζουν παντως και τα τεχνικα χαρατηριστικα απο κατω, γραφει ακομα και 2816 shaders... αλλα εβαλα στο google το Hersteller number που λεει ( V803-853R ) και μου δειχνει την msi r9 290 BF4....οποτε μαλλον εχουν κανει λαθος και δε ξερω τι θα στελνανε σε περιπτωση παραγγελιας :/

Μου κανει εντυπωση παντως γιατι ειναι γυρω στα ~6 μαγαζια ατα που την εχουν κατω απο 400 και λενε 290Χ....ολοι λαθος κανανε?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω πολυψάξει.. δεν είναι τόσο το βάρος, όσο το μέγεθος του πακέτου νομίζω.. π.χ. αν δεις εδώ, δεν πάει παραπάνω..

tsYl5Nj.png

επειδή μου είχε πει κι άλλο παιδί κ σκεφτόμουν να χτυπήσω κάτι από mindfactory κάποια στιγμή.. αν θέλετε, κάνετε like να δούμε πόσοι είμαστε, μπας κ ανοίξουμε ένα νέο θέμα να το συζητήσουμε.

υ.γ.: όσο για την -x δεν ξέρω αν αξίζει, όταν η non-x είναι περίπου ίδια σε επιδόσεις, αυτό βέβαια είναι άλλη κουβέντα

Link to comment
Share on other sites

όσο για την -x δεν ξέρω αν αξίζει, όταν η non-x είναι περίπου ίδια σε επιδόσεις, αυτό βέβαια είναι άλλη κουβέντα

οντως η διαφορα ειναι πολυ μικρη, κατω απο 10%....περισσοτερο ψυχολογικο ειναι, αλλα αν παιρνεις την Χ σε τιμη non-X...ε εκει σε ψηνει καπως :p

κανω chat τωρα με καποιον απο το Itmedia24 να μου πει τελικα τι ειναι η καρτα...

Link to comment
Share on other sites

στο chat μου ειπαν οτι πρεπει να εμπιστευτω την περιγραφη και οχι το νουμερο κατασκευαστη...αρα θεωρητικα ειναι η Χ...

bVfGhf6.png

τωρα ενταξει...με βαση την τιμη δε το εμπιστευομαι κιολας αυτο που ειπε....

παντως ολοι οσοι την εχουν κατω απο 400 το νουμερο κατασκευαστη ειναι το ιδιο και παραπεμπει σε 290 απλη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μέσα μόνο και εφόσον βρούμε την X (εξωτερικού) σε τιμή non-x [Ελλάδας,(ψιλοδύσκολο βέβαια)].

Γιατί ναι μεν θα είναι χαμηλότερη η τιμή, αλλά θα υπάρχει το μειονέκτημα της εγγύησης από τρέχα γύρευε Γερμανίες κτλ. σε περίπτωση που συμβεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.