Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Τοτε εκανα τραγικο λαθος. Θα παω να τις χαρισω πουθενα γιατι λεφτα για αλλες μητρικες δεν εχω. :(

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Όχι ρε. Μια χαρά φτάνει. Οι pcie risers κάνουν το 1x σε 16x....έχεις πάρει risers έτσι;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συμφορουμίτες, πήρα μια XFX Radeon R9 290 4GB Double Dissipation Edition και από 947mhz μόνο με αύξηση του power limit στο +50 φτάνει 1150mhz, αποτελεσματα 3dmark11 που έχω τρέξει μέχρι στιγμής.

edit: Οτι τάση και να βάλω παραπάνω δεν υπακούει και μου βγάζει χαμηλότερα αποτελέσματα.

2hs9icm.jpg

Πως σας φαίνεται σαν score κάρτας ?

Έγινε επεξεργασία από music
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους !

Επειδη σκεφτομαι να αγορασω καινουργια καρτα (μαλλον καποια 280x) θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους

για το προβλημα που παρουσιαζουν με τα artifacts..

Το ειχε/εχει καποιος αυτο το προβλημα? Υπαρχουν καρτες που δεν το εμφανιζουν η ειναι γενικο το θεμα?

(Η Asus για παραδειγμα εβγαλε Bios Update για την καρτα αλλα απο οτι διαβαζω δεν λυθηκε-κατι εχει να κανει με τη Vram λενε..)

Βοηθηστε παιδια μην την αγορασω και παθω καμια λαχταρα μετα και τρεχω..

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Καμία κάρτα με stock ρεύματα/χρονισμούς δεν εμφανίζει artifact.Το φαινόμενο αυτό εμφανίζεται όταν υπερχρονίζεις παραπάνω την κάθε κάρτα για να σου δώσει την maximum απόδοση.Όταν μαζί με τον υπερχρονισμό αφήσεις stock την τάση ή απλά η παραπάνω τάση που δίνεις είναι λίγη συνεπώς θα έχεις το αποτέλεσμα που αναφέρεις παραπάνω.

Οπότε προχώρα στην αγορά σου άφοβα κ χωρίς τον παραπάνω παράγοντα.

Υπάρχουν βέβαια κ οι "αστοχίες υλικού" που όμως δεν έχουν να κάνουν με αυτό που αναφέρεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους !

Επειδη σκεφτομαι να αγορασω καινουργια καρτα (μαλλον καποια 280x) θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους

για το προβλημα που παρουσιαζουν με τα artifacts..

Το ειχε/εχει καποιος αυτο το προβλημα? Υπαρχουν καρτες που δεν το εμφανιζουν η ειναι γενικο το θεμα?

(Η Asus για παραδειγμα εβγαλε Bios Update για την καρτα αλλα απο οτι διαβαζω δεν λυθηκε-κατι εχει να κανει με τη Vram λενε..)

Βοηθηστε παιδια μην την αγορασω και παθω καμια λαχταρα μετα και τρεχω..

Ευχαριστω

Μην παρεις asus 280x...3 αλλαξα και οι τρεις με το ιδιο προβλημα(artifacts)
Link to comment
Share on other sites

Πως εξηγείται ρε guys κάρτα να βγάζει artifact απ τα μαμά της?

Επειδη η μνημη της 280x ειναι υπερχρονισμενη απο μαμα..

"I've read it's because the VRAM chips are overclocked so they run hotter and the fact that they are not isolated from the main radiator makes them overheat"..

Και η Asus βγαζει πολλα προβληματα επειδη την χρονισε ακομα πιο πολυ απο τους αλλους κατασκευαστες (6400MHz)..

Τουλαχιστον αυτα εχω καταλαβει μετα απο ψαξιμο που εκανα, δεν ξερω αν τα λεω και καλα ομως, δεν ειμαι ειδικος..

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον και σε αλλες υλοποιησεις.. Βρηκα post και στη sapphire για την 280x toxic..

Εκει λενε για downclocking VRam value σε 1500MHz απο 1600MHz μεσω Trixx/Msi afterburner..

Και απο οτι βλεπω η Asus το παρουσιαζει και στην 270x, εχουν βγαλει Bios update στη σελιδα της καρτας..

Αντε βγαλε ακρη..

Link to comment
Share on other sites

Τολμώ να πω πως σχεδόν ΟΛΕΣ οι 280x Toxic έχουν πρόβλημα...

Επειδή έχω μία και το έχω ψάξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ... δεν κάνω κόπο να κάνω καν RMA γιατί ξέρω οτι θα μου στείλουν ίδια με πρόβλημα ξανά...

Περιμένουμε για πιθανό BIOS update... που δεν πιστεύω να φτιάξει κάτι tbh

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην δικιά μου Asus R9 280X (τα πάντα σε stock), 3 μήνες τώρα artifacts δεν έχω δει.

Με τους πρώτους drivers και χωρίς το bios update, το μόνο που έκανε από περίεργα είναι το black screen after standby και αυτό 2-3 φορές σε 1 μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το εψαξα και γω πολυ το θεμα..

Δυστυχως το να σου τυχει καλη καρτα ειναι καθαρα θεμα τυχης απο οτι καταλαβα..

Παρουσιαζεται δε, σε ολες τις 280x ανεξαρτητως εταιρειας (βρηκα αναφορες για Asus, Sapphire, MSI.. ειδικα στα σχολια στο newegg σχεδον σε ολες αναφερεται το artifacts problem).

(Κοιταξτε αυτο το post στο ROG forum: R9 280x DirectCU II Top Artifacts!! - Page 4)

Επειδη πειραματα με 300ε δεν θελω να κανω, ειτε θα παω green (αληθεια ποια προτεινετε παιδια?)

ειτε θα περιμενω για κανενα fix (εχουν εμφανιστει καποιες 280x version 2, δεν ξερω ομως τι φτιαχνουν)..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγίσει κάποιος γιατί τα ρολόγια καμια φορά κολάνε στην 290..

Πχ είμαι σε Desktop..

Και είναι καρφωμένα 977..

Eu80O8u.jpg

Και για κάποιο λόγο δεν μου δείχνει τα RPM.. (κανένα πρόγραμμα) MSI GAMING 4G

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] ρουμανε ουτε σε μενα δειχνει rpm's, και οσον αφορα τα ρολογια το εχω παρατηρησει και εγω και πρεπει να ειναι προβλημα των τελευταιων οδηγων(14.2, 14.3)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] ρουμανε ουτε σε μενα δειχνει rpm's, και οσον αφορα τα ρολογια το εχω παρατηρησει και εγω και πρεπει να ειναι προβλημα των τελευταιων οδηγων(14.2, 14.3)

Οτι γίνεται από Mantle και μετά όντως..

Στους 14.2 για να ρίξω τα ρολόγια άμα έκανα Disable τα Monitor έπεφτε..

Στους 14.3 είναι κολλημένα ότι και να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγίσει κάποιος γιατί τα ρολόγια καμια φορά κολάνε στην 290..

Πχ είμαι σε Desktop..

Και είναι καρφωμένα 977..

Eu80O8u.jpg

Και για κάποιο λόγο δεν μου δείχνει τα RPM.. (κανένα πρόγραμμα) MSI GAMING 4G

capture1.jpg

Στην δική μου τα ρολόγια είναι οκ.

Τις στροφές μόνο μια φορά θυμάμαι και τις διάβασε το gpu-z αλλά δεν θυμάμαι αν είχα αλλάξει (drivers, έκδοση gpuz κτλ.)

Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις σου αν και δεν...

capture3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.